آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: نشناختن کارت گرافیگ توسط مادربرد ASUS M5A78L و صدای دو بوق ممتد

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با سلام
نشناختن کارت گرافیگ توسط مادربرد ASUS M5A78L و صدای دو بوق ممتد و سپس یک بوق تکی می آید که انگار روی سوکت کارت گرافیگی موجود نمی باشد.
فت های کنار سوکت گرافیک و چیپ شمالی 8 عدد A09 N03N سالم هستند در دو تا وسطی و یکی کنار چیب شمالی
S=0
G=8v
D=1.5v

بقیه
S=1.5v
G=4.85v
D=4.85

کریستال و خازنهای اطراف سوکت گرافیک سالم هستند

فتهای کنار cpu هم با نام A06N03N تعداد 8 عدد همشون S=0v و G=11v و D=1.5v

از راهنمایی و کمک اساتید گرانقدر بسیار متشکر خواهم شد

پیوست‌ها

• 79.2 کیلوبایت بازدیدها: 132
  • 66.3 کیلوبایت بازدیدها: 141
  • 21.5 کیلوبایت بازدیدها: 144

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
با سلام و تشکر
کد موقع دو بوق 2A24
بعد موقع تک بوق کد 3837
سپس 8584 و در نهایت کدی که ثابت می ماند 00CF

سه تا خازن جامد 4ولتی 580 چیپ شمالی که پایه مثبت هر سه تا 1.09 ولت ولتاژ دارند
خازن جامد 16 ولتی 271 کنار سوکت گرافیک 12ولت ولتاژ دارد.

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
لازم به توضیح است که کارت گرافیک موجود روی سیستم بخاطر خراب شدن فن گرافیک داغ کرده و این مشکل پیش آمده است خود گرافیک سالم است

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود فراوان

مهندس جان ، برای اطمینان حتما با چند گرافیک مختلف تست بگیرید . البته شما استاد بنده هستید . اینرا هم برای این عرض کردم که نمونه مشترکی با این مدل داشتم که با گرافیک اصلی بالا نمی آورد و با چند گرافیک مختلف تست گرفتم . که نهایتا با یکی لود شد و به خوبی کار کرد

اگر هم نهایتا این کار جواب نداد بهتر است اون خازن جامد و بعلاوه اون ماسفتی که به صورت تک جلوی اسلات گرافیک است را تعویض فرمایید

البته حتما Smd های اطرافش را تست کنید مدارهای زیر و روی اطراف اسلات را بررسی کنید که قطعی و ... نداشته باشد
فقط قبل از اینکه سخت افزاری دست به مین بزنید قبلش بایوس را پروگرام کنید و قبلش حتما از خود بایوس بکاپ بگیرید

یک مورد خیلی نادر در این سری هم داشتم که ایراد از cpu بود ! البته چون یادم آمد و جالب بود عرض کردم

خلاصه اگر تمام این موارد را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید ایراد از چیپ شمالی است

موفق باشید

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
سلام مهندس جان واقعا از دیدار مجدد شما بسیار خوشحال شدم
قبل از هرکاری با گرافیک سالم و نو تست شده و در مرحله دوم بایوس پروگرم شده و سپس خازن و فت گرافیگ تست و برای اطمینان کامل عوض شده و پس از آن قطعات اس ام دی اطراف سوکت عیب یابی شده اند همه قطعات سالم هستند برای همون به چیپ مشکوک شدم البته یادآوری تعویض سی پی یو هم جالب بود که متاسفانه از این نوع سی پی پو موجود نداشتم ولی برد را بدون سی پی یو بوت کردم که اگر صفر بودن ولتاژ سورس فتهای اطراف چیپ ناشی از نیم سوز بودن سی پی یو بود ولتاژشون تغییر میکرد که تغییر نکردند.
پس یقینا ایراد مربوط به چیپ هست

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود مجدد
بله . به وجود بررسی موارد مهم و با وجود شواهد امر ، به احتمال بسیار ایراد از چیپ است و آن هم باید در جای خود بررسی شود که آیا نیاز به ریسولت یا ریبال یا تعویض دارد که باید با bga انجام شود البته مادربرد های pc ارزش اینکار را ندارد . مگر اینکه خودتان bga داشته باشید تا بصرفه باشد
ولی مهندس جان ، برای اطمینان امروز دیگر رویش کار نکنید و مین را کنار بگذارید و استراحت فکری کنید و یک بار دیگر در حد نیم ساعت یک بررسی مجدد کنید تا جای شک و تردید باقی نماند
بنده هم از زیارت شما بسیار دلشاد شدم شما مایه افتخار ما و انجمن و جامعه متخصصین سخت افزار هستید
پایدار باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
ظاهرا مادربورد دارای گرافیک آنبورد هست، بدون وجود کارت گرافیک از خروجی RGB تصویر دارید؟ اگر خیر،کد دیباگر بدون وجود کارت گرافیک چی هست؟

موفق باشید

آخرین ویرایش:

Reza Abbaspour

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-07-07
871
4,034
Azerbayjan Maragheh
سلام دوستان متشکرم از جواب و راهنماییهایتان
مادر آنبرد نیست
کد دیباگر با وجود گرافیگ و بدون کارت گرافیک همون 00CF است البته وجود کارت گرافیک روی سوکت بی تاثیره چون شناسایی نمی شود.
اگر ریبال هم جواب نداد دیگر کنار می گذارم
متشکرم

بالا