آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن لپتاپ dv6-6180

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم. لپتاپ فوق کلا خاموشه. با اتصال آداپتور، اتصالی دارد و چراغ آداپتور را خاموش و روشن می کند. ولتاژ آداپتور به دلیل شورتی ، کم می شود و در حد یک ولت می ماند. ماسفت های ورودی q1-q4 همگی چک شدند و فاقد مشکل بود. آیسی شارژ دستگاه تعویض شد. اما کماکان مشکل پا برجاست. ماسفت q1 داغ میشه که حتی با تعویض اون مشکل رفع نشد. دوستان میشه راهنمایی کنید مشکل از کجا می تونه باشه. ضمنا ولتاژ ورودی فقط تا ورودی Q1 وجود دارد که در حد همون یک ولت هست.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
مدل مین بورد HP MH-41-AB6200-E00G هست. شماتیک این مدل رو هم پیدا کردم. تمام مسیرهای مربوطه تا آی سی شارژ رو هم بررسی کردم و چیز خاصی پیدا نکردم. با این حال دستگاه اتصال کامل هست.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
مدل مین بورد HP MH-41-AB6200-E00G هست. شماتیک این مدل رو هم پیدا کردم. تمام مسیرهای مربوطه تا آی سی شارژ رو هم بررسی کردم و چیز خاصی پیدا نکردم. با این حال دستگاه اتصال کامل هست.

سلام دوست عزیز،
با توجه به اینکه ولتاژ آداپتور اصطلاحا میخوابد ، احتمال فراوان در همان قسمت ابتدای ورودی ولتاژ به بورد ،یعنی مدار محافظ،شورتی وجود دارد، اما اینکه میفرمایید مسیرها را چک کرده اید،پیشنهاد میکنم:
1- با یک شارژر سالم دیگر هم امتحان کنید
2- به دقت و با حوصله مسیر ورودی ولتاژ را دوباره تست بفرمایید
موفق باشید
--شماتیک بورد شما این فایل که در ضمیمه آپلود کردم هست؟

پیوست‌ها

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
سلام دوست عزیز،
با توجه به اینکه ولتاژ آداپتور اصطلاحا میخوابد ، احتمال فراوان در همان قسمت ابتدای ورودی ولتاژ به بورد ،یعنی مدار محافظ،شورتی وجود دارد، اما اینکه میفرمایید مسیرها را چک کرده اید،پیشنهاد میکنم:
1- با یک شارژر سالم دیگر هم امتحان کنید
2- به دقت و با حوصله مسیر ورودی ولتاژ را دوباره تست بفرمایید
موفق باشید
با تشکر. والا من مسیر ورودی رو دوبار تا الان به طور کامل طبق شماتیک چک کردم. هیچگونه اتصالی در مسیر پیدا نکردم.ماسفت ها همه سالم هستن. مقاومت ها و دیود ها در مسیر چک شدن. تنها چیزی که نمی دونم بهش شک کنم یا نه اینه که بعضی از مقاومت ها در مسیر به طور مثال اگه در شماتیک مقدار 100 کیلو براشون در نظر گرفته شده، روی برد در حد 15 کیلو نشون میده. معمولا هم وقتی یه مقاومت بسوزه ، مقاومتش بیشتر میشه و نه کمتر.کاملا کلافه شدم. آیا ممکنه چیپ تامین کننده ولتاژ استندبای 5 ولت و 3.3 ولت به شمارهTPS51125RGER سوخته باشه و باعث این اتصالی باشه؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با تشکر. والا من مسیر ورودی رو دوبار تا الان به طور کامل طبق شماتیک چک کردم. هیچگونه اتصالی در مسیر پیدا نکردم.ماسفت ها همه سالم هستن. مقاومت ها و دیود ها در مسیر چک شدن. تنها چیزی که نمی دونم بهش شک کنم یا نه اینه که بعضی از مقاومت ها در مسیر به طور مثال اگه در شماتیک مقدار 100 کیلو براشون در نظر گرفته شده، روی برد در حد 15 کیلو نشون میده. معمولا هم وقتی یه مقاومت بسوزه ، مقاومتش بیشتر میشه و نه کمتر.کاملا کلافه شدم. آیا ممکنه چیپ تامین کننده ولتاژ استندبای 5 ولت و 3.3 ولت به شمارهTPS51125RGER سوخته باشه و باعث این اتصالی باشه؟

سلام دوست عزیز،
آخه نمیشه اتصالی در بورد وجود نداشته باشه اما ولتاژ آداپتور اصطلاحا بخوابه!
نفرمودید که با شارژر سالم دیگری هم تست کردید یا خیر؟ همینطور از سلامت خود کانکتور شارژ نیز مطمئن بشید،
ضمنا نفرمودید که شماتیکی که در پست شماره 5 آپلود کردم مربوط به بورد شما هست یا خیر، اما اگر مربوط به بورد شماست، با توجه به صفحه 60 این شماتیک (power diagram) :

Untitled2222.jpg

ولتاژ شارژر بعد از عبور از یک یا چند ماسفت p channel به شماره ME4425 به آی سی های تغذیه میرسه،
با توجه به صفحهء 40 شماتیک:

Untitled3333.jpg

ولتاژ پایه های سورس،درین و گیت ماسفت های PQ812 و PQ813 و PQ10، همینطور ولتاژ پایه های ترانزیستور PQ826 را اندازه گیری و اعلام بفرمایید، همچنین میزان اهم پایه های این المان ها با گراند را نیز اندازه گیری و اعلام بفرمایید.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
متشکرم از پاسخگویی و پیگیری شما . در مورد آداپتور ، بله با آداپتور دیگه هم تست شده. ضمنا در حال حاضر از این دستگاه دو عدد پیش من هست که هر دو همین مشکل رو دارن. سوکت هر دو دستگاه از نظر سلامت چک شدن. در مورد شماتیک هم باید عرض کنم که بله خود من هم از همین شماتیک برای چک کردن برد استفاده می کنم. اما با توجه به اینکه با اتصال شارژر اتصال ایجاد میشه، نمیشد ولتاژ ها رو بررسی کرد. چون در پایه ورودی ماسفت اول مدار تغذیه، ولتاژ تا زیر یک ولت نوسان می کرد که علتش هم همون اتصالی در مدار بود. اما در صفحه 40 همین شماتیک یک مقاومت فیوزی در یک سمت خروجی ماسفت pq813 به شماره pr848 وجود داره که با خارج کردنش از مدار، اتصال برطرف شده. به عبارتی میشه گفت تمام مدار تا قبل از این قطعه سالم هستن.طبق شماتیک pq826 قبل از این مسیر هست و در صورت وجود اتصال می بایست در این حالت هم اتصالی برقرار می بود. با این حال ولتاژ ورودی pq826 روی پایه 4 = 19.7 ولت و روی پایه 5 = 18.1 ولت و روی پایه 6 = 18 ولت روی پایه 3 = 3 ولت و روی پایه های 1 و 2 فاقد ولتاژ بود. بدلیل مقاومت داخلی تعبیه شده در این قطعه ، مقاومت بین پایه های 5 و 4 = 43.5 کیلو اهم و مقاومت بین پایه های1 و 2 هم به همین مقدار بود.
مقادیر ولتاژ های مسافت ها:
PQ812= S:19.66V - G:2.95V - D:19.66V
PQ813=S:19.1V - G:14.9V - D:19.66V
PQ10 = S:0 به علت قطعی مسیر به خاطر برداشتن مقاومت فیوزی
D:0 به علت قطعی مسیر به خاطر برداشتن مقاومت فیوزی
G=19.1V

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
خازن smd درمسير اتصال كوتاه نشده؟؟؟
مسير برق را بعد از ماسفت ها قطع كنيد ببينيد مشكل اتصالي برطرف ميشه يا نه؟؟
اگر ماسفت نو داريد و يا سالم تست كنيد شايد اتصالي برطرف شد بارها ديده شده قطعه از نظر اهمي و شكلي سالم بوده و با تعويضش مشكل حل شده:distrust:
موفق و بيروز باشيد

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
خواهش میکنم و بسیار ممنونم از حسن توجه و پاسخ کامل شما ،
خب راستش من از طرح سوالات فوق هدفم رسیدن به این دو نکته از فرمایشات شما بود:

چون در پایه ورودی ماسفت اول مدار تغذیه، ولتاژ تا زیر یک ولت نوسان می کرد که علتش هم همون اتصالی در مدار بود
ما در صفحه 40 همین شماتیک یک مقاومت فیوزی در یک سمت خروجی ماسفت pq813 به شماره pr848 وجود داره که با خارج کردنش از مدار، اتصال برطرف شده. به عبارتی میشه گفت تمام مدار تا قبل از این قطعه سالم هستن

پس بورد تا قبل از pr848 مشکلی نداره (یعنی پایه 1)، از سه پایه باقی مانده دو پایه به آی سی شارژ میرن (یعنی پایه های 3 و 4)، اما مسیر پایه 2 تقریبا به همه جای بورد منتهی میشه ،
شما میتونید با قطع کردن دونه به دونهء این مسیرها به المان/المان های معیوب نزدیک شده و اونو پیدا کنید، به ترتیب با برداشتن جامپرهای PJP 816، PJP 812 ، PJP822 ، PJP821 و PJP820
با قطع کردن هر یک از این مسیرها اگر ولتاژ برقرار شد نتیجه اینه که در ادامهء اون مسیر المان معیوب و اتصال کوتاه داریم،
اما پیشنهاد میکنم قبل از این کار کمی حوصله به خرج داده و ابتدا تمام آی سی های تغذیه روی بورد و فت های اونها رو به دقت از نظر ظاهری چک کنید، همینطور ماسفت های pq807 و pq805 و خازنهای c1079,c1088,c850,c863,c856,c817,pc107,pc860 و pc861 را از نظر سلامت و اتصال کوتاه بودن با گراند چک نمایید.

موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا