آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: ویندوز GPT , MBR چیست؟

fifafc

کاربر
2016-12-04
60
15
سلام . میخواستم بدونم GPT و MBR چه هستند؟ ویندوز هستند یا مادربرد هستند چه هستند؟
فقط برای لپتاپ هستند یا در مادربرد پیسی هم هستند؟
نصب ویندوز در هر یک چگونه هستند؟
چگونه بدانیم یک لپتاپ یا پیسی ما الان MBR هست یا GPT ?

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
MBR
[hide]استاندارد MBR نخستین بار در سال 1983 و همراه با DOS 2.0 معرفی شد. این عبارت از سرواژه‌های Master Boot Record گرفته شده است و علت این نام‌گذاری هم آن است که MBR یک بخش ویژه برای بوت است که در ابتدای یک درایو قرار می‌گیرد. این بخش حاوی یک boot loader برای سیستم عامل نصب شده و اطلاعاتی در مورد پارتیشن‌های منطقی درایو است. boot loader هم یک کد کوتاه است که بوت لودر بزرگتر را از یک پارتیشن دیگر روی درایو لود می‌کند. اگر ویندوز شما روی سیستم نصب است بیت‌های نخستین بوت لودر ویندوز در این بخش قرار دارند و به همین دلیل است که در زمان اور رایت ویندوز ممکن است که نیاز به رفع ایرادات MBR پیدا کنید و ویندوز شما بوت نشود. اگر سیستم عامل شما از نوع لینوکسی است GRUB Boot Loader عمدتا در MBR قرار دارد. استاندارد MBR روی دیسک‌هایی تا ظرفیت دو ترابایت قابل اجرا است و امکان مدیریت دیسک‌هایی با ظرفیت بیش از 2 ترابایت را ندارد. لازم به ذکر است که استاندارد MBR تنها از 4 پارتیشن اولیه پشتیبانی می‌کند و در صورت نیاز به تعداد بیشتر لازم است که یکی از پارتیشن‌های خود را تحت عنوان extended partition بسازید و پارتیشن‌های منطقی خود را در داخل آن ایجاد نمایید.[/hide]

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
GPT یا (GUID Partition Table) :[hide]استاندارد جدیدی است که به تدریج جای MBR را می‌گیرد. این سیستم محدودیت‌های MBR را ندارد و درایوهای شما می‌توانند به مراتب بزرگ‌تر باشند و محدودیت ظرفیت آنها نیز به سیستم عامل و سیستم پرونده یا فایل سیستم آنها بستگی دارد. با استفاده از استاندارد GPT می‌توان تعداد نامحدودی پارتیشن را ایجاد نمود و محدودیتی که در اینجا با آن روبرو خواهید بود سیستم عامل شماست و دیگر نیازی به ایجاد پارتیشن از نوع Extended نخواهید داشت.
در دیسک‌های MBR داده‌های مربوط به پارتیشن‌بندی و بوت در یک موقعیت ذخیره می‌شوند و چنانچه این داده‌ها اور رایت یا مخدوش شوند به دردسر بزرگی خواهید افتاد. در مقابل GPT نسخه‌های متعددی از این داده‌ها را روی دیسک ذخیره می‌کند و به همین دلیل اطمینان‌پذیری بالاتری داشته و در صورت وارد آمدن آسیب به دیسک می‌توان آنها را بازیابی کرد. اما در سیستم MBR هیج راهی برای تشخیص اینکه به داده‌های سیستم آسیب رسیده است یا خیر وجود ندارد و تنها در زمان بوت شدن سیستم متوجه می‌شوید که سیستم با مشکل روبروست و پارتیشن‌های درایو شما ناپدید شده‌اند.
[/hide]

fifafc

کاربر
2016-12-04
60
15
بله ممنون. ولی این MBR یا GPT چه هستند؟
کجای سیستم مربوطبه این مورد MBR یا GPT است؟ مادربرد یا سی پی یو یا رم یا ویندوزه نصب شده؟

فقط برای لپتاپ هستند یا در مادربرد پیسی هم هستند؟

نصب ویندوز در هر یک چگونه هستند؟

چگونه بدانیم یک لپتاپ یا پیسی ما الان MBR هست یا GPT ?

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: dashtbaz

fifafc

کاربر
2016-12-04
60
15
تمام بایوس های جدید که uefi هستند برای نصب باید از ساختار gpt استفاده بشه .

یعنی به چه صورت ؟ من الان بایوس مادربردم uefi هستش ولی نگاه کردم MBR نوشته برای سیستمه من این چجوریه الان به نظر شما مشکلی پیش اومده؟ مشکل چیه؟ یا نه درسته چجوریه؟
مادربرد Asrock H61M-VS3

13.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like

fifafc

کاربر
2016-12-04
60
15
بایوس حالت legacy دارند . برای کسانی به هر دلیل امکان نصب به صورت uefi ندارند . شما هم بصورت لگاسی نصب شده روی MBR

لطفا کمی مبتدیانه تر توضیح بدید.

به نظر شما نیاز نیست کاری به MBR یا GPT بودن ویندوز داشته باشیم و ویندوز را نصب کنیم؟

آخرین ویرایش:
  • Like

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
لطفا کمی مبتدیانه تر توضیح بدید.

به نظر شما نیاز نیست کاری به MBR یا GPT بودن ویندوز داشته باشیم و ویندوز را نصب کنیم؟

باید
برید دنبال مطلب . سرچ کنید مبتدیش هم پیدا میکنی .

fifafc

کاربر
2016-12-04
60
15
باید
برید دنبال مطلب . سرچ کنید مبتدیش هم پیدا میکنی .

داداش من الان دنبال مطلب هستم. سرچ کردم متوجه نشدم درست توضیح ندادن چیکار باید بشه برا نصب ویندوز و اینچیزا .

یکجا دیدم گفته بودن اگه ویندوز GPT بود باید تغییرش بدین به MBR.
که در مورد ویندوز GPT اینگونه نوشته بود:
شما میتونید با نرم افزار partition manager boot این نرم افزار باید در حالت بوت اجرا شود و به راحتی و بدون از دست رفتن اطلاعات فرمت پارتیشن خود را از GPT به MBR تغییر دهید و هر ویندوزی دوست داشتید نصب کنید.

خب شاید یکوقتی ویندوز خرابه و ما ندونیم که ویندوز GPT هست یا MBR آنوقت ما چکار کنیم ویندوز را نصب کنیم تمام اطلاعات از بین میره؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1212ali
بالا