آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: نداشتن بکلایت لپ تاب دل مدل D620

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
درود
لپ تاب فوق لایت ندارد و با خروجی تصویر از طریق VGA درست و اوکی هست
ابتدا هم کلید های FN کیبورد عمل نمیکرد ک بنده از سایت دل دانلود کردم و نصب کردم و کلید FN کار کرد
اما وقتی هم که نور صفحه رو زیاد میکنم نور زیاد نمیشه و اصلا لایت نداریم
حال بنده اقدام ب باز کردن پنل شدم ظاهرا المان های برد های ولتاژ بکلایت مانند فیوز ها و مقاومت فیوز ها و قلع مردگی ها اوکی بود
اقدام ب ولتاژ گیری کردم که ولتاژ در 2 سر خازن ورودی 13 ولت و در 2 سر خازن بزرگتر که در اواسط برد هست کنار ای سی رگلاتور 6 پایه هست هم 18 ولت داریم
و قسمت وردی ترانس های ولتاژ هیچ برق DCوAC نداریم و همچنین خروجی بکلابت
حال خازن و مقاومت هم سالم هست فقط می ماند ای سی رگلاتور 6 پایه که نمیدانم چی هستند و باید خروجی چند ولت داشته باشند که خروجی هم نداشتند!!!
با توجه ب قدیمی بودن دستگاه و نداشتن اوراق چه راه حلی برای روشن کردن لایت می دانید؟
ایا با حذف های ولتاژ و بکلایت رو ب 12 ولت برسونم توسط نسب ال ای دی متری های شاخه ای آیا مناسب هست؟
کلا چی پیشنهاد میکنید؟
سپاس
Screenshot_2.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
کسی راهنمایی نمیکنه؟
لپ تاب توسط افراد واقعا ماهر شخم زده شده ونمیدانم چرا بیشتر بردهاشو برداشتند حال ب این فکر افتادم که ب جای بکلابت فابریک از ال ای دی متری فلزی 12 ولتی استفاده کنم اما در اون صورت نور کم و زیاد نمیشه
باز اگه راه حلی پیش نهاد میکنید اعلام بفرمایید
سپاس

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
کسی راهنمایی نمیکنه؟
لپ تاب توسط افراد واقعا ماهر شخم زده شده ونمیدانم چرا بیشتر بردهاشو برداشتند حال ب این فکر افتادم که ب جای بکلابت فابریک از ال ای دی متری فلزی 12 ولتی استفاده کنم اما در اون صورت نور کم و زیاد نمیشه
باز اگه راه حلی پیش نهاد میکنید اعلام بفرمایید
سپاس

سلام دوست گرامی

ظاهرا با توجه به تصویر درج شده توسط شما اینورتر خراب است

اون دوتا قطعه 6 پایه فت هستند اینورتر ها یک نوع تغذیه سوئیچینگ هستند که در این مدل اینورتر تغذیه به صورت پوش پول است لذا دو فت نیاز است اگر شما در خروجی این فتها ولتاژ ندارین احتمال خرابی ایسی pwm زیاد است (همان ای سی مربعی )

با توجه به دیتاشیت ای سی پایه مربوط به تغذیه ای سی را پیدا کنید و ببینید ایا تغذیه میشود یا نه ؟

یک پایه ی دیگر در این ایسی پایه enable است که ولتاژ باید توسط ای او رو این پایه اعمال شود تا اینورتر شروع بکار کند

اما تکلیف شما بعد از این تست ها بدین صورت است

اگر ولتاژهایی که در بالا ذکر کردم روی ایسی موجود بود : ای سی خراب است و بالطبع اینورتر باید عوض شود واگر دسترسی به ای سی دارین تعویض کنید تا اینورتر را احیا کنید

اگر ولتاژها نبودند : مسیر این ولتاژها را روی اینورتر دنبال کنید اگر روی اینورتر مسیر قطع نشده باشد(مخصوصا ولتازی که از ای او میاد) از بررسی کابل فلت غافل نشوید همچینی اگر کابل فلت سالم بود اعلام کنید تا به مرحله بعدی تعمیر برویم

موفق باشید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام دوست گرامی

ظاهرا با توجه به تصویر درج شده توسط شما اینورتر خراب است

اون دوتا قطعه 6 پایه فت هستند اینورتر ها یک نوع تغذیه سوئیچینگ هستند که در این مدل اینورتر تغذیه به صورت پوش پول است لذا دو فت نیاز است اگر شما در خروجی این فتها ولتاژ ندارین احتمال خرابی ایسی pwm زیاد است (همان ای سی مربعی )

با توجه به دیتاشیت ای سی پایه مربوط به تغذیه ای سی را پیدا کنید و ببینید ایا تغذیه میشود یا نه ؟

یک پایه ی دیگر در این ایسی پایه enable است که ولتاژ باید توسط ای او رو این پایه اعمال شود تا اینورتر شروع بکار کند

اما تکلیف شما بعد از این تست ها بدین صورت است

اگر ولتاژهایی که در بالا ذکر کردم روی ایسی موجود بود : ای سی خراب است و بالطبع اینورتر باید عوض شود واگر دسترسی به ای سی دارین تعویض کنید تا اینورتر را احیا کنید

اگر ولتاژها نبودند : مسیر این ولتاژها را روی اینورتر دنبال کنید اگر روی اینورتر مسیر قطع نشده باشد(مخصوصا ولتازی که از ای او میاد) از بررسی کابل فلت غافل نشوید همچینی اگر کابل فلت سالم بود اعلام کنید تا به مرحله بعدی تعمیر برویم

موفق باشید
سلام
مرسی از پاسختون
بنده چند روزی گرفتار بودم و وقت نشد که به انجمن سر بزنم
بنده در آن مدت پنل رو باز کردم دیدم که فلورسنت سوخته است و سیم جداشده از لامپ
حال نمیدانم ب جاش از ال ای دی استفاده کنم یا اینکه دنبال اوراق و یا خرید فلورسنت بگرم و همچنین برد های ولتاژ
به نظرم خودم از ال ای دی ریز استفاده کنم بهتر باشه درسته؟ اما چ نوع ال ای دی که در این فضا جا بشه نمیدانم
ممنون میشوم راه حلی ب بنده نشان بدهید

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام
مرسی از پاسختون
بنده چند روزی گرفتار بودم و وقت نشد که به انجمن سر بزنم
بنده در آن مدت پنل رو باز کردم دیدم که فلورسنت سوخته است و سیم جداشده از لامپ
حال نمیدانم ب جاش از ال ای دی استفاده کنم یا اینکه دنبال اوراق و یا خرید فلورسنت بگرم و همچنین برد های ولتاژ
به نظرم خودم از ال ای دی ریز استفاده کنم بهتر باشه درسته؟ اما چ نوع ال ای دی که در این فضا جا بشه نمیدانم
ممنون میشوم راه حلی ب بنده نشان بدهید

سلام

اگر از سلامت اینورتر مطمئن هستین بهتر است یک عدد فلوروسنت از یه مانیتور شکسته هم سایز مانیتوری که قصد تعمیر ان را دارید پیدا کنید ( همکاران زیاد دارند)

تا دیگر درد سر ال ای دی شاخه ای را متحمل نشوید

بالا