آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
سلام
یک پاور سویچینگ ۲۲۰ به ۱۲ ولت صنعتی برای تابلوهای ال ای دی دارم که وقتی به برق میزنی بعد از چند ثانیه (حدودا ۱۵ تا ۲۰ ثانیه) ترانزیستور های اصلی اون که در منطقه گرم هستند چنان گرم میشوند که میسوزند به نظر شما مشکل چی میتونه باشه
در ضمن ولتاژ خروجی ۱۲ از ولت کم کم زیاد میشه و تا بلالی ۱۳ و ۱۴ ولت هم میرسه
تشکر و ارادت

آخرین ویرایش:

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
239
309
سلام
قطعات قسمت بایاس ترانزیستور رو تو مرحله اول چک کنید
(دیود ها و مقاومت های اطراف ترانزیستور ها)

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
سلام تمام قطعات دو چک کردم دیودها مقاومت ها و زنرها سالم هستند حتی ترانزیستورها و ای سی رو تعویض کردم
فقط یک مورد که من ای سی رو بیرون کشیدم چند باز بدونه ای سی به برق میزنم پاور رو روشن میشه ولی ولتاژ کم هست و بعد از گذشت چند ثانیه دوباره ترانزیستور ها داغ و ولتاژ میره بالا

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
از دوستان کسی میدونه دلیل بالا رفتن ولتاژ در خروجی و داغ کردن بیش از حد ترانزیستور ها چی میتونه باشه

Esmaeel.k

کاربر
2020-03-06
2
6
سلام .‌ ابتدا قبل از هر کاری یک تست لامپ سری ۱۰۰ یا ۲۰۰ وات در ورودی ۲۲۰ ولت مدار قرار دهید تا قطعات جدیدی که میذارید نسوزه . و اگر مدار جریان کشی داره متوجه میشید . و اینکه ولتاژ ورودی رو بگیرید و ببینید ولتاژ میخوابه یا نه . بعدش برید دنبال دو مقاومت کنار دو ترانزیستور سوئیچینگ مدار که معمولا شماره های ۱۳۰۰۷ یا ۱۳۰۰۹ هستند . طبق تجربه این مقاومت ها در اثر جریان و گرمای بالا اهمشون بالا میره . این مقاومت ها مقداری تقرییا ۲/۶ هم دارند . در صورت خرابی اهمشان به سمت مگا اهم میل میکند . دو خازن صافی بعد از پل دیود چک شوند . دو مقاومت وات بالای کنار همین دو خازن چک شود موازی هستند . که هر کدام ۱۵۰ کیلو اهم هستند که موازی باشند ۷۵ کیلو نشان می دهد . مرحله ی بعد در صورت سالم بودن تمام این قطعات دست بگذارید روی آی سی مدار که آی سی PWM هستش و معمولا TL494 و یا UC می باشد و ببینید که داغ می شود یا نه . اگر داغ شد قطعات کنار آی سی را حتما چک کنید . البته احتمالش کم هست از این قسمت باشد اما گاهی خازن های پلی استر این ناحیه مشکل پیدا میکنند . اما با این‌مشکلی که می گویید ترانزیستورها داغ می کنند محتمل ترین حالت خرابی همان مقاومت ها می باشد . چون می گویید خروجی مدار ولتاژ زیاد می شود در آخر امکان دارد ترانس اصلی مدار مشکل پیدا کرده باشد که می توانید با مولتی متر(در صورت داشتن حالت HZ ) فرکانس ورودی و خروجی ترانس را بگیرید .‌ورودی باید مقداری بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز و خروجی باید مقداری حدود کیلوهرتز داشته باشد . اگر برد مشابه آن را دارید و نمی توانید ترانس را چک نمایید . حتما یک ترانس دیگر در مدار بگذارید و چک‌نمایید . مرحله ی بعد ممکن است پتاسیومتر خروجی مشکل داشته باشد که البته در این صورت طبق تجربه ولتاژ خروجی میخوابد و حدود ۳ ولت یا نزدیک ۷ ولت نشان می دهد . حتما پشت برد را به خوبی نگاه کنید که تراک قطعی نداشته باشد که معمولا در مسیر سوئیچینگ تا پتاسیومتر اتفاق می افتاد. ببینید. مورد مهم دیگر اتصال کوتاه شدن و یا خراب شدن خازن های اطراف ترانس بزرگ مدار و یا دیود های زیر ترانس می باشد . چون ولتاژ بالا می رود پس جریان در حال کاهش و محدود شدن است . پس مقاومت های خروجی نزدیک به پتاسیومتر رو هم چک نمایید . امیدوارم توضیحات کامل خدمت شما داده باشم بازهم سوالی داشتین توضیح خواهم داد. پیروز باشید دوست عزیز

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
حالا یک پاور ۵ ولت ۴۰ آمپر دارم که هر بلایی بگین سرش آوردم همه قطعات رو چک کردن ولی روشن نمیشه که نمیشه فقط اینو بگم به محض اینکه به برق میزنم بعد از ۴۰ ثانه یکی از ترانزیستور ها خیلی داغ میکنه اون یکی کمی داغ میکنه همه قطعات اطراف اونو چک کردم ولی همش درسته
مندوم چرا روشن نمیشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
حالا یک پاور ۵ ولت ۴۰ آمپر دارم که هر بلایی بگین سرش آوردم همه قطعات رو چک کردن ولی روشن نمیشه که نمیشه فقط اینو بگم به محض اینکه به برق میزنم بعد از ۴۰ ثانه یکی از ترانزیستور ها خیلی داغ میکنه اون یکی کمی داغ میکنه همه قطعات اطراف اونو چک کردم ولی همش درسته
مندوم چرا روشن نمیشه

درود

اولا لوکیشن خازن ۱۰۰/۳۵ و نقشه و عیب مربوطه را مشخص فرمایید تا برای دیگران قابل استفاده باشه.

ثانیا برای عیب پاور جدید نیز ، درصورت امکان نقشه ارسال فرمایید.
البته اگه شبیه نقشه ای است که جناب قاسمی بزرگوار در پست ۸۳۰ معرفی فرمودند دراینصورت چنین نقشه ای نیاز نداره زیرا اعلام داشتند :

درست مثل همین شماتیکی که قرار دادم به غیر از این که کلکتور در ادامه با یکسری دیود و مقاومت و خازن ارتباط داره

یعنی هر نقشه ای در نظر بگیری که یکسری دیود و خازن و مقاومت به طریق دیگری در مدار قرار داره دراینصورت درسته که برای همیشه مشکل تهیه نقشه رفع میشه و حتی میتونیم مثلا از نقشه یک تلویزیون بجای انواع تلویزیون و حتی بجای نقشه ریسیور و dvd و اینورتر و غیره استفاده کنیم و فرض کنیم قطعات متفاوتی دارند ، اما فقط یک اشکال کوچیک داره که ایراد دستگاه به این زودی رفع نمیشه.

به هر حال با هر هدفی این ابتکار ارزنده را منتشر فرمودند ، اما امیدوارم مورد استفاده قرار نگیره و درصورت امکان ، نقشه واقعی ارسال گردد.

سپاس

آخرین ویرایش:

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
درود

اولا لوکیشن خازن ۱۰۰/۳۵ و نقشه و عیب مربوطه را مشخص فرمایید تا برای دیگران قابل استفاده باشه.

ثانیا برای عیب پاور جدید نیز ، درصورت امکان نقشه ارسال فرمایید.
البته اگه شبیه نقشه ای است که جناب قاسمی بزرگوار در پست ۸۳۰ معرفی فرمودند دراینصورت چنین نقشه ای نیاز نداره زیرا اعلام داشتند :

یعنی هر نقشه ای در نظر بگیری که یکسری دیود و خازن و مقاومت به طریق دیگری در مدار قرار داره دراینصورت درسته که برای همیشه مشکل تهیه نقشه رفع میشه و حتی میتونیم مثلا از نقشه یک تلویزیون بجای انواع تلویزیون و حتی بجای نقشه ریسیور و dvd و اینورتر و غیره استفاده کنیم و فرض کنیم قطعات متفاوتی دارند ، اما فقط یک اشکال کوچیک داره که ایراد دستگاه به این زودی رفع نمیشه.

به هر حال با هر هدفی این ابتکار ارزنده را منتشر فرمودند ، اما امیدوارم مورد استفاده قرار نگیره و درصورت امکان ، نقشه واقعی ارسال گردد.

سپاس

سلام استاد گرامی
متاسفانه نمیدونم نقشه رو از کجا باید دانلود کنم ولی عکس ها رو براتون فرستادم
اونی که با فلش مشخص کردم در هر دو پاور عوض کردم مشکل حل شد و ولتاژ ثابت و ترانزیستور ها درگه داغ نکرد و کلا درست شد
ولی اون عکی دوم کهگفتم مشکل پابرجاست همه قطعات که مشکل داشتند رو تعویض و چک کردم حتی آی سی ولی روشن نمیشه و ترانزیستور ها هم داغ میکنه
با سپاس

پیوست‌ها

• 2 مگابایت بازدیدها: 194
  • 2.5 مگابایت بازدیدها: 199

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد گرامی
متاسفانه نمیدونم نقشه رو از کجا باید دانلود کنم ولی عکس ها رو براتون فرستادم
اونی که با فلش مشخص کردم در هر دو پاور عوض کردم مشکل حل شد و ولتاژ ثابت و ترانزیستور ها درگه داغ نکرد و کلا درست شد
ولی اون عکی دوم کهگفتم مشکل پابرجاست همه قطعات که مشکل داشتند رو تعویض و چک کردم حتی آی سی ولی روشن نمیشه و ترانزیستور ها هم داغ میکنه
با سپاس

درود

ببین منطبق با نقشه ای که پست اول این تاپیک معرفی کرده هست ؟
تهیه نقشه از مشکلات شماست .
اگه من میدونستم نیاز به جستجوی شما نداشتم.

سپاس

بالا