آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود
نظر لطف شماست.

معمایی جز وظیفه زینر مورد هدف نیست.
لذا کلیه راهنمایی ها به این منظوره که نظر شما را به عملکرد تغذیه جلب کنم لذا جیر جیر و غیره مورد هدف نیست

من با توجه به تحلیل عملکرد زینر ، پاسخ سیستم را حدس میزنم تا پس از آزمایش و تایید شما بعنوان راهنمای تحلیل استفاده کنید.
بنابرین توجه شما را به چند رفتار ناشی از عملکرد تغذیه جلب کردم که اگه بصورت معگوس از این اطلاعات و رفتار تغذیه استفاده کنی وظیفه زینر مشخص میشه.

باید از خودت سوال کنی ، پس از رفع اتصال کوتاه چرا تغذیه با بار ۵۱ اهمی روشن نمیشه ولی بدون بار ۵۱ اهمی روشن میشه ؟
۲- ملزومات روشن شدن تغذیه چیه ؟
۳- پس نتیجه میگیری اون نیازها با جدا شدن بار ۵۱ اهمی رفع میشه و روشن میشه.
۴- چگونه وجود یا عدم وجود ۵۱ اهمی موجب نیاز یا عدم نیاز به اون فاکتور میشه ؟

و به این تزتیب چنین سوالاتی باید در ذهن شما مطرح بشه تا پاسخ آنها ، شما رو به وظیفه زینر برسونه
اگر به رفتارهایی که مشاهده کردی دقت کنی به وظیفه زینر بسیار نزدیک شدی.

حالا آزمایش زیر را انجام بده

فقط زینر حذف باشه
در بین بارهایی که در اختیار داری ببین بزرگترین باری که به خروجی متصل میکنی و تغذیه از ابتدا روشن نمیشه چند اهمه ؟
از حدود ۲۰ اهم شروع کن و بتدریج کم کن چون احتمالا باید کوچکتر از ۱۰ اهم باشه تا بدون زینر اساسا از ابتدا روشن نشه .

مقاومت وات بالا باشه و ابتدا به خروجی متصل کن و یکلحظه کوتاه به برق بزن و ببین روشن میشه یا نه که مقاومت نسوزه.

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار
در خصوص نقش مقاومت R16 در حال تفکر میباشم ولی درخصوص آزمایشی که فرمودید ابتدا با دو مقاومت 12 اهم 50 وات سری شروع کردم و سپس با یکعدد 12 اهم و سپس با دو مقاومت 12 اهم موازی که در سه حالت پاور روشن میشه و مشکلی ندارد.(در هر سه حالت فقط ZD3 حذف میباشد).
استاد یه سوال در خصوص ولتاژ Vcc دارم:
در حالت عادی و حالتی که ZD3 حذف میباشد Vcc در حالت عملکرد عادی پاور تقریبا 22.3 ولت میباشد ولی در حالتی که ZD3 حذف میباشد ویک پایه R16 از مدار خارج است ولتاژ Vcc در زمان کارکرد عادی پاور 13.7 ولت میشود .یعنی نبود R16 چه ربطی به Vcc دارد.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش توسط مدیر:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
در خصوص R16 یه تحلیل به ذهنم رسید:
یکی از شرایط کارکرد پاور فعال شدن Q5 و وجود Vcc برای روشن شدن آی سی میباشد که همانطور که در پست های قبلی فرمودید در ابتدا با وصل شدن برق اسیلاتور داخلی این ولتاژVcc را فراهم میکند و چون اسیلاتور داخلی جریان بسیار ضعیفی میدهد با توجه این مساله وقتی ZD3 حذف باشد و R16 در مدار باشد این اسیلاتور نمیتواند جریان لازم جهت شارژ خازنهای C12 و C21 و C22 را فراهم کند و به همین دلیل +V بالا نمیرود تا Q5 فعال بشه و زمانی که R16 از مدار خارج بشه همان اسیلاتور داخلی میتواند خازنهای خروجی را شارژ کند و ولتاژ +V بالا میره تا Q5 فعال شود و در این حالت ولتاژ پایه 4 آی سی به آرامی کم میشه و به همین منوال پالس خروجی PWM زیاد میشه.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در خصوص نقش مقاومت R16 در حال تفکر میباشم ولی درخصوص آزمایشی که فرمودید ابتدا با دو مقاومت 12 اهم 50 وات سری شروع کردم و سپس با یکعدد 12 اهم و سپس با دو مقاومت 12 اهم موازی که در سه حالت پاور روشن میشه و مشکلی ندارد.(در هر سه حالت فقط ZD3 حذف میباشد).
استاد یه سوال در خصوص ولتاژ Vcc دارم:
در حالت عادی و حالتی که ZD3 حذف میباشد Vcc در حالت عملکرد عادی پاور تقریبا 22.3 ولت میباشد ولی در حالتی که ZD3 حذف میباشد ویک پایه R16 از مدار خارج است ولتاژ Vcc در زمان کارکرد عادی پاور 13.7 ولت میشود .یعنی نبود R16 چه ربطی به Vcc دارد.
با سپاس فراوان

درود

بازم بار کوچکتر استفاده کن یا مقاومت هایی که داری موازی کن خلاصه به مقاومتی میرسی که تغذیه روشن نمیشه و البته کوچکتر از اونم تغذیه را روشن نمیکنه.

در مورد گزارش نهایی برعگس گزارش کردی .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در خصوص R16 یه تحلیل به ذهنم رسید:
یکی از شرایط کارکرد پاور فعال شدن Q5 و وجود Vcc برای روشن شدن آی سی میباشد که همانطور که در پست های قبلی فرمودید در ابتدا با وصل شدن برق اسیلاتور داخلی این ولتاژVcc را فراهم میکند و چون اسیلاتور داخلی جریان بسیار ضعیفی میدهد با توجه این مساله وقتی ZD3 حذف باشد و R16 در مدار باشد این اسیلاتور نمیتواند جریان لازم جهت شارژ خازنهای C12 و C21 و C22 را فراهم کند و به همین دلیل +V بالا نمیرود تا Q5 فعال بشه و زمانی که R16 از مدار خارج بشه همان اسیلاتور داخلی میتواند خازنهای خروجی را شارژ کند و ولتاژ +V بالا میره تا Q5 فعال شود و در این حالت ولتاژ پایه 4 آی سی به آرامی کم میشه و به همین منوال پالس خروجی PWM زیاد میشه.

با سپاس فراوان

درود

آفرین

دلیل روشن شدن تغذیه ، و درواقع پاسخ این سوال که چرا درصورت آزاد شدن ۵۱ اهمی ، تغذیه (پس از رفع اتصال کوتاه ) روشن میشه را پیدا کردی. آفرین
حالا این دلیل و رفتار را در ذهن داشته باش و آزمایش پست قبل (با بارهای کوچک متصل به خروجی) را هم انجام بده تا بتونی ارتباط معناداری بین نتایج آزمایشات پیدا کنی و وظیفه زینر را نتیجه بگیری.

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
ممنون از راهنمائیهای شما اگر تحلیلی درست بود قطعا از آموزشهای شما بوده.
در خصوص اضافه کردن بار من فقط 6 مقاومت 12 اهم 50 وات دارم که همه را موازی کردم ولی باز هم تغذیه روشن میشه.با این تفاوت که وقتی ولتاژ ورودی را با اتوترانس به آرامی بالا میبرم تغذیه روشن نمیشه ولی وقتی برق تغذیه یکدفعه به 220 ولت وصل بشه تغذیه روشن میشه.
در صورتی که بدون بار چه با اتوترانس بالا ببرم چه یکدفعه وصل کنم پاور روشن میشود.
استاد در این تست آخربه نتیجه نرسیدم ولی آیا منظور شما اینه که ZD3 در سیستم کنترل بار تاثیر داره؟یعنی قبل از مقاومت شنت که از طریق مقاومت R35 به پایه 5 آی سی میرود؟
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ممنون از راهنمائیهای شما اگر تحلیلی درست بود قطعا از آموزشهای شما بوده.
در خصوص اضافه کردن بار من فقط 6 مقاومت 12 اهم 50 وات دارم که همه را موازی کردم ولی باز هم تغذیه روشن میشه.با این تفاوت که وقتی ولتاژ ورودی را با اتوترانس به آرامی بالا میبرم تغذیه روشن نمیشه ولی وقتی برق تغذیه یکدفعه به 220 ولت وصل بشه تغذیه روشن میشه.
در صورتی که بدون بار چه با اتوترانس بالا ببرم چه یکدفعه وصل کنم پاور روشن میشود.
استاد در این تست آخربه نتیجه نرسیدم ولی آیا منظور شما اینه که ZD3 در سیستم کنترل بار تاثیر داره؟یعنی قبل از مقاومت شنت که از طریق مقاومت R35 به پایه 5 آی سی میرود؟
با سپاس فراوان

درود

از لطف شما سپاسگزارم

خیر به R35 ارتباطی نداره
ولی گزارشی که وجود ۵۱ اهمی موجب افزایش ولتاژ میشه برعگسه و اشتباه گزارش کردی.
ضمنا با مقاومت ۲ اهم جریان ۲،۵ آمپر میده که جریانی محسوب نمیشه و نیاز به کوچکتر از ۲ اهم غیرعادی نیست
اگه مقاومت وات پایین هم باشه برای تست لحظه ای اشکال نداره خصوصا که بخوای با هم موازی کنی .
تکه المنت هم قابل استفاده است
و اگه مقاومت آجری که سوخته داشته باشید میتونی از بخش ناچیزی از سیمش بعنوان مقاومت کوچکتر استفاده کنی.

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

از لطف شما سپاسگزارم

خیر به R35 ارتباطی نداره
ولی گزارشی که وجود ۵۱ اهمی موجب افزایش ولتاژ میشه برعگسه و اشتباه گزارش کردی.
ضمنا با مقاومت ۲ اهم جریان ۲،۵ آمپر میده که جریانی محسوب نمیشه و نیاز به کوچکتر از ۲ اهم غیرعادی نیست
اگه مقاومت وات پایین هم باشه برای تست لحظه ای اشکال نداره خصوصا که بخوای با هم موازی کنی .
تکه المنت هم قابل استفاده است
و اگه مقاومت آجری که سوخته داشته باشید میتونی از بخش ناچیزی از سیمش بعنوان مقاومت کوچکتر استفاده کنی.

سپاس

چشم آزمایش میکنم ولی چون فردا بعلت مشغله ای نمیتونم تستهارو انجام بدم انشالله چهارشنبه صبح انجام میدم.
با سپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت استاد غزال عزیز

در خصوص Vcc وقتی ZD3 حذف میباشد و R16 در مدار باشد تقریبا 22.5 ولت و زمانی که R16 در مدار نباشد تقریبا 13.5 ولت میباشد و چندین بار این تست را انجام دادم و به اندازه گیری ها مطمئنم.شاید ایراد از برد پاور من باشه.

در خصوص بار خروجی من 10 مقاومت 2.2 اهم نیم وات با هم موازی کردم و باز هم پاور روشن شد و یک تکه تقریبا 1 سانتی از المنت 1000 وات را بستم ولی باز هم پاور روشن میشه که حتی در این حالت المنت کاملا سرخ میشود.

ولی در خصوص نقش ZD3 :
شرط فعال شدن پاور در ابتدا فعال شدن Q5 میباشد و از آنجائی که قبل از این اینکه آی سی کنترل را در دست بگیره ترانس TR2بوسیله اسیلاتور داخلی ولتاژ اولیه برای فعال شدن Q5 را فراهم میکند همانطور که در چند پست قبلی عرض کردم وقتی ZD3 حذف باشه و R16 در مدار باشه TR2 نمیتونه ولتاژ اولیه برای بیس Q5 جهت فعال شدن Q5 را بعد از رفع اتصالی فراهم کنه و وقتی R16 حذف بشه آنگاه TR2 میتونه ولتاژاولیه برای بیس Q5 جهت تحریک را فراهم کنه با توجه به این استدلال نقش ZD3به این شکل میشود:
با توجه به اینکه TR2 دو طبقه سیم پیچ ثانویه دارد یکی برای فراهم شدن +V ویکی برای Vcc لذا وقتی ZD3 حذف شود جریان مصرفی از سیم پیچ ثانویه TR2 که برای فراهم کردن Vcc میباشد زیاد میشود و در این حالت TR2 نمیتواند ولتاژ اولیه برای بیس Q5 برای فعال شدن Q5 را فراهم کنه .

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد غزال عزیز

در خصوص Vcc وقتی ZD3 حذف میباشد و R16 در مدار باشد تقریبا 22.5 ولت و زمانی که R16 در مدار نباشد تقریبا 13.5 ولت میباشد و چندین بار این تست را انجام دادم و به اندازه گیری ها مطمئنم.شاید ایراد از برد پاور من باشه.

در خصوص بار خروجی من 10 مقاومت 2.2 اهم نیم وات با هم موازی کردم و باز هم پاور روشن شد و یک تکه تقریبا 1 سانتی از المنت 1000 وات را بستم ولی باز هم پاور روشن میشه که حتی در این حالت المنت کاملا سرخ میشود.

ولی در خصوص نقش ZD3 :
شرط فعال شدن پاور در ابتدا فعال شدن Q5 میباشد و از آنجائی که قبل از این اینکه آی سی کنترل را در دست بگیره ترانس TR2بوسیله اسیلاتور داخلی ولتاژ اولیه برای فعال شدن Q5 را فراهم میکند همانطور که در چند پست قبلی عرض کردم وقتی ZD3 حذف باشه و R16 در مدار باشه TR2 نمیتونه ولتاژ اولیه برای بیس Q5 جهت فعال شدن Q5 را بعد از رفع اتصالی فراهم کنه و وقتی R16 حذف بشه آنگاه TR2 میتونه ولتاژاولیه برای بیس Q5 جهت تحریک را فراهم کنه با توجه به این استدلال نقش ZD3به این شکل میشود:
با توجه به اینکه TR2 دو طبقه سیم پیچ ثانویه دارد یکی برای فراهم شدن +V ویکی برای Vcc لذا وقتی ZD3 حذف شود جریان مصرفی از سیم پیچ ثانویه TR2 که برای فراهم کردن Vcc میباشد زیاد میشود و در این حالت TR2 نمیتواند ولتاژ اولیه برای بیس Q5 برای فعال شدن Q5 را فراهم کنه .

با سپاس فراوان

درود

تحلیل شما برخلاف عملکرد فعلی تغذیه است چون فرمودی در هر حالتی تغذیه روشن میشه و لذا شرایط مورد اشاره شما اتفاق نمیافته که Q5 خاموش بمونه و تغذیه روشن نشه .
قبلا هم با ادله کافی تاکید کردم
اگه پس از رفع اتصال کوتاه ، تغذیه روشن نشه ، چنین حالتی بعنوان عیب و ضعف محسوب نمیشه و زینر به این منظور اضافه نشده.

فلسفه زینر مرتبط با ضعف تغذیه است.
تا زمانیکه ضعف پاور مشخص نشه نمیتونی بابت فلسفه زینر تحلیل کنی
ایرادی در آزمایش شما هست
مگه ممکنه ولتاژ بدون بار کمتر بشه
آیا کل تغذیه بجز زینر در محل خودشون هستند؟ ( باید فقط محل زینر اتصال کوتاه باشه و بقیه کوچکترین تغییری نداشته باشه)
آیا ابتدا بار را به خروجی متصل میکنی و درحالیکه زینر اتصال کوتاه است به برق میزنی ؟

قطعا ناخواسته یا عامدانه تغییراتی در تغذیه اعمال کردی و یا نقشه تغذیه شما متفاوته.
در غیراینصورت احتمالا در قطعات Q5 اتفاقی افتاده
با این شرایط ، اگه خروجی تغذیه اتصال کوتاه هم بشه و به برق بزنی با این شرایط بازم تغذیه روشن میشه که نباید روشن بشه ( همیشه در تست اتصال کوتاه از یک رشته سیم نازک استفاده کن که اگه محافظ فعال نشد و تغذیه روشن شد سیم نازک بسوزه و صدمه ای به تغذیه وارد نکنه )
مجددا تاکید میکنم بجای زینر باید سیم باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

برای مشخص شدن اشکال
یک مقاومت حدود ۳۰ کیلو بین vcc و پایه ۴ آی سی نصب کن که تغذیه همیشه خاموش باشه
حالا مقاومت های مختلف را به خروجی تغذیه متصل کن و ببین vcc و ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

تا اشکال مشخص بشه

سپاس

بالا