آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام استاد
خسته نباشید
با توجه به پست شماره 2 خودتان
وظیفه دیود ZD3 رو آخرش نگفتید که چیه؟

یک سوال دیگه استاد الان ورودی ترانس 2 تا ولتاژ 150 ولت dc که هر کدام یکی در میان با فرکانس 1.1 تقسیم بر RC به ترانس اعمال میشه و خروجی 12 می دهد؟

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
سلام بر دوستان گرامی بنده تعمیرات پاور های تابلو روان رو انجام میدم توی این چند سالی که تعمیراتشون رو انجام دادم تجربیاتمو هر چند محدود و ناچیز تا جایی که بتونم تو این پست در اختیارتون میزارم
ایراد اول سوختن ترانزیستور های قدرت که معمولا 13009 هستند که عامل سوختنشونم طبق تجربه ای که دارم جنس نامرغوب بودنشونه و سیلیکون پشتشون به علت حرارت زیاد خاصیت دفع حرارتو از دست میده و موجب سوختنش میشه
ایراد دوم خرابی خازن ها تو 90 درصد پاور هایی که تعمیر کردم و تایم زیادی روی کار بودن متوجه خرابی خازن های بخش الاکلنگی قسمت قدرت و تغذیه ایسی دوست داشتنی 494 شدم و در بیشتر موارد به خاطر دینی که به کارم داشتم تعویضشون کردم با خازن هایی با رنج ولتاژی بالاتر و ظرفیت خازن قبلی که تا الان مشکلی بابت برگشت پاور تعمیری نداشتم
ایراد سوم خرابی دیودهای شاتکی بخش ثانویه یا بخش سرد مدار که توی 10 درصد مواقع سوختگی داشتن و در زمانی که معیوب میشن بیشتر مواقع اتصال کوتاه میشن و در حالت عادی روی حالت بیزر اهمی بین 230 تا 250 دارن که روی شاسی اهمشون بین50 تا 60 اهمه
ایراد چهارم پاور ولتاژ دارد و صدای زوزه می دهد و زمانی زیر بار میرود خاموش میشود این ایراد به چند قسمت مربوط میشود یعنی تو چند حالت اتفاق می افتد 1 دیود های زنر یا فست موازی با ترازیستور های تولید پالس که در اکثر مواقع c1815 میزارن دیود مربوطه اتصال کوتاه میشه و باید تعویض بشه در پست بعدی عرض میکنم

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
2 ترانزیستور ها معیوب میشن همون دوتای c1815 که کارشون تولید پالسه مدارشون مثل هم بسته شده و از پایه های ای سی 494 تغذیه میشن که باید روی بیزر پایه های کلکتور امیتر بین 650 تا 750 نشون که اگه کمتر بودن باید تعویض بشن
3 خازن تغذیه vcc ایسی 494 که تو اکثر مواقع معیوب میشه که با یه خازن با رنج ولتاژ 63 ولتی به جای 50 ولتی عوض میکنم و جوابم داده تا الان
4 ایرادی خیلی وقت گیر و عذاب اور خرابی چک درایو قسمت قدرت که این مشکلو به وجود میاره و تا گیر اوردنش پوست ادمو میکنه و برای پیدا کردن این مشکل باید تمام اون قطعاتی که بالا گفتم رو چک کرد تا بهش رسید و خیلی کم پیش میاد خراب بشه تو ظاهرشم تغیراتی به وجود میاد اگه خراب بشه
ایراد پنجم پاور زیر بار به قول خودمون کم میاره جون نداره جریان نمیشه ازش زیاد گرفت بر میگرده به خرابی خازن های سافی اولیه که هر کدوم ظرفیتی بین 200 تا 250 واتی دارن که بهتره با رنج ولتاژی بالاتر و ظرفیت قبلی عوض بشه البته اگه رضایت مشتری تو طولانی مدت مهم باشه برلتون با رنج ولتاژی بالاتر عوض کنید
ایراد ششم خرابی پل دیود قسمت اولیه که خودشو با خاموشی یا پاور یا صدای غیر عادی پاور میشه فهمید البته تو عملکردم تاثیر میزاره که من تو این مدت که تعمیر کردم خیلی کم با این ایراد برخورد کردم با تست اهمی میشه فهمید عیبشو
ایراد هفتم خاموشی پاور این ایراد شاید به ظاهر ساده بیاد سوختن فیوز اصلی که با قطع شدن یا سیاهی معلومه میشه متوجه شد ولی برای اطمینان کامل تست بیزر بزنید این ایراد خیلی باید دقت کرد بهش (((چرا فیوز سوخته ))) تو 99 درصد مواقع سوختگی فیوز همراه میشه با ایرادی در پاور که نباید ساده از کنارش رد شد و توصیه من اینه حتما حتما قبل عوض کردن فیوز تمام پاور بررسی شود
دوستان خوشحال شدم تونسته باشم عرایضی هرچند ناچیزو در حضور اساتید گرانقدر این مبحث گفته باشم اگه نقصی داره متنم به بزرگواری خودتون ببخشید

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
یه سوال داشتم از استاد غزال بزرگوار استاد من از طریق کنترل جریان اگه جریان یه پاور 40 امپر 5 ولتی که در بهترین شرایطش 35 امپر اونم نه همیشگی میده بخوام رو 30 امپر محدود کنم حالا سوالم اینجاس اگه باری بیشتر از 30 امپر از پاور مشتری بکشه پاور به حالت خاموشی میره یا افت ولتاژ خروجی پیش میاد ؟ ممنون میشم جواب بدید

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام خدمت دوستان
چند تا پاور دارم که خازنهای 470 میکرو فاراد باد کرده بودن که با 259 ولتی تعویض شدند ولی یدونه از ترانزیستورهای 13009 میسوزونه لازم بذکره مقاومتهای 1.6 اهم 150 کیلو ودیود های روبروی ترانزیستورها چک کردم سالمند
علت سوختن این ترانزیستور چیه البته در خروجی هم ولتاژ ندارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام خدمت دوستان
چند تا پاور دارم که خازنهای 470 میکرو فاراد باد کرده بودن که با 259 ولتی تعویض شدند ولی یدونه از ترانزیستورهای 13009 میسوزونه لازم بذکره مقاومتهای 1.6 اهم 150 کیلو ودیود های روبروی ترانزیستورها چک کردم سالمند
علت سوختن این ترانزیستور چیه البته در خروجی هم ولتاژ ندارم

درود

این تاپیک تغذیه تابلوهای روان است
در تاپیک مجزایی مطرح فرمایید.
ضمنا بدون نقشه نمیتونم ارزیابی کنم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
یه سوال داشتم از استاد غزال بزرگوار استاد من از طریق کنترل جریان اگه جریان یه پاور 40 امپر 5 ولتی که در بهترین شرایطش 35 امپر اونم نه همیشگی میده بخوام رو 30 امپر محدود کنم حالا سوالم اینجاس اگه باری بیشتر از 30 امپر از پاور مشتری بکشه پاور به حالت خاموشی میره یا افت ولتاژ خروجی پیش میاد ؟ ممنون میشم جواب بدید

درود

اگر سوال شما در خصوص همین نقشه است اوایل تاپیک تحلیل مفصلی کردم و تا آنجاکه بخاطر دارم حتی روش انتخاب جریان دلخواه برای محدود کننده را مطرح کردم که زمان زیادی گذشته و فراموشم شده و باید دوباره مطالعه و بررسی کنم که البته شما هم میتونی بخش محدود کننده جریان را مطالعه فرمایید و ببینید چگونه محدود میکنه

ضمنا هر عملی که قبل از تغییرات انجام بده پس از اعمال تغییرات هم همون کارو انجام میده فقط در جریان دلخواه ما که با تغییراتی براش تعیین کردیم
یعنی اگه الان بکلی خاموش بشه پس از تغییرات هم اگه محدود کننده جریان فعال بشه تغذیه بکلی خاموش میشه و قس علیهذا

سپاس

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
ممنون استاد جوابمو گرفتم باید امتحان کنم امتحان کنم حتما فیلم کاملی از فیدبک این سوال رو میزارم ممنون جواب دادید من مطالبو مطالعه کردم طبق همون مطالب سوال پرسیدم که جواب ریزو گرفتم

بالا