آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

masoud5756

کاربر vip
کاربر
2022-05-23
26
15
WEST-AZ
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

با درود فراوان
در یک منبع سوییچینگ ظرفیت اسمی خازن از 470میکرو فاراد افت کرده و شده 200 میکرو فاراد!! و بنده با یک عدد خازن نو تعویض کردم و مساله حل شد
بنظر دوستان این خازن کهنه رو میشه در مدارات دیگر که نیاز به ظرفیت خازنی اسمی 200 میکرو فاراد دارند استفاده کرد؟؟:listening_headphone

رضاگلزار

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-06-22
337
1,444
IRAN
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

با درود فراوان
در یک منبع سوییچینگ ظرفیت اسمی خازن از 470میکرو فاراد افت کرده و شده 200 میکرو فاراد!! و بنده با یک عدد خازن نو تعویض کردم و مساله حل شد
بنظر دوستان این خازن کهنه رو میشه در مدارات دیگر که نیاز به ظرفیت خازنی اسمی 200 میکرو فاراد دارند استفاده کرد؟؟:listening_headphone

درود
بهتر است استفاده نشود چرا که مایع رسانای یونیزه شده در خازن خشک شده و حتی در گرم شدن خازن با افزایش میکرو و همچنین با سرد شدن و استفاده نکردن از تغذیه به مدت چند ساعت با کاهش میکرو مواجه میشوید و در آخر نیز عمری نمیکند ...

Maryam_elect

کاربر
2020-03-02
8
9
سلام خدمت اساتید گرامی. میشه خواهش کنم نقش c14 رو بصورت علمی توضیح بدهید؟ ممنونم

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
428
1,109
55
کبودراهنگ همدان
سلام خدمت اساتید گرامی. میشه خواهش کنم نقش c14 رو بصورت علمی توضیح بدهید؟ ممنونم

با سلام، جناب استاد غزال بطور کامل در این تاپیک ، بطور کامل ارئه نمودن .به پست های قبلی برگردید و بطور عمیق مطالعه نمایید.

mi1362mi

کاربر
2014-09-02
32
54
سلام یک منبع تغدیه 12ولت ۲۰ امپر ترانزیستورهای 13009سوخته بود و مقاومت های 1.5اهم که تعویض کردم.... منبع روشن میشه بدونه بار مشکلی نداره...... اما وقتی یه بار دو امپری به منبع وصل کنم افت ولتاز داره و لامپ تست روشن میشه..... خازن های ورودی وخروجی سالم... ولتاژ روی خازن های چورودی 150ولت هست... درحالت بی باری با پتاسیومتر ولتاژ کم زیاد میشه.... در حد یک ولت و خروجی 12ولت را داره... همه قطعات را تست کردم سالم بود... ولتاز روی آی سی tl494... حدود 20ولت هست..... لطفا راه نمایی کنید

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
239
309
سلام یک منبع تغدیه 12ولت ۲۰ امپر ترانزیستورهای 13009سوخته بود و مقاومت های 1.5اهم که تعویض کردم.... منبع روشن میشه بدونه بار مشکلی نداره...... اما وقتی یه بار دو امپری به منبع وصل کنم افت ولتاز داره و لامپ تست روشن میشه..... خازن های ورودی وخروجی سالم... ولتاژ روی خازن های چورودی 150ولت هست... درحالت بی باری با پتاسیومتر ولتاژ کم زیاد میشه.... در حد یک ولت و خروجی 12ولت را داره... همه قطعات را تست کردم سالم بود... ولتاز روی آی سی tl494... حدود 20ولت هست..... لطفا راه نمایی کنید
سلام
موقع جریان کشی دیگه نباید با لامپ تست سری کنید. این باعث میشه ولتاژ ورودی به منبع تغذیه افت کنه .
بدون لامپ تست بار رو وصل کنید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mi1362mi

mmd.lor

کاربر
2021-03-16
27
18
38
درود

تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

در فرصت های آتی و بتدریج
تحلیل نقشه تغذیه پیوست
سپس نحوه عیب یابی
و نهایتا تمهیداتی جهت تبدیل این تغذیه به منبع تغذیه 0 الی 24 ولت 10 آمپر با محدود کننده جریان و سیستم های حفاظتی تقدیم میگردد.

نقشه اصیل مربوطه در پست 1 تاپیک زیر

https://www.irantk.ir/threads/85618-تاپیک-تحلیل-و-بررسی-منبع-تغذیه-تابلوهای-روان-به-همت-استاد-غزال?p=494336&viewfull=1#post494336
attachment.php

تبدیل این تغذیه به تغذیه آزمایشگاهی با کنترل ولتاژ و جریان

برای متغیر شدن ولتاژ از ۰ الی ۲۴ ولت

۱- ابتدا و انتهای یک ولوم ۵ کیلو را به خروجی تغذیه و سر وسط را به پایه ۱ آی سی متصل کنید
۲- مقاومت ۲۰۰ اهم را با R30 موازی کنید تا ولتاژ کمتر از ۲،۵ ولت هم قابل انتخاب گردد و خروجی از صفر الی ۲۴ ولت قابل استفاده شود.
۳- اگر مقاومت R40 را آزاد کنید بهتر است اما ضروری نیست.

قابلیت محدود سازی جریان بدلخواه از صفر آمپر الی حداکثر جریان تغذیه

۱- کلکتور امیتر Q5 را اتصال کوتاه کنید ( درصورتیکه ولتاژ خروجی را از صفر ولت قابل انتخاب ساخته اید ، مجاز به اتصال کوتاه کردن کلکتور امیتر هستید )
۲- مقاومت R21 بمقدار 68k را با سر وسط و انتهای یک ولوم ۱۰ کیلو سری کنید بطوریکه سر وسط به مقاومت R21 متصل شود و ابتدای ولوم را به گراند متصل کنید.
دراینصورت چنانچه سر وسط ولوم با گراند نزدیک و متصل شود جریان خروجی صفر آمپر خواهد شد
و هر چه سر وسط از گراند دورتر شود و بسمت انتهای ولوم (vref) نزدیکتر شود ، دریافت جریان بیشتر از خروجی ممکن میشود.

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و دوست داشتنی. یه سوال برای من پیش اومده این وسط تکلیف اون دسته از تغذیه ها که از مدار محافظ اتصال کوتاه استفاده نشده چیست درواقع جای ترانزیستورQ5و مقاومت های R38 و R33 و خازن مربوط به اتصال کوتاه با شماره C30 و دیودD13 که این مجموعه کار خاموش کردن ایسی در مواقع اتصال کوتاه انجام میده وقتی که خروجی اتصال میشه ولتاژ ۵ ولت توسط ترانزیستورQ5 با اتصال کلکتور به امیتر ولتاژ ۵ ولت روی پایه 4 ایسی قرار میده که دیوتی سایکل رو میاره پایین .حالا تکلیف چیه وقتی تو بعضی از بوردهای تغدیه بخاطر ارزان سازی یا هر هدف دیگر این قطعات حذف شده و فقط جای خالی قطعات وجود داره چکار باید کرد هنگام متغیر کردن ولتاژ و جریان مننونم از اینکه وقت گرانبها تون رو در اختیار حقیر قرار میدین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و دوست داشتنی. یه سوال برای من پیش اومده این وسط تکلیف اون دسته از تغذیه ها که از مدار محافظ اتصال کوتاه استفاده نشده چیست درواقع جای ترانزیستورQ5و مقاومت های R38 و R33 و خازن مربوط به اتصال کوتاه با شماره C30 و دیودD13 که این مجموعه کار خاموش کردن ایسی در مواقع اتصال کوتاه انجام میده وقتی که خروجی اتصال میشه ولتاژ ۵ ولت توسط ترانزیستورQ5 با اتصال کلکتور به امیتر ولتاژ ۵ ولت روی پایه 4 ایسی قرار میده که دیوتی سایکل رو میاره پایین .حالا تکلیف چیه وقتی تو بعضی از بوردهای تغدیه بخاطر ارزان سازی یا هر هدف دیگر این قطعات حذف شده و فقط جای خالی قطعات وجود داره چکار باید کرد هنگام متغیر کردن ولتاژ و جریان مننونم از اینکه وقت گرانبها تون رو در اختیار حقیر قرار میدین
درود

سوال شما اینه؛
در مورد تغذیه‌ای با مارک و مدل نامشخص که نقشه هم نداری ، چجوری هر قابلیتی اراده کردیم اضافه کنیم؟
فعلا بابت جریان

عجیبه که تصور کردید راهکار ساده‌ و کلی وجود داره .
دراینصورت معلوم نیست چرا دیگران سالها تحصیل و تجربه میکنن؟

اگه نقشه و مشخصات هم داشتی پاسخگویی ساده نبود و نیاز به تحلیل عمقی داشت تا راهکاری مشخص بشه.

سپاس

بالا