آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
شما خودت میگی بی وجدان از آدم بی وجدان دیگه چه توقعی داری دوست عزیز::_iRanTK.iR_::
تازه این قیمت 16.500 که بنده عرض کردم به اجبار از گرانفروشترین مغازه شیراز گرفتم وگرنه حدود یکماه قبلش جنس خوبشو 14.500 خریدم
حالا تعجبم همکارانم ارزونترین قطعات و کمیاب ترینشونو از اراک سفارش میدن میاد

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
سلام خدمت همکاران یه عدد پاور 12 20 امپر به نظر به علت قلع مردگی سلف دچار سوختگی ای سی و ماسفت و تعدادی مقاومت در اولیه شده و ثانویه مشکلی نداشت بعد از جای گذاری و معادل سازی قطعات الان ولتاژ 24 ولت میده و مقاومت دیودی اپتوکوپلر (مقاومت کاهنده جریان فتودیود) رو میسوزونه . اپتوکوپلر و tl431 رو تعویض کردم اما تغییری نکرد بایاس tl431 رو طبق فرمایش استاد غزال تغییر دادم و به مقاومت بزرگ تر یک مقاومت مساوی موازی کردم اما باز هم تغییری حاصل نشده امکان ناسازگاری بین قطعات اصلی و جایگذین وجود داره؟ به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه
عکس زیر قبل و بعد از تعویض قطعات هست
photo_2021-04-21_17-56-25.jpg
photo_2021-04-21_17-56-51.jpg
به جای ماسفت 9nk90 ---> irfpc50
به جای ic ka3845d --> uc3845B
یک ترانزیستور 1015 هم سوخته بود که هر دو تعویض شد
و به جای مقاومت 30 اهم ، 33 اهم
به جای مقاومت 1 وات 0.47 یک اهم
وبه جای مقاومت 5.1 ، 5.6 قرار داده شده
مقدار تمام مقاومت های دیگر اولیه با رنگ ها مطابقت داشت پتانسومتر یک کیلو 850 اهم نشان می داد . خازن هم مقدار و esr مناسبی داشتند
که البته خازن های خروجی (ثانویه) 16 ولتی به علت ولتاژ 24 ولت دچار خرابی و بادکردگی شدند ولی سالم بودند

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
سلام خدمت همکاران یه عدد پاور 12 20 امپر به نظر به علت قلع مردگی سلف دچار سوختگی ای سی و ماسفت و تعدادی مقاومت در اولیه شده و ثانویه مشکلی نداشت بعد از جای گذاری و معادل سازی قطعات الان ولتاژ 24 ولت میده و مقاومت دیودی اپتوکوپلر (مقاومت کاهنده جریان فتودیود) رو میسوزونه . اپتوکوپلر و tl431 رو تعویض کردم اما تغییری نکرد بایاس tl431 رو طبق فرمایش استاد غزال تغییر دادم و به مقاومت بزرگ تر یک مقاومت مساوی موازی کردم اما باز هم تغییری حاصل نشده امکان ناسازگاری بین قطعات اصلی و جایگذین وجود داره؟ به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه
مشاهده فایل‌پیوست 175525
مشاهده فایل‌پیوست 175526
مقدار تمام مقاومت های دیگر اولیه با رنگ ها مطابقت داشت پتانسومتر یک کیلو 850 اهم نشان می داد . خازن هم مقدار و esr مناسبی داشتند

سلام
دوست خوبم در تصویر به نظر میرسه خازن وسطی خروجی باد کرده
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
مشاهده فایل‌پیوست 175525
مشاهده فایل‌پیوست 175526
که البته خازن های خروجی (ثانویه) 16 ولتی به علت ولتاژ 24 ولت دچار خرابی و بادکردگی شدند ولی سالم بودند

درود

بدون تردید مقاومتی که میسوزه مربوط به کوپلر و یا تقسیم ولتاژ برای ۴۳۱ نیست.
نقشه این تغذیه رو پیدا کن بررسی کنم.
و یا نقشه قطعات مرتبط با مقاومتی که میسوزه را روی کاغذ بکش و تصویر نقشه رو ارسال کن.

سپاس

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
درود

بدون تردید مقاومتی که میسوزه مربوط به کوپلر و یا تقسیم ولتاژ برای ۴۳۱ نیست.
نقشه این تغذیه رو پیدا کن بررسی کنم.
و یا نقشه قطعات مرتبط با مقاومتی که میسوزه را روی کاغذ بکش و تصویر نقشه رو ارسال کن.

سپاس
با سپاس از شما استاد
متاسفانه شماتیک مربوط به این برد پیدا نشد اما شماتیکی نسبتا نزدیک با تغییر مقادیر و ... پیدا شده که فقط قسمت درخواست شده مورد اصلاح قرار گرفت
مقاومتی که میسوزد همان مقاومت 500 اهمی شماتیک اصلی یا همان 100 اهم (ابی رنگ) هست
همچنین فیدبک (پایه 2 ای سی) مطابق شماتیک به زمین متصل است
Untitled.png
همچنین قسمتی که خازن و ترانزیستور نوشته شده است متصل به مداراتی دارای خازن الکترولیت کوچک و در اخر به ترانزیستور 1015 ختم شده که تهیه نقشه از این قسمت پیچیده و زمان بر هست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
با سپاس از شما استاد
متاسفانه شماتیک مربوط به این برد پیدا نشد اما شماتیکی نسبتا نزدیک با تغییر مقادیر و ... پیدا شده که فقط قسمت درخواست شده مورد اصلاح قرار گرفت
مقاومتی که میسوزد همان مقاومت 500 اهمی شماتیک اصلی یا همان 100 اهم (ابی رنگ) هست
همچنین فیدبک (پایه 2 ای سی) مطابق شماتیک به زمین متصل است
مشاهده فایل‌پیوست 175620
همچنین قسمتی که خازن و ترانزیستور نوشته شده است متصل به مداراتی دارای خازن الکترولیت کوچک و در اخر به ترانزیستور 1015 ختم شده که تهیه نقشه از این قسمت پیچیده و زمان بر هست

درود

کلکتور امیتر کوپلر را اتصال کوتاه کن
اگه ولتاژ خروجی حدود صفر ولت شد دراینصورت کوپلر سوخته و یا در جریان تعویض کوپلر پایه ها رو جابجا کردی .
پایه همگی کوپلرها شبیه هم نیستند و لذا اگه از کوپلر مشابه استفاده میکنی باید از طریق دیتا شیت و یا با آزمایش ، پایه ها رو مشخص و رعایت کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
درود

کلکتور امیتر کوپلر را اتصال کوتاه کن
اگه ولتاژ خروجی حدود صفر ولت شد دراینصورت کوپلر سوخته و یا در جریان تعویض کوپلر پایه ها رو جابجا کردی .
پایه همگی کوپلرها شبیه هم نیستند و لذا اگه از کوپلر مشابه استفاده میکنی باید از طریق دیتا شیت و یا با آزمایش ، پایه ها رو مشخص و رعایت کنی.

سپاس

با تشکر از حضرتعالی برای زمانی که میگذارید بله این مورد هم تست شد بود بعد از گذاشتن پست فراموش کردم اطلاع بدم
انگار هیچ پاسخی به فیدبک داده نمیشه و به نظر با تمام قدرت کار میکنه. بنده امکان عدم سازگاری قطعات و بیشتر ای سی جایگزین رو میدم چون در پسوند متفاوت بودند
این مورد ارزش تعمیر ندارد اما من به خاطر کنجکاوی و کسب تجربه تمایل به فهمیدن مشکل دارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
با تشکر از حضرتعالی برای زمانی که میگذارید بله این مورد هم تست شد بود بعد از گذاشتن پست فراموش کردم اطلاع بدم
انگار هیچ پاسخی به فیدبک داده نمیشه و به نظر با تمام قدرت کار میکنه. بنده امکان عدم سازگاری قطعات و بیشتر ای سی جایگزین رو میدم چون در پسوند متفاوت بودند
این مورد ارزش تعمیر ندارد اما من به خاطر کنجکاوی و کسب تجربه تمایل به فهمیدن مشکل دارم

درود

آی سی مشکلی نداره.
احتمالا خطایی در جایگزیی قطعات داری
بدون نقشه کاری ازم ساخته نیست
کلکتور امیتر کوپلر به کجا متصله !؟

سپاس

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
درود

آی سی مشکلی نداره.
احتمالا خطایی در جایگزیی قطعات داری
بدون نقشه کاری ازم ساخته نیست
کلکتور امیتر کوپلر به کجا متصله !؟

سپاس
سلام دوباره . متشکر
درست مثل همین شماتیکی که قرار دادم به غیر از این که کلکتور در ادامه با یکسری دیود و مقاومت و خازن ارتباط داره
یک برد مشابه سالم هم دارم که نو هست و قابل دست کاری نیست اما مقادیرش در صورت لزوم میتونه مفید باشه
الان در همین نقشه چرا پایه ی فیدبک زمین شده , چطور با پایه 1 (comp) کنترل مبشه؟

بالا