آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

800908

کاربر
2019-06-22
61
145

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
با موازی کردن مقاومت دو کیلو اهمی با R31 مشکل حل می شه.

درود

دراینصورت نباید در خروجی ۱۲ ولت تولید بشه .
آیا مطمئنی ۱۲ ولته ؟
دو سر zd3 چند ولته؟
R31 , R38چند اهمه ؟
و یا آزمایش قبلی را بدرستی انجام ندادی
لذا یکبار دیگه کلکتور امیتر را با گیره آزمایش شورت کن و سپس روشن کن و گیرا را آزاد کن ببین درست میشه ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

دراینصورت نباید در خروجی ۱۲ ولت تولید بشه .
آیا مطمئنی ۱۲ ولته ؟
دو سر zd3 چند ولته؟
R31 , R38چند اهمه ؟
و یا آزمایش قبلی را بدرستی انجام ندادی
لذا یکبار دیگه کلکتور امیتر را با گیره آزمایش شورت کن و سپس روشن کن و گیرا را آزاد کن ببین درست میشه ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

دوباره آزمایش قبلی رو تکرار کردم و نتیجه مشابه قبل بود یعنی تا وقتی که ترانزیستور شورت بود ولتاژ خروجی دوازده ولت بود ولی بعد از برداشتن شورتی ولتاژ بعد از سه ثانیه دوباره تا ده ولت افت کرد.
ولتاژ خروجی در حالتی که مقاومت دو کیلو رو با R31 موازی کردم دوازده ولت بود.
یک سر zd3 درست بعد از روشن کردن منبع نه ولت هست که بعد از مدتی تا هشت و نیم کاهش داره و سر دیگر هم از پانزده ولت در لحظه روشن کردن منبع شروع می شه و تا چهارده و نیم ولت کاهش داره.
R31 مقاومت 6.7k اهم داره و R38 مقاومت 1.17k اهم رو داره. برای رفع ابهام اضافه کنم که مقاومت ها رو با خارج کردن یک پایه از روی برد اندازه گرفتم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
دوباره آزمایش قبلی رو تکرار کردم و نتیجه مشابه قبل بود یعنی تا وقتی که ترانزیستور شورت بود ولتاژ خروجی دوازده ولت بود ولی بعد از برداشتن شورتی ولتاژ بعد از سه ثانیه دوباره تا ده ولت افت کرد.
ولتاژ خروجی در حالتی که مقاومت دو کیلو رو با R31 موازی کردم دوازده ولت بود.
یک سر zd3 درست بعد از روشن کردن منبع نه ولت هست که بعد از مدتی تا هشت و نیم کاهش داره و سر دیگر هم از پانزده ولت در لحظه روشن کردن منبع شروع می شه و تا چهارده و نیم ولت کاهش داره.
R31 مقاومت 6.7k اهم داره و R38 مقاومت 1.17k اهم رو داره. برای رفع ابهام اضافه کنم که مقاومت ها رو با خارج کردن یک پایه از روی برد اندازه گرفتم.

۱،۱ کیلویی باید طبق نقشه ۱،۵ یا ۲ کیلو باشه و عوضش کن .
آیا قبلا خودت از این تغذیه استفاده میکردی و سالم بوده و یا خراب تحویل گرفتی ؟
آیا ظرفیت خازن ها رو تغییر دادی ؟
c30 چند میکرو است؟
اگه با تعویض مقاومت رفع نشد ترانزیستور را عوض کن و با هر ترانزیستور تیپ منفی کار میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
۱،۱ کیلویی باید طبق نقشه ۱،۵ یا ۲ کیلو باشه و عوضش کن .
آیا قبلا خودت از این تغذیه استفاده میکردی و سالم بوده و یا خراب تحویل گرفتی ؟
آیا ظرفیت خازن ها رو تغییر دادی ؟
c30 چند میکرو است؟
اگه با تعویض مقاومت رفع نشد ترانزیستور را عوض کن و با هر ترانزیستور تیپ منفی کار میکنه.

سپاس

سلام استاد
مشکل با تعویض ترانزیستور q5 حل شد.
تمام پایه های ترانزیستور به هم راه می دادن و اونو با c945 جایگزین کردم.
با تشکر از استاد عزیز.

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
باسلام خدمت استاد گرامی
یک سؤال داشتم و اون اینه که اگه بجای دو عدد زنر zd1 و zd2 که در نقشه 1n4752 هست از زنر 1n4754 استفاده کنیم آیا مشکلی پیش می یاد؟
من یه منبع تغذیه دارم که این دو تا زنر خراب شده و از هر دو طرف راه می ده ولی چون 1n4752 نداشتم 1n4754 گذاشتم درست شد و زیر بار حدودا ده آمپر تست کردم مشکلی نداره.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باسلام خدمت استاد گرامی
یک سؤال داشتم و اون اینه که اگه بجای دو عدد زنر zd1 و zd2 که در نقشه 1n4752 هست از زنر 1n4754 استفاده کنیم آیا مشکلی پیش می یاد؟
من یه منبع تغذیه دارم که این دو تا زنر خراب شده و از هر دو طرف راه می ده ولی چون 1n4752 نداشتم 1n4754 گذاشتم درست شد و زیر بار حدودا ده آمپر تست کردم مشکلی نداره.

درود

درسته
شبیه والدینی که نصیحت میکنن با دندون ، اجسام سخت را نشکن و بچه هم به نصیحت والدین میخنده و میگه تا حالا ۲۰ تا پسته و گردو با دندونم شکستم هیچ اتفاقی نیافتاده ولی خبر نداره خبرها در راهه و فوری اتفاق نمیافته.

این دو زینر جهت حفاظت از ترانزیستور پیش بینی شده و باحذف هر کدام از آنها ، بالاخره منجر به صدمه ترانزیستور و حتی آی سی میشه .
اما اگه بجای هر دو از 1n4754 استفاده کردی باید مشخصات هر دو زینر قبلی و جدید را اعلام میکردی تا قابل مقایسه باشه ولی بررسی کردم و مشخصات 1n4754 کمی متفاوت با قبلی و زینر ۳۹ ولتی است و اجازه ولتاژی بمقدار ۶ ولت بیشتر از زینر قبلی را میده خیلی مشکل ساز نمیشه و اشکالی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

درسته
شبیه والدینی که نصیحت میکنن با دندون ، اجسام سخت را نشکن و بچه ها هم به نصیحتش میخندن و میگن تا حالا ۲۰ پسته و گردو با دندونم شکستم هیچ اتفاقی نیافتاده ولی خبر نداره خبرها در راهه و فوری اتفاق نمیافته.

این دو زینر جهت حفاظت از ترانزیستور پیش بینی شده و باحذف هر کدام از آنها ، بالاخره منجر به صدمه ترانزیستور و حتی آی سی میشه .
اما اگه بجای هر دو از 1n4754 استفاده کردی باید مشخصات هر دو زینر قبلی و جدید را اعلام میکردی تا قابل مقایسه باشه ولی خودم جستجو کردم و مشخصات 1n4754 کمی متفاوت و زینر ۳۹ ولتی است و اجازه ولتاژی بمقدار ۶ ولت بیشتر از زینر قبلی را میده خیلی مشکل ساز نمیشه و اشکالی نداره.

سپاس

با توجه به اینکه در بیشتر مواقع فقط یکی از این دو زینر خراب می شه آیا امکانش هست که فقط زینر خراب رو با زینر دیگه ای که ولتاژ نزدیکه تعویض کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با توجه به اینکه در بیشتر مواقع فقط یکی از این دو زینر خراب می شه آیا امکانش هست که فقط زینر خراب رو با زینر دیگه ای که ولتاژ نزدیکه تعویض کرد؟

درود

۶ ولت زیاد مهم نیست

اما سوال خوبی هست و برای چاره اندیشی باید عامل صدمه شناسایی بشه که راهکاری برای پیشگیری از سوختن زینر پیدا کنیم و ابدی بشه :

سوال

علت سوختن زینر zd1 , zd2 چیه ؟
و با چه تمهیدی هیچوقت نمیسوزه ؟​
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

۶ ولت زیاد مهم نیست

اما سوال خوبی هست و برای چاره اندیشی باید عامل صدمه شناسایی بشه که راهکاری برای پیشگیری از سوختن زینر پیدا کنیم و ابدی بشه :

سوال

علت سوختن زینر zd1 , zd2 چیه ؟
و با چه تمهیدی هیچوقت نمیسوزه ؟​
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

درود

راهنمایی​

بخاطر دارم که اتفاقا اخیرا در تاپیک هایی بابت مهمترین عامل سوختن ترانزیستورهایی که در این موقعیت قرار دارن به تفصیل پرداختیم و اینجا عملا شاهد هستیم که در پست ۵۱۸ صدمه مکرر این زینر محافظ ترانزیستور گزارش شده که پس از شناسایی عامل تخریب ، بسادگی میتونیم از بروز مجدد چنین عیبی پیشگیری کنیم.
بسیار ساده است و فقط نیاز به توجه داره .
ابتدا ببین چرا این دو زینر میسوزه یا ببین آیا ولتاژ غیرمجاز ، عامل سوختن این دو زینر میشه یا جریان غیرمجاز ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا