آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم نمیدونم جای مطرحش همینجاس یا نه.ممنون میشم راهنمایی کنید
یه منبع 5 ولت 40 آمپر دارم که وقتی به تابلو وصل میکنم صدای ویز ویز میده و لامپها با نور کمتر نویز شدید دارن
ولتش بدون بار درست رو 5 ولی زیر بار به دو تا 3 ولت میرسه با صدای بلند از ترانس داخل منبع
دوتا خازن صافی ورودی 470 میکرو 200 ولت باد کرده بودن که عوض کردم ولی الان مشکل طور دیگه ای شد
تا برقو وصل میکنم روشن میشه چند ساعت قشنگ کار میده ولی وقتی خاموشش میکنم و بعد یه نصف روز روشن میکنم باز افت ولتاژ و نویز و صدا . در واقع ی موقع سالمه و یه موقع خراب
پتانسیومتر تنظیم ولتاژ هم تعویض کردم ولی تاثیری نداشت
ممنون

درود

چرا از مراحل عیب یابی که در اوایل این تاپیک است استفاده نمیکنی؟

آیا ولتاژ دو خازن بزرگ ۲۰۰ ولتی مساوی هستند؟

آیا با vcc خارجی تست کردی؟

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم نمیدونم جای مطرحش همینجاس یا نه.ممنون میشم راهنمایی کنید
یه منبع 5 ولت 40 آمپر دارم که وقتی به تابلو وصل میکنم صدای ویز ویز میده و لامپها با نور کمتر نویز شدید دارن
ولتش بدون بار درست رو 5 ولی زیر بار به دو تا 3 ولت میرسه با صدای بلند از ترانس داخل منبع
دوتا خازن صافی ورودی 470 میکرو 200 ولت باد کرده بودن که عوض کردم ولی الان مشکل طور دیگه ای شد
تا برقو وصل میکنم روشن میشه چند ساعت قشنگ کار میده ولی وقتی خاموشش میکنم و بعد یه نصف روز روشن میکنم باز افت ولتاژ و نویز و صدا . در واقع ی موقع سالمه و یه موقع خراب
پتانسیومتر تنظیم ولتاژ هم تعویض کردم ولی تاثیری نداشت
ممنون
مارک پاورتون چیه؟
تمام خازنهای 50 ولتی رو تعویض کنید
47 میکرو 50 ولتی رو 100 ولتی و همون 47 میکرو بزار
دو تا خازن 4.7 میکرو روبروی ترانزیستورهای 13009 هست اگه مارک CZCL هست اگه مارک CL806 هست 1 میکرو 50 ولتی هست حتما اینا رو تعویض کنید و22 میکرو کنار Q5 و دو تا 4.7 اطراف ایسی و یک میکرو ایسی
با تعویض اینا از نوش بیشتر کار میکنه
بعد اون دو تا خازن 470 میکرو الکی تعویض کردی
سر پلاستیکی شو یه فندک بگیر با یه فاز متر پلاستیکی رو بکن خواهی دید که سر المنیوم خود خازن سالمه خیلی خرابیش کمه

majid75t

کاربر
2019-04-10
412
379
49
استاد عزیز سلام شب خوش
یه سوال ؟
استاد وقتی یه منبع تغزیه ای امپر کم میکنه معمولا از کدوم یک از قطعات تغزیه میتونه باشه ؟ والا من اکثر قطعات رو بانو تعویض میکنم ولی باز درست نمیشه ؟
راهنمایی بفرمایید ممنون

hamed_avr

کاربر vip
vip
کاربر
2014-03-29
3
1
سلام خدمت اساتید محترم
یه منبع تغذیه 12 ولت 10 آمپر دارم که خروجی صفر ولته ایرادی رو که تشخیص دادم اینه که ای سی 7500 تغذیه نداره و پایه 7 و 12 ولتاژی نداره.
خازن های 1 میکرو 4.7 میکرو و 47 میکرو عوض کردم درست نشده.
لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام خدمت اساتید محترم
یه منبع تغذیه 12 ولت 10 آمپر دارم که خروجی صفر ولته ایرادی رو که تشخیص دادم اینه که ای سی 7500 تغذیه نداره و پایه 7 و 12 ولتاژی نداره.
خازن های 1 میکرو 4.7 میکرو و 47 میکرو عوض کردم درست نشده.
لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.

درود

اگر با راهنمایی کسی ، فلان قطعه رو عوض کنی و درست بشه آیا در تغذیه بعدی میتونی خودت تعمیر کنی ؟
قطعا باید یک‌راهنمای دیگه پیدا کنی تا تعمیر بشه.

اما اگه از روش عیب یابی ، اقدام و تعمیر کنی ، دراینصورت دیگه خودت میتونی تغذیه های دیگه رو با این روش تعمیر کنی.

بنابرین با روش عیب یابی پست ۳ در آدرس زیر اقدام و تعمیر کن تا بتونی هر تغذیه مشابهی را خودت تعمیر کنی .

https://www.irantk.ir/threads/85779...-تابلوهای-روان?p=495185&viewfull=1#post495185
و اگه موفق نشدی بفرمایید:
تا کدام مرحله تست فرمودید?
و نتیجه را گزارش فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

جنوبی

کاربر
2019-01-16
27
181

سلام
خسته نباشید جناب مهندس یا بهتر بگیم دکتر
واقعا حیف است این همه مطالب علمی وفنی و تجارب سودمند در لابه لای پست ها باشد
چنین مطالبی باید به صورت کامل و به ترتیب در یک صفحه جداگانه خارج از فروم گفتگو باشد
امید است مدیران محترام مطالب علمی این چنینی را در صفحاتی مستقل خارج از فروم یعنی ضمن دامنه irantk.ir درج بنمایند
باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
خسته نباشید جناب مهندس یا بهتر بگیم دکتر
واقعا حیف است این همه مطالب علمی وفنی و تجارب سودمند در لابه لای پست ها باشد
چنین مطالبی باید به صورت کامل و به ترتیب در یک صفحه جداگانه خارج از فروم گفتگو باشد
امید است مدیران محترام مطالب علمی این چنینی را در صفحاتی مستقل خارج از فروم یعنی ضمن دامنه irantk.ir درج بنمایند
باتشکر

درود بر شما جناب جنوبی عزیز.

از لطف و اغراق بزرگوارانه حضرت عالی بینهایت ممنون و سپاسگزارم

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
سلام.
دو تا از این تغذیه به دستم رسید که خاموش بودن بعد از عیب یابی متوجه معویب بودن ترانزیستورهای قدرت شدم که نشتی داشتن (بیس ایمیتر از هر دو طرف راه میداد 512 و 762 اهم)اونا رو خارج کردم و جواب نگرفتم ،مطمئن هم هستم که جنسی که خریدم فیک هست چون از لحاظ ظاهری هم با هم تفاوت دارن.
روی خود تغذیه SBW13009-s نصب بود و فروشنده به E13009-L داد ،و این بار چندم هست که بخاطر جنس اون آقا روزها اسیر و سرکار بودم این بار باهاش تماس گرفتم و موضوع رو گفتم اما هیچ جوره زیر بار نمیره که جنس هاش درجه ... هستن و میخواد بگه ایراد از کار خودمه(اگر مطمئن نبودم باهاش تماس نمیگرفتم و این بار چندم بود)
طبق شماتیک چینش پایه ها هم یکی هست آیا این دو مدل با هم فرق دارن که تغذیه کار نمیکنه یا واقعا تقلبی هستن؟؟؟
چطور اینجور مواقع میتونیم اصل بودن جنس رو به جز معماری ظاهری تشخیص بدیم و چطور میتونیم افرادی مثل این آقا رو که از فروشنده های قدیمی اراک هم هستن رو محکوم کرد که جنسشو پس بگیره یا تعویض کنه.
ممنونم.

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
سلام.
دو تا از این تغذیه به دستم رسید که خاموش بودن بعد از عیب یابی متوجه معویب بودن ترانزیستورهای قدرت شدم که نشتی داشتن (بیس ایمیتر از هر دو طرف راه میداد 512 و 762 اهم)اونا رو خارج کردم و جواب نگرفتم ،مطمئن هم هستم که جنسی که خریدم فیک هست چون از لحاظ ظاهری هم با هم تفاوت دارن.
روی خود تغذیه SBW13009-s نصب بود و فروشنده به E13009-L داد ،و این بار چندم هست که بخاطر جنس اون آقا روزها اسیر و سرکار بودم این بار باهاش تماس گرفتم و موضوع رو گفتم اما هیچ جوره زیر بار نمیره که جنس هاش درجه ... هستن و میخواد بگه ایراد از کار خودمه(اگر مطمئن نبودم باهاش تماس نمیگرفتم و این بار چندم بود)
طبق شماتیک چینش پایه ها هم یکی هست آیا این دو مدل با هم فرق دارن که تغذیه کار نمیکنه یا واقعا تقلبی هستن؟؟؟
چطور اینجور مواقع میتونیم اصل بودن جنس رو به جز معماری ظاهری تشخیص بدیم و چطور میتونیم افرادی مثل این آقا رو که از فروشنده های قدیمی اراک هم هستن رو محکوم کرد که جنسشو پس بگیره یا تعویض کنه.
ممنونم.
با سلام
دوست عزیز جنس خوب و بد 90% از ظاهرش مشخصه و 10% بقیه هم از کارکردش

همین قطعه جنس خوبشو بنده 16.500 تومنم خریدم چون ساخت کارخانه ST بود که شماره و آرمش روی قطعه حک شده بود
جنس آشغالشم 9.000 تومن بهم دادن نخریدم که شمارشو چاپ کرده بودن به زحمت هم میشد خوندش

از طرفی اینکه یه شرکت تولید کننده قطعه با پسوند S و شرکت دیگه با L تولید میکنه حداقل در این قطعه چندان تفاوتی نداره

شما یک جفت جنس خوبشو از بازار بگیر دقت کن هر دو یک شماره سریال داشته باشند در این پاورها این موضوع خیلی مهمه بعد اینارو با اون قبلیا بزار کنار هم و تست کن اگه سوخته باشن مشخص میشه

دقت کن قبل از اینکه روی مدار لحیمشون کنی اطراف همین ترانزیستورها دنبال مقاومت 10 یا 33 یا 18 کلا زیر 50 اهم سوخته بگرد بعد که خیالت راحت شد این ترانزیستور سالم رو نصب کن

در ضمن شما ترانزیستور و کلا قطعات نیمه هادی رو باید با تست دیود بررسی کنید نه با قسمت اهم

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
یک جفت جنس خوبشو از بازار بگیر دقت
بی وجدان به اسم جنس درجه یک هر کدوم رو 20 هزار تومان بهم داده خودم نرفتم کسی رو فرستادم،وگرنه به دلیل همون ظاهر قطعه که قبلا عرض شد نمی خریدم.

در ضمن شما ترانزیستور و کلا قطعات نیمه هادی رو باید با تست دیود بررسی کنید نه با قسمت اهم
بله اهمتر در حالت تست دیود نشتی رو نشون و رو اهم 5 کیلو هم اون اعداد رو نمایش میداد.

بالا