آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
آقای غزال عزیز من یک اسیلوسکوپ 200 کیلوهرتز دارم که عکسش رو اینجا میزارم
%DA%A9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%84%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-dso138-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-.jpg

آیا میتونم به کمک ان وسیله سیگنال های خروجی q1 و q2 رو و همینطور ct رو ببینم؟ و اینکه ببینم outc با وضعیت 1 و 0 چه تاثیری روی سیگنال های خروجی میگذارد
و اینکه به کمک و راهنمایی شما این تحقیق رو انجام بدم و بررسی کنیم و نتیجش رو اینجا بزارم
البته منبع تغذیه تابلو روان یک عدد خراب دارم که دو تا زنر بین پایه کلکتور و امیتر c945 هارو نداره و کار نمیکنه
ولی خوب توی منابع تغذیه کامپیوتر هم این ای سی وجود داره و میتونم روی اون این تحقیقات رو انجام بدم

درود

انواع کاملا متفاوت دیتاشیت با بلوک دیاگرام های مغایر زیر که در همون سایت معتبر موجوده بطوریکه خروجی های tl494 متفاوت خواهد شد.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_tl494cpw_9054787.pdf
مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_tl494cd_78303.pdf
مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_gdtl494_621890.pdf
مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_tl494g-p16-r_7537964.pdf
مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_tl494g-s16-t_7537966-1.pdf

Screenshot_20190715-010535_2_3_2_3_2.png

Screenshot_20190715-010650.png

Screenshot_20190715-010535.png

Screenshot_20190715-010457.png

مشاهده فایل‌پیوست 157759

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سوالی با ارزش معما
که برای کشف وظیفه زینر ZD3. نیز موثر است .

تغذیه ای که مجهز به محدود کننده جریان است و مثلا برای حداکثر ۱ آمپر تعیین و تنظیم شود باید از دریافت بیشتر از ۱ آمپر جلوگیری کنه اما با این وجود عجیب بنظر میرسه که در برخی از تغذیه ها اگر خروجی اتصال گوتاه شود قادر به انجام وظیفه و کنترل جریان نیست و حداکثر جریان ممکن مثلا ۱۰ آمپر عبور کرده و خواهد سوخت مگر مجهز به محافظت از اتصال کوتاه هم شده باشد.
اما در برخی از تغذیه ها ، همان محدود کننده جریان ، بخوبی از اتصال کوتاه نیز محافظت میکند .

بنابرین

چرا در برخی از تغذیه ها ، محدود کننده جریان قادر به حفاظت از اتصال کوتاه هم هست و در برخی از آنها مانند تغذیه این تاپیک سیستم مستقل و مجزایی میطلبد ? [ شامل قطعات (Q5 , ZD3 )]

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام خدمت استاد غزال بزرگوار.
باتشکر از شما که لطف میکنید و با حوصله زیاد و صبوری به تمام سوالها جواب میدید.واقعا دکمه تشکر بسیار ناچیز میباشد.
هماطور که شما در پستهای مختلفی فرمودید جواب ناصحیح بهتر از جواب ندادنه.لذا در پاسخ به عملکرد ZD3 (هر چند امیدوارم جوابم خیلی بی ربط نباشه)چون ولتاژ کاری IC از 7 ولت تا 40 ولت میباشد و ZD3 جلوی 6.2 ولت را میگیره و 0.7 هم بخاطر D13 جمعا 6.9 ولت یعنی فکر کنم کمتر از 7 ولت که ولتاژکاری این IC شروع میشه علنا اتصال کوتاه هیچ اثری نداره.
باز هم ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باسلام خدمت استاد غزال بزرگوار.
باتشکر از شما که لطف میکنید و با حوصله زیاد و صبوری به تمام سوالها جواب میدید.واقعا دکمه تشکر بسیار ناچیز میباشد.
هماطور که شما در پستهای مختلفی فرمودید جواب ناصحیح بهتر از جواب ندادنه.لذا در پاسخ به عملکرد ZD3 (هر چند امیدوارم جوابم خیلی بی ربط نباشه)چون ولتاژ کاری IC از 7 ولت تا 40 ولت میباشد و ZD3 جلوی 6.2 ولت را میگیره و 0.7 هم بخاطر D13 جمعا 6.9 ولت یعنی فکر کنم کمتر از 7 ولت که ولتاژکاری این IC شروع میشه علنا اتصال کوتاه هیچ اثری نداره.
باز هم ممنون

درود

ضمن تقدیر و تشکر و توقیر
اگر با معمای خارج از توانایی برخورد کردیم تنها راه دستیابی به پاسخ بررسی شرایط و محدودیت ها و قابلیت های لوازم پدیده مورد نظر و تنظیم فهرست احتمالات و یافتن رابطه منطقی بین آنهاست .
خصوصا که تمرکز بر فاکتورهای مورد اشاره ، بروز جرقه لازم ذهنی را تقویت میکنه و در طول زمان قابل توجه حتما حاصل میشه .
بهمین علت به حکایت تاریخ علمی ، بسیاری از کشفیات ارزنده ، حاصل تمرکز مستمر و طولانی بر پدیده است .

یکی از شرایط و محدودیت های مهم در پدیده مورد نظر همینه که بخوبی تاکید فرمودید عملکرد آی سی با تغذیه ۷ ولت آغاز میشه.
اما از این محدودیت بدرستی استفاده نکردی زیرا فرمودید :

فکر کنم کمتر از 7 ولت که ولتاژکاری این IC شروع میشه علنا اتصال کوتاه هیچ اثری نداره
ولی بدون زینر هم قبل از ۷ ولت هرگونه بار اضافی و اتصال کوتاه تاثیری نداره و اساسا آی سی روشن نشده که چیزی حس کنه
اتصال کوتاه زیانبار زمانی اتفاق میافته که آی سی در حال انجام وظیفه است و لذا vcc بسیار بیشتر از ۷ ولته.
مضافا که پیش بینی این حالت ضرورتی نداره که در کمتر از ۷ ولت اگر اتصال کوتاه اتفاق افتاد موثر نباشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام و تشکر استاد
با اجازه شما و تحلیلهائی که از پست های قبلی آموختم مطلب ذیل را مینویسم.امیدوارم با راهنمائی شما استاد بزرگوار بتوانیم این معما برای ما مبتدیان حل شود:
من فکر میکنم ZD3 با C24 ارتباط داره. وقتی ولتاژ در حال افزایش میباشد هم VCC بالا میره و هم VREF حال با توجه به آموزشهای شما در پست های قبلی در لحظه اول C24 اتصال کوتاه هست و ولتاژ پایه 4 ابتدا 5 ولت میباشد و با شارژ شدن خازن و با توجه به تقسیم ولتاژ R29 , R19 به تقریبا 0.5 ولت میرسه و به همین صورت پالسهای PWM افزایش مییابد.حال فرض میگیریم ZD3 وجود نداشته باشه بنابراین با افزایش ولتاژ VCC پس ولتاژ پایه 4 کم نمیشود بنابراین اصلا پالس PWM افزایش نمییابد.بنابراین نتیجه میگیریم وجود ZD3 باعث میشه تا VCC برابر 7 ولت هیچ اثری روی پایه 4 نداره و وقتی سیستم فعال شد و V+ تولید شد آنگاه Q5 فعال میشه و دیگه ولتاژ VCC اثری روی پایه 4 نداره.
ممنون از شما استاد بزرگوار
امیدوارم نگارش بد باعث آزردگی شما و بقیه دوستان نشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باسلام و تشکر استاد
با اجازه شما و تحلیلهائی که از پست های قبلی آموختم مطلب ذیل را مینویسم.امیدوارم با راهنمائی شما استاد بزرگوار بتوانیم این معما برای ما مبتدیان حل شود:
من فکر میکنم ZD3 با C24 ارتباط داره. وقتی ولتاژ در حال افزایش میباشد هم VCC بالا میره و هم VREF حال با توجه به آموزشهای شما در پست های قبلی در لحظه اول C24 اتصال کوتاه هست و ولتاژ پایه 4 ابتدا 5 ولت میباشد و با شارژ شدن خازن و با توجه به تقسیم ولتاژ R29 , R19 به تقریبا 0.5 ولت میرسه و به همین صورت پالسهای PWM افزایش مییابد.حال فرض میگیریم ZD3 وجود نداشته باشه بنابراین با افزایش ولتاژ VCC پس ولتاژ پایه 4 کم نمیشود بنابراین اصلا پالس PWM افزایش نمییابد.بنابراین نتیجه میگیریم وجود ZD3 باعث میشه تا VCC برابر 7 ولت هیچ اثری روی پایه 4 نداره و وقتی سیستم فعال شد و V+ تولید شد آنگاه Q5 فعال میشه و دیگه ولتاژ VCC اثری روی پایه 4 نداره.
ممنون از شما استاد بزرگوار
امیدوارم نگارش بد باعث آزردگی شما و بقیه دوستان نشه

درود

آفرین نزدیک شدی و اشاره های خیلی خوبی کردی ، هرچند گاها نامرتبط
مثلا vreff قبل از اینکه ولتاژ تغذیه 7 ولت بشه وجود نداره
مضافا که خازن ۲۴ صرفا برای تولید ولتاژ اولیه بصورت لخت و آرام است یعنی ولتاژ خروجی با جهش اولیه ظاهر نمیشه بلکه به آرامی بالا بره
چون با تولید ناگهانی ولتاژ ، ضربه تولید میشه که حامل کلیه فرکانس هاست و با توجه به قدرت تغذیه نویز وحشتناکی در آغاز کار تولید میکنه لذا بترتیب زیر از تولید ناگهانی ولتاژ جلوگیری میشه

بطوریکه ،بمحض آغاز بکار آی سی ، vref ظاهر میشه و بواسطه خازن ۲۴ و حضور vref ، ولتاژ پایه ۴ بالاست و ولتاژی تولید نمیشه و سپس این ولتاژ که بتدریج و متناسب با ثابت زمانی کاهش می یابد ، ولتاژ خروجی هم بتدریج بالا میره و اینگونه از جهش ولتاژ و تولید ابر نویزها جلوگیری میکنه

لذا بود و نبود خازن ۲۴ فقط در تولید آرام یا ناگهانی ولتاژ موثره و نقش دیگری نداره .
اما به پاسخ کامل بسیار نزدیک شدی و از تمرکز و توجه شما سپاسگزارم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

با توجه به اینکه بنظر میرسه جناب آقای علیرضا عن قریب پاسخ کامل سوال را اعلام میفرمایند .
و با توجه به زمان قابل توجهی که از تحلیل و تست های عملی گذشته است و احتمال خطا بعید نیست.

لذا اگرچه نسبت به صحت تحلیل درخصوص وظیفه زینر اطمینان دارم اما با توجه به مرور زمان قابل توجه و لذا جهت اطمینان عملی و قطعی ، دوستانی که تغذیه مورد نظر را دراختیار دارند و جهت انجام تست ساده و مشاهده وظیفه زینر تمایل دارند ، آمادگی خود را اعلام دارند تا با انجام یک تست ساده ، صحت تحلیل درخصوص وظیفه زینر را آزمایش فرمایند تا در صورت تکذیب و عدم صحت تحلیل ، نسبت به اصلاح خطای احتمالی اقدام گردد .

در ضمن قبلا وظیفه خازن ۲۴ طی سوال مطروحه و پاسخ پست ۱۵ مشخص شده
و نام بخش مورد نظر بنام سافت استارت بمعنی استارت آرام نیز بعنوان راهنمای شایان توجهی جهت تحلیل وظیفه خازن ۲۴ قابل استفاده بوده.

سپاس

[/B][/SIZE][/COLOR]
attachment.php

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار
اگر ذره ای از پاسخ من به جواب نزدیک بود قطعا بخاطر آموزشهای زیبای شما در همین تایپیک و تایپیکهای دیگه بوده.
من هردو پاور در اختیار دارم یعنی پاور 5 ولت که دارای ZD3 میباشد و پاور 12 ولت که دقیقا شبیه نقشه همین تایپیک هست ولی با این تفاوت که ZD3 نداره و مقاومت R33 به VREF وصل شده.
اگر کمکی میکنه من در خدمت شما هستم.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار
اگر ذره ای از پاسخ من به جواب نزدیک بود قطعا بخاطر آموزشهای زیبای شما در همین تایپیک و تایپیکهای دیگه بوده.
من هردو پاور در اختیار دارم یعنی پاور 5 ولت که دارای ZD3 میباشد و پاور 12 ولت که دقیقا شبیه نقشه همین تایپیک هست ولی با این تفاوت که ZD3 نداره و مقاومت R33 به VREF وصل شده.
اگر کمکی میکنه من در خدمت شما هستم.
با سپاس فراوان
B]2"]
درود
از لطف و عنایت شما سپاسگزارم.

بابت دسترسی شما به تغذیه جهت حصول اطمینان از صحت تحلیل ، بسیار عالی است که پس از ارائه تحلیل ، عملا تست میکنیم ببینیم مطابق تحلیل عمل میکنه یا نه
ضمنا با توجه به وجود نمونه ، قادر به انجام آزمایشاتی جهت اطلاع از وظیفه و عملکرد زینر هستید.

ببینم چکار میکنی

انتخاب تست های مناسب و لازم و نتیجه گیری از آنها ، تحلیل عملی محسوب و در مهندسی معگوس استفاده میشه و ارزنده تر از تحلیل نظری هم هست زیرا تحلیل نظری ممکنه نادرست باشه اما پاسخ عملی سیستم نه تنها قابل تردید نیست بلکه قادر به تایید یا تکذیب تحلیل نظری نیز هست.

فرمودید در نمونه ای که در اختیار شماست :

با این تفاوت که ZD3 نداره و مقاومت R33 به VREF وصل شده

که حسن تصادف ارزنده و جالبی حاوی نکات زیر است.

۱- اثبات میکنه استفاده از ولتاژ vreff بجای زینر و vcc مقدوره و عملکرد کاملا مشابهی دارند اما استفاده از vref که منجر به حذف زینر میشه و بهمین علت بسیار ارزنده تر است
۲- جهت دستیابی به تحلیل کمک میکنه .
۳- همچنین این ادعا را اثبات میکنه که در قویترین طراحی ها هم غالبا امکان ساده سازی و بهینه سازی و حذف برخی از قطعات وجود داره.

همانطورکه در اصلاحیه های بعدی ، با زیرکی زینر ZD3 را با تمهیداتی حذف کرده و لذا درحالیکه حذف هوشمندانه این زینر ، کوچکترین خدشه ای به عملکرد سیستم وارد نکرده ،ضمنا مزایای فراوانی هم داره که در بحث بهینه سازی طرح ها مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم.

سپاس[/
[/B]0:

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام وعرض ادب خدمت استاد غزال بزرگوار
بابت تاخیر در پاسخ عذر بنده را بپذیرید چون روز گذشته هردو پاور در اختیار من نبود.
یک نکته که تمام پاورهای 12ولت که من دارم تمامی بدون ZD3 میباشند و تمام پاورهای 5ولت دارای ZD3 .با توجه به اینکه نقشه این تایپیک مربوط به پاور 12 ولت میباشد من نتونستم پاور 12 ولت که ZD3 داشته باشه پیدا کنم بهمین دلیل یکسری آزمایشها روی پاور 5ولت دارای ZD3 و پاور 12 ولت بدون ZD3 انجام دادم که نتایج آن در ذیل میباشد:
چون ZD3 مربوط به اتصال کوتاه هست بنابراین من تست ها را روی این قضیه انجام دادم.
لازم بذکر هست من اتصال کوتاه را شبیه سازی کردم یعنی یکی از پایه های R31 که به بیس Q5 متصل هست را قطع کردم
و یک بار هم بصورت واقعی خروجی را اتصال کوتاه کردم.
اندازه گیری ها بشرح ذیل میباشد:
-پاور 12 ولت
الف) حالت عادی
V+=+12v
Vcc=15.5v
VcQ5=0
V4IC=0.5v
ب)حالت قطع پایه مقاومت R31
V+=4.5v
Vcc=7v
VcQ5=3.4v
V4IC=3
ج)حالت اتصال کوتاه واقعی
V+=0
Vcc=7
VcQ5=3.5v
V4IC=3v
-پاور 5ولت
الف)حالت عادی
V+=5v
Vcc=22.3v
VZD3=13v
VcQ5=0
V4IC=0.5v
ب)قطع پایه مقاومت R31
V+=3.2v
Vcc=13.5v
VZD3=4.4v
VcQ5=3.2v
V4IC=2.6V
ج)اتصال کوتاه واقعی
V+=0
VCC=13.5v
VZD3=4.4
VcQ5=3.2v
V4IC=2.6
لازم بذکر است
VcQ5 یعنی ولتاژپایه کلکتور Q5
+Vیعنی ولتاژ خروجی پاور
V4IC یعنی ولتاژ پایه 4 آی سی
VZD3 یعنی ولتاژ نقطه اتصال R33 و ZD3
امیدوارم این اندازه گیری ها مفید واقع بشود.
اما نتیجه گیری خودم:
فکر میکنم بخاطر اپ امپ داخلی آی سی که بین پایه 4 و 5 آی سی قرار داره بایستی حتما ولتاژ پایه 4 کمتر از 3 ولت بشه چون VP-P پالس دندانه اره ای کریستال که به پایه 5 وصله تقریبا 3.3 ولت میباشد.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:
بالا