آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

hossein80595

کاربر
2014-11-04
4
8
سلام دوستان من یه مشکلی دارم من یه تابلو روان باز کردم 14 عدد پاور 5 ولت 60 امپر دارن منخازن های ورودی و خروجی و اسلاتور رو عوض کردم ولی تو هوای سرد پاور ها کار نمیکنن تا اینکه گرم بشن هر 14 تا این مشکل رو دارن یکی یکی هم تست کردم از سلامت بیشتر قطعات هم مطمعنم ممنون میشم راهنمایی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام دوستان من یه مشکلی دارم من یه تابلو روان باز کردم 14 عدد پاور 5 ولت 60 امپر دارن منخازن های ورودی و خروجی و اسلاتور رو عوض کردم ولی تو هوای سرد پاور ها کار نمیکنن تا اینکه گرم بشن هر 14 تا این مشکل رو دارن یکی یکی هم تست کردم از سلامت بیشتر قطعات هم مطمعنم ممنون میشم راهنمایی کنید

درود
یک پاور سالم تهیه کن ببین پاور سالم در شرایط پاورهای معیوب و در هوای سرد کار میکنه.

سپاس

hossein80595

کاربر
2014-11-04
4
8
درود
یک پاور سالم تهیه کن ببین پاور سالم در شرایط پاورهای معیوب و در هوای سرد کار میکنه.

سپاس
بله کل پاور ها 28 عدد هستن که 14 تاشون این ایراد رو داشتن من اول نمیدونستم من بعد تعمیر فهمیدم که این ها این مشکل رو دارن
چیزی به ذهنم نمیرسه از کدوم قسمت میتونه باشه چون رو برد هرچی خازن الکترولیتی هست عوض کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
بله کل پاور ها 28 عدد هستن که 14 تاشون این ایراد رو داشتن من اول نمیدونستم من بعد تعمیر فهمیدم که این ها این مشکل رو دارن
چیزی به ذهنم نمیرسه از کدوم قسمت میتونه باشه چون رو برد هرچی خازن الکترولیتی هست عوض کردم

درود
بازم پاسخ قبل را تکرار میکنم
بنظرم اشتباه میکنی لذا گفتم یک پاور سالم در همون شرایط تست کن ببین اونم همین اشکال را داره یا نه ؟
ضمنا کار نمیکنه یعنی چی ؟
هیچ ولتاژی نداره یا ولتاژ راه انداز داره یا ولتاژ یکسوی برق شهر نداره یا ....
هیچ اطلاعاتی گزارش نکردی که کار نمیکنه یعنی چه بخشی کار نمیکنه؟
زمانیکه کار نمیکنه اگه ولتاژ راه انداز از خارج بهش بدی کار میکنه یا نه ؟
الگوریتم عیب یابی که تقدیم کردم در شرایطی که کار نمیکنه با استفاده از الگوریتم ، عیب را پیدا کن ‌.
در چه دمایی کار نمیکنه ؟
اگه واقعا در سرما کار نکنه احتمالا راه انداز کار نمیکنه یعنی اگه از خارج با آداپتور راه اندازی کنی و کار کنه دراینصورت در بخش راه انداز ، خازن الکترولیت کوچک و یا مقاومت بزرگ بالای ۱۰۰ کیلو خرابه .
احتمال خرابی خازن بیشتره

سپاس

آخرین ویرایش:

hossein80595

کاربر
2014-11-04
4
8
درود
بازم پاسخ قبل را تکرار میکنم
بنظرم اشتباه میکنی لذا گفتم یک پاور سالم در همون شرایط تست کن ببین اونم همین اشکال را داره یا نه ؟
ضمنا کار نمیکنه یعنی چی ؟
هیچ ولتاژی نداره یا ولتاژ راه انداز داره یا ولتاژ یکسوی برق شهر نداره یا ....
هیچ اطلاعاتی گزارش نکردی که کار نمیکنه یعنی چه بخشی کار نمیکنه؟
زمانیکه کار نمیکنه اگه ولتاژ راه انداز از خارج بهش بدی کار میکنه یا نه ؟
الگوریتم عیب یابی که تقدیم کردم در شرایطی که کار نمیکنه با استفاده از الگوریتم ، عیب را پیدا کن ‌.
در چه دمایی کار نمیکنه ؟
اگه واقعا در سرما کار نکنه احتمالا راه انداز کار نمیکنه یعنی اگه از خارج با آداپتور راه اندازی کنی و کار کنه دراینصورت در بخش راه انداز ، خازن الکترولیت کوچک و یا مقاومت بزرگ بالای ۱۰۰ کیلو خرابه .
احتمال خرابی خازن بیشتره

سپاس
سلام

پاور سالم درست کار میکنه تو این شرایط این 14 تا کار نمیکنن گفتم 28 ها هست که این 14 تا این ایراد رو دارن
تو دمای اتاق کار میکنه و دمای صفر یا کمتر کار نمیکنه

پاور روشن نمیشه تا دوتا ترانزیستور قبل قسمت سوییچینگ ولتاژ میاد بعد اون ولتاژ نداریم
امروز فکر کنم مشکل رو پیدا کردم دوتا خازن تو قسمت بیس ترانزیستور ها هست وقتی برد سرده یعنی صفر درجه و کمتر وقتی به سر این خازن ها که مقدار 4.7 میکرو 50 ولت هست دست میزنی برد شروع به کار کردن میکنه خازن هارو عوض کردم درست نشد نمیدونم چرا وقتی به این خازن ها دست میزنم درست میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

پاور سالم درست کار میکنه تو این شرایط این 14 تا کار نمیکنن گفتم 28 ها هست که این 14 تا این ایراد رو دارن
تو دمای اتاق کار میکنه و دمای صفر یا کمتر کار نمیکنه

پاور روشن نمیشه تا دوتا ترانزیستور قبل قسمت سوییچینگ ولتاژ میاد بعد اون ولتاژ نداریم
امروز فکر کنم مشکل رو پیدا کردم دوتا خازن تو قسمت بیس ترانزیستور ها هست وقتی برد سرده یعنی صفر درجه و کمتر وقتی به سر این خازن ها که مقدار 4.7 میکرو 50 ولت هست دست میزنی برد شروع به کار کردن میکنه خازن هارو عوض کردم درست نشد نمیدونم چرا وقتی به این خازن ها دست میزنم درست میشه

درود
قسمت فلزی خازن های کوچیک الکترولیت را یکی یکی با هویه گرم کن و هر بار روشن کن اگه روشن شد همون خازن خرابه
باید بخش راه انداز باشه منظورت از اینکه قبل از سوئیچینگ برق میاد چیه واضح بگو منم بفهمم
آیا ولتاژ راه انداز تولید میشه ؟
سه باره سوال میکنم اگه از خارج با آداپتور راه اندازی کنی کار میکنه ؟
خازن vcc هم ممکنه خراب باشه.
مقاومت بزرگتر از ۱۰۰ کیلو را تست کردی ؟
و ممکنه قطعاتی که عوض کردی خراب باشه لذا از قطعات پاور سالم استفاده کن یعنی یکی یکی قطعاتی که تابحال عوض کردی این قطعات را با قطعات پاور سالم جابجا کن تا عیب مشخص بشه .و بعدا براش قطعه مناسب تهیه میکنی
احتمالا خازنی که در همه ۱۲ تغذیه عوض کردی و نو خریدی همگی خراب هستن .
لذا ببین کدام قطعه را در ۱۲ پاور عوض کردی

سپاس

آخرین ویرایش:

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
69
355
اریسمان

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

مراحل عیب یابی
1- داخل مدار اهم کلکتور نسبت به بیس دو ترانزیستور قدرت را تست کن که از یکطرف شبیه دیود و از طرف دیگه بزرگتر از 100 کیلو باشن در غیراینصورت هر کدام که این دو شرط را نداشت ، سوخته

2- تغذیه را به برق بزن و ولتاژ دو خازن بزرگ تغذیه ( 680 میکرو 250 ولتی ) را تست کن و اگه هر کدام حدود 155 ولت نبودن هر دو را عوض کن و از 400 ولتی استفاده کن.

3- کلکتور امیتر Q5 را شورت کن

4- باری به خروجی متصل نباشه فقط ولتمتر را به خروجی متصل کن و تغذیه را به برق بزن

A ) اگه ولتاژ خروجی صفر ولته دراینصورت مسیر VCC را بگونه ای قطع کن که فقط دو دیود یکسوساز به خازن صافی متصل باشه و تغذیه را به برق بزن
دراینصورت vcc آی سی قطع میشه و اگه راه انداز سالم باشه ولتاژ خروجی بمقدار ضعیفی بالا میره و ثابت میکنه عیب در متعلقات آی سی و یا آی سی است.

الف ) اگه ولتاژ خروجی بالا اومد دراینصورت آی سی یا متعلقاتش صدمه دیده ( ولی بخاطر داشته باش احتمال صدمه آی سی بعیده و لذا به اقدامات قبلی خودت شک کن و اگه مطمئن شدی آی سی را عوض کن)
ب ) اگه کماکان ولتاژ خروجی صفر ولتهدراینصورت خازن C9, C14 ( در تغذیه 5 ولتی C10 , C11 ) را عوض کن اگه درست نشد اهم R8 , R14 که 390 کیلو است ( در تغذیه 5 ولتی R8 , R9 , R14 , R15 که 150 کیلو است) را داخل مدار تست کن هر کدام بزرگتر از مقدار خودش بود سوخته .

B ) اگه ولتاژ خروجی وجود داره اما نرمال نیست دراینصورت
ولتاژ خارجی 15 الی 20 ولت را برای اتصال به VCC آماده کن
حالا یک لحظه تغذیه را به برق متصل و سپس قطع کن و فورا (قبل از دشارژ دو خازن بزرگ) ، ولتاژ خارجی را به VCC متصل کن
الف ) اگه یکلحظه ولتاژ خروجی نرمال شد خازن VCC بنام C18 , C27 ( در تغذیه 5 ولتی C9 ) خرابه
ب) اگه ولتاژ خروجی کماکان نرمال نبود خازن های صافی خروجی خرابه

پس از پایان تعمیر شورتی کلکتور امیتر Q5 را آزاد کن.

هنوز ویرایش و کامل نشده.

با عرض سلام خدمت استاد عزیز
یه منبع تغذیه معیوب دارم که در ابتدا ولتاژ خروجی حدودا چهار ولت بود و بر اساس تجربه اومدم و آی سی رو تعویض کردم و ولتاژ خروجی حدودا ده ولت شد. اول فکر کردم درست شده و اومدم که ولتاژ رو بوسیله مقاومت متغیر درست کنم ولی ولتاژ هیچ عکس العملی نسبت به تغییرات نشون نمی داد. دو تا خازن وی سی سی رو عوض کردم بازم ولتاژ رو ده ولت ثابت می مونه و وقتی فن رو بهش وصل می کنم ولتاژ تا پنج ولت افت می کنه.
طبق روش عیب یابی که در این پست ارائه شده کلتور امیتر q5 یا همون خازن c30 رو شورت کردم و دوباره اونو به برق زدم و دیدم مشکل حل شد و ولتاژ خروجی قابل تغییر هست و زیر بار افت ولتاژ نداره.
به نظر شما کدام قطعه مشکل داره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

با عرض سلام خدمت استاد عزیز
یه منبع تغذیه معیوب دارم که در ابتدا ولتاژ خروجی حدودا چهار ولت بود و بر اساس تجربه اومدم و آی سی رو تعویض کردم و ولتاژ خروجی حدودا ده ولت شد. اول فکر کردم درست شده و اومدم که ولتاژ رو بوسیله مقاومت متغیر درست کنم ولی ولتاژ هیچ عکس العملی نسبت به تغییرات نشون نمی داد. دو تا خازن وی سی سی رو عوض کردم بازم ولتاژ رو ده ولت ثابت می مونه و وقتی فن رو بهش وصل می کنم ولتاژ تا پنج ولت افت می کنه.
طبق روش عیب یابی که در این پست ارائه شده کلتور امیتر q5 یا همون خازن c30 رو شورت کردم و دوباره اونو به برق زدم و دیدم مشکل حل شد و ولتاژ خروجی قابل تغییر هست و زیر بار افت ولتاژ نداره.
به نظر شما کدام قطعه مشکل داره؟

شورت2.PNG

IMG_20200211_184024_392.jpg
درود

چه قطعاتی عوض کردی یا خارج کردی و دوباره نصب کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
بالا