آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام
دوستان کسی خبری از استاد غزال ندارند
خیلی وقته به این تایپک سر نمیزنن

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
16507932543417398858906448186369_5eiv.jpg
[/URL][/IMG]

سلام.اساتید یه راهنمایی کنید.
پاور تابلوروان خروجی نمیداد.فیوز پریده بود.
خازن های بزرگ ورودی رو عوض کردم و دوتا خازن کوچیک کنار ترانزیستورهارو عوض کردم بعلاوه پتانسیومتر.برای چند لحظه خروجی داد ولی دوباره قطع شد.بعدش اومدم خازن های اطراف آیی سی و خود آیی سی رو عوض کردم.هنوز مشکل پابرجاس.منتها اینبار صدای صوت میاد با خروجی خیلی کم.اون قسمتی که با فلش علامت گذاشتم دست یکی دیگ بود که عوضش کرده منتها به نتیجه نرسیده.منم با تعویض خازن های بزرگ یه لحظه خروجی داشتم اما بعدش خروجی قطع شد.لطفا راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

abbas_1m

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2010-01-20
305
363
زاهدان
16507932543417398858906448186369_5eiv.jpg
[/URL][/IMG]

سلام.اساتید یه راهنمایی کنید.
پاور تابلوروان خروجی نمیداد.فیوز پریده بود.
خازن های بزرگ ورودی رو عوض کردم و دوتا خازن کوچیک کنار ترانزیستورهارو عوض کردم بعلاوه پتانسیومتر.برای چند لحظه خروجی داد ولی دوباره قطع شد.بعدش اومدم خازن های اطراف آیی سی و خود آیی سی رو عوض کردم.هنوز مشکل پابرجاس.منتها اینبار صدای صوت میاد با خروجی خیلی کم.اون قسمتی که با فلش علامت گذاشتم دست یکی دیگ بود که عوضش کرده منتها به نتیجه نرسیده.منم با تعویض خازن های بزرگ یه لحظه خروجی داشتم اما بعدش خروجی قطع شد.لطفا راهنمایی کنید
اگر این برد ترانزیستور 13009 داره کنارش دقت کن دیود فکر کنم fr107 باشه اونو چک کن اگه این دیود نبود دنبال فست دیود بگرد

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,213
2,957
سلام این نقشه پاور S-120-12 هست خدمت شما همکاران گرامی اختلاف کمی با مدل S-400 دارد

پیوست‌ها

Maryam_elect

کاربر
2020-03-02
8
9
سلام خدمت دوستان.داخل این منابع تغذیه زنبوری به مشکلی مواجه شدم که داخل این تاپیک اصلا مطرح نشده و خیلی گیج کننده است.یک منبع تغذیه ۱۲ولتی۲۰ آمپر را تعمیر کردم ولی ولتاژ تغذیه ایسی ۱۰ ولت بود سلف خروجی را تعویض کردم ولتاژ تغذیه به ۱۴ نیم ولت تغییر کرد به محض اتصال بار یکی از ترانزیستورهای قدرتم سوخت فکر میکنید مشکل از کجاست؟

Mehdinew

کاربر vip
vip
کاربر
2022-02-13
4
4
سلام مقامت ۲/۲ اهمی رو هم چک کنید و پتانسیومتر رو هم یکسره کنید بعضی اوقات مشکل میتونه مال دیود هرزگرد باشه

Mehdinew

کاربر vip
vip
کاربر
2022-02-13
4
4
سلام خدمت دوستان.داخل این منابع تغذیه زنبوری به مشکلی مواجه شدم که داخل این تاپیک اصلا مطرح نشده و خیلی گیج کننده است.یک منبع تغذیه ۱۲ولتی۲۰ آمپر را تعمیر کردم ولی ولتاژ تغذیه ایسی ۱۰ ولت بود سلف خروجی را تعویض کردم ولتاژ تغذیه به ۱۴ نیم ولت تغییر کرد به محض اتصال بار یکی از ترانزیستورهای قدرتم سوخت فکر میکنید مشکل از کجاست؟

احتمال اتصال تو مصرف کننده خیلی زیاده مصرف کننده رو چک کردین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

برای همیشه بخاطر بسپارید
پس از تعمیر هر دستگاهی حدود ۱۰ دقیقه بدون بار ، ولتاژهای تغذیه و حرارت قطعات بویژه حرارت جفت ترانزیستور های قدرت را بررسی کنید که یکسان باشه.

سپس با بار ناچیز و متوسط هر لحظه ولتاژها و حرارت قطعات را تست کنید و بمحض مشاهده ولتاژ غیرعادی و یا حرارت غیرعادی و نامساوی جفت ها ، فورا دستگاه را خاموش و عیب را جستجو و رفع کنید .

باید از این شیوه بعنوان عادت دائمی استفاده کنید تا میزان خسارت و زمان تعمیر به حداقل برسد.

اما پس از تعمیر ، با اطمینان قاطع ، از بار بزرگی استفاده کردید و حرارت قطعات را تست و بررسی نفرمودید و وقتی باباش دراومد از نواقص تعمیر مطلع شدید.

اما ایراد مورد اشاره با احتمال زیاد مربوط به بایاسینگ ترانزیستورهای قدرت است یعنی قطعات مرتبط با بیس دو ترانزیستور قدرت از جمله خازن های الکترولیت کوچک و مقاومت های بسیار کم اهم و خصوصا مقاومت های بزرگ که یحتمل بالای ۱۰۰ کیلو اهم است ، بررسی فرمایید.
مضافا که سلامت خازن های صافی الکترولیت تغذیه آی سی هم تست شود.
بنحوی که من حیث المجموع باید ولتاژ تغذیه آی سی بسیار بیشتر از ۱۰ ولت شود.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا