آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

Priapus

کاربر
2020-08-05
16
13
44
با اجازه از دوستان گرامی و استاد غزال عزیز
از آنجاییکه خودم در ابتدای راه مرتکب استباهات زیاد و مکرری میشدم و میشم
از نوع سوال این دوست بزرگوار کمی احساس خطر کردم لذا لازم دیدم در تکمیل فرمایشات عزیزان نکته ای رو عرض نمایم

دوست عزیز راهنمایی دوستان کاملا صحیح میباشد ولی دقت نمایید خروجی اینگونه منبع تغذیه ها DC میباشد
با توجه به تاکید مجدد شما بنده تصور میکنم منظور شما ورودی ماژول آمپلی میباشد
لطفا دقت نمایید ورودی آمپلی فایر به خروجی DC منبع تغذیه متصل میگرد
و اگر احیانا جای پراپ مننی و مثبت رو اشتباهی به ورودی ماژول متصل نمایید ماژول شما دردم بصورت حاله ای از دود خواهد شد و میسوزد
خصوصا که این گونه ماژولها در مقابل اتصالات نادرست تغذیه بسیار ضعیف و حساس میباشند و تولید کننده نیز در توضیحات اولبه تاکید شدیدی نموده است

موفق باشید
ممنون، ورودی ماژول که DC هست، و پاور سوئیچینگ منم 220 ولت AC به 12 ولت DC هست، . مشکلی ندارم، فقط سوالم این بود که اگه برق AC رو جای فاز و نول رو اشتباه بزنممم چی میشه، چون توی ورودی برق AC پاور سوئیچینگ فاز رو با L و نول رو با N مشخص کرده بود

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
سلام من یک پاور 5 ولت 40 آمپر cl دارم
از اینهایی که توی تابلو روان استفاده میشه
بعد اینکه میبندم روی تابلو بعد از جند دقیقه (3الی 5 ) حدودا شروع به افت ولتاز میکنه و ولتاژ از 5 به 3 ولت میرسه
مدار فیدبک رو هم تست کردم پتانسیومتر و خازها رو هم تست کردم
ولی مشکل پا برجاست
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام من یک پاور 5 ولت 40 آمپر cl دارم
از اینهایی که توی تابلو روان استفاده میشه
بعد اینکه میبندم روی تابلو بعد از جند دقیقه (3الی 5 ) حدودا شروع به افت ولتاز میکنه و ولتاژ از 5 به 3 ولت میرسه
مدار فیدبک رو هم تست کردم پتانسیومتر و خازها رو هم تست کردم
ولی مشکل پا برجاست
با تشکر

درود

آیا بدون بار هم همین عیب وجود داره؟

اگر در بی باری عیبی نداره
با لامپ اتومبیل و یا مصرف کننده های پرقدرت تست کن ببین این عیب در چه آمپری ظاهر میشه ؟
یعمی پایین ترین جریانی که این عیب ظاهر میشه چند آمپره ؟

آیا قطعه ای بصورت غیرعادی داغ میشه ؟
تابحال چه قطعاتی تعویض شده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
درود

آیا بدون بار هم همین عیب وجود داره؟

اگر در بی باری عیبی نداره
با لامپ اتومبیل و یا مصرف کننده های پرقدرت تست کن ببین این عیب در چه آمپری ظاهر میشه ؟
یعمی پایین ترین جریانی که این عیب ظاهر میشه چند آمپره ؟

آیا قطعه ای بصورت غیرعادی داغ میشه ؟
تابحال چه قطعاتی تعویض شده ؟

سپاس
خیر به صورت بدونه بار مشکلی نیست ولی وقتی زیر بار میزاری بعد از مدتی افت ولتاژ داره
بله دوتا دیو اصلی 13009 تعویض شده
و همه خازهای برد قسمت اسیلاتور تعویض شده
وقتی زیر بار که افت ولتاز داره ولتاژ قسمت ترانس چاپر( ترانس کوچیکه ) خروجیش بدونه ولتاژ میشه
در ضمن ولتاز در هر دوصورت در قسمت خازنهای بزرگ درسته
در ضمن گرامای غیر عادی وجود نداره
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
خیر به صورت بدونه بار مشکلی نیست ولی وقتی زیر بار میزاری بعد از مدتی افت ولتاژ داره
بله دوتا دیو اصلی 13009 تعویض شده
و همه خازهای برد قسمت اسیلاتور تعویض شده
وقتی زیر بار که افت ولتاز داره ولتاژ قسمت ترانس چاپر( ترانس کوچیکه ) خروجیش بدونه ولتاژ میشه
با تشکر

درود

شفاف توضیح بده بفهمم

یعنی چی ؟
باید چه ولتاژی باشه که نیست.
پروب مشکی و قرمز را به کجا متصل میکنی که ولتاژی نداره
یعنی اگه بگی مشکی را به گراند متصل میکنی ارزش نداره باید بگی به کدوم نقطه متصل میکنی و درواقع کدوم نقطه را گراند محسوب میکنی ؟

در هر دو صورت یعنی چی ؟
کدوم صورت ؟

نگفتی ولتاژ در چه جریانی و یا با چه مصرف کننده ای افت میکنه
البته منظورم کمترین جریان است یعنی کمترین جریانی که موجب افت ولتاژ میشه چند امپره یا چه باری هست
با تابلو تست نکن ولی بازم با تابلو تست کردی .
و اگه پاسخ سوال را ندی نمیتونم نتیجه ای بگیرم.

و با بار مشخص چه مدت طول میکشه ولتاژش افت کنه؟
آیا همیشه مدت زمانش ثابت هست یا تغییر میکنه ؟

قطعات خصوصا خازن های بزرگ خروجی را گرم کن ببین دراینصورت ولتاژش فورا بمحض روشن کردن تغذیه افت میکنه؟

خازن ۴۷ و سپس ۱۰۰ میکرو بین پایه 7 و 12 آی سی نصب و تست کن ببین درست میشه؟
در حالت نرمال و زمانیکه ولتاژ خروجی افت میکنه ولتاژ تغذیه آی سی چند ولته ؟
آیا تابلو را با تغذیه دیگری تست کردی که مطمئن باشه تابلو سالمه؟

شفاف و کامل توضیح بده .

سپاس

آخرین ویرایش:

moienfar

کاربر
2020-01-29
18
19
34
سلام وقت بخیر
زمانی که بعد از تعویض ترانزیستور های قدرت و مقاومت های اهم بالا و پایین تغذیه روشن نمیشه و یکی از ترانزیستور ها داغ میشه و دیگری نیم سیک دوم رو انجام نمیده ایراد کجاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام وقت بخیر
زمانی که بعد از تعویض ترانزیستور های قدرت و مقاومت های اهم بالا و پایین تغذیه روشن نمیشه و یکی از ترانزیستور ها داغ میشه و دیگری نیم سیک دوم رو انجام نمیده ایراد کجاس

درود
با توجه به گزارش شما که قطعاتی بصورت شانسی تعویض و بصورت کیلویی گزارش فرمودی که مقاومت های اهم پایین و اهم بالا عوض کردید و عیب یابی را زائد میدانید ، بنابرین پاسخ درخور و منطبق با گزارش شما اینه که یه جایی معیوب است.

عجیبه که مراحل عیب یابی تقدیم شده و با این وجود با روش نادرستی اقدام به تعمیر فرمودید که خسارت قابل توجهی وارد میکنه و توفیق احتمالی در زمان طولانی تری حاصل میشه.

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
سلام خدمتت دوستان و اساتید محترم
یه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر رو که چندتا قطعه ش سوخته بود رو تعمیر کردم اما الان وقتی فنش وصله، ولتاژ بالا نمیاد در حد 4 ولت توی خروجی ظاهر میشه اما فن که جدا بشه مشکلی نداره، ترانزیستور و مقاومت ها و خازن ها مربوطه هم مشکلی ندارند، فقط چون ترانزیستور q5 سوخته بود، با c945 عوضش کردم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

با سلام
دیودهای شاتکی و زنر ها رو چک کنید

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام
یه پاور ۵ ولتی ۴۰ امپر دارم
خازن c8روی برد من و c5 روی نقشه تایپک
وقتی خازن رو حذف میکنی پاور روشن میشه و همه چی عادیه ولی وقتی خازن رو میزارم ماور در حد نیم ولت خروجی داره
خازن رو با نو عوض کردم همینطوریه
مشکل از کجاست؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلامیه پاور ۵ ولتی ۴۰ امپر دارم خازن c8روی برد من و c5 روی نقشه تایپکوقتی خازن رو حذف میکنی پاور روشن میشه و همه چی عادیه ولی وقتی خازن رو میزارم ماور در حد نیم ولت خروجی دارهخازن رو با نو عوض کردم همینطوریهمشکل از کجاست؟؟
درود

بدون خازن c5 بزودی ترانزیستور قدرت میسوزه

با الگوریتم عیب یابی میتونی عیب را پیدا کنی
ولی احتمالا با ولتاژ خارجی و بدون vccخودش کار میکنه و دراینصورت قطعات متصل به ترانزیستورهای قدرت و یا خازن های vcc خرابه.

.ابتدا کلکتور امیتر ترانزیستور q5 را شورت کن ببین درست میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا