آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
مهندس مطمینم ۲۲ میکرو ۶ست از روی پاور مشابه دیدم
در مورد مطابقت با نقشه پاور حق با شماست موقعیت این خازن فرق داره
پایه منفی خازن مذکور به منفی مدار متصل هست
پایه مثبت خازن به پایه وسط تراتزیستور ۱۸۱۵ که روی برد q5نامگذاری شده متصل هست
یه زنر ومقاومت۵.۶ کیلو به پایه مثبت خازن متصل هست

با سلام مجدد
ضمن خسته نباشید به هر دو بزرگوار بنده هم متقابلا
از زحمات و رفع ابهام جناب رسول عزیز بی نهایت 
سپاسگزارم قصد دخالت در تاپیک رو نداشتم و
نمیخواستم در حضور استاد پست بزنم چون بارها
دیده شده پست ها نیمه کاره رها شده و در آرزوی
تکمیل پست مانده ایم البته سوء برداشت نشه در هر
صورت اگر جسارتی شد از هر دو بزرگوار عذرخواهی
می کنم.آرزوی توفیق​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام مجدد
ضمن خسته نباشید به هر دو بزرگوار بنده هم متقابلا
از زحمات و رفع ابهام جناب رسول عزیز بی نهایت 
سپاسگزارم قصد دخالت در تاپیک رو نداشتم و
نمیخواستم در حضور استاد پست بزنم چون بارها
دیده شده پست ها نیمه کاره رها شده و در آرزوی
تکمیل پست مانده ایم البته سو برداشت نشه در هر
صورت اگر جسارتی شد از هر دو بزرگوار عذرخواهی
می کنم.آرزوی توفیق​

درود

بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم .
ارزنده ترین بخش هر تاپیک ماحصل و نتیجه نهایی و محصول تاپیک است زیرا نتیجه هر تاپیک تعیین کننده ارزش و اعتبار مطالبی است که در خلال تاپیک مطرح شده و تکلیف خواننده را مشخص میکنه که صحیحه یا ناصحیح؟
و میتونه از آنها استفاده کنه یا نه ؟

بهمین دلیل متقاضیانی که پس از رفع مشکل ، حاضر به اعلام نتیجه و ادای دیون خود نیستند از نظر من دارای نمره منفی بزرگی میشن و در موارد بعدی رغبتی ندارم که در رفع مشکلات این دسته از افراد مشارکت کنم .

البته اینگونه افراد بسیار نادر هستند بنحوی که حتی گاها شدت بزرگواری و دیونی که برخی از علاقمندان بابت رفع مشکل خود احساس میکنند با شدت غیرعادی موجب شرمندگی شدید من میشه.

با این وجود متاسفانه موارد نادری که همیشه از همه طلبکار هستند پس از رفع مشکل خود ، تاپیک را رها میکنند و حاضر به انجام وظیفه و ادای دیون خود نیستند .

تصور کنید چنانچه رسول عزیز حاضر به شفاف سازی موضوع نبودند در اینصورت متقاضیانی که این تاپیک را مطالعه میکردند با ابهام قابل توجهی مواجه میشدند .

و لذا باوجودیکه میدونم باز کردن مجدد پاور و باز کردن برد پاور و تهیه تصویر از پشت و روی برد و ویرایش و اضافه کردن توضیحات تصویر چه زحماتی داره معذالک تصویر برد را مطالبه کردم .

البته زحماتی در این حد انتظار نداشتم اما ازآنجاکه ابتدا لوکیشن خازنی را اعلام فرمودند که ناصحیح بود و نه تنها موجب رفع عیب نمیشد بلکه عیب مورد نظر را شدیدتر میکرد لذا جهت بررسی موضوع و کشف لوکیشن واقعی خازن ناگزیر به مطالبه تصویر شدم که خوشبختانه خودشان با بررسی مجدد ، لوکیشن واقعی را در گزارش اخیر مشخص کردند و به این ترتیب نیاز به تصویر هم نبود .

و لذا اگر کم لطفی برخی از متقاضیان مستحق نمره منفی است اما سنگ تمام رسول عزیز ، امتیاز قابل توجهی میطلبد و امیدوارم الگوی متقاضیان کم لطف بشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

attachment.php

ازآنجاکه تصور میکردم ، تابحال وظیفه خازن c30 را مورد تحلیل و بررسی قرار دادم ، اما با بررسی اجمالی اثری ندیدم لذا با توجه به عیب اخیر که توسط رسول عزیز مطرح شد و نمونه ارزشمندی جهت اثبات عملکرد آن بود لذا سوال زیر را مطرح میکنم.

همانطور که در تصویر نقشه فوق ملاحظه میفرمایید خازن C30 که با کلکتور امیتر Q5 موازی شده در نقشه دارای ظرفیت ۲،۲ میکرو است که عملا کافی نبوده و اصلاح گردیده و از ۲۲ میکرو استفاده میشه .

و با توجه به ایراد اخیر که در صورت حذف این خازن ، تغذیه فقط در بی باری روشن میشه لذا:

چرا با حذف خازن C30 , راه اندازی تغذیه فقط در حالت بی باری میسر میشه ؟
یعنی اگر این خازن وجود نداشته باشه یا خراب باشه دراینصورت چنانچه بار قابل توجهی به خروجی تغذیه متصل باشه تغذیه روشن نمیشه و راه اندازی نمیشه؟

اما اگر باری به خروجی تغذیه متصل نباشه تغذیه بصورت عادی و بدون اشکالی روشن میشه و کار میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

attachment.php

ازآنجاکه تصور میکردم ، تابحال وظیفه خازن c30 را مورد تحلیل و بررسی قرار دادم ، اما با بررسی اجمالی اثری ندیدم لذا با توجه به عیب اخیر که توسط رسول عزیز مطرح شد و نمونه ارزشمندی جهت اثبات عملکرد آن بود لذا سوال زیر را مطرح میکنم.

همانطور که در تصویر نقشه فوق ملاحظه میفرمایید خازن C30 که با کلکتور امیتر Q5 موازی شده در نقشه دارای ظرفیت ۲،۲ میکرو است که عملا کافی نبوده و اصلاح گردیده و از ۲۲ میکرو استفاده میشه .

و با توجه به ایراد اخیر که در صورت حذف این خازن ، تغذیه فقط در بی باری روشن میشه لذا:

یعنی اگر این خازن وجود نداشته باشه یا خراب باشه دراینصورت چنانچه بار قابل توجهی به خروجی تغذیه متصل باشه تغذیه روشن نمیشه و راه اندازی نمیشه؟

اما اگر باری به خروجی تغذیه متصل نباشه تغذیه بصورت عادی و بدون اشکالی روشن میشه و کار میکنه .

سپاس

درود

راهنمایی

attachment.php

این سوال که :

چرا با حذف خازن C30 , اگر بار به خروجی تغذیه متصل باشه روشن نمیشه ولی بدون بار مشکلی نداره و بعد از روشن شدن اگه بار بهش متصل بشه هم مشکلی نداره و کار میکنه ؟

این سوال سختی نیست ولی راهنمایی بشرح زیر است.
میدانیم اگر پایه ۴ آی سی ۴۹۴ به حدود ۴ ولت برسه تغذیه را خاموش میکنه و از آنجاکه vcc از طریق dz3 و R33 و D13 ولتاژ را به پایه ۴ آی سی میرسونه بنابرین از ترانزیستور Q5 در مسیر این ولتاژ استفاده شده تا در زمان عادی Q5 روشن باشه تا کلکتور امیترش اتصال کوتاه باشه و این ولتاژ را در آند d13 به گراند متصل کنه که خفه و صفر ولت بشه تا نتونه از این دیود بسمت پایه ۴ عبور کنه بنابرین تغذیه روشن میمونه .

و در زمانیکه خروجی اتصال کوتاه بشه Q5 خاموش بشه و لذا ولتاژ پایه ۴ آزاد بشه و لذا بالا بره و به پایه ۴ برسه و تغذیه را خاموش و از اتصال کوتاه محافظت میکنه اما چگونه q5 خاموش میشه ؟
بشرح و دلایل زیر :

R31 و R38 با تقسیم ولتاژ بخشی از ولتاژ خروجی را به بیس Q5 میرسونه و زمان اتصال کوتاه که خروجی صفر ولت میشه ولتاژی به بیس نمیده و Q5 خاموش میشه و کلکتور امیترش آزاد میشه و لذا ولتاژ آند دیود d13 آزاد میشه و ولتاژش بالا میره و به پایه ۴ میرسه و تغذیه خاموش میشه.

اما زمان استارت اشکالی پیش میاد زیرا ابتدا راه انداز تغذیه ولتاژ vcc را برای آی سی تولید میکنه و سپس آی سی میتونه کار کنه و تغذیه را روشن کنه و قبل از روشن شدن تغذیه فقط ولتاژ راه اندازی در خروجی داریم که جون نداره و لذا اگه باری به خروجی متصل باشه بشدت افت میکنه و نمیتونه از طریق تقسیم ولتاژ فوق الذکر ، q5 را روشن کنه .

بنابرین ازآنجاکه ولتاژ خروجی پر قدرت بعد از vcc میتونه تولید بشه ولی از آنجاکه گفتیم vcc از طریق dz3 و R33 و D13 ولتاژ را به پایه ۴ آی سی میرسونه و q5 خاموشه و نمیتونه مانع ولتاژ بشه ، بنابرین ولتاژ به پایه ۴ میرسه و اجازه نمیده که آی سی کار کنه چرا ؟

چون در لحظه استارت ولتاژ جون داری در خروجی نداریم که اگه باری بهش متصل نباشه درسته که ولتاژ مناسب برای روشن شدن Q5 در خروجی داریم ولی در صورت وجود بار ، ولتاژ مناسبی در خروجی نداریم که از طریق تقسیم ولتاژ به بیس Q5 برسه و ترانزیستور را روشن کنه تا کلکتور امیترش اتصال کوتاه بشه و ولتاژی که از vcc بسمت پایه ۴ میرسه را به گراند متصل کنه.

یعنی باید ولتاژ آند D13 به گراند متصل بشه تا تغذیه روشن بشه که اگه Q5 روشن بشه اینکار انجام میشه ولی با وجود بار ، Q5 نمیتونه در لحظه استارت روشن بشه .

پس.با وجود بار ، Q5 در لحظه استارت نمیتونه روشن بشه پس ولتاژ به پایه ۴ میرسه و تغذیه روشن نمیشه.
پس ، باید زمان استارت با کلکی ، ولتاژ آند D13 و یا کلکتور Q5 را به گراند منصل کنیم که ولتاژی به پایه ۴ نرسه.

و لذا وجود خازن C30 این مشکل را برطرف میکنه که پاسخ سواله

یعنی باید توجیه کنی که این خازن در لحظه استارت چطور بجای q5 انجام وظیفه میکنه و ولتاژ کلکتور Q5 را میکشه و صفر ولت میکنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

راهنمایی

attachment.php

این سوال که :

این سوال سختی نیست ولی راهنمایی بشرح زیر است.
میدانیم اگر پایه ۴ آی سی ۴۹۴ به حدود ۴ ولت برسه تغذیه را خاموش میکنه و از آنجاکه vcc از طریق dz3 و R33 و D13 ولتاژ را به پایه ۴ آی سی میرسونه بنابرین از ترانزیستور Q5 در مسیر این ولتاژ استفاده شده تا در زمان عادی Q5 روشن باشه تا کلکتور امیترش اتصال کوتاه باشه و این ولتاژ را در آند d13 به گراند متصل کنه که خفه و صفر ولت بشه تا نتونه از این دیود بسمت پایه ۴ عبور کنه بنابرین تغذیه روشن میمونه .

و در زمانیکه خروجی اتصال کوتاه بشه Q5 خاموش بشه و لذا ولتاژ پایه ۴ آزاد بشه و لذا بالا بره و به پایه ۴ برسه و تغذیه را خاموش و از اتصال کوتاه محافظت میکنه اما چگونه q5 خاموش میشه ؟
بشرح و دلایل زیر :

R31 و R38 با تقسیم ولتاژ بخشی از ولتاژ خروجی را به بیس Q5 میرسونه و زمان اتصال کوتاه که خروجی صفر ولت میشه ولتاژی به بیس نمیده و Q5 خاموش میشه و کلکتور امیترش آزاد میشه و لذا ولتاژ آند دیود d13 آزاد میشه و ولتاژش بالا میره و به پایه ۴ میرسه و تغذیه خاموش میشه.

اما زمان استارت اشکالی پیش میاد زیرا ابتدا راه انداز تغذیه ولتاژ vcc را برای آی سی تولید میکنه و سپس آی سی میتونه کار کنه و تغذیه را روشن کنه و قبل از روشن شدن تغذیه فقط ولتاژ راه اندازی در خروجی داریم که جون نداره و لذا اگه باری به خروجی متصل باشه بشدت افت میکنه و نمیتونه از طریق تقسیم ولتاژ فوق الذکر ، q5 را روشن کنه .

بنابرین ازآنجاکه ولتاژ خروجی پر قدرت بعد از vcc میتونه تولید بشه ولی از آنجاکه گفتیم vcc از طریق dz3 و R33 و D13 ولتاژ را به پایه ۴ آی سی میرسونه و q5 خاموشه و نمیتونه مانع ولتاژ بشه ، بنابرین ولتاژ به پایه ۴ میرسه و اجازه نمیده که آی سی کار کنه چرا ؟

چون در لحظه استارت ولتاژ جون داری در خروجی نداریم که اگه باری بهش متصل نباشه درسته که ولتاژ مناسب برای روشن شدن Q5 در خروجی داریم ولی در صورت وجود بار ، ولتاژ مناسبی در خروجی نداریم که از طریق تقسیم ولتاژ به بیس Q5 برسه و ترانزیستور را روشن کنه تا کلکتور امیترش اتصال کوتاه بشه و ولتاژی که از vcc بسمت پایه ۴ میرسه را به گراند متصل کنه.

یعنی باید ولتاژ آند D13 به گراند متصل بشه تا تغذیه روشن بشه که اگه Q5 روشن بشه اینکار انجام میشه ولی با وجود بار ، Q5 نمیتونه در لحظه استارت روشن بشه .

پس.با وجود بار ، Q5 در لحظه استارت نمیتونه روشن بشه پس ولتاژ به پایه ۴ میرسه و تغذیه روشن نمیشه.
پس ، باید زمان استارت با کلکی ، ولتاژ آند D13 و یا کلکتور Q5 را به گراند منصل کنیم که ولتاژی به پایه ۴ نرسه.

و لذا وجود خازن C30 این مشکل را برطرف میکنه که پاسخ سواله

یعنی باید توجیه کنی که این خازن در لحظه استارت چطور بجای q5 انجام وظیفه میکنه و ولتاژ کلکتور Q5 را میکشه و صفر ولت میکنه ؟

سپاس

درود

دیگه در پست قبل همشو گفتم و چیزی از پاسخ نمونده یعنی فقط باید بدونی :

اگه هر نقطه ای را به مثبت خازن متصل کنی و پایه دیگر خازن را به گراند متصل کنی و حالا ولتاژی به اون نقطه بدی برای زمان کوتاهی ولتاژ صفر ولته و لذا مدت کوتاهی طول میکشه که ولتاژ بالا بره .

بنابرین هر نقطه ای را از طریق خازن به گراند متصل کنی و ولتاژی مثلا ۶ ولت به اون نقطه متصل کنی فورا ۶ ولت نمیشه و با تاخیر ۶ ولت میشه .

درواقع اگر ولتاژ ۶ ولت را به خازنی متصل کنی ، ولتاژ خازن فورا ۶ ولت نمیشه و با تاخیر ۶ ولت میشه بخصوص که با مقاومتی سری باشه بگونه ایکه هر چقدر مقاومت و ظرفیت بزرگتر باشه تاخیرش بیشتر میشه .
اما چرا ؟

attachment.php

سپاس

moienfar

کاربر
2020-01-29
18
19
34
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

باسلام خسته نباشد خدمت استاد گرامی
استاد شاید سوالاتم کمی مبتدیانه باشه ولی فکر کنم به درد بعضی از افراد گروه بخوره
اول در مورد q5 که به دفعات به مدار هایی با نقشه فوق مواجه شدم که ترانزیستور مورد اشاره وجود نداره فقط روی پی سی بی جاش هست و خالیه در این مورد توضیح بدید لطفا
دوم در مورد این (دراینصورت مسیر VCC را بگونه ای قطع کن که فقط دو دیود یکسوساز به خازن صافی متصل باشه و تغذیه را به برق بزن)جمله اگر امکانش هست با شکل راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

باسلام خسته نباشد خدمت استاد گرامی
استاد شاید سوالاتم کمی مبتدیانه باشه ولی فکر کنم به درد بعضی از افراد گروه بخوره
اول در مورد q5 که به دفعات به مدار هایی با نقشه فوق مواجه شدم که ترانزیستور مورد اشاره وجود نداره فقط روی پی سی بی جاش هست و خالیه در این مورد توضیح بدید لطفا
دوم در مورد این (دراینصورت مسیر VCC را بگونه ای قطع کن که فقط دو دیود یکسوساز به خازن صافی متصل باشه و تغذیه را به برق بزن)جمله اگر امکانش هست با شکل راهنمایی کنید

درود

تغذیه سوئیچینگ یک مدل و یک نقشه نیست و من با اصرار یکی از متقاضیان که تعمیرکار این مدل تغذیه بود نقشه این مدل را تحلیل کردم ‌و با توجه به اینکه تابحال مدل مشابهی که فاقد q5 باشه مطرح نشده قطعا مدل رایجی نیست و کمیابه و یا از محدود کننده جریان بعنوان محافظ اتصال کوتاه استفاده کرده و q5 را حذف کرده و منم در مواردی برای تبدیل این تغذیه به منبع تغذیه متغیر که انتخاب ولتاژ پایین مانع انجام وظیفه q5 و لذا مانع راه اندازی میشه با تمهیداتی حذف q5 را توصیه کردم

و دراینصورت اگر مقاومت و پتانسیومتر محدود کننده جریان بمقدار نامناسبی انتخاب بشه که انتخاب جریان بسیار بالا و غیرمجاز را مقدور کنه ، دراینصورت انتخاب جریان بسیار زیاد و غیرمجاز موجب صدمه تغذیه میشه و متاسفانه برخی از متقاضیان که برای دسترسی به جریان بسیار بالا حرص میزنن لااقل یکبار این حادثه خسارت را تجربه میکنن تا به این نکته توجه کنن.

در هر صورت بدون تردید با مدل های مشابه دیگر تفاوت عمده ای نداره و اگه نقشه ارسال کنید تفاوتش قابل بررسی میشه و با توجه به تشابه فراوان با این نقشه ، کار ساده ای است و اتفاقا اگه نقشه آنها را تهیه و ارسال فرمایید قطعا نکته های آموزنده و ارزنده ای خواهد داشت.

اما سوال نهایی شما در خصوص الگوریتم عیب یابی است که تنظیم و تقدیم شده .
و بخش مورد نظر شما در خصوص تشخیص سلامت یا خرابی بخش راه انداز است و با توصیه ای که کردم vcc تغذیه قطع میشه و یکلحظه منبع خارجی را جایگزین آن میکنید که اگه درست شد مشخص میکنه عیب در بخش راه انداز است.

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

دیگه در پست قبل همشو گفتم و چیزی از پاسخ نمونده یعنی فقط باید بدونی :

اگه هر نقطه ای را به مثبت خازن متصل کنی و پایه دیگر خازن را به گراند متصل کنی و حالا ولتاژی به اون نقطه بدی برای زمان کوتاهی ولتاژ صفر ولته و لذا مدت کوتاهی طول میکشه که ولتاژ بالا بره .

بنابرین هر نقطه ای را از طریق خازن به گراند متصل کنی و ولتاژی مثلا ۶ ولت به اون نقطه متصل کنی فورا ۶ ولت نمیشه و با تاخیر ۶ ولت میشه .

درواقع اگر ولتاژ ۶ ولت را به خازنی متصل کنی ، ولتاژ خازن فورا ۶ ولت نمیشه و با تاخیر ۶ ولت میشه بخصوص که با مقاومتی سری باشه بگونه ایکه هر چقدر مقاومت و ظرفیت بزرگتر باشه تاخیرش بیشتر میشه .
اما چرا ؟

attachment.php

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

همانطور که در قسمت معمای ZD3 صحبت شد:
طبق دیتا شیت آی سی از ولتاژ حدود 7 ولت آی سی روشن میشه و بخاطر همین در زمان تولید ولتاژ اولیه VCC تقریبا 6.2 ولت سر ZD3 افت میکنه و همانطور که شما فرمودید خازن C30 وقتی ولتاژ VCC بیشتر از 6.2 ولت بشه ابتدا اتصال کوتاه هست و با ثابت زمانی R33*C30 شارژ میشه و تا زمانی که بخواد ولتاژ پایه 4 به 4 ولت برسه آی سی روشن میشه و پالس قدرتمندی تولید میکنه. در ضمن تقریبا 0.7 ولت هم سر D13 افت میکنه.

استاد در خصوص ولتاژ پایه 4 که شما فرمودید به 4 ولت برسه آی سی خاموش میشه من در دیتاشیت چیزی مشاهده نکردم .اگه ممکنه لطفا در این خصوص توضیحی بفرمائید.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

همانطور که در قسمت معمای ZD3 صحبت شد:
طبق دیتا شیت آی سی از ولتاژ حدود 7 ولت آی سی روشن میشه و بخاطر همین در زمان تولید ولتاژ اولیه VCC تقریبا 6.2 ولت سر ZD3 افت میکنه و همانطور که شما فرمودید خازن C30 وقتی ولتاژ VCC بیشتر از 6.2 ولت بشه ابتدا اتصال کوتاه هست و با ثابت زمانی R33*C30 شارژ میشه و تا زمانی که بخواد ولتاژ پایه 4 به 4 ولت برسه آی سی روشن میشه و پالس قدرتمندی تولید میکنه. در ضمن تقریبا 0.7 ولت هم سر D13 افت میکنه.

استاد در خصوص ولتاژ پایه 4 که شما فرمودید به 4 ولت برسه آی سی خاموش میشه من در دیتاشیت چیزی مشاهده نکردم .اگه ممکنه لطفا در این خصوص توضیحی بفرمائید.

با سپاس فراوان

درود

آفرین

اولا نام پایه ۴ گویای وظیفه آن است
DEAD-TIME. CONTROL INPUT
که مدت زمان خاموش و یا روشن بودن پالس را کنترل میکنه

ثانیا پالس ها و نمودارهای دیتاشیت کاملا مشخص کرده که با افزایش ولتاژ پایه ۴ ، زمان خاموش زیاد و زمان روشن بودن پالس کم میشه و درواقع از مربعی به پالس سوزنی میل میکنه بطوریکه وقتی پایه ۴ به ماکزیمم ولتاژ برسه ، اساسا پالسی نمیمونه و نداریم.
یکبار دیگه با توضیح فوق بررسی کن و اگه متوجه نشدی مطلع کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

Momemto

کاربر
2020-08-04
3
9
34
سلام خدمتت دوستان و اساتید محترم
یه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر رو که چندتا قطعه ش سوخته بود رو تعمیر کردم اما الان وقتی فنش وصله، ولتاژ بالا نمیاد در حد 4 ولت توی خروجی ظاهر میشه اما فن که جدا بشه مشکلی نداره، ترانزیستور و مقاومت ها و خازن ها مربوطه هم مشکلی ندارند، فقط چون ترانزیستور q5 سوخته بود، با c945 عوضش کردم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

بالا