آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام اول بگین مگه خازنای بزرگش چقدر ظرفیت دارن که میگین به 300 رسیده؟
دوما سوختن مکرر 13009 هم بخاطر ریپل برق که خازن صافی نتونسته بگیره هست هم بخاطر خرابی دوتا خازن 4.7 میکرو طرفین همین ترانزیستورها
توضیحات تکمیلی رو استاد غزال عزیر بهتون میدن

ظرفیت خازنها طبق نقشه و برد ۶۸۰ میکرو هست
البته خازنهای ۵۰ ولتی الکترولیتی همه تعویض شدند
الان اضافه ولتاژ مشکل اصلیه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: majid75t

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام اول بگین مگه خازنای بزرگش چقدر ظرفیت دارن که میگین به 300 رسیده؟
دوما سوختن مکرر 13009 هم بخاطر ریپل برق که خازن صافی نتونسته بگیره هست هم بخاطر خرابی دوتا خازن 4.7 میکرو طرفین همین ترانزیستورها
توضیحات تکمیلی رو استاد غزال عزیر بهتون میدن

درود

شرط بهره گیری از دیگران ، اگر احترام و جبران زحمت نباشه قطعا بی احترامی و تحمیل زحمت نیست و لذا رعایت ضوابط اخلاقی شرط اساسی روابط سالم است.

از دیگر سو ، هرچند تحمل ناهنجاری های توهین آمیز و غیر قابل تحمل دشوار است ، اما مهمتر از آن شیوع ناهنجاری است که در صورت بی توجهی به آنها ، شایع و عادی سازی نیز خواهد شد که به سود هیچکس نیست.

با توجه به اینکه چند پاور با یک ایراد ظاهری مشابه وجود داشته و پس از یک مورد ، متاسفانه بدون اطلاعم عیب موصوف در پاورهای بعدی تعقیب شده و جایگزین قبلی شدند و تناقض عکس العمل پاورها موجب سردرگمی و اتلاف وقت قابل توجهم شد تا نهایتا با بررسی عمیق شواهد متناقض ، در پست های عدیده ، متوجه حقایق فوق شدم .

و با این وجود مکررا دلایل این رفتار را جویا شدم تا شاید عامل موجهی اعلام شود و تحمل ناهنجاری را مقدورم سازد ولی متاسفانه پاسخی دریافت نشد.

لذا هرچند در گذشته بارها مصمم به اجرای تصمیم شایسته در خصوص ایشان شدم و عملی نکردم اما با توجه به موارد اخیر چاره ای جز پیشگیری از تکرار مراتب ندارم.

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

شرط بهره گیری از دیگران ، اگر احترام و جبران زحمت نباشه قطعا بی احترامی و تحمیل زحمت نیست و لذا رعایت ضوابط اخلاقی شرط اساسی روابط سالم است.

از دیگر سو ، هرچند تحمل ناهنجاری های توهین آمیز و غیر قابل تحمل دشوار است ، اما مهمتر از آن شیوع ناهنجاری است که در صورت بی توجهی به آنها ، شایع و عادی سازی نیز خواهد شد که به سود هیچکس نیست.

با توجه به اینکه چند پاور با یک ایراد ظاهری مشابه وجود داشته و پس از یک مورد ، متاسفانه بدون اطلاعم عیب موصوف در پاورهای بعدی تعقیب شده و جایگزین قبلی شدند و تناقض عکس العمل پاورها موجب سردرگمی و اتلاف وقت قابل توجهم شد تا نهایتا با بررسی عمیق شواهد متناقض ، در پست های عدیده ، متوجه حقایق فوق شدم .

و با این وجود مکررا دلایل این رفتار را جویا شدم تا شاید عامل موجهی اعلام شود و تحمل ناهنجاری را مقدورم سازد ولی متاسفانه پاسخی دریافت نشد.

لذا هرچند در گذشته بارها مصمم به اجرای تصمیم شایسته در خصوص ایشان شدم و عملی نکردم اما با توجه به موارد اخیر چاره ای جز پیشگیری از تکرار مراتب ندارم.

سپاس
درود فراوان خدمت استاد غزال عزیز و گرامی
والا منم تو پست آخرتون دیدم مرقوم فرمودید این عیب مربوط به یه پاور دیگه هست ولی نمیدونستم تا این حد توضیحات و سوالاتشون اختلاف فاز داره وگرنه خودمم جواب نمیدادم اگر از دست ایشون دلخور شدین بنده از طرفش عذرخواهی میکنم و مطمینم اینگونه اتفاقات هیچگونه تاثیر منفی در روحیات انسان دوستانه و جهل ستیزی شما نخواهد داشت و قطعا از ارزشهای شما هم کم نخواهد کرد.
پایدار و پیروز باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود فراوان خدمت استاد غزال عزیز و گرامی
والا منم تو پست آخرتون دیدم مرقوم فرمودید این عیب مربوط به یه پاور دیگه هست ولی نمیدونستم تا این حد توضیحات و سوالاتشون اختلاف فاز داره وگرنه خودمم جواب نمیدادم اگر از دست ایشون دلخور شدین بنده از طرفش عذرخواهی میکنم و مطمینم اینگونه اتفاقات هیچگونه تاثیر منفی در روحیات انسان دوستانه و جهل ستیزی شما نخواهد داشت و قطعا از ارزشهای شما هم کم نخواهد کرد.
پایدار و پیروز باشید.

درود

از لطف و محبت شما بینهایت سپاسگزارم .
بهیچ عنوان مقصودم ، نارضایتی از پاسخ شما نبود .
اتفاقا برعکس از آنجاکه در انتهای پاسخ خود انتظار پاسخگویی از ناحیه من را اعلام فرمودید لذا به پاس احترام ، صرفا پاسخگوی این بخش از پست شما بودم و دلیل عدم پیگیری موضوع را به اطلاع رساندم و هرگز قصد مداخله در دیالوگ شما نداشتم و اگرچه شما محبت فوق تصوری مبذول داشتید اما من از نظر اخلاقی ، اجازه ممانعت از گفتگو و راهنمایی فنی احدی را ندارم و مجددا مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام میدارم.

سپاس

majid75t

کاربر
2019-04-10
412
379
49
سلام استاد خسته نباشید
استاد یه سوال به عنوان مثال برای مودم یا هر وسیله دیگه که از ادابتور با ولتاژ DC استفاده میشه میتونم از ادابتور با همون ولتاژ AC استفاده کنم ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
513
2,318
ولتاژ باید تبدیل بهDCبشه نمیشه بیشتر وسایل های الکترونیکی برای کار کردشون باید ولتاژ DCبهشون بدی مگر اینکه تو ورودی وسیله برقی پل دیود و خازن صافی داشته باشه

آخرین ویرایش:

darvishy

کاربر
2013-02-28
26
48
درود فروان بر دوستان و استاد غزال عزیزدر پست شماره یک قید شده که میشه با اتصال ولوم ولتاژ رو متغییر کرد. سوال من اینه که نیاز نیست ورودی پایه یک در مدار قطع بشه و سپس سر وسط ولوم متصل بشه؟ممنون.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود فروان بر دوستان و استاد غزال عزیزدر پست شماره یک قید شده که میشه با اتصال ولوم ولتاژ رو متغییر کرد. سوال من اینه که نیاز نیست ورودی پایه یک در مدار قطع بشه و سپس سر وسط ولوم متصل بشه؟ممنون.

درود

هر عملیاتی نیاز باشه برای متغیر شدن ولتاژ و جریان با دقت مطرح و اعلام شده .

سپاس

darvishy

کاربر
2013-02-28
26
48
درود

هر عملیاتی نیاز باشه برای متغیر شدن ولتاژ و جریان با دقت مطرح و اعلام شده .

سپاس

استاد نادانی منو ببخشین.
یک ولوم 50 کیلو به خروجی متصل کردم و سر وسط ولوم به پایه 1 آی سی
با چرخاندن ولوم تغییری ایجاد نمیشه و ولتاژ روی 6 ثابته.

خیلی شرمنده هستم. با اینکه تاپیک رو خوندم ولی نمیتونم بفهمم که چرا با کاهش ولتاژ در وردی پایه 1 تغییری ایجاد نمیشه.

مدل من s120-12 هست که خیلی شبیه مدار مورد بررسی هست.

بازم عذر خواهی مکینم از استاد گرامی از بایت نادانی خودم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد نادانی منو ببخشین.
یک ولوم 50 کیلو به خروجی متصل کردم و سر وسط ولوم به پایه 1 آی سی
با چرخاندن ولوم تغییری ایجاد نمیشه و ولتاژ روی 6 ثابته.

خیلی شرمنده هستم. با اینکه تاپیک رو خوندم ولی نمیتونم بفهمم که چرا با کاهش ولتاژ در وردی پایه 1 تغییری ایجاد نمیشه.

مدل من s120-12 هست که خیلی شبیه مدار مورد بررسی هست.

بازم عذر خواهی مکینم از استاد گرامی از بایت نادانی خودم

درود

استدعا دارم
طریقه تبدیل این تغذیه ها به منبع تغذیه متغیر با کنترل جریان را در یکی از پست های این تاپیک تقدیم کردم و بنظر میرسه مطالعه نفرمودید.

الان دقیقا بخاطر ندارم که ولوم ولتاژ و ولوم جریان باید چگونه و کجا متصل بشه ؟

ببینم اگه پیدا کردم شماره پست را معرفی میکنم

سپاس

بالا