آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
درود

نگفتم تعویض کنی .
مخصوصا تاکید کردم با سیم ضخیمی شورت کنید.
معلومه با تعویض شنت تغییری نمیکنه.

سپاس

با شورت کردن شنتها با سیم ضخیم ولتاژ 1.5 ولت میشه و به مرور بالا میره در حد 10 ثانیه نگه داشتم ولتاژ تا 2.5 بالا اومد ولی 13009 ها بشدت داغ کردن که با حذف بار ولتاژ 5 ولت درست میشه ولی زیر بار دوباره همون داستانه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با شورت کردن شنتها با سیم ضخیم ولتاژ 1.5 ولت میشه و به مرور بالا میره در حد 10 ثانیه نگه داشتم ولتاژ تا 2.5 بالا اومد ولی 13009 ها بشدت داغ کردن که با حذف بار ولتاژ 5 ولت درست میشه ولی زیر بار دوباره همون داستانه

درود

باید کامل گزارش کنی در چه شرایطی ۱،۵ ولت میشه ؟
کلکتور امیتر Q5 هم شورت باشه و تست و گزارش کامل بفرست.

ضمنا کدوم خازن ها صدمه دیده بود.
و ولتاژ پایه ۱۲ آی سی در بی باری و بار ۲،۷ اهم و بار ۵ آمپر و بیشتر که موجب اختلال میشه چند ولته ؟
برای ارزیابی ایراد باید شرایط تست را بدونم که Q5 شورت هست یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
درود

باید کامل گزارش کنی در چه شرایطی ۱،۵ ولت میشه ؟
کلکتور امیتر Q5 هم شورت باشه و تست و گزارش کامل بفرست.

ضمنا کدوم خازن ها صدمه دیده بود.
و ولتاژ پایه ۱۲ آی سی در بی باری و بار ۲،۷ اهم و بار ۵ آمپر و بیشتر که موجب اختلال میشه چند ولته ؟
برای ارزیابی ایراد باید شرایط تست را بدونم که Q5 شورت هست یا نه ؟

سپاس
خازنهای 50 ولتی قسمت ایسی و همچنین قسمت ترانزیستورهای قدرت رو تعویض کردم
بله از ابتدا کلکتور امیتر q5 شورت هستن
در حالت بی باری ولتاژ پایه 12 ایسی یا همون دو سر خازن 47 میکرو بشرح زیر میباشد:
1-در حالت بی باری 21.5 ولت و ولتاژ خروجی پاور 5 ولت
2- با مقاومت اجری 3.9 اهمی 35 ولت میشه ولتاژ تغدیه ایسی و ولتاژ خروجی پاور 5 ولت نشون میده
3- با لامپ ماشین که هر دو کنتاکتش با هم وصل میکنم 8 امپر میکشه در پاور سالم در اینجا ولتاژ تغذیه ایسی 16 ولت میشه و کم کم بالا میکشه که من زیاد نگه نداشتم
ولتاژ خروجی پاور در اینحالت 1 ولت هست که کم کم بالا میکشه

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
خازنهای 50 ولتی قسمت ایسی و همچنین قسمت ترانزیستورهای قدرت رو تعویض کردم
بله از ابتدا کلکتور امیتر q5 شورت هستن
در حالت بی باری ولتاژ پایه 12 ایسی یا همون دو سر خازن 47 میکرو بشرح زیر میباشد:
1-در حالت بی باری 21.5 ولت و ولتاژ خروجی پاور 5 ولت
2- با مقاومت اجری 3.9 اهمی 35 ولت میشه ولتاژ تغدیه ایسی و ولتاژ خروجی پاور 5 ولت نشون میده
3- با لامپ ماشین که هر دو کنتاکتش با هم وصل میکنم 8 امپر میکشه در پاور سالم در اینجا ولتاژ تغذیه ایسی 16 ولت میشه و کم کم بالا میکشه که من زیاد نگه نداشتم
ولتاژ خروجی پاور در اینحالت 1 ولت هست که کم کم بالا میکشه

درود

مقصود از جمله قرمز چیه که در پاور سالم در اینجا ۱۶ ولته؟

خلاصه در پاور سالم ۱۶ ولته یا در این پاور ۱۶ ولته؟

جمله را شفاف تنظیم کنی نیاز به سوال مجدد نمیشه.

با این وصف دوباره از الگوریتم استفاده نکردی .

کلکتور امیتر Q5 شورت باشه
دو دیود تغذیه vcc که زیر ترانس هست را آزاد کن و با اداپتور بجای پایه کاتد یکی از دیودها ولتاژ بده که پایه ۱۲ آی سی ولتاژ نرمال داشته باشه تست کن ببین درست میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
درود

مقصود از جمله قرمز چیه که در پاور سالم در اینجا ۱۶ ولته؟

خلاصه در پاور سالم ۱۶ ولته یا در این پاور ۱۶ ولته؟

جمله را شفاف تنظیم کنی نیاز به سوال مجدد نمیشه.

با این وصف دوباره از الگوریتم استفاده نکردی .

کلکتور امیتر Q5 شورت باشه
دو دیود تغذیه vcc که زیر ترانس هست را آزاد کن و با اداپتور بجای پایه کاتد یکی از دیودها ولتاژ بده که پایه ۱۲ آی سی ولتاژ نرمال داشته باشه تست کن ببین درست میشه
اگه مطمئنی دو دیود سالمه نیاز به آزاد کردن دیودها نیست و فقط ولتاژ به کاتدش بده.

سپاس

منظورم این بود که ولتاژ ایسی در این پاور ۱۶ ولت در حالت مصرف کننده ۸ امپری هست

وقتی دو شر دیود زیر ترانس بزرگه را ازاد کردم و منفی مدار رو هم قطع کردم پاور برون بار صدای تق تق میده وروشن میشه
در همین حالت قطع شدن تغذیه و اعمال ولتاژ خارجی و زیر بار بودن پاور هیچ عکس العملی از پاور نشون نمیده
لازم بذکره در تمام حالات کلکتور امیتر Q5شورت هست

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
منظورم این بود که ولتاژ ایسی در این پاور ۱۶ ولت در حالت مصرف کننده ۸ امپری هست

وقتی دو شر دیود زیر ترانس بزرگه را ازاد کردم و منفی مدار رو هم قطع کردم پاور برون بار صدای تق تق میده وروشن میشه
در همین حالت قطع شدن تغذیه و اعمال ولتاژ خارجی و زیر بار بودن پاور هیچ عکس العملی از پاور نشون نمیده
لازم بذکره در تمام حالات کلکتور امیتر Q5شورت هست

درود

باید گزارش با جملاتی تنظیم بشه که مقصود شما کاملا مشخص باشه و فقط یک برداشت بشه ولی همیشه جملات شما ناقص و مبهم هست.
لااقل بیشتر توضیح بده که از جملات بعدی یه چیزی بفهمم

یعنی چی منفی مدارو قطع کردی
مگه میتونی اینهمه گراند را قطع کنی و اصلا چرا قطع کردی
بقیه گزارش رو هم نفهمیدم چی شده؟
هیچ عکس العملی نشون نمیده یعنی تغذیه روشن نمیشه یا تغذیه با هر باری سالم کار میکنه؟

وقتی تغذیه خارجی رو به محل کاتد دیود vcc متصل میکنی و q5هم شورت باشه آیا عیب تغذیه رفع میشه یا نه ؟
اگه با شرایط فوق بدرستی کار میکنه دراینصورت vcc اشکال داره و احتمالا دو دیود یا خازن های vcc خرابه و اگه بدرستی کار نمیکنه آی سی یا متعلقاتش خرابه.

آیا ولتاژ هر دو خازن بزرگ ۱۵۰ ولت هست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
درود

باید گزارش با جملاتی تنظیم بشه که مقصود شما کاملا مشخص باشه و فقط یک برداشت بشه ولی همیشه جملات شما ناقص و مبهم هست.
لااقل بیشتر توضیح بده که از جملات بعدی یه چیزی بفهمم

یعنی چی منفی مدارو قطع کردی
مگه میتونی اینهمه گراند را قطع کنی و اصلا چرا قطع کردی
بقیه گزارش رو هم نفهمیدم چی شده؟
هیچ عکس العملی نشون نمیده یعنی تغذیه روشن نمیشه یا تغذیه با هر باری سالم کار میکنه؟

وقتی تغذیه خارجی رو به محل کاتد دیود vcc متصل میکنی و q5هم شورت باشه آیا عیب تغذیه رفع میشه یا نه ؟
اگه با شرایط فوق بدرستی کار میکنه دراینصورت vcc اشکال داره و احتمالا دو دیود یا خازن های vcc خرابه و اگه بدرستی کار نمیکنه آی سی یا متعلقاتش خرابه.

آیا ولتاژ هر دو خازن بزرگ ۱۵۰ ولت هست ؟

سپاس

فقط مثبت تغذيه خارجی باید به کاتد دیودها وصل بشن؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
فقط مثبت تغذيه خارجی باید به کاتد دیودها وصل بشن؟

درود

مثبت آداپتور به جای پایه کاتد دو دیود
و منفی آداپتور به گراند و یا به منفی خروجی پاور

من کجا گفتم منفی رو قطع کنید؟
میخوای بجای تغذیه داخلی از تغذیه خارجی استفاده کنی کافیه فقط یک سیم هر تغذیه قطع باشه تا اون تغذیه بیکاره باشه

تغذیه ای که هر دو سیمش متصله کار میکنه و اگه فقط یک سیم هر تغذیه یا هر مصرف کننده ای قطع باشه اون تغذیه یا اون مصرف کننده خاموشه و هیچ کاری نمیکنه.
اگه یک سیم یک لامپ را قطع کنی چطور کار میکنه؟

به این ترتیب معلم نیست چظور تست کردی که نتیجه رو هم نفهمیدم.
در این آزمایش باید vcc را قطع کنی و vcc خارجی را جایگزین کنی.
لذا کافیه فقط کاتذهای دو دیود d11 , d12 نقشه تاپیک را آزاد کنی که مثبت vcc قطع بشه
حالا منفی آداپتور را به گراند یا منفی خروجی پاور یا پایه 7 آی سی یا پایه منفی خازن ۴۷ میکرو c27نقشه متصل کنی .

و مثبت آداپتور را بجای پایه کاتد یکی از دو دیود فوق متصل کنی ( به جای پایه کاتد دیود نه به پایه کاتد دیود که آزاد کردی )

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
درود

مثبت آداپتور به جای پایه کاتد دو دیود
و منفی آداپتور به گراند و یا به منفی خروجی پاور

من کجا گفتم منفی رو قطع کنید؟
میخوای بجای تغذیه داخلی از تغذیه خارجی استفاده کنی کافیه فقط یک سیم هر تغذیه قطع باشه تا اون تغذیه بیکاره باشه

تغذیه ای که هر دو سیمش متصله کار میکنه و اگه فقط یک سیم هر تغذیه یا هر مصرف کننده ای قطع باشه اون تغذیه یا اون مصرف کننده خاموشه و هیچ کاری نمیکنه.
اگه یک سیم یک لامپ را قطع کنی چطور کار میکنه؟

به این ترتیب معلم نیست چظور تست کردی که نتیجه رو هم نفهمیدم.
در این آزمایش باید vcc را قطع کنی و vcc خارجی را جایگزین کنی.
لذا کافیه فقط کاتذهای دو دیود d11 , d12 نقشه تاپیک را آزاد کنی که مثبت vcc قطع بشه
حالا منفی آداپتور را به گراند یا منفی خروجی پاور یا پایه 7 آی سی یا پایه منفی خازن ۴۷ میکرو c27نقشه متصل کنی .

و مثبت آداپتور را بجای پایه کاتد یکی از دو دیود فوق متصل کنی ( به جای پایه کاتد دیود نه به پایه کاتد دیود که آزاد کردی )

سپاس
مهندس به همون ترتیبی که فرمودین تغذیه خارجی به مثبت ومنفی خازن 47 میکرو وصل کردم و کاتد دو دیودی که زیر ترانس هست را ازاد کردم
زیر بار 1 ولت خروجی داره پاور
بار کمتر میکنم 2.9 ولت میشه خروجی پاور

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
مهندس به همون ترتیبی که فرمودین تغذیه خارجی به مثبت ومنفی خازن 47 میکرو وصل کردم و کاتد دو دیودی که زیر ترانس هست را ازاد کردم
زیر بار 1 ولت خروجی داره پاور
بار کمتر میکنم 2.9 ولت میشه خروجی پاور

درود

در گرارش قبلی فرمودید پاور هیچ عکس العملی نشون نمیده.
از این عبارت چه برداشتی میشه ؟
میتونه با معانی مختلفی تعبیر بشه از این تعبیر که تغذیه سالمه تا تغذیه بکلی خرابه.
لطفا جمله ای استفاده کن کن که معنی مشخصی داشته باشه و یا توضیح مفصل بده که مجموع جمله ها ، گویای مقصود واقعی شما باشه.

دراینصورت سیگنال آی سی در بخش قدرت بدرستی تقویت نمیشه .
ولتاژ خازن های بزرگ رو سوال کردم که پاسخ ندادی .
ولتاژ کلکتور هر کدام و بیس هرکدام از ترانزیستورهای درایور را با هم مقایسه و اعلام کن .
و ولتاژ امیتر درایور چند ولته ؟

قبلا گفتی با مقاومت ۲،۷ اهمی اشکالی نداره آیا الان تغییر کرده که با بار کم ۲،۹ ولت میشه ؟
از چند ولت بجای vcc استفاده کردی؟
Q5 باید قبل از هر کاری شورت باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا