آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
با سلام محضر اساتید فن
شاید سوال خنده دار و پیش پا افتاده باشد ! ولی برام یه معما شده؟؟؟
اونم در مورد ترانزیستورهای قدرت خروجی پاوره ! منظورم MJE13009L
دیتا شیت این ترانزیستورها را مبینیم که 12 آمپر 400 ولته
ولی در بعضی پاورها بسته بندی پکیج آن TO-220AB و در بعضی پاورها TO-3P ودر بعضی پاورها TO-220F هستش
در حالیکه از این مدل در یه جا برای پاور 5V40A استفاده شده و در یه جای دیگه از مدل دیگه
PAKAGE.png
در کل منظور بنده اینه که آیا میشه در مواردی که بسته بندی TO-3P در دسترس نبود از بسته بندیTO-220AB استفاده کنیم
اگه بحث در قدرت خروجیه ! چطور پاور کامپیوتر با 400 وات خروجی از ترانزیستور MJE13005 استفاده شد؟
ممنون از راهنمایی شما بزرگواران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام محضر اساتید فن
شاید سوال خنده دار و پیش پا افتاده باشد ! ولی برام یه معما شده؟؟؟
اونم در مورد ترانزیستورهای قدرت خروجی پاوره ! منظورم MJE13009L
دیتا شیت این ترانزیستورها را مبینیم که 12 آمپر 400 ولته
ولی در بعضی پاورها بسته بندی پکیج آن TO-220AB و در بعضی پاورها TO-3P ودر بعضی پاورها TO-220F هستش
در حالیکه از این مدل در یه جا برای پاور 5V40A استفاده شده و در یه جای دیگه از مدل دیگه
مشاهده فایل‌پیوست 171689
در کل منظور بنده اینه که آیا میشه در مواردی که بسته بندی TO-3P در دسترس نبود از بسته بندیTO-220AB استفاده کنیم
اگه بحث در قدرت خروجیه ! چطور پاور کامپیوتر با 400 وات خروجی از ترانزیستور MJE13005 استفاده شد؟
ممنون از راهنمایی شما بزرگواران

درود

مشخصات قطعه اهمیت داره نه ظاهر فیزیکی اونا .
قطعاتی که در پاور ۱۰ وات هست در پاور ۱۰۰۰ وات هم ممکنه باشه و قدرت دستگاه ها رو طراحی تعیین میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
استاد میشه درباره نحوه تولید ولتاژ راه انداز توضیح بدین؟
آیا جملات زیر درسته؟

1-
ولتاژ راه انداز یا همون Vcc در اثر عبور جریان از قسمت پایین ثانویه TR2 و یکسو شدن در دیودهای 11 و 12 و تثبیت در خازن های 18 و 27 تولید میشه.
2-
جریان هنگامی در قسمت پایین

جناب استاد عزیز مهندس غزال
در پست شماره 64 در مورد ولتاژ راه انداز اولیه پاور سویچینگ توضیحاتی را ارائه فرمودید.از آنجایی که مدار قدرت خروجی این پاور پوش پول بوده و موقع ارتباط دستگاه سویچینگ به برق شهر خودکار راه اندازی می شود
پس چرا در مدارات لامپ کم مصرف بوست از دیاک برای راه اندازی اولیه استفاده شده ؟
مگه اون مدارات هم نمی تونن با این روش استارت بشن؟
اگر چه در بعضی لامپهای کمتر از 40 وات از خازن الکترولیتی 4.7 میکروفارد 50 ولتی بهره گرفتن؟

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
درود

مشخصات قطعه اهمیت داره نه ظاهر فیزیکی اونا .
قطعاتی که در پاور ۱۰ وات هست در پاور ۱۰۰۰ وات هم ممکنه باشه و قدرت دستگاه ها رو طراحی تعیین میکنه .
سپاس
با سلام محضر استاد عزیز جناب مهندس غزال
از اینکه حوصله به خرج داده و جواب سوال بنده را پاسخگو بودید صمیمانه سپاسگزارم
چند تا پاور تابلو روان آوردن، می خواستم از ترانزیستور جایگزین استفاده کنم!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام محضر استاد عزیز جناب مهندس غزال
از اینکه حوصله به خرج داده و جواب سوال بنده را پاسخگو بودید صمیمانه سپاسگزارم
چند تا پاور تابلو روان آوردن، می خواستم از ترانزیستور جایگزین استفاده کنم!

درود

از لطف شما سپاسگزارم
میتونی از مشابه استفاده کنی اشکالی نداره.
میتونی از نمونه های قویتر استفاده کنی که بهتر هم هست.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
جناب استاد عزیز مهندس غزال
در پست شماره 64 در مورد ولتاژ راه انداز اولیه پاور سویچینگ توضیحاتی را ارائه فرمودید.از آنجایی که مدار قدرت خروجی این پاور پوش پول بوده و موقع ارتباط دستگاه سویچینگ به برق شهر خودکار راه اندازی می شود
پس چرا در مدارات لامپ کم مصرف بوست از دیاک برای راه اندازی اولیه استفاده شده ؟
مگه اون مدارات هم نمی تونن با این روش استارت بشن؟
اگر چه در بعضی لامپهای کمتر از 40 وات از خازن الکترولیتی 4.7 میکروفارد 50 ولتی بهره گرفتن؟

درود

چرا در برخی اتومبیل ها کلاچ سیمی است و لذا چرا بقیه اتومبیل ها از این روش استفاده نمیکنن؟

چون هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
در لامپ کم مصرف نه تنها به dc صاف نیازی نداریم بلکه نویزها ارزشمند و موثر هستند و از طرفی بمنظور کاهش هزینه تولید از ای سی استفاه نمیکنند .

و لذا از بن و اساس با پاور قابل مقایسه نیست.

سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
درود

چرا در برخی اتومبیل ها کلاچ سیمی است و لذا چرا بقیه اتومبیل ها از این روش استفاده نمیکنن؟

چون هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
در لامپ کم مصرف نه تنها به dc صاف نیازی نداریم بلکه نویزها ارزشمند و موثر هستند و از طرفی بمنظور کاهش هزینه تولید از ای سی استفاه نمیکنند .

و لذا از بن و اساس با پاور قابل مقایسه نیست.

سپاس

با سلام
این شد جواب درست و حسابی و قانع کننده، ممنون استاد
خیلیا هستن وقتی اینجور سوالا مطرح میشه ! بحث آرایش ترانزیستورها و انواع نوسانسازها و غیره را بهم دیگه می پیچن و آخرشم جواب قانع کننده نمی دن!

البته استاد عزیز ، من نتونستم منظور خودم را خوب برسانم
سوالی که ذهن بنده را درگیر خودش کرده بود اینه که:
power1.png
چرا در همین پست پاوری که تجزیه و تحلیل میشه با متصل شدن به برق بصورت خودکار راه می افته ؟
ولی مدار بوستی که در لامپهای کم مصرف بکار رفته برای راه اندازی اولیه از دیاک استفاده شده؟(در حالیکه شکل مدار وطرز کار آن مثل همین پاورها هستش؟ البته به نظر بنده ) و اگه ما دیاک برداریم مدار دیگه روشن نمیشه؟
power2.png
چه چیزهای پنهانی در این دو فناوری هستش که یکی بدون دیاک راه می افته ! ولی اون یکی اتوماتیک راه می افته ؟

و در واقع دقیقتر اینکه در لحظه وصل شدن مدار به برق شهر چه اتفاقهای پله به پله ای می افته که باعث درست شدن ولتاژ تغذیه برای آی سی tl494 میشه؟

کدام ترانزیستور اول روشن میشه ؟ q1 یا q4 ؟ (در نقشه شماتیک پست شماره 64)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
این شد جواب درست و حسابی و قانع کننده، ممنون استاد
خیلیا هستن وقتی اینجور سوالا مطرح میشه ! بحث آرایش ترانزیستورها و انواع نوسانسازها و غیره را بهم دیگه می پیچن و آخرشم جواب قانع کننده نمی دن!

البته استاد عزیز ، من نتونستم منظور خودم را خوب برسانم
سوالی که ذهن بنده را درگیر خودش کرده بود اینه که:
مشاهده فایل‌پیوست 171737
چرا در همین پست پاوری که تجزیه و تحلیل میشه با متصل شدن به برق بصورت خودکار راه می افته ؟
ولی مدار بوستی که در لامپهای کم مصرف بکار رفته برای راه اندازی اولیه از دیاک استفاده شده؟(در حالیکه شکل مدار وطرز کار آن مثل همین پاورها هستش؟ البته به نظر بنده ) و اگه ما دیاک برداریم مدار دیگه روشن نمیشه؟
مشاهده فایل‌پیوست 171738
چه چیزهای پنهانی در این دو فناوری هستش که یکی بدون دیاک راه می افته ! ولی اون یکی اتوماتیک راه می افته ؟

و در واقع دقیقتر اینکه در لحظه وصل شدن مدار به برق شهر چه اتفاقهای پله به پله ای می افته که باعث درست شدن ولتاژ تغذیه برای آی سی tl494 میشه؟

کدام ترانزیستور اول روشن میشه ؟ q1 یا q4 ؟ (در نقشه شماتیک پست شماره 64)

درود

عجب سوالی کردی که باید دو صفحه تایپ کنم.
اما آفرین
ازآنجاکه سوال پر مغز و پر محتوا و جالبی مطرح کردی و حاکی از ریز بینی و دقت نظر شماست لذا سعی میکنم در حد بضاعت علمی ضعیفم قانعت کنم.

در پاور تابلوها از آی سی استفاده شده که توانایی های قابل توجهی داره
از جمله میتونه جریان و ولتاژ را کنترل کنه .
اگر از این توانایی استفاده نکنیم بابای تابلو رو درمیاره و ممکنه بدلایلی ولتاژ بالا یا پایین بره و ازآنجاکه به جریان زیادی نیاز داریم لذا اگه کنترل جریان نداشته باشه خسارات سنگینی میزنه و لذا باید خیلی دقیق و حساب شده طراحی بشه .

اما در لامپ کم مصرف فقط به ولتاژ بالا نیاز داریم و برامون مهم نیست که چه شکلی باشه و اگه نویزهای وحشتناکی هم داشته باشه مهم نیست چون لامپ نئون با ولتاژ فرکانس بالا و سوزنی خیلی بهتر هم کار میکنه و لذا هر چقدر نویزش بیشتر باشه بهتر هم هست.

بهمین دلیل اگه لامپ کم مصرف را کنار دستگاه های الکترونیکی مانند رادیو روشن کنید دیگه رادیو قابل استفاده نیست و فقط فیش فیش میشنوید چون منبع نویزهای وحشتناکه و حتی در برخی از تلویزیون های الجی خرابکاری میکنه و باید تلویزیون را از آنها دور کنیم زیرا باوجودیکه در تلویزیون از فیلتر های مفصلی استفاده میشه اما میتونه از این فیلترها هم عبور کنه .

از طرفی تولید نویز کاری نداره و ناشی ترین افراد یک مدار الکترونیکی بسازن خودش منبع نویزه چون همیشه پدیده های مضر مانند علف هرز ، بدون زحمت تولید میشه و نه تنها مهارت نیاز نداره بلکه از بین بردنش هم به این سادگی نیست و دارو و سم قوی نیاز داره ، ولی پدیده های مفید با مهارت و نوازش هم بسختی تولید میشه و چیزی که مهمه حذف نویزه نه تولید نویز.

لذا مدار لامپ کم مصرف با ساده ترین نوسانساز ها و کمترین قطعات ساخته میشه ، خصوصا که در جریان پایین با مشکلی مواجه نمیشیم
به همین دلیل لامپ کم مصرف وات بالا که جریانش کمی بالا میره نویزها هم پرقدرت میشن و ضرر نویزهای بسیار قوی بیشتر از استفاده اش میشه و قابل تحمل نیست و قطعات را بسرعت میسوزونه چون نوسانسازش کیلویی و بی ارزش هست و بهتره بجای لامپ ۱۰۰ وات از چند لامپ ۱۰ وات استفاده کنیم و در اینصورت اگه ۱۰ تا لامپ ۱۰ وات بجای ۱۰۰ وات استفاده کنید اولا برق کمتری مصرف میکنه و ثانیا نورش بیشتره و خیلی بیشتر هم عمر میکنه.

بنابرین در لامپ کم مصرف میتونیم با قطعات کمتر و ارزون تر به مقصودمون برسیم و اگه اینکارو در راه انداز پاور انجام بدیم نویزش برامون دردسر میشه چون پاور حتی المقدور باید بدون نویز باشه و یا نویزش کم باشه و اگه از نوسانساز ساده استفاده کنیم بسادگی نمیتونیم نویزش را حذف کنیم و لذا در راه انداز پاور باید از نوسانساز مطمئن تری استفاده کنیم و لذا نمیتونیم از مدار ساده لامپ کم مصرف استفاده کنیم.
اما چرا در لامپ کم مصرف از دیاک استفاده میشه ؟
و در پاور به دیاک نیاز نداریم؟

اصولا اگر به هر پدیده ای ای کم کم فشار بیاریم عادت میکنه و عکس العملی نشون نمیده .
مثلا اگه برای بنزین کم کم فرو میکردن میتونستن ۱۰۰۰ درصد هم بدون آشوب و خونریزی گرون کنن ولی یهو ۳۰۰ درصد گرون کردن و چه ها که نشد درحالیکه یارانه رو خیلی بدتر فرو کردن و میکنن ولی هنوز صدای کسی درنیومده و هنوز همون ۴۵ تومن بمردم فرو میکنن چون نمه نمه حق مردمو بیشتر از بنزین هم خورن ولی عادت شد و با وجودیکه حسابی به همه رفته ولی کسی احساس نمیکنه.

در سلف ها هم همینطوره که موضوع بحث ماست.
یعنی اگه کم کم جریان سلف را بالا ببرید القایی ازش نمی بینید چون گفتیم همه پدیده ها نسبت به تغییرات ناگهانی و زیاد ، عکس العمل نشون میدن .
اما در لامپ کم مصرف که جریان ناچیزی داریم و به همین علت خازن های مسیر جریان اصلی هم بدلیل جریان ناچیز ظرفیت پایینی حدود ۳۰ یا ۴۰ نانو داره بنابرین جریانی که از سلف ها هم عبور میکنه ناچیزه و القایی در سلف ها نداریم و چیزی حس نمیکنه که عکس العمل نشون بده .
بنابرین چاره چیه؟
دیاک به دادمون میرسه چرا؟
چون خاصیت دیاک اینه که تا ۳۰ ولت مانع عبور جریان میشه و ولتاژ که ذره ای بالاتر از ۳۰ یا ۳۳ ولت بشه یهو جریان را عبور میده و اینجاست که سلف بدش میاد و عکس العمل نشون میده و لذا القا هم در سلف داریم و با این کلک کم بودن جریان جبران میشه .

اما در پاور که با جریان بالا سر و کار داریم و خازن کوپلاژ C10 حدود ۱۰۰ برابر بزرگتره و حدود ۳ میکرو هست ، دیگه به دیاک نیاز نداریم و از همون ابتدا جریان زیادی در سلف ها جاری میشه و عکس العمل نشون میده و نوسانساز راه میافته .

حالا برای درک عمقی تر موضوع من سوال میکنم.
گفتیم برای جبران ضعف جریان های ناچیز که نمیتونه بمقدار کافی سلف ها رو تحریک کنه که عکس العمل نشون بدن از دیاک استفاده میکنیم اما من میتونم هر لامپ کم مصرفی رو با کلکی بدون دیاک هم روشن کنم و اتفاقا در تاپیکی اینکارو کردیم و بدون دیاک نوسانساز ضعیفی با همکاری علاقمندان ساختیم ، با اینحال چرا از دیاک استفاده میکنن.
پاسخش در بین مطالب فوق هست ولی ساده نیست .

تحلیل کامل لامپ کم مصرف را اینجا تقدیم کردم .

https://www.irantk.ir/threads/56688-تحلیل-مدار-یک-نمونه-لامپ-کم-مصرف?p=318437&viewfull=1#post318437

البته لامپ کم مصرف تحلیل ساده ای نداره و بسیار پیچیده است و بسادگی قابل هضم نیست زیرا متغیرهای فراوانی که بواسطه القاء سلف ها روی یکدیگر اثر میگذاند ، هضم آنرا بسیار دشوار میکنه و از طریق ریاضی بهتر هضم میشه .
بهمین علت اگرچه راه انداز پاورها هم سلفی و پیچیده است اما مختصرا بشرح زیر ، شروع نوسان را برای پاسخ سوال بعدی شما تحلیل میکنم .

فرمودید
اول q1 روشن میشه یا q4 ؟
بشرح زیر ابتدا q4 روشن میشه چرا؟

IMG_20201130_025825_637.jpg
چون اگه به جهت سیم پیچ های ثانویه TR1 دقت کنید سرهایی که با حروف قرمز a,b,c,ef مشخص کردم سیم پیچ های فیدبک هستند ( سیم پیچ سه سر سمت چپ در راه اندازی نقشی نداره ) در سیم پیچ های سمت راست TR1 ، سیم پیچ فیدبک پایینی e , f که دو سر هست , سر f که با نقطه مشخص شده به دیود D1 و D2 و R9 و لذا به بیس q1 مرتبط و متصل شده.

اما در سیم پیچ بالایی که سه سر هست a , b سیم پیچ فیدبک است و b که با نقطه مشخص شده ( سر وسط ) به امیتر q4 متصل شده و سر بالایی که بدون نقطه است به D7 , D8 , R20 و نهایتا به بیس Q4 متصل شده ، یعنی چی؟
چرا در پایینی سر نقطه دار به بیس q1 هدایت شده و در بالایی سر بدون نقطه به بیس q4 هدایت و منتقل شده؟

یعنی سیم پیچ فیدبک بالایی عکس پایینی است چرا ؟
چون وقتی سیگنال مثبت به بیس یک ترانزیستور میرسه باید در ترانزیستور دیگری سیگنال منفی به بیسش برسه تا مطمئن بشیم که وقتی یکی روشن میشه دیگری حتما خاموش بشه و همزمان روشن نشن زیرا درغیراینصورت اگر هر دو ترانزیستور همزمان روشن بشن ، ولتاژ ۳۱۰ ولت خازن بزرگ را اتصال کوتاه میکنن و گندش درمیاد.

حالا چطور بفهمیم ابتدا کدوم روشن میشه .
لحظه اول که برق به ترانزیستورها میرسه هر دو از طریق مقاومت بزرگ بایاسینگ ( که در نقشه ارسالی شما ۲۲۰ کیلویی هست ) جریان ضعیفی به بیس میدن و بنابرین هر دو ترانزیستور بمقدار ناچیزی نیمه روشن میشن .

اما فقط از کلکتور امیتر ترانزیستور q4 جریانی عبور میکنه چون جریان از امیتر q4 و از سر وسط سیم پیچ فیدبک یعنی از b عبور میکنه و از سر پایینی ( c ) خارج میشه و از طریق سر g و, h سیم پیچ اولیه TR2 و از خازن c10 عبور میکنه و به ۱۵۰ ولت ( وسط دو خازن بزرگ ) منتهی میشه .

حالا اگه به نقطه های هر دو سیم پیچ فیدبک دقت کنید این جریان که از سر C عبور میکنه ولتاژی در سیم پیچ های فیدبک القا میکنه که سرهای نقطه دار دارای ولتاژ القایی منفی میشن و لذا سر a را مثبت و به این ترتیب سیگنال مثبت را برای بیس q4 تامین میکنه و برعکسش یعنی f که نقطه دار است را دارای ولتاژ القایی منفی میکنه و لذا سیگنال منفی را برای بیس q1 تولید میکنه.

یعنی اولین جریان در لحظه ورود برق ، بیس q4 را روشن تر و روشن تر و بیس q1 را هر لحظه خاموش و خاموش تر میکنه و لذا همون یه ذره هم که q1 بواسطه ۲۲۰ کیلو روشن شده بود خنثی و خاموش میکنه .

این عمل تا جایی ادامه پیدا میکنه که c10 کاملا پر و لذا قطع میشه چرا که c10 نمیتونه پرتر بشه .

حالا باید بدونیم که اگه از هر سلفی جریان قابل توجه عبور کنه و منبع ولتاژ را قطع کنیم ، ولتاژ معگوسی در سلف ظاهر میشه که خودش داستانی داره و در تاپیکی مفصلا توضیح دادم که چرا اینطوره.

در هر صورت ازآنجاکه خازن c10 کاملا پر و لذا جریان قطع میشه بنابرین ولتاژ کلیه سلف هایی که در این مسیر بوده بر عگس میشه و بنابرین فیدبک ها هم معگوس میشه و به این ترتیب حالا به بیس q4 سیگنال منفی میرسه و خاموش و خاموش تر میشه و برعکسش به بیس q1 سیگنال مثبت میرسه و روشن و روشن تر میشه و این داستان تا بینهایت تکرار میشه و ادامه داره.

البته میدونم هضم این مطالبی که عرض شد دشواره و لااقل ۳ ساعت زمان نیاز داره که بررسی کنید و اصولا نوسانسازهای سلفی فوق العاده پیچیده و دیر هضم هستند ولی امیدوارم تا حدودی ابهام شما رو رفع کرده باشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
با سلام و سپاس فراوان از پاسخ استاد عزیز جناب مهندس غزال

واقعا دید بنده به دنیای اسیلاتورها 180 درجه عوض شد و اون نقطه کور و مبهمی که طوطی وار یاد گرفته و حفظ کرده بودم عوض شد.

و منبعد تعمیر پاورهای سویچینگ با شیرینی و علاقه خاصی صورت می گیرد.

استادببخشید سوال ، سوال می آورد و این سوال ها همچنان تکرار می شود

تا عطش علمی ما از دریای علم اساتید پیشکسوتی چون شما سیراب گردد

امروز با دستگاه LCR متر چند تا خازن الکترولیتی پاور را تست می کردم !

مثلا خازنی با ظرفیت 470uF را 390uF نشان می داد که مقاومت نشتی آن هم 0.5 اهم بود

چند درصد خطا را در مقادیر خازن می توانیم ندیده بگیریم ؟ مثلا همین خازن که 80uF کمبود ظرفیت و ESR=0.5 دارد

قابل استفاده یا باید تعویض کنیم؟

باز هم تشکر مجدد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و سپاس فراوان از پاسخ استاد عزیز جناب مهندس غزال

واقعا دید بنده به دنیای اسیلاتورها 180 درجه عوض شد و اون نقطه کور و مبهمی که طوطی وار یاد گرفته و حفظ کرده بودم عوض شد.

و منبعد تعمیر پاورهای سویچینگ با شیرینی و علاقه خاصی صورت می گیرد.

استادببخشید سوال ، سوال می آورد و این سوال ها همچنان تکرار می شود

تا عطش علمی ما از دریای علم اساتید پیشکسوتی چون شما سیراب گردد

امروز با دستگاه LCR متر چند تا خازن الکترولیتی پاور را تست می کردم !

مثلا خازنی با ظرفیت 470uF را 390uF نشان می داد که مقاومت نشتی آن هم 0.5 اهم بود

چند درصد خطا را در مقادیر خازن می توانیم ندیده بگیریم ؟ مثلا همین خازن که 80uF کمبود ظرفیت و ESR=0.5 دارد

قابل استفاده یا باید تعویض کنیم؟

باز هم تشکر مجدد

درود

میزان خرابی خازن ها در بخش های مختلف اثرات مختلفی داره.

خازنی که بکلی خراب شده ممکنه در بخشی تاثیر محسوسی نداشته باشه و بازم سیستم مربوطه بدرستی کار کنه اما در بخش هایی کوچکترین خرابی موجب اختلال سیستم میشه.

ضمنا همین که فرمودید ظرفیت خازن ۴۷۰ میکرویی ۲۰ میکرو اضافه شده اثبات میکنه دستگاه های اندازه گیری قابل اعتماد نیستند .( البته یا من اشتباه دیدم یا شما ویرایش کردید که تصور کردم ظرفیت خازن ۲۰ میکرو اضافه نشون داده اما در هر صورت نرم افزارها و دستگاه های اندازه گیری پیچیده در مواردی موجب گمراهی میشن اما از دستگاه های ساده بر اساس عملکرد قطعات با ابتکارات شخصی استفاده میکنیم و خطای انها بسیار ناچیزتر و مطمئن تر هست بویژه که میتونیم داخل مدار و بدون دخل و تصرف با قاطعیت از صحت و سلامت انها مطمئن بشیم.)

زیرا اگه راهی برای افزایش ظرفیت خازن با همان مواد درونش وجود داشت حتما شرکت سازنده استفاده میکرد و خازن کوچکتری با سود بالاتر تولید میکرد .

به همین علت اغلب دستگاه های پیچیده اندازه گیری ، هیچ ارزشی ندارند و ساده ترین دستگاه های اندازه گیری بهترین ابزار تعمیر هستند و احتمال فریب خوردن تعمیرکار را کاهش میده.
البته بشرطی که از طرق اصولی تعمیر استفاده کنیم .

در هر صورت اگر میزان خرابی خازن در عملکرد سیستم اثر نامطلوبی نگذاره اون خازن همچنان قابل استفاده است.

و بهترین تستر قطعات ، خود دستگاه است ولی باید راه های تست روی خود دستگاه را بلد باشیم که بعضی از آنها را در تاپیک هایی تقدیم کردم مانند تست مقاومت ها یا آپ امپ ها یا آی سی های دارای اپ امپ داخل مدار و بدون خارج کردن آنها.
البته باید اطلاعات خود را در زمینه تحلیل مدار تقویت کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا