آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود

آیا بدون بار ۳ ولته ؟
آیا ولتاژ خازن های بزرگ مساویند؟
ابتدا ایراد ولتاژ تغذیه آی سی را برطرف کن که ممکنه خازن های صافی تغذیه آی سی که الکترولیت هست معیوب باشه.
اما اگه یک ترانزیستور قدرت داغ میکنه صحت ترانزیستور قدرت و قطعات متصل به بیس را بررسی کن.

سپاس

ممنون از شما:
- بله بدون بار 3 ولت حدودا هست که با تغیر پتانسیومتر تا 4.5 هم میاد ولی توان نداره .

- خازن های بزرگ یکی 160 و دیگری 148 ولت دارن.

- اتفاقا خازن صافی تغذیه ای سی 100 میکرو 35 ولت بود اول به هون شک کردم و نو انداختم و بیشتر خازن های بخش سویچینگ نو هست الان . با توجه به اینکه تغذیه ای سی که در حالت عادی چیزی در حدود 18 ولته کم هست و از القای سیم پیچ ترانس اصلی تهیه میشه پس اگر کلید زنی ترانزیستور ها درست انجام نشه ولتاژ تغذیه ای سی هم تحت تاثیر اون کم تولید میشه که الان ما 10 ولت داریم .

- تمامی قطعات کنار ترانزیستور های 13009 بررسی شده خارج مدار .

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
دوستان ایراد رو پیدا کردم . پتانسیومتر خروجی ظاهرا سالم بود و تغیر اهم میداد ولی در عمل جریان را به درستی از خودش عبور نمی داد و نمونه درستی از خروجی تحویل ای سی نمی داد و مدار هم با افزایش فرکانس سعی در جبران کسری خروجی داشت که با تعویض برطرف شد . گفتم شاید این تجربه کوچک بدرد دیگر دوستان هم بخوره .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
دوستان ایراد رو پیدا کردم . پتانسیومتر خروجی ظاهرا سالم بود و تغیر اهم میداد ولی در عمل جریان را به درستی از خودش عبور نمی داد و نمونه درستی از خروجی تحویل ای سی نمی داد و مدار هم با افزایش فرکانس سعی در جبران کسری خروجی داشت که با تعویض برطرف شد . گفتم شاید این تجربه کوچک بدرد دیگر دوستان هم بخوره .

درود

ضمن تشکر بابت انتقال تجربیات خود

یه جای کار می لنگه و گزارش شما منطبق با ایرادی که فرمودید نیست.

فرمودید ولتاژ دو خازن بزرگ مساوی نیستند که دو حالت داره

یا خازن بزرگ خرابه که فرمودید سالمه
یا شکل موج دو ترانزیستور قدرت قرینه نیست که ارتباطی با پتانسیومتر نداره .
احتمالا در جریان تعویض پتانسیومتر ، ناخواسته موجب رفع عیب شده اید چون پتانسیومتر ولتاژ موجب مخدوش شدن قرینگی سیگنال ها نمیشه زیرا فقط نیم سیکل را تغییر نمیده و با تغییر پتانسیومتر باید هر دو نیم سیکل به یک اندازه تغییر کنه.

بجهت بررسی موضوع پتانسیومتر را در شرایط مشابهی قرار داده و تست کنید.
امکان نداره با تنظیم نامناسب پتانسیومتر ولتاژ دو خازن بزرگ نامساوی بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود

ضمن تشکر بابت انتقال تجربیات خود

یه جای کار می لنگه و گزارش شما منطبق با ایرادی که فرمودید نیست.

فرمودید ولتاژ دو خازن بزرگ مساوی نیستند که دو حالت داره

یا خازن بزرگ خرابه که فرمودید سالمه
یا شکل موج دو ترانزیستور قدرت قرینه نیست که ارتباطی با پتانسیومتر نداره .
احتمالا در جریان تعویض پتانسیومتر ، ناخواسته موجب رفع عیب شده اید چون پتانسیومتر ولتاژ موجب مخدوش شدن قرینگی سیگنال ها نمیشه زیرا فقط نیم سیکل را تغییر نمیده و با تغییر پتانسیومتر باید هر دو نیم سیکل به یک اندازه تغییر کنه.

بجهت بررسی موضوع پتانسیومتر را در شرایط مشابهی قرار داده و تست کنید.
امکان نداره با تنظیم نامناسب پتانسیومتر ولتاژ دو خازن بزرگ نامساوی بشه.

سپاس

درسته ، عدم قرینه بودن ولتاژ 2 خازن بزرگ به پتانسیومتر ربطی نداره ولی ایراد این مدار همون پتانسیومتر بود . هنوز هم اون عدم قرینگی جزیی ولتاژ وجود داره که یکی حدود 150 و دیگری 158 ولت در حال حاظر روشون هست که مشکلی در کار مدار ایجاد نکرده و تست گرفتم نرمال جواب میده چه زیر بار و چه در حالت بدون بار . بنظرم به دلیل بی کیفیتی خازن ها مقاوت داخلی و ظرفیتشون کمی فرق داره البته از این هم نباید گذشت که ترانزیستور ها بعد از کارکرد طولانی هم مقاومت داخلی نیمه هادیشون با اول فرق میکنه و همین تفاوت باعث تفاوت بازده خروجیشون ممکنه بشه . البته اون که عرض کردم یکی از ترانزیستور ها بیشتر از دیگری گرم میشه زیاد نبود و اصلا در حد داغ شدن نیست که باز هم به دلیل همین اختلاف ولتاژ روشون میتونه باشه ولی با بستن هیت سینک دما عادی هست و اصلا داغ نمیشه و خروجی هم یک ساعت زیر بار حدود 30 امپری بود و مشکلی پیش نیومد

در کل بسیار ممنونم از توجه شما و اینکه دلسوزانه همفکری میفرمایین

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
عرض خسته نباشید خدمت استاد غزال و مهندس آرش بزرگوار
خروجی هم یک ساعت زیر بار حدود 30 امپری بود و مشکلی پیش نیومد
کشیدن 30 آمپر در یک ساعت مداوم تغذیه بسیار سالم و پرقدرتی رو میطلبه

اخیرا حین آزمایش و تحقیق متوجه موردی گردیدم که در هیچ جای ابن تاپیک ۶۸۰ پستی صحبتی از اون نگردیده
لذا صلاح بود عنوان نمایم تا برای دیگر دوستان نیز تجربه ای گردد
منبع12 ولتی با همین نقشه تاپیک رو بر طبق راهنمایی پست اول تبدیل به 24 ولتی نموده بودم و متوجه مورد مشکوک و غیر عادی داغ شدن همزمان ترانس و ترانزیستورهای قدرت تغذیه گردیدم
بدون بار نیز داغ میشدن
گرم نه ! ! داغ میشدن
ترانس داغ میگرد
بصورت اتفاقی در حین تعمیر آمپلی فایری بودم که متوجه موظوع فوق شدم
جالبتر اینکه روی ولتازهای پایینتر یعنی تا 22 ولت تغذیه کاملا عادی میباشد
ولوم ولتاژ رو از 22 ولت که بیشتر میکنم اتفافات فوق تکرار میشه

استاد غزال عزیز
لطفا بفرمایید ابن دیگه چه ایرادی هست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
عرض خسته نباشید خدمت استاد غزال و مهندس آرش بزرگوار

کشیدن 30 آمپر در یک ساعت مداوم تغذیه بسیار سالم و پرقدرتی رو میطلبه

اخیرا حین آزمایش و تحقیق متوجه موردی گردیدم که در هیچ جای ابن تاپیک ۶۸۰ پستی صحبتی از اون نگردیده
لذا صلاح بود عنوان نمایم تا برای دیگر دوستان نیز تجربه ای گردد
منبع12 ولتی با همین نقشه تاپیک رو بر طبق راهنمایی پست اول تبدیل به 24 ولتی نموده بودم و متوجه مورد مشکوک و غیر عادی داغ شدن همزمان ترانس و ترانزیستورهای قدرت تغذیه گردیدم
بدون بار نیز داغ میشدن
گرم نه ! ! داغ میشدن
ترانس داغ میگرد
بصورت اتفاقی در حین تعمیر آمپلی فایری بودم که متوجه موظوع فوق شدم
جالبتر اینکه روی ولتازهای پایینتر یعنی تا 22 ولت تغذیه کاملا عادی میباشد
ولوم ولتاژ رو از 22 ولت که بیشتر میکنم اتفافات فوق تکرار میشه

استاد غزال عزیز
لطفا بفرمایید ابن دیگه چه ایرادی هست ؟

درود

بنظرم این موضوع برای یکی از علاقمندان اتفاق افتاده بود و مربوط به تغییرات در محدوده غیر مجاز بود

یعنی برای دستیابی به هر ولتاژی مجاز نیستیم موجب تغییر مشخصه سیگنال بشیم که در محدوده غیر مجاز واقع بشه دراینصورت بدیهیه که ناهنجاری بروز میکنه .

اگه مورد شما غیر از این بود باید با انجام تست هایی علت ناهنجاری رو مشخص و رفع کنیم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
درسته ، عدم قرینه بودن ولتاژ 2 خازن بزرگ به پتانسیومتر ربطی نداره ولی ایراد این مدار همون پتانسیومتر بود . هنوز هم اون عدم قرینگی جزیی ولتاژ وجود داره که یکی حدود 150 و دیگری 158 ولت در حال حاظر روشون هست که مشکلی در کار مدار ایجاد نکرده و تست گرفتم نرمال جواب میده چه زیر بار و چه در حالت بدون بار . بنظرم به دلیل بی کیفیتی خازن ها مقاوت داخلی و ظرفیتشون کمی فرق داره البته از این هم نباید گذشت که ترانزیستور ها بعد از کارکرد طولانی هم مقاومت داخلی نیمه هادیشون با اول فرق میکنه و همین تفاوت باعث تفاوت بازده خروجیشون ممکنه بشه . البته اون که عرض کردم یکی از ترانزیستور ها بیشتر از دیگری گرم میشه زیاد نبود و اصلا در حد داغ شدن نیست که باز هم به دلیل همین اختلاف ولتاژ روشون میتونه باشه ولی با بستن هیت سینک دما عادی هست و اصلا داغ نمیشه و خروجی هم یک ساعت زیر بار حدود 30 امپری بود و مشکلی پیش نیومد

در کل بسیار ممنونم از توجه شما و اینکه دلسوزانه همفکری میفرمایین

درود

دقیقا همینطوره که فرمودید.

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام
حدود ۳۰ عدد پاور سویچینگ۵ ولتی دارم امشب باید تعمیر بشن
اکثرشون خازن ۴۷ میکرو مشکل دارند
و خازنهای سر ۱۳۰۰۹
یه مشکلی دارم خازن با موقعیت نقشه تایپک c5وتو مدار من c8هست و خازن عدسی ۲۲۲ روش نوشته
۲.۲ نانو فاراد میشه دیگه
اکثر پاورام این خازنو دست میزنی پودر میشه
موجود ندارم بجاش خازن ابی رنگ دارم ۱۰۲ نوشته و ۲kvمیتونم این خازنو بزنم بجاش؟؟
یه پاور این خازتو برداشتم و روشن کردم کارکردش عادی بود نقش این خازن چیه؟؟خازن صافی هست؟

بعد یه سوال دیگه تو یه اموزش دیدم میگفت خازنهای سر ترانزیستورها رو ۱۰ میکرو بزارید
تو نقشه تایپک c14و c9 هست با ظرفیت ۴.۷ میکرو
ایا ۱۰ ،میکرو بزنیم عمرش بیشتر میشه ؟؟
تو کارکرد مدار اختلالی پیش نمیاد؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
با سلام
حدود ۳۰ عدد پاور سویچینگ۵ ولتی دارم امشب باید تعمیر بشن
اکثرشون خازن ۴۷ میکرو مشکل دارند
و خازنهای سر ۱۳۰۰۹
یه مشکلی دارم خازن با موقعیت نقشه تایپک c5وتو مدار من c8هست و خازن عدسی ۲۲۲ روش نوشته
۲.۲ نانو فاراد میشه دیگه
اکثر پاورام این خازنو دست میزنی پودر میشه
موجود ندارم بجاش خازن ابی رنگ دارم ۱۰۲ نوشته و ۲kvمیتونم این خازنو بزنم بجاش؟؟
یه پاور این خازتو برداشتم و روشن کردم کارکردش عادی بود نقش این خازن چیه؟؟خازن صافی هست؟

بعد یه سوال دیگه تو یه اموزش دیدم میگفت خازنهای سر ترانزیستورها رو ۱۰ میکرو بزارید
تو نقشه تایپک c14و c9 هست با ظرفیت ۴.۷ میکرو
ایا ۱۰ ،میکرو بزنیم عمرش بیشتر میشه ؟؟
تو کارکرد مدار اختلالی پیش نمیاد؟؟

درود

هرچند بسیاری از قطعات قبل از تجربه کافی طراح ، با محاسبات علمی و تجربه ناکافی مشخص میشه و علوم دنیا بویژه الکترونیک با وجود پیشرفت های حیرت انگیز هنوز بسیار ضعیفه و زمانی به جایگاه مناسب میرسیم که بدون تجربه قبلی بتونیم مقادیر قطعات را با دقت محاسبه کنیم .

لذا تمام دستگاه های تولیدی مدتی پس از استفاده و تجربه کافی دستخوش اصلاحات سازنده و طراح قرار میگیره .
البته در شرایط فعلی دیگه به تجربه و اصلاحیه نمیرسه و هنوز تجربه کافی نشده ، تولید عوض میشه.

اما در هر صورت هرچند بدلایل یاد شده ، مقادیر قطعات ، آیه قرآن نیست و ممکنه توسط طراح خودش اصلاح بشه ، اما بی جهت و کیلویی هم نمیتونیم دخل و تصرف کنیم و باید با قاعده و اصول علمی و سعی و خطا و با تست تجربی اقدام کنیم .

و لذا به ادعا و توصیه هر کسی اعتماد نکنید و اگر مدعی توانایی و صداقت کافی داره حتما دلیلی برای توصیه داره و ادعای ارزشمندی مطرح میکنه و عمل کنید.

اما خازن c5 نقشه که در پاور شما c8 هست نقش بسیار حساسی در حذف هارمونی های زائد و محافظت ترانزیستور از ولتاژ بالا ایفا میکنه که باید متناسب با ظرفیت سیم پیچ اولیه و متناسب با مقدار R5, R6, R7 انتخاب و مشخص بشه و لذا در نقشه تاپیک اتفاقا 1n یا ۱۰۲ هست اما اگه در پاور شما ۲۲۲ هست احتمالا مقاومت های فوق و یا سیم پیچ اولیه ترانس اندکی متفاوته و یا دستخوش اصلاحات سازنده قرار گرفته و میتونی دو تا ۱نانو موازی که داری استفاده کنی .

c14 ,c9 که ۴،۷ میکرو هست در راه اندازی موثره و هرچه بزرگتر انتخاب کنی اندکی راه اندازی بدتر و سخت تر میشه و با ۱۰ میکرو مشکلی احساس نمیکنی ولی در محل تحت فشاری قرار داره و عمر خازن هم کمتر میشه .

البته تجربه ای نکردم و با دانش ناچیزم نظر دادم و ممکنه در عمل نتیجه متفاوتی بگیرید چون الکترونیک دریای خطاهاست هرچند پروفسور الکترونیک باشی چه رسد به من و شما.

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام

یه پاور ۵ ولتی ۴۰ امپر دارم خازنهای الکترولیتی ۴۷ میکرو ۴.۷ میکرو قسمت ۱۳۰۰۹ و ۴.۷ میکرو و ۱ میکرو قسمت ایسی تعویض کردم چند ساعتی پاور بدون مشکل کار کرد
ولی الان از کار افتاده
۱.۵ ولت تو خروحی دارم
۳ ترانزیستور ۱۸۱۵ در اوردم تست کردم سالم بودن
خازنهای صافی خروجی شاتکیها پتانسیومتر تنظیم ولتاژ وزنرها تست شدن سالم نشون میداد دیگه هنک کردم
ولتاژ دو سر ۴۷ میکرو ۱۰ ولت نشون میده
موقع خاموش شدن صدای خفیف تق تق ترانس بگوش میرسه

آخرین ویرایش:
بالا