آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

درود...

در تست قبل چون مقاومت ۴/۸ کیلو ال ای دی رو با نور کم روشن میکرد فرمودید بجاش ۱ کیلو نصب کنم و مجدد تست کنم
در کل ببخشید اگه اشتباه شد
الان مجدد با دقت بیشتر نصب میکنم

سپاس[/QUOTE]

درود

توضیحات منو برای ابن کپی کردی که ثابت کنی اشتباه کردی؟
خوبه خودت کپی کردی ک گفتم
۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن

کجای این توضیحم منطبق با اجرای شماست هم نقشه و هم توضیح فوق تاکید میکنه led سری با ۴،۷ کیلو بین کلکتور و vcc باشه
اما علاوه بر اینکه هیچ نقطه ای را منطبق با تاکید من عمل نکردی اصلا بکلی از vcc استفاده ای نکردی!!!!

یعنی این نحوه اتصالات که کوچکترین شباهتی با توصیه من نداره ، از کجا پیدا کردی ؟
ضمنا همانطور گه در نقشه می بینی نباید کلکتور امیتر بهم متصل باشه ولی محل کلکتور امیتر روی برد باید مانند قبل ، بهم متصل باشه
کلکتور فقط و فقط به کاتد led متصل بشه و به هیچ قطعه دیگری متصل نمیشه.
بیس فقط و فقط به ۱۰ کیلو متصل میشه و به هیچ ...
امیتر سر جای خودش باشه و تکون نخوره

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

توضیحات منو برای ابن کپی کردی که ثابت کنی اشتباه کردی؟
خوبه خودت کپی کردی ک گفتم
۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن

کجای این توضیحم منطبق با اجرای شماست هم نقشه و هم توضیح فوق تاکید میکنه led سری با ۴،۷ کیلو بین کلکتور و vcc باشه
اما علاوه بر اینکه هیچ نقطه ای را منطبق با تاکید من عمل نکردی اصلا بکلی از vcc استفاده ای نکردی!!!!

یعنی این نحوه اتصالات که کوچکترین شباهتی با توصیه من نداره ، از کجا پیدا کردی ؟
ضمنا همانطور گه در نقشه می بینی نباید کلکتور امیتر بهم متصل باشه ولی محل کلکتور امیتر روی برد باید مانند قبل ، بهم متصل باشه
کلکتور فقط و فقط به کاتد led متصل بشه و به هیچ قطعه دیگری متصل نمیشه.
بیس فقط و فقط به ۱۰ کیلو متصل میشه و به هیچ ...
امیتر سر جای خودش باشه و تکون نخوره

سپاس

درود
استاد واقعا عذرخواهی میکنم وقتتون هدر میده و الاف میشید
امروز اصلا تمرکز حواس نداشتم هنوز هم همینطور

لطفا ببینید الان درسته؟
بیس ترانزیستور توسط مقاومت ۱۰ کیلو سری شده و فقط به پایه ۳ آیسی متصل میباشد ( دیگر ارتباطاتش از روی برد قطع شده )

بیس و کلکتور کلا روی برد به قطعه ای متصل نیست
کلکتور نیز به کاتد led متصل و آندled توسط مقاومت ۴/۷ کیلو سری شده وبه پایه ۷ آیسی vcc متصل میباشد ( ارتباطات دیگر از روی برد قطع شده )
امیتر نیز سرجای خودش روی برد میباشد

لطفا ببینید درست متصل میکنم

اگر درست میباشد باز هم درخروجی ولتاژی تولید نمیشه یک لحظه میاد و سریع خاموش میشه

واگر درست نمیباشد امشب متاسفانه اصلا تمرکز ندارم فردا با تمرکز کافی اتصالات رو مجدد چک میکنم

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
درود
استاد واقعا عذرخواهی میکنم وقتتون هدر میده و الاف میشید
امروز اصلا تمرکز حواس نداشتم هنوز هم همینطور

لطفا ببینید الان درسته؟
بیس ترانزیستور توسط مقاومت ۱۰ کیلو سری شده و فقط به پایه ۳ متصل میباشد

بیس و کلکتور کلا روی برد به قطعه ای متصل نیست
فقط کلکتور به کاتد led متصل و آندled توسط مقاومت ۴/۷ کیلو به پایه ۷ آیسی vcc متصل میباشد
امیتر نیز سرجای خودش روی برد میباشد
لطفا ببینید درست متصل میکنم
سپاس

درود
پایه ۷ گراند است نه vcc
Vcc همون ولتاژ مثبت آداپتور شماست که به پایه ۱۲ هم میره
ضمنا بیس از روی برد قیچی میشه و روی هوا قرار میگیره و به هیچ قطعه ای متصل نیست بجز مقاومت ۱۰ کیلو که روی هوا بهش لحیم میکنی
کلکتور هم از برد بهمین ترتیب آزاد میشه و روی هوا به کاتد led متصل میشه

جای کلکتور امیتر روی برد هم مطابق قبل بهم متصل میمونه ( کلکتور امیتر بهم متصل نمیشه بلکه جای کلکتور و امیتر مانند سابق به هم متصل میمونه )
درواقع بجز پایه ۷ که اشتباه کردی بقیه درسته

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
پایه ۷ گراند است نه vcc
Vcc همون ولتاژ مثبت آداپتور شماست که به پایه ۱۲ هم میره
ضمنا بیس از روی برد قیچی میشه و روی هوا قرار میگیره و به هیچ قطعه ای متصل نیست بجز مقاومت ۱۰ کیلو که روی هوا بهش لحیم میکنی
کلکتور هم از برد بهمین ترتیب آزاد میشه و روی هوا به کاتد led متصل میشه

جای کلکتور امیتر روی برد هم مطابق قبل بهم متصل میمونه ( کلکتور امیتر بهم متصل نمیشه بلکه جای کلکتور و امیتر مانند سابق به هم متصل میمونه )
درواقع بجز پایه ۷ که اشتباه کردی بقیه درسته

سپاس
اتصال پایه ۷ رو درست کردم و به vcc متصل کردم
احتمالا گند زدم چون متاسفانه ولتاژی تولید نمیشه

در لحظه اول ولتاژ میاد ولی این سری led هم پرنور روشن شد ولی ولتاژ خروجی سریعا افت میکنه led روشن می مونه (ولوم ولتاژ روی ماکزیمم )

اگر ولوم ولتاژ روی مینیموم باشه led روشن نمیشه

لحظه ابتدا که تغذیه روشن میشه و زمانیکه خاموشش میکنم ولتاژ ضاهر میشه که سریعا افت پیدا میکنه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
اتصال پایه ۷ رو درست کردم و به vcc متصل کردم
احتمالا گند زدم چون متاسفانه ولتاژی تولید نمیشه

در لحظه اول ولتاژ میاد ولی این سری led هم پرنور روشن شد ولی ولتاژ خروجی سریعا افت میکنه led روشن می مونه (ولوم ولتاژ روی ماکزیمم )

اگر ولوم ولتاژ روی مینیموم باشه led روشن نمیشه

لحظه ابتدا که تغذیه روشن میشه و زمانیکه خاموشش میکنم ولتاژ ضاهر میشه که سریعا افت پیدا میکنه

سپاس

درود

پایه ۷ رو دست کردم یعنی چی
آیا به پایه ۷ متصل کردی؟
ولی همون موقع که یکی از اتصالاتی که من گفتم انجام ندادی و معلوم نیست چجوری و از کجا چنین اتصالاتی را تصور کردی که کوچکترین شباهتی به توصیه های من نداشت همون موقع باید سوزونده باشی
عجیبه که بیشتر از ۲۰ پست بابت vcc بحث کردیم ولی در پست قبل تصور کردی پایه ۷ که گراند است را بعنوان vcc استفاده کردی‌.

منذدر ۳ جمله توضیح کاملا شفاف شفاف دادم و نقشه هم پیوست کردم که امکان نداره کسی بخونه و اشتباه کنه لذا برامذمعما شده که چطور این اشتباهات عجیب و غریب را کردی
با احتمال ۹۹ درصد حدس میزنم ، تصور کردی به الکترونیک مسلط شدی و احساس کردی دیگه نیاز به توصیه من نداری و لذا طبق سلیقه خودت پایه های ترانزیستور را به نقاطی متصل کردی و دلیل دیگه به ذهنم نمیرسه
زیرا اگه فقط نقشه را دراختیار مبتدی ترین افراد بگذاری محاله ۱ کیلو در نقشه ببینه و به بیس و کلکتور هم متصل کنه چه رسد به اینکه توضیحات مکرری هم داده ام.

اگه فقط مفاومت ۱۰ کیلو که به پایه ۳ متصل کردی آزاد کنی ( بقیه اتصالات ترانزیستور باشه اشکالی نداره ) دراینصورت باید مثل سابق بشه ببین تغذیه مثل سابق کار میکنه یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
پایه ۷ رو دست کردم یعنی چی
آیا به پایه ۷ متصل کردی؟
خیر الان به پایه ۷ چیزی متصل نیست
از پایه ۷ آیسی جدا کردم یعنی مقاومت ۴/۷ رو به vcc متصل کردم دیگه مابقی رو دست نزدم
ضمنا الان متوجه شدم که فرموده بودید
بنده توسط تیغ روی خودبرد ارتباط بیس و کلکتور رو جدا کردم
و یه سری قطعات ارتباطشون با این پایه ها قطع میباشد آیا درسته؟
ای کاش کلا Q5 رو خارج میکردم و بیرون مدار روش کار میکردم
این قسمت رو متوجه نمیشم و گیجم میکنه

اگه فقط مفاومت ۱۰ کیلو که به پایه ۳ متصل کردی آزاد کنی باید مثل سابق بشه ببین مثل سابق میشه یا نه ؟

مقاومت ۱۰ کیلو رو از پایه ۳ آیسی جدا کردم ولی باز هم روشن نمیشه

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
خیر الان به پایه ۷ چیزی متصل نیست
از پایه ۷ آیسی جدا کردم یعنی مقاومت ۴/۷ رو به vcc متصل کردم دیگه مابقی رو دست نزدم
ضمنا الان متوجه شدم که فرموده بودید

بنده توسط تیغ روی خودبرد ارتباط بیس و کلکتور رو جدا کردم
و یه سری قطعات ارتباطشون با این پایه ها قطع میباشد آیا درسته؟

مقاومت ۱۰ کیلو رو از پایه ۳ آیسی جدا کردم ولی باز هم روشن نمیشه

سپاس.

درود

عزیزم دیگه نیازی بمن نداری چون اصلا پست های منو نمیخونی هر کاری تشخیص بدی انجام میدی لذا چه فایده ای داره دیگه جواب بدم

آخه اینهمه تاکید کردم بیس و کلکتور را قیچی کن آزاد بشه و روی هوا باشه یعنی تیغ بگیر مدار چاپی را دستکاری کن ؟ خصوصاذکه خودت جملات منو کپی کردی که به کرات تاکید کردم محل کلکتور و امیتر باید مانند قبل اتصال کوتاه باشه
با این وجود از من سوال هم میکنی که آیا درسته با تیغ قطعاتی رو جدا کردم
واقعا جمله من چنین مفهومی داره ؟ که میگم مثل سابق بمونه یعنی قطعاتی را بدلخواهت جدا کن ؟
فرض کنیم من گفتم تیغ بردار و قطعاتی را جدا کن اما نباید بپرسی کدوم قطعات را جدا کنم ؟
آخه چرا دیگه پست ها را نمیخونی ؟

باور کن الکترونیک اینقدرها هم ساده نیست که فکر کردی خودت طراح شدی و نیاز به مطالعه پست های من نداری

اگه اینطور نیست و واقعا پست ها را خوندی دراینصورت تیغ و جدا کردن قطعات را از کجای نقشه و کجای توضیحاتم پیدا کردی بمنم نشون بده

اگر از ابتدای توضیحات آزمایش اخیر مطالعه کنی لااقل ۱۰ بار تاکید کردم فقط بیس و کلکتور را آزاد کن یعنی قیچی بردار و بیس را قیچی کن که آزاد بشه دو باره قیچی بردار کلکتور را هم قیچی کن آزاد بشه
و تاکید کردم بنابرین بیس و کلکتور روی هوا هستند و به جایی متصل نیستند
بعد چقدر تاکید و تکرار کردم بیس فقط و فقط به
کلکتور فقط و فقط به ...

آیا امکان برداشت اشتباه باقی گذاشتم ؟
حالا ببین اگه میتونی این جمله را کامل بخونی اجرا کن وگرنه دیگه خودت میدونی یعنی تاکید میکنم این جمله را چند بار کامل بخون اگه نصفه خوندی اجرا نکتن تاکید میکنم اگه جمله را کامل نخوندی اجرا نکن این جمله
« اگه قطعات تغذیه را به حالت قبل از آزمایش درآوری باید تغذیه مثل پست ۲۹۵ کار کنه »
اگه کار نکرد تغذیه صدمه دیده
امیدوارم برای اجرای این جمله ساده کارهای دیگه نکنی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
خیر استاد شما درست میفرمایید
کاملا هم واضح بیان کردید مشکل از سمت بنده بود که امروز تمرکز نداشتم و نباید بدون تمرکز دست میزدم
عذرخواهی میکنم لطفا بیشتر از این شرمنده نفرمایبد
تغذیه رو به حالت قبل از آزمایش درمیارم و گزارشش رو اعلام میکنم فقط بموته تا چند ساعت بعد .

سپاس.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

عزیزم دیگه نیازی بمن نداری چون اصلا پست های منو نمیخونی هر کاری تشخیص بدی انجام میدی لذا چه فایده ای داره دیگه جواب بدم

آخه اینهمه تاکید کردم بیس و کلکتور را قیچی کن آزاد بشه و روی هوا باشه یعنی تیغ بگیر مدار چاپی را دستکاری کن ؟ خصوصاذکه خودت جملات منو کپی کردی که به کرات تاکید کردم محل کلکتور و امیتر باید مانند قبل اتصال کوتاه باشه
با این وجود از من سوال هم میکنی که آیا درسته با تیغ قطعاتی رو جدا کردم
واقعا جمله من چنین مفهومی داره ؟ که میگم مثل سابق بمونه یعنی قطعاتی را بدلخواهت جدا کن ؟
فرض کنیم من گفتم تیغ بردار و قطعاتی را جدا کن اما نباید بپرسی کدوم قطعات را جدا کنم ؟
آخه چرا دیگه پست ها را نمیخونی ؟

باور کن الکترونیک اینقدرها هم ساده نیست که فکر کردی خودت طراح شدی و نیاز به مطالعه پست های من نداری

اگه اینطور نیست و واقعا پست ها را خوندی دراینصورت تیغ و جدا کردن قطعات را از کجای نقشه و کجای توضیحاتم پیدا کردی بمنم نشون بده

اگر از ابتدای توضیحات آزمایش اخیر مطالعه کنی لااقل ۱۰ بار تاکید کردم فقط بیس و کلکتور را آزاد کن یعنی قیچی بردار و بیس را قیچی کن که آزاد بشه دو باره قیچی بردار کلکتور را هم قیچی کن آزاد بشه
و تاکید کردم بنابرین بیس و کلکتور روی هوا هستند و به جایی متصل نیستند
بعد چقدر تاکید و تکرار کردم بیس فقط و فقط به
کلکتور فقط و فقط به ...

آیا امکان برداشت اشتباه باقی گذاشتم ؟
حالا ببین اگه میتونی این جمله را کامل بخونی اجرا کن وگرنه دیگه خودت میدونی یعنی تاکید میکنم این جمله را چند بار کامل بخون اگه نصفه خوندی اجرا نکتن تاکید میکنم اگه جمله را کامل نخوندی اجرا نکن این جمله
« اگه قطعات تغذیه را به حالت قبل از آزمایش درآوری باید تغذیه مثل پست ۲۹۵ کار کنه »
اگه کار نکرد تغذیه صدمه دیده
امیدوارم برای اجرای این جمله ساده کارهای دیگه نکنی

سپاس

درود
اتصالات برش خورده Q5 رو به حالت قبل برگردوندم
تغذیه سامه و مشکلی نداره

مجدد اتصالات رو به صورت صحیح متصل و گزارش میکنم
استاد حرس خوردن شما بیشتر از سوختن تغذیه عذابم میده
در نهایت آخر حتی اگه تغذیه بسوزه هم ایراد از دانش کم خودم میباشد .
باز هم عذرخواهی میکنم دیشب تمرکز نداشتم و خودم مقصر بودم و نباید دست میزدم

ولی امروز تمرکز دارم
قطعات رو طبق نقشه متصل و تا بعد از ظهر گزارش میکنم
سپاس.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

هر زمان خواستی تست را انجام بدی بجای تست دیود نوری که در پست قبل پیشنهاد کردم مدار زیر را تست کن تا از ترانزیستور Q5 نقشه که بلااستفاده شده هم استفاده کنیم.
زیرا ترانزیستور Q5 نقشه که کلکتور امیترش را اتصال کوتاه کردی ، بلااستفاده شده و میتونیم برای لامپ هشدار استفاده کنیم
بطوریکه محل کلکتور امیتر همچنان اتصال کوتاه باشه ولی مطابق شکل زیر که پیوست کردم.

۱- فقط کلکتور و بیس را از مدار آزاد کن و امیتر همچنان در محل خودش نصب باشه.
۲- حالا مانند شکل زیر ، یک مقاومت ۱۰ کیلو بین پایه ۳ آی سی و بیس متصل کن ( بنابرین بیس ترانزیستور فقط به مقاومت ۱۰ کیلو متصل است و به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.)
۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن بطوریکه مطابق شکل زیر ، کاتد دیود نوری بسمت کلکتور باشه .و کلکتور به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.

حالا همون آزمایش روشن شدن led‌ را انجام بده و ببین نور led مناسب میشه ؟ ( زمانیکه ولوم جریان حداقل باشه و موجب افت شدید ولتاژ بشه )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 157066
درود
اتصالات طبق فرمایش انجام شد
نور LED پرنور نمیباشد
هنگامیکه ولوم جریان حداقل میباشد led روشنه ولی زیاد پرنور نیست البته دیگه دل نمیزنه
ولوم جریان باز میشه کمی پرنورتر میشه ولی خاموش نمیشه
در همین حین ولوم ولتاژ رو ببندم ( هنگام بسته بودن ولوم جریان ولتاژ روی ۵ ولت میباشد ) led کم نورتر میشود و حدود ۲ولت خاموش میشه

اگر ولوم جریان باز باشه و ولتاژ روی ۲۴ولت باز هم led روشن میباشد و با بستن ولوم حدود ۲ولت led خاموش میشه
هنگامیکه ولوم جریان بسته باشد حین خاموش کردن تغذیه چاپر کمی صدا میده
واگر ولوم جریان باز باشه حین خاموش کردن صدا نمیده
سپاس.

بالا