آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

با توجه به نصب کردن زینر و رگلاتور پس چرا ولوم رو که زیاد میکردم ولتاژ بیش از اندازه بالا میرفت

تا یه حدی خوب بود بخصوص زینر
به نظرم خیلی بهتر انجام وظیفه میکرد ولی خروجی از حدود ۱۲ولت که بیشتر میشد
خروجی رگلاتور یا زینر وحشتناک بالا میکشید
استاد ۵۰ و ۶۰ ولت رو مشاهده کردم و چند بار هم دیدم البته خیلی سریع پاور رو خاموش میکردم

ترانس رو الان نصب میکنم وحدودا تا یک ساعت دیگه تصویرش رو گزادش میکنم

تشکر.

درود

اگه مثلا زینر یا رگلاتور ۱۶ ولتی بوده و خروجی آنها بیشتر شده یا زینر و رگلاتور سالم نبوده و یا دو دیود یکسوساز اصلی را قطع نکردی
اگه دو دیود همچنان متصل بوده دراینصورت دو تغذیه موازی داری که ولتاژ هر کدوم بیشتر باشه ظاهر میشه
همیشه کم بودن ولتاژ را گزارش کردی و هیچوقت نگفتی بدلیل ولتاژ بیش از حد ، قابل استفاده نیست.

ولی گزارش اخیر را نفهمیدم
از طرفی گفتی مشکل اساسی فقط در ماکزیمم ولتاژ است که اگه ولتاژ اضافه حذف بشه خوب میشه
از طرفی گفتی در ۴،۵ ولت واتاژ راه انداز کافی و مناسب بدست نمیاد
بالاخره وقتی دریافت ۴،۵ ولت مقدور نیست و ماکزیمم ولتاژ هم خیلی بالا و مضره چه خوبی داره ؟ دراینصورت فرض کن ولتاژ مضر رفع شد که اگه دو دیود را آزاد کنی رفع میشه حالا درحالیکه ۴،۵ ولت هم نمیده چطور میخوای ۳ ولت بگیری که گفتی در صورت حذف ولتاژ مضر ، خوبه بخصوص با زینر؟!

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

اگه مثلا زینر یا رگلاتور ۱۶ ولتی بوده و خروجی آنها بیشتر شده یا زینر و رگلاتور سالم نبوده و یا دو دیود یکسوساز اصلی را قطع نکردی
اگه دو دیود همچنان متصل بوده دراینصورت دو تغذیه موازی داری که ولتاژ هر کدوم بیشتر باشه ظاهر میشه
همیشه کم بودن ولتاژ را گزارش کردی و هیچوقت نگفتی بدلیل ولتاژ بیش از حد ، قابل استفاده نیست.

ولی گزارش اخیر را نفهمیدم
از طرفی گفتی مشکل اساسی فقط در ماکزیمم ولتاژ است که اگه ولتاژ اضافه حذف بشه خوب میشه
از طرفی گفتی در ۴،۵ ولت واتاژ راه انداز کافی و مناسب بدست نمیاد
بالاخره وقتی دریافت ۴،۵ ولت مقدور نیست و ماکزیمم ولتاژ هم خیلی بالا و مضره چه خوبی داره ؟ دراینصورت فرض کن ولتاژ مضر رفع شد که اگه دو دیود را آزاد کنی رفع میشه حالا درحالیکه ۴،۵ ولت هم نمیده چطور میخوای ۳ ولت بگیری که گفتی در صورت حذف ولتاژ مضر ، خوبه بخصوص با زینر؟!

سپاس

درود
عذر میخوام داشتم ترانس رو جاگذاری میکردم میکردم متوجه پست جدید شما نشدم
زینر سالم میباشد رگلاتور هم سالمه
البته دیودهای یکسوساز رو قطع نکرده بودم
.پس یعنی همین دو دیودی که زیر چاپر قرار گرفته ولتاژ vcc رو تامین میکنن؟ و باعث بالارفتن ولتاژ لعنتی هنگام ماکزیمم بودن ولتاژ میشده .

همیشه کم بودن ولتاژ را گزارش کردی و هیچوقت نگفتی بدلیل ولتاژ بیش از حد ، قابل استفاده نیست
بله استاد همش سعی داشتم در حالت مینیموم ولوم (۴/۵ ولت )
ولتاژ خروجی زینر یا رگلاتور را بالا ببرم و روی اون تمرکز داشتم
تا اندازه ایکه هی به سیم بعدی متصل میکردم و ولتاژ فقط حدود۳۰صدم درصد بالا میرفت
ودیشب تا صبح پدرمو درآورد
جمعا حدود ۵۰ دور سیم سوزنی پیچیدم و هی سروسط بیرون دادم
درآخر هنگام تست ولتاژ که نوبتی سیمها رو متصل میکردم متوجه شدم دارم از اون ور بوم میافتم پایین
و ولتاژ رو در حالت مینیموم میشد با سیمهایی که پیچیدم و هنوز هم روی ترانسش موجوده و بازنکردم (حالا یکی دو روز دیگه مجدد تست میکنیم ) درست کرد
ولی در حالت ماکزیمم ولوم ولتاژ تا نزدیکیهای خود خدا بالا میرفت
دراینصورت فرض کن ولتاژ مضر رفع شد که اگه دو دیود را آزاد کنی رفع میشه حالا درحالیکه ۴،۵ ولت هم نمیده چطور میخوای ۳ ولت بگیری که گفتی در صورت حذف ولتاژ مضر ، خوبه بخصوص با زینر؟!

اگه ولتاژ مضر رو بشه از طریق دو دیود حذف کرد با بالا پایین کردن سیمهای روی چاپر ولتاژ در حالت مینیموم ولوم رو میشه ساخت
البته اگه در عمل مجدد مشکل دیگه ای بوجود نیاد
احتمال قوی درست خواهد شد

حذف ولتاژ مضر و اضافی باشما
رساندن ولتاژ آماده واسه راه انداز هم با ما...
خیلی مخلصیم استاد حسابی سیم پیچ بارم آوردی
آخر سیم پیچی میزنیم.

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود
عذر میخوام داشتم ترانس رو جاگذاری میکردم میکردم متوجه پست جدید شما نشدم

زینر سالم میباشد رگلاتور هم سالمه
البته دیودهای یکسوساز رو قطع نکرده بودم
.پس یعنی همین دو دیودی که زیر چاپر قرار گرفته ولتاژ vcc رو تامین میکنن؟ و باعث بالارفتن ولتاژ لعنتی هنگام ماکزیمم بودن ولتاژ میشده .

بله استاد همش سعی داشتم در حالت مینیموم ولوم (۴/۵ ولت )
ولتاژ خروجی زینر یا رگلاتور را بالا ببرم و روی اون تمرکز داشتم
تا اندازه ایکه هی به سیم بعدی متصل میکردم و ولتاژ فقط حدود۳۰صدم درصد بالا میرفت
ودیشب تا صبح پدرمو درآورد
جمعا حدود ۵۰ دور سیم سوزنی پیچیدم و هی سروسط بیرون دادم
درآخر هنگام تست ولتاژ که نوبتی سیمها رو متصل میکردم متوجه شدم دارم از اون ور بوم میافتم پایین
و ولتاژ رو در حالت مینیموم میشد با سیمهایی که پیچیدم و هنوز هم روی ترانسش موجوده و بازنکردم (حالا یکی دو روز دیگه مجدد تست میکنیم ) درست کرد
ولی در حالت ماکزیمم ولوم ولتاژ تا نزدیکیهای خود خدا بالا میرفت

اگه ولتاژ مضر رو بشه از طریق دو دیود حذف کرد با بالا پایین کردن سیمهای روی چاپر ولتاژ در حالت مینیموم ولوم رو میشه ساخت
البته اگه در عمل مجدد مشکل دیگه ای بوجود نیاد
احتمال قوی درست خواهد شد

حذف ولتاژ مضر و اضافی باشما
رساندن ولتاژ آماده واسه راه انداز هم با ما...
خیلی مخلصیم استاد حسابی سیم پیچ بارم آوردی
آخر سیم پیچی میزنیم.

سپاس.

درود

بازم مبهم گزارش کردی
از طرفی میگی ولتاژ راه اندازی کافی نیست و از طرفی میگی ولتاژ بسیار زیاد ماکزیمم درست بشه بقیه خوبه
اولا اولین بار که دو دور بیشتر استفاده کردی بهت گفتم ولتاژ فوق العاده بالا میره ولی الان میگی تا ۵۰ دور هم پیچیدی
عزیزم ۵۰ دور یعنی ولتاژ بالاتر از ۱۰۰۰ ولت
شانس آوردی ولوم ولتاژ را زیاد نکردی وگرنه رگلاتور و سپس آی سی دود میشد.

د هر صورت هرچند بازم مبهم گذاشتی ولی اگه ولتاژ راه اندازی با تعداد دور حداکثر ۱۲ دور مناسب میشه دراینصورت از مدار زینر آخرین نقشه که دادم استفاده کن و دو دیود را آزاد کن دیگه دو سر زینر ۱۸ ولتی ، ولتاژ بیشتر از ۱۸ ولت نمیشه
ولی مقاومت سری با زینر باید بزرگترین مقداری باشه که در راه اندازی مانع نشه یعنی اگه با ۱۰ اهم تا یک کیلو اهم (سری با زینر) راه اندازی میشه باید یک کیلو استفاده کنی (البته یک کیلو محاله راه اندازی کنه و برای درک موضوع مثال زدم )
مشکل اساسی گزارش شما اینه که هر چیزی تصور میکنی مهمه گزارش میکنی درحالیکه تاکید کردم کلا گزارش کن ولی هیچوقت اینکارو نکردی و عاقبت متوجه شدم مهمترین موضوع را اطلاع ندادی
مثلا الان میگی تا ۵۰ دور پیچیدی آخه چرا اطلاع نمیدادی که زور الکی نزنی و باعث خسارت هم نشی؟
حتی با ۱۲ دور حتما باید از زینر استفاده کنی چون اگه با ولوم ، ولتاژ را بالا ببری رگلاتور میسوزه و لذا باید حتما از زینر استفاده کنی.
چرا از آداپتور ۱۸ ولتی استفاده نمیکنیکه از هر نظر مناسب تره؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بی پایان
استاد همون ترانس ۱۹ ولتی رو تو تغذیه استفاده کردم ( با رگلاتور )
الان حداقل ولوم ۲/۵ ولت و حداکثر ۲۴ ولت میده و همین ولتاژ برام کفایت میکنه و عالیه

ضمنا فرمودید
د هر صورت هرچند بازم مبهم گذاشتی ولی اگه ولتاژ راه اندازی با تعداد دور حداکثر ۱۲ دور مناسب میشه دراینصورت از مدار زینر آخرین نقشه که دادم استفاده کن و دو دیود را آزاد کن دیگه دو سر زینر ۱۸ ولتی ، ولتاژ بیشتر از ۱۸ ولت نمیشه
خیر با ۱۲ دور سیم پیچی ولتاژ درحالت مینیمون کم میباشد حدود ۱۲ولت
ودر ماکزیمم حدود ۳۰ولت یا بالاتر
بابت همین عرض میکردم اگر ولتاژ اضافی و مضر سیم پیچ رو در ماکزیمم ولوم بشود کنترل کرد
البته من فکر میکردم با سیم پیچی اضافه بشود ولتاژ سیمپیچ رو در مینیموم بالا برد هر چند ولتاژش بالا هم میره ولی خیلی کم
در عوض در حالت ماکزیمم بسیار زیاد و تساعدی بالا میره

الی ایهال فعلا توسط ترانس کوچک ۱۹ ولتی بسیار مطلوب اندازی شده
در صورتی که اجازه فرمایید البته چند روز آینده کسب تجربه بیشتر روی ولتاژ سیم پیچ کار کنیم
سپاس از زحمات شما.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بی پایان
الان حداقل ولوم ۲/۵ ولت و حداکثر ۲۴ ولت میده و همین ولتاژ برام کفایت میکنه و عالیه
نمیدونم چرا زمانیکه دو دیود راه اندازvcc رو قطع کردم و ترانس رو متصد کردم تغذیه رو که روشن کرم لامپ سری پشت سر هم چشمک زد که فورا خاموش کردم دیودها رو که متصل کردم دیگه چشمک تزد (البته ممکنه در این خطایی کرده باشم لی با متصل کردم دو دیود فوق دیگه چشمک نزد

ضمنا فرمودید
بابت همین عرض میکردم اگر ولتاژ اضافی و مضر سیم پیچ رو در ماکزیمم ولوم بشود کنترل کرد
البته من فکر میکردم با سیم پیچی اضافه بشود ولتاژ سیمپیچ رو در مینیموم بالا برد هر چند ولتاژش بالا هم میره ولی خیلی کم

در صورتی که اجازه فرمایید البته چند روز آینده کسب تجربه بیشتر روی ولتاژ سیم پیچ کار کنیم
سپاس از زحمات شما.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود بی پایان
نمیدونم چرا زمانیکه دو دیود راه اندازvcc رو قطع کردم و ترانس رو متصد کردم تغذیه رو که روشن کرم لامپ سری پشت سر هم چشمک زد که فورا خاموش کردم دیودها رو که متصل کردم دیگه چشمک تزد (البته ممکنه در این خطایی کرده باشم لی با متصل کردم دو دیود فوق دیگه چشمک نزد

ضمنا فرمودید

سپاس از زحمات شما.

درود

با ۱۲ دور با بالا بردن ولوم باید حدود ۱۵۰ ولت تولید کنه
بالاخره دو دیود آزاده یا نه ؟

اگه با وجود دو دیود اشکالی پیش نمیاد میتونه باشه ولی اگه وجود دو دیود موجب اختلال و بالا رفتن ولتاژ vcc میشه اطلاع بده که اگه قطع کردنش هم موجب چشمک زدن زمان استارت میشه راه حلی برای قطع کردن دو دیود پیدا کنم که بسادگی رفع میشه.

دلیل چشمک لامپ سری ، احتمالا خالی بودن خازن بزرگ بوده که اگه بعد از چشمک که از برق کشیدی مجددا بدون متصل کردن دو دیود هم به برق میزدی احتمالا چشمک نمیزد .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

نگاه مختصری به تحلیل کردم و متوجه شدم

بخشی از تغییرات برای تبدیل تغذیه به تغذیه متغیر را انجام ندادی بهمین خاطر پایین تر از ۲،۵ ولت تولید نمیشه
مقاومت R30 که به پایه ۲ آی سی متصله و 5,6k هست اگر مقاومت ۱،۸ کیلو را با R30 موازی کنی از یک ولت به بالا تولید میکنه.( و یا بجای همین مقاومت 5,6k مقاومت 1,4k نصب کنی )

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

نگاه مختصری به تحلیل کردم و متوجه شدم

بخشی از تغییرات برای تبدیل تغذیه به تغذیه متغیر را انجام ندادی بهمین خاطر پایین تر از ۲،۵ ولت تولید نمیشه
مقاومت R30 که به پایه ۲ آی سی متصله و 5,6k هست اگر مقاومت ۱،۸ کیلو را با R30 موازی کنی از یک ولت به بالا تولید میکنه.( و یا بجای همین مقاومت 5,6k مقاومت 1,4k نصب کنی )

سپاس

درود

دو دیود متصله و مشکلی ایجاد نمیکنه
مقاومت ۱،۸ کیلو موجود ندارم که با مقاومت فوق موازی کنم اگر مقاومت ۲کیلو روش موازی کنم مشکلی داره؟

ضمنا در طی تاپیک فرمودید جریان رو هم کنترل کنم بنده آمپر متری ندارم آیا باز هم مقدور هست که بتونم این آپشن رو هم اضافه نمایم؟

کنترل دقیق جریان

برای محدود سازی دلخواه جریان

یک پتانسیومتر 1 کیلو ( یا 5 کیلو یا 10 کیلو ) آماده کن و بروش بسیار ساده زیر جریان خروجی را بدلخواه تنظیم کن

یک پایه مقاومت 68 کیلو با لوکیشن R21 به پایه 13 و 14 آی سی متصله ، همین پایه مقاومت را آزاد کن و به سر وسط پتانسیومتر فوق متصل کن
ابتدای پتانسیومتر را به پایه 13 یا 14 و انتهای پتانسیومتر را به گراند ( پایه 7 ) متصل کن .

حالا پتانسیومتر فوق پتانسیومتر جریانه و میتونی جریان را با این پتانسیومتر بدلخواه تنظیم کنی .
برای کنترل جریان کمتر از 1 آمپر بجای 3 شنت از 1 یا 2 شنت استفاده کن.

طبق همین فرایش اعمال کنم؟

اینکه فرمودید برای کنترل جریان کمتر از یک آمپر بجای ۳شنت از ۱ یا ۲ شنت استفاده کنیم

منظور از شنت نمیدونم یعنی چی و چی هست
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

دو دیود متصله و مشکلی ایجاد نمیکنه
مقاومت ۱،۸ کیلو موجود ندارم که با مقاومت فوق موازی کنم اگر مقاومت ۲کیلو روش موازی کنم مشکلی داره؟

ضمنا در طی تاپیک فرمودید جریان رو هم کنترل کنم بنده آمپر متری ندارم آیا باز هم مقدور هست که بتونم این آپشن رو هم اضافه نمایم؟

طبق همین فرایش اعمال کنم؟

اینکه فرمودید برای کنترل جریان کمتر از یک آمپر بجای ۳شنت از ۱ یا ۲ شنت استفاده کنیم

منظور از شنت نمیدونم یعنی چی و چی هست
سپاس.

درود

۲ کیلو اشکالی نداره و ۱،۵ بهتره
قبلا هم در مورد آمپرمتر سوال کردی و گفتم ارتباطی به محدود کننده نداره و آمپرمتر فقط جریان را نشون میده ولی محدود کننده موجب محدودیت جریان میشه
قبل از پست های اخیر شما یکی از علاقمندان محدود کننده جریان را اضافه کرده و تشریح نیز کرده که چکار کرد.

شنت در این تغذیه سیم ضخیم و کوتاه به اندازه بند انگشت هست که چند عدد با هم موازی شده ان و در تغذیه شما با لوکیشن jR1 الی jR5 استذکه کنار سیم پیچ حلقوی و ترانس سوئیچنگ واقع شده که در تغذیه شما فقط ۲ عدد نصب شده

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

۲ کیلو اشکالی نداره و ۱،۵ بهتره
قبلا هم در مورد آمپرمتر سوال کردی و گفتم ارتباطی به محدود کننده نداره و آمپرمتر فقط جریان را نشون میده ولی محدود کننده موجب محدودیت جریان میشه
قبل از پست های اخیر شما یکی از علاقمندان محدود کننده جریان را اضافه کرده و تشریح نیز کرده که چکار کرد.

شنت در این تغذیه سیم ضخیم و کوتاه به اندازه بند انگشت هست که چند عدد با هم موازی شده ان و در تغذیه شما با لوکیشن jR1 الی jR5 استذکه کنار سیم پیچ حلقوی و ترانس سوئیچنگ واقع شده که در تغذیه شما فقط ۲ عدد نصب شده

سپاس

درود
مقاومت ۲کیلو رو با مقاومت فوق موازی کردم ولی ولتاژ در مینیموم بیشتر از قبل شد
قبل از موازی کردن ۲کیلویی ۲/۵ ولت بود و الان ۳/۹۴ ولت شد

اهم دو مقاومت موازی شده فوق ۱،۲۱۸ اهم میباشد

ضمنا به پایه ۱۳ و ۱۴ آیسی ۲مقاومت متصل میباشد
یکی از مقاومتها همین مقاومتی میباشد که ۲کیلو رو روش موازی کردم و مقاومت دیگری هم ۲۲کیلویی میباشد
یک پایه مقاومت 68 کیلو با لوکیشن R21 به پایه 13 و 14 آی سی متصله ، همین پایه مقاومت را آزاد کن و به سر وسط پتانسیومتر فوق متصل کن

حالا بابت کنترل جریان یک سر همین ۲۲کیلو رو خارج کنم و به پایه وسط ولوم متصل کنم؟
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا