آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود...

درحالیکه اتصالات متصل میباشد آداپتور رو هم متصل نموم و سیم منفی vcc اتصالات رو قطع نمودم تغذیه روشن کردم تغذیه طبق شرایط قبل و درست کار میکنه ( ۲/۵ الی ۲۴ ولت بدون صدای اضافی ترانس )
در همین حالت سیم قطع شده اتصالات رو متصل کردم و هیچ تفاوتی نکرد انگار متصل نشده

تست ۲-
فرمودید به کاتد دو دیود یکسوساز متصل کنم که از طریق مقاومت.....

در تغذیه فوق کاتد دو دیود مورد اشاره مستقیما به vcc متصل میباشد
اتفاقا چون فضای vcc بابت لحیم کاری اتصالات کم بود قبلا به همین دیود متصل کردم که فاصله خیلی کمی با vcc داره حدود یک سانت
و سیم منفی رو هم به خردجی منفی مدار متصل کرده ام (البته این سری سیم منفی رو مستقیم به خود منفی vccمتصل کردم ولی تغییری نداره و ولتاژ مثل قبل پایین میکشه

کمی کنجکاوی کردم و ولتاژ خازن اتصالات اخیر رو در کمترین و بیشترین حالت ولوم اندازه گیری کردم
در حالیکه ولوم ۲۴ ولت تنظیم میباشد ولتاژ خازن اتصالات ۳۵/۵ ولت
و ولوم روی ۴/۵ولت تنظیم باشد ولتاژ خازن اتصالات ۱۲/۷۰ ولت میباشد

خازن ۴۷ میکرو
هنگامیکه آداپتور به تغذیه متصل بود سیم اتصالات بیرونی که قطع کرده بودیم رو متصل کردم ولی هیچ فرقی نمیکرد
یعنی مثلا روی حداقل ولتاژ که ۴/۵ولت هست با با متصل نمودن سیم قطع شده باز هم ولتاژ همون بود و هیچ گونه تغییری نداشت

رگلاتور هم ۱۵ ولتی نصب شده

زینر رو باید کمی جستجو کنم شاید نداشته باشم
سعی میکنم از تو اوراقیها پیدا کنم

زینر ۱۶ ولتی ندارم ۱۵ ولتی دارم و ابعاد کوچکتر از اون ۱۵ ولتی که نمیدونم چند ولتیه
یک برد تلوزیون رنگی اوراقی هم دارم ولی بعید میدونم داخلش باشه (همه زینرهاش از نظر ابعاد از ۱۵ ولتی خودم کوچکتر هستند )

سپاس از شما.

درود

گفتی در حالت ۴،۵ ولت vcc ولتاژ ۱۲ ولت داره ولی این ۱۲ ولت را با سیم پیچ و رگلاتور در vcc داری یا در شرایط دیگه ۱۲ ولته
اگه در حالتی که فقط سیم پیچ و رگلاتور متصله و آداپتور قطع است ولتاژ vcc هم ۱۲ ولته دراینصورت از تعداد دور بالاتر استفاده کنی درست میشه یعنی بترتیب از تعداد دور بیشتر از ۱۰ دور استفاده کن تا ولتاژ vcc کمتر از رگلاتور نباشه .
اساسا تعداد دور مختلف را برای همین هدف پیشنهاد کردم تا چنانچه ۱۰ دور کافی نبود از تعداد دور بیشتر استفاده کنی ولی با توجه به اشتباه عجیبی کردی و منجر به صدمه تغذیه شد هدف اولیه فراموش شد.
یعنی اگه رگلاتور را با صلاحدید خودت حذف نمیکردی و نمیسوخت و بترتیب از تعداد دور مختلف استفاده میکردی همون ابتدای کار رفع شده بود .
الان تازه به وضعیت اولیه که تغذیه سالم بود برگشتیم.

اگه رگلاتور ولتاژ بالاتر تا ۲۰ وات هم داشته باشی بهتره ولی vcc نباید کمتر از ولتاژ مورد نیاز رگلاتور باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

گفتی در حالت ۴،۵ ولت vcc ولتاژ ۱۲ ولت داره ولی این ۱۲ ولت را با سیم پیچ و رگلاتور در vcc داری یا در شرایط دیگه ۱۲ ولته
اگه در حالتی که فقط سیم پیچ و رگلاتور متصله و آداپتور قطع است ولتاژ vcc هم ۱۲ ولته دراینصورت از تعداد دور بالاتر استفاده کنی درست میشه یعنی بترتیب از تعداد دور بیشتر از ۱۰ دور استفاده کن تا ولتاژ vcc کمتر از رگلاتور نباشه .
اساسا تعداد دور مختلف را برای همین هدف پیشنهاد کردم تا چنانچه ۱۰ دور کافی نبود از تعداد دور بیشتر استفاده کنی ولی با توجه به اشتباه عجیبی کردی و منجر به صدمه تغذیه شد هدف اولیه فراموش شد.
یعنی اگه رگلاتور را با صلاحدید خودت حذف نمیکردی و نمیسوخت و بترتیب از تعداد دور مختلف استفاده میکردی همون ابتدای کار رفع شده بود .
الان تازه به وضعیت اولیه که تغذیه سالم بود برگشتیم.

اگه رگلاتور ولتاژ بالاتر تا ۲۰ وات هم داشته باشی بهتره ولی vcc نباید کمتر از ولتاژ مورد نیاز رگلاتور باشه.

سپاس
درود
استاد داره درست میشه
البته باید چند دور سیم اضافه کنم
ولتاژ تولید شده ضعیف میباشد هر ۲ دور که اضافه میشه حدود ۳۰/ اضافه میشه یعنی اگر تو دور دهم ۱۲ ولت بده تو دور دوازدهم ۱۲/۳۰ ولت و بعد ۱۲/۶۰
الان سیمپیچ من کم اومده و ولتاژ کمتر از ۱۳ ولت میباشد
خبر خوش اینکه در این موقعیت صدای ترانس داره کمتر و کمتر میشه و در حداقل ولوم ولتاژ از ۴/۵ ولت به ۳/۵ ولت رسیده

جهت اینکه معطل نشید
من چند دور سیم دیگه اضافه میکنم و (طبق سبک شما چند خروجی دیگه بیرون میدم ) بعد یکی یکی ولتاژها رو تست و در نهایت گزارش میکنم

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
استاد داره درست میشه
البته باید چند دور سیم اضافه کنم
ولتاژ تولید شده ضعیف میباشد هر ۲ دور که اضافه میشه حدود ۳۰/ اضافه میشه یعنی اگر تو دور دهم ۱۲ ولت بده تو دور دوازدهم ۱۲/۳۰ ولت و بعد ۱۲/۶۰
الان سیمپیچ من کم اومده و ولتاژ کمتر از ۱۳ ولت میباشد
خبر خوش اینکه در این موقعیت صدای ترانس داره کمتر و کمتر میشه و در حداقل ولوم ولتاژ از ۴/۵ ولت به ۳/۵ ولت رسیده

جهت اینکه معطل نشید
من چند دور سیم دیگه اضافه میکنم و (طبق سبک شما چند خروجی دیگه بیرون میدم ) بعد یکی یکی ولتاژها رو تست و در نهایت گزارش میکنم

سپاس.

درود

دو سر سیم پیچ را جابجا کن ببین ولتاژ بیشتر میشه
احتمالا اشکالی در نحوه استفاده از سیم پیچ هست که ولتاژ اینقدر کمه
ورودی رگلاتور چند ولته
شاید رگلاتور خرابه
اگه رگلاتور سالمه و جابجایی سر سیم پیچ هم اثری نداشت دراینصورت از ۴ دیود برای یکسوسازی قبل از رگلاتور استفاده کن ؟
تعداد دور خیلی زیاد بشه به رگلاتور صدمه میزنه
سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

دو سر سیم پیچ را جابجا کن ببین ولتاژ بیشتر میشه
احتمالا اشکالی در نحوه استفاده از سیم پیچ هست که ولتاژ اینقدر کمه
ورودی رگلاتور چند ولته
شاید رگلاتور خرابه
اگه رگلاتور سالمه و جابجایی سر سیم پیچ هم اثری نداشت دراینصورت از ۴ دیود برای یکسوسازی قبل از رگلاتور استفاده کن ؟
تعداد دور خیلی زیاد بشه به رگلاتور صدمه میزنه
سپاس

درود...
خسته شدم از بس باهاش کلنجار رفتم
دوسر سیم پیچ رو جابجا کردم تاثیری نداره و ولتاژ زیاد نمیشه
رگلاتور سالمه دیودهای متصل بهش سالمه خروجی در رگلاتور از ۱۲ ولت بالاتر نمیره هر قدر سیم هم اضافه کنم افاقه نمیکنه البته خیلی باملاحظه و سریع تست میکردم
خوشبختانه تا الان که به لطف شما و لامپ سری صدمه ای ندیده
حدود ۴۰ دور سیم پیچیدم ولی خروجی رگلاتور سوزنی و اپسیدومی بالا میره
البته مشکل فقط در ولوم کم که ولتاژ زیر ۶ ولت هست میباشد
حداقل ولتاژ تا ۲/۵ هم پایین میومد ولی عجیب بود و آروم آروم ولتاژ بالا میکشید
ولوم ولتاژ خروجی رو که کمی میچرخونم حدود ۸ الی ۹ ولت ، خروجی رگلاتور بالا میره تا اندازه ای که جرات نکردم خروجی رو از ۱۲ ولت بالاتر ببرم که ۱۰۰در۱۰۰ صدمه میزد چه ولتاژهای عجیب و غریبی که تو خروجی رگلاتور مشاهده نکردم

ولی هرکار کردم تو ولوم کم جواب بگیرم نشد که نشد
فقط می مونه یکسوسازی توسط ۴ دیود که الان دیدم در طی ویرایش زحمت کشیده و ذکر کردید

ولی فعلا هلاک شدم چند ساعت دیگه تست و گزارش میکنم
اگر با ۴ دیود جواب داد که هیچ اگرنه روهمون ۵ الی ۲۴ ولت هم باشه خوبه

ممنون از لطف و پیگیری شما استاد گرامی.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود...
خسته شدم از بس باهاش کلنجار رفتم
دوسر سیم پیچ رو جابجا کردم تاثیری نداره و ولتاژ زیاد نمیشه
رگلاتور سالمه دیودهای متصل بهش سالمه خروجی در رگلاتور از ۱۲ ولت بالاتر نمیره هر قدر سیم هم اضافه کنم افاقه نمیکنه البته خیلی باملاحظه و سریع تست میکردم
خوشبختانه تا الان که به لطف شما و لامپ سری صدمه ای ندیده
حدود ۴۰ دور سیم پیچیدم ولی خروجی رگلاتور سوزنی و اپسیدومی بالا میره
البته مشکل فقط در ولوم کم که ولتاژ زیر ۶ ولت هست میباشد
حداقل ولتاژ تا ۲/۵ هم پایین میومد ولی عجیب بود و آروم آروم ولتاژ بالا میکشید
ولوم ولتاژ خروجی رو که کمی میچرخونم حدود ۸ الی ۹ ولت ، خروجی رگلاتور بالا میره تا اندازه ای که جرات نکردم خروجی رو از ۱۲ ولت بالاتر ببرم که ۱۰۰در۱۰۰ صدمه میزد چه ولتاژهای عجیب و غریبی که تو خروجی رگلاتور مشاهده نکردم

ولی هرکار کردم تو ولوم کم جواب بگیرم نشد که نشد
فقط می مونه یکسوسازی توسط ۴ دیود که الان دیدم در طی ویرایش زحمت کشیده و ذکر کردید

ولی فعلا هلاک شدم چند ساعت دیگه تست و گزارش میکنم
اگر با ۴ دیود جواب داد که هیچ اگرنه روهمون ۵ الی ۲۴ ولت هم باشه خوبه

ممنون از لطف و پیگیری شما استاد گرامی.

درود

شانس آوردی با ۲۰ دور صدمه نزدی
۲۰ دور بدرد نمبخوره و زمانیکه واتاژ بالا میخواستی صدمه میزد .
احتمالا زمان استارت هم ولوم ولتاژ روی مقدار ناچیز است
باید زمان استارت ولوم بالا باشه ولی بلافاصله میتونی کم کنی یعنی لحظه استارت اگه یکلحظه ولوم بالا باشه کافیه.
بجای رگلاتور از زینر هم استفاده کنی ممکنه بهتر بشه چون بخشی از انرژی توسط رگلاتور مصرف میشه
افزابش فرکانس راه اندازی هم کمک میکنه
عجله نکن لااقل یکروز استراحت کن

البته کار کوچیکی نیست تابحال کسی نتونسته چنین تغذیه ای درست کنه که بدون تغذیه راه انداز مستقل ، ولتاژ پایین هم بده ولی تصور نمیکردم اینقدر ها هم کار بزرگی باشه و لذا انگیزه ای شد که در فرصت مناسب شخصا روی این موضوع کار کنم.
یک راه هم تغذیه این لامپ تصویر زیر هست که ۳ لامپی و خیلی نقلی است و ولتاژش هم حدود ۱۴ ولت ایزوله هست و اگه یکی کافی نبود میتونی دو تا اوراقی تهیه و بصورت سری هم استفاده کنی خیلی ریز و جالبه و اوراقی زیاد داره چون فقط بدرد تغذیه خودت میخوره و برای led به اندازه کافی صاف نشده و مثل برق و باد led را میسوزونه و هر الکتریکی یک گونی سوخته اینا رو داره که تغذیه ۹۹ درصدشون سالمه و فقط بابای لامپ دراومده ولی تغذیه باارزشی داره.

میبینی اندازه بند انگشته و قبلا برای کاری چقدر دنبال چنین تغذیه گشتم و بعد از زحمت زیاد و ساختن تغذیه خیلی کوچیک و رفع مشکل ، بلافاصله اینو پیدا کردم و ضد حال حسابی بود.
احتمالا ولتاژ بالاترش هم وجود داره یعنی اگه ۴ لامپی باشه مناسب مناسبه .
چرا نمیخوای از آداپتور کوچیک استفاده کنی ؟
ضمنا به درازا کشیدن موضوع هرچند باید برای من سخت باشه اما قاعدتا باید برای شما مطلوب تر باشه زیرا در صورت عدم توفیق هم تجربیات ارزشمندی کسب میکنی.

اما اگه با ۴ دیود و زینر نتیجه نگرفتی دیگه افزایش فرکانس راه انداز را تست نکن و ادامه نده و از آداپتور کوچیک استفاده کن که اگه به پایین تر از ۳ ولت هم بخوای با تغییراتی از صفر ولت هم قابل دریافته

سپاس

IMG_20190607_074124_281.png

IMG_20190607_073754_266.png

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

شانس آوردی با ۲۰ دور صدمه نزدی
۲۰ دور بدرد نمبخوره و زمانیکه واتاژ بالا میخواستی صدمه میزد .
احتمالا زمان استارت هم ولوم ولتاژ روی مقدار ناچیز است
باید زمان استارت ولوم بالا باشه ولی بلافاصله میتونی کم کنی یعنی لحظه استارت اگه یکلحظه ولوم بالا باشه کافیه.
بجای رگلاتور از زینر هم استفاده کنی ممکنه بهتر بشه چون بخشی از انرژی توسط رگلاتور مصرف میشه
افزابش فرکانس راه اندازی هم کمک میکنه
عجله نکن لااقل یکروز استراحت کن

البته کار کوچیکی نیست تابحال کسی نتونسته چنین تغذیه ای درست کنه که بدون تغذیه راه انداز مستقل ، ولتاژ پایین هم بده ولی تصور نمیکردم اینقدر ها هم کار بزرگی باشه و لذا انگیزه ای شد که در فرصت مناسب شخصا روی این موضوع کار کنم.
یک راه هم تغذیه این لامپ تصویر زیر هست که ۳ لامپی و خیلی نقلی است و ولتاژش هم حدود ۱۴ ولت ایزوله هست و اگه یکی کافی نبود میتونی دو تا اوراقی تهیه و بصورت سری هم استفاده کنی خیلی ریز و جالبه و اوراقی زیاد داره چون فقط بدرد تغذیه خودت میخوره و برای led به اندازه کافی صاف نشده و مثل برق و باد led را میسوزونه و هر الکتریکی یک گونی سوخته اینا رو داره که تغذیه ۹۹ درصدشون سالمه و فقط بابای لامپ دراومده ولی تغذیه باارزشی داره.

میبینی اندازه بند انگشته و قبلا برای کاری چقدر دنبال چنین تغذیه گشتم و بعد از زحمت زیاد و ساختن تغذیه خیلی کوچیک و رفع مشکل ، بلافاصله اینو پیدا کردم و ضد حال حسابی بود.
احتمالا ولتاژ بالاترش هم وجود داره یعنی اگه ۴ لامپی باشه مناسب مناسبه .
چرا نمیخوای از آداپتور کوچیک استفاده کنی ؟
ضمنا به درازا کشیدن موضوع هرچند باید برای من سخت باشه اما قاعدتا باید برای شما مطلوب تر باشه زیرا در صورت عدم توفیق هم تجربیات ارزشمندی کسب میکنی.

اما اگه با ۴ دیود و زینر نتیجه نگرفتی دیگه افزایش فرکانس راه انداز را تست نکن و ادامه نده و از آداپتور کوچیک استفاده کن که اگه به پایین تر از ۳ ولت هم بخوای با تغییراتی از صفر ولت هم قابل دریافته

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156974

مشاهده فایل‌پیوست 156975
درود بر استاد گرانقدر

حقیقتا برای من ادامه تاپیک تا به انتها هیچ گونه مشکلی نداره و خسته هم نمیشم
مشکل اینجاست که وقتی مساله ای پیچیده و طولانی میشه گاها و به عناوین مختلف دلخوریهایی بوجود میاره
به هرحال فضای مجازیست و فاصله ها بسیار طولانی و گاها فهماندن مطلب طی نوشته ممکنه درک دیگه ای از معنا و مفهوم به خواننده مفهوم شود و خواننده سهوا بیحرمتی برداشت کند و.و.و.و.
ومن از این دلخوریهای احتمالی گریزان و واهمه دارم
وگرنه مصاحبت و همنشینی و کسب تجربه از شخصیتهایی مثال شما مایه مبالات و افتخار و بسیار اشتیاق آور میباشد .
علی ایهال اگر شما مشکلی نداشته باشید بنده با افتخار در خدمت هستم.
یک راه هم تغذیه این لامپ تصویر زیر هست که ۳ لامپی و خیلی نقلی است و ولتاژش هم حدود ۱۴ ولت ایزوله هست و اگه یکی کافی نبود میتونی دو تا اوراقی تهیه و بصورت سری هم استفاده کنی
اتفاقا جفت همین تغذیه ای که در دست مبارک گرفتید در تمامی مراحل تست با فاصله نمی متری کنارم بوده حالا اون رو هم تست میکنم و درصورت به نتیجه نرسیدن آزمایشات از همون استفاده میکنم.

روش ۴ دیود رو الان تست و گزارش میکنم
ولی روش بستن زنر۱۵ولتی به جای رگلاتور رو نمیدونم چطور باید ببندم
اگه ممکنه روشش رو توضیح بدید
تصویر نیاز نیست . توضیح هم کفایت میکنه

سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر استاد گرانقدر

حقیقتا برای من ادامه تاپیک تا به انتها هیچ گونه مشکلی نداره و خسته هم نمیشم
مشکل اینجاست که وقتی مساله ای پیچیده و طولانی میشه گاها و به عناوین مختلف دلخوریهایی بوجود میاره
به هرحال فضای مجازیست و فاصله ها بسیار طولانی و گاها فهماندن مطلب طی نوشته ممکنه درک دیگه ای از معنا و مفهوم به خواننده مفهوم شود و خواننده سهوا بیحرمتی برداشت کند و.و.و.و.
ومن از این دلخوریهای احتمالی گریزان و واهمه دارم
وگرنه مصاحبت و همنشینی و کسب تجربه از شخصیتهایی مثال شما مایه مبالات و افتخار و بسیار اشتیاق آور میباشد .
علی ایهال اگر شما مشکلی نداشته باشید بنده با افتخار در خدمت هستم.

اتفاقا جفت همین تغذیه ای که در دست مبارک گرفتید در تمامی مراحل تست با فاصله نمی متری کنارم بوده حالا اون رو هم تست میکنم و درصورت به نتیجه نرسیدن آزمایشات از همون استفاده میکنم.

روش ۴ دیود رو الان تست و گزارش میکنم
ولی روش بستن زنر۱۵ولتی به جای رگلاتور رو نمیدونم چطور باید ببندم
اگه ممکنه روشش رو توضیح بدید
تصویر نیاز نیست . توضیح هم کفایت میکنه

سپاس.

درود

اگه با تغذیه جداگانه و مستقل راه اندازی بشه بهتر و مطمئن تره چون ارتباطی به کاهش و افزایش تغذیه شما نداره و همیشه ثابته و احتمال صدمه منتفی میشه.

ضمنا اگه نیاز به افرایش ولتاژ تغذیه مینیاتوری داشتی با توجه به نمونه ای که دارم میتونم راه ساده ای پیدا کنم که نیازی به افزایش تعداد دور ثانویه نداشته باشه چون جایی برای افزایش تعداد دور نداره و خیلی دشواره ولی مشخص نیست چه زمانی فرصت آزاد پیدا کنم بخصوص که چشمم ضعیفه و دیدن مدارهای مینیاتوری سختمه.

اما جایگزین رگلاتور مطابق تصویر زیر است که خازن ۴۷ میکرو همون خازن موجود مدار شماست. و بقیه بجای رگلاتوره
و مقاومت باید عملا از ۱۰ الی ۱۰۰ تست بشه و زینر ۲۵ ولتی استفاده کن که نسوزه
ولی تاکید دارم همون تغذیه لامپ بهترین است بخصوص که خودت داری و مزایایی هم داره.
البته برای ایزوله بودنش به تردید افتادم و لذا الان تست کردم ایزوله و برای تغذیه شما عالی است .

ولی نحوه تشخیص ایزوله یا غیر ایزوله بودن هر مداری بترتیب زیر است .
هر چقدر لامپ تست ، ضعیف تر باشه بهتره
میخواهیم ببینیم نقطه مورد نظر ایزوله است یا نه که اینجا مثلا خروجی تغذیه مینیاتوری است (که البته خودم تست کردم و مطمئن شدم ایزوله است)
لامپ ضعیف ۲۲۰ ولتی را یکبار بین این نقطه و فاز و یکبار بین این نقطه و نول قرار میدهیم اگه روشن نشد ایزوله است
و به این ترتیب سر دیگر خروجی مینیاتوری هم ایزوله است و نیاز به تست نداره.

با پشتکاری که داری اگه الکترونیک میخوندی به جاهای خوبی میرسیدی

سپاس

IMG_20190607_153515_755.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

اگه با تغذیه جداگانه و مستقل راه اندازی بشه بهتر و مطمئن تره چون ارتباطی به کاهش و افزایش تغذیه شما نداره و همیشه ثابته و احتمال صدمه منتفی میشه.

ضمنا اگه نیاز به افرایش ولتاژ تغذیه مینیاتوری داشتی با توجه به نمونه ای که دارم میتونم راه ساده ای پیدا کنم که نیازی به افزایش تعداد دور ثانویه نداشته باشه چون جایی برای افزایش تعداد دور نداره و خیلی دشواره ولی مشخص نیست چه زمانی فرصت آزاد پیدا کنم بخصوص که چشمم ضعیفه و دیدن مدارهای مینیاتوری سختمه.

اما جایگزین رگلاتور مطابق تصویر زیر است که خازن ۴۷ میکرو همون خازن موجود مدار شماست. و بقیه بجای رگلاتوره
و مقاومت باید عملا از ۱۰ الی ۱۰۰ تست بشه و زینر ۲۵ ولتی استفاده کن که نسوزه
البته برای ایزوله بودنش به تردید افتادم و لذا الان تست کردم ایزوله و برای تغذیه شما عالی است .

ولی نحوه تشخیص ایزوله یا غیر ایزوله بودن هر مداری بترتیب زیر است .
هر چقدر لامپ تست ، ضعیف تر باشه بهتره
میخواهیم ببینیم نقطه مورد نظر ایزوله است یا نه که اینجا مثلا خروجی تغذیه مینیاتوری است (که البته خودم تست کردم و مطمئن شدم ایزوله است)
لامپ ضعیف ۲۲۰ ولتی را یکبار بین این نقطه و فاز و یکبار بین این نقطه و نول قرار میدهیم اگه روشن نشد ایزوله است
و به این ترتیب سر دیگر خروجی مینیاتوری هم ایزوله است و نیاز به تست نداره.

با پشتکاری که داری اگه الکترونیک میخوندی به جاهای خوبی میرسیدی

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156981

درود بر استاد غزال گرامی
باور بفرمایید هر کاری کردم نشد که نشد
یکسوسازی با تک دیود با دیود شاتکی(۳پایه) دیود پل و در آخر توسط زینر هر کدام یه جور اذیت میکنن

گزارش کلی اینکه در همه موارد و تستهای فوق مشکل اساسی در ولوم زیاد ( ماکزیمم ولتاژ خروجی ) میباشد
از جهتی که توسط چاپر خود پاور میخواییم ولتاژ رو تهیه کنیم تو حداقل ولوم که خروجی تغذیه ۴/۵ولت میباشد خروجی رگلاتور، دیود شاتکی ، دیود و دیود پل و حتی زینر جملگی حدود ۱۰ الی ۱۱ ولت میباشد که واسه راه اندازی آیسی برای خروجی ولتاژ زیر ۵ ولت متاسفانه مناسب نمیباشد
از جهتی زمانیکه ولوم خروجی رو بیشتر میکنیم مثلا روی ۸ ولت خروجی رگلاتور و غیره حدود ۱۲ ولت همچنین ولوم روی ۱۲ولت باشد رگلاتور وغیره ۲۰ولت و در ولوم آخر که لامپ سری روشن میشود خروجی رگلاتور بالای ۴۰ یا ۵۰ وحتی ۶۰ ولت خواهد شد.

سیم پیچ با تعداد دور کم و زیاد جملگی تست شد متاسفانه هیچکدام جوابگو نبودند

استاد گرامی فکر میکنم اگر بشود راهی پیدا کرد که هنگام چرخش ولوم ولتاژ به سمت ماکزیمم مثلا درحدود ۱۲ ولت در خروجی پاور داشتیم بتونه وارد عمل بشه و ولتاژ زیاد و مضر رو کاهش بده اون موقع میشه روی این روش ( سیم پیچی ) حساب کرد وگرنه فکر میکنم خیلی دشوار باشه
البته اطلاعات من خیلی ناقص و کم میباشد و ۱۰۰ در ۱۰۰ اگر خودتون حظور داشتید راهی پیدا میکردید
طبق فرمایش شما تست کردم و این هم ایزوله بود
البته تو لوازمم یه ترانس کوچک پیدا کردم فکر میکردم ۱۲ولتی باشد بازش کردم و دیدم ۹ولت سه سر میباشد فکر میکنم واسه تغذیه فوق بسیار مناسبتر باشد البته نظر شما ملاک اصلی خواهد بود
طبق تصویر پیوستی کنار خازنهای بزرگ تغذیه و چاپر قرار دادم خیلی راحت جایگزاری خواهد شد
حدودا نصف چاپر خود پاور موصوفه

ضمنا سیمهایی که به چاپر اضافه نمودم هم کاملا نمایان است

4bj8_۲۰۱۹۰۶۰۷_۲۱۲۷۱۹.jpg

سپاس و تکریم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود بر استاد غزال گرامی
باور بفرمایید هر کاری کردم نشد که نشد
یکسوسازی با تک دیود با دیود شاتکی(۳پایه) دیود پل و در آخر توسط زینر هر کدام یه جور اذیت میکنن

گزارش کلی اینکه در همه موارد و تستهای فوق مشکل اساسی در ولوم زیاد ( ماکزیمم ولتاژ خروجی ) میباشد
از جهتی که توسط چاپر خود پاور میخواییم ولتاژ رو تهیه کنیم تو حداقل ولوم که خروجی تغذیه ۴/۵ولت میباشد خروجی رگلاتور، دیود شاتکی ، دیود و دیود پل و حتی زینر جملگی حدود ۱۰ الی ۱۱ ولت میباشد که واسه راه اندازی آیسی برای خروجی ولتاژ زیر ۵ ولت متاسفانه مناسب نمیباشد
از جهتی زمانیکه ولوم خروجی رو بیشتر میکنیم مثلا روی ۸ ولت خروجی رگلاتور و غیره حدود ۱۲ ولت همچنین ولوم روی ۱۲ولت باشد رگلاتور وغیره ۲۰ولت و در ولوم آخر که لامپ سری روشن میشود خروجی رگلاتور بالای ۴۰ یا ۵۰ وحتی ۶۰ ولت خواهد شد.

سیم پیچ با تعداد دور کم و زیاد جملگی تست شد متاسفانه هیچکدام جوابگو نبودند

استاد گرامی فکر میکنم اگر بشود راهی پیدا کرد که هنگام چرخش ولوم ولتاژ به سمت ماکزیمم مثلا درحدود ۱۲ ولت در خروجی پاور داشتیم بتونه وارد عمل بشه و ولتاژ زیاد و مضر رو کاهش بده اون موقع میشه روی این روش ( سیم پیچی ) حساب کرد وگرنه فکر میکنم خیلی دشوار باشه
البته اطلاعات من خیلی ناقص و کم میباشد و ۱۰۰ در ۱۰۰ اگر خودتون حظور داشتید راهی پیدا میکردید

طبق فرمایش شما تست کردم و این هم ایزوله بود
البته تو لوازمم یه ترانس کوچک پیدا کردم فکر میکردم ۱۲ولتی باشد بازش کردم و دیدم ۹ولت سه سر میباشد فکر میکنم واسه تغذیه فوق بسیار مناسبتر باشد البته نظر شما ملاک اصلی خواهد بود
طبق تصویر پیوستی کنار خازنهای بزرگ تغذیه و چاپر قرار دادم خیلی راحت جایگزاری خواهد شد
حدودا نصف چاپر خود پاور موصوفه

ضمنا سیمهایی که به چاپر اضافه نمودم هم کاملا نمایان است

4bj8_۲۰۱۹۰۶۰۷_۲۱۲۷۱۹.jpg

سپاس و تکریم.

درود

خودتو بیش از این اذیت نکن
جلوگیری از ولتاژ بالا کاری نداره و زینر و رگلاتور به همین منظور پیشنهاد شد

ولی بهترین راه همون تغذیه ۹ ولت سه سر است که از سر وسط استفاده نکن که ۱۸ ولت باشه ( بی باری بیشتره ولی اشکال نداره ) و دو دیود یکسوساز نقشه که vcc مهیا میکنه را آزاد کن که فقط همین آداپتور خارجی ولتاژ vcc را تامین کنه
آداپتور ۱۸ ولتی احتمالا با یک دیود هم کار کنه و اینجا خازن صافی باید فقط با زینر موازی و باید بزرگ باشه ( طبق نقشه زیر و دیگه خازنی در محل ۴۷ میکرو نیاز نیست)
ضمنا میتونی از زینر ۱ وات حدود ۱۶ الی ۱۸ ولت با مقاومت سری حدود ۱۰ اهم با نقشه زیر استفاده کنی ( اگه با مشکلی مواجه شدی فقط ۱۰ اهمی باید با مقادیر دیگری عملا تست بشه )

اینجوری ولتاژ راه انداز همیشه ثابت هم هست و بخوبی و براحتی پاسخ میده مضافا که میشه قطعاتی از بایاسینگ ترانزیستورها هم حذف کرد که حرارتش کمتر و عمر تغذیه بسیار بیشتر بشه که فعلا نیاز نیست.
در همین حد که پیش رفتی خیلی خوب بود
فعلا حسابی خسته شدی به روزهای بعد موکول کن
سپاس و تقدیر

IMG_20190607_224650_386_2.png

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

خودتو بیش از این اذیت نکن

ولی بهترین راه همون تغذیه ۹ ولت سه سر است که از سر وسط استفاده نکن که ۱۸ ولت باشه ( بی باری بیشتره ولی اشکال نداره ) و دو دیود یکسوساز نقشه که vcc مهیا میکنه را آزاد کن که فقط همین آداپتور خارجی ولتاژ vcc را تامین کنه
آداپتور ۱۸ ولتی احتمالا با یک دیود هم کار کنه و اینجا خازن صافی باید فقط با زینر موازی و باید بزرگ باشه ( طبق نقشه زیر و دیگه خازنی در محل ۴۷ میکرو نیاز نیست)
ضمنا میتونی از زینر ۱ وات حدود ۱۶ الی ۱۸ ولت با مقاومت سری حدود ۱۰ اهم با نقشه زیر استفاده کنی ( اگه با مشکلی مواجه شدی فقط ۱۰ اهمی باید با مقادیر دیگری عملا تست بشه )

اینجوری ولتاژ راه انداز همیشه ثابت هم هست و بخوبی و براحتی پاسخ میده مضافا که میشه قطعاتی از بایاسینگ ترانزیستورها هم حذف کرد که حرارتش کمتر و عمر تغذیه بسیار بیشتر بشه که فعلا نیاز نیست.
در همین حد که پیش رفتی خیلی خوب بود
فعلا حسابی خسته شدی به روزهای بعد موکول کن
سپاس و تقدیر

مشاهده فایل‌پیوست 156993
درود
با توجه به نصب کردن زینر و رگلاتور پس چرا ولوم رو که زیاد میکردم ولتاژ بیش از اندازه بالا میرفت

تا یه حدی خوب بود بخصوص زینر
به نظرم خیلی بهتر انجام وظیفه میکرد ولی خروجی از حدود ۱۲ولت که بیشتر میشد
خروجی رگلاتور یا زینر وحشتناک بالا میکشید
استاد ۵۰ و ۶۰ ولت رو مشاهده کردم و چند بار هم دیدم البته خیلی سریع پاور رو خاموش میکردم

ترانس رو الان نصب میکنم وحدودا تا یک ساعت دیگه تصویرش رو گزادش میکنم

تشکر.

بالا