آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

سلام نقشه تایپیک بسیار تفاوت داره از لحاظ سیم کشی و باید بیشتر خطوط پاک شوند ک وقت گیر تر هست خودم بکشم زود تر تکمیل میشه و خطای احتمالی ک چیزی یادم بره نداره
خیلی خوبه فقط با قلم پر رنگ کشیده بشه
با مداد میکشم بعد پرنگ میکنم منظور این بود از لینک ک قابل خواندن باشه برای شما یک چیز تمام نقشه رو ترسیم کنم یا فقط ای سی ها رو بکشم اگر ای سی ها باشه ک چیزی ازش نمونده دیگه
سپاس

درود
اگه نقشه کامل نباشه قابل تحلیل نمیشه..

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
http://up.iranblog.com/files/15445733897.jpg
سلام تا اینجا رو تکمیل کردم اول از ای سی ها شروع کردم اگر لطف کنید ی چک کنید شاید ایرادی پیدا کردید همین الان اصلاح کنم
سپاس
درود
بسیار عالی
البته بنظر میرسه اشتباهاتی اتفاق افتاده مثلا ،R31 , R32 موازی با اختلاف بسیار زیاد مقادیر ، منطقی نیست و سعی کن از مقادیر قطعات کاملا مطمئن باشی
ضمنا داخل آی سی ۴۹۴ هم شبیه نقشه تاپیک اضافه بشه خیلی عالیه ولی ترتیب پایه هایی که کشیدی تغییر نده چون بزحمت می افتی مثلا پایه ۱ و۲ ورودی آپ امپی است و ۱۵ و ۱۶ هم ورودی آپ امپ دیگر است که خروجی هر دو آپ امپ به پایه ۳ (comp) منتهی میشه و قس علیهذا

چند روزی هست که گوشی من پست های جدید را دریافت نمیکنه و پست های جدید را با زحمت می بینم و بهمین دلیل با تاخیر پاسخ میدم .

اگر تصویر نقشه را بدون نور فلش بگیرید راحت تر میتونم ویرایش کنم.

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

IMG_20181211_220907_352.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام
R31وR32نمونه گیر های ولتاژ هستن ک رنگ شون کامل پاک شده و با اهم متر مقدار بدست اومده الان از مدار حذف شون کردم برای متغیر کردن.
داخل ای سی رو داخل نقشه قبلی کشیدم ولی در این یکی نه ولی اضافه می‌کنم دیگه چیز زیادی ازش باقی نمانده فق چند پایه از آیسی و ولتاژ ورودی و ترانزیستور های قدرت ک اضافه می‌کنم ی روز به درد میخوره چون خیلی دنبال نقشه ش کشتم جز همین ک در تایپک هست نقشه پیدا نکردم
یک بار دیگه مقدارشون رو گرفتم همون اندازه هستن ک تو نقشه هست
شاید هم تغییر اهم داشته باشند ولی فکر نکنم چون ب درستی وقتی سرجاشون هستن کار خودشون رو انجام میدن
برای تصویر هم اگر امکانش باشه میدم اسکن بگیرن فقط ب نظر شما چیزی رو اشتباه نکشیدم ک غیر منطقی باشه
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام R31وR32نمونه گیر های ولتاژ هستن ک رنگ شون کامل پاک شده و با اهم متر مقدار بدست اومده الان از مدار حذف شون کردم برای متغیر کردن.داخل ای سی رو داخل نقشه قبلی کشیدم ولی در این یکی نه ولی اضافه می‌کنم دیگه چیز زیادی ازش باقی نمانده فق چند پایه از آیسی و ولتاژ ورودی و ترانزیستور های قدرت ک اضافه می‌کنم ی روز به درد میخوره چون خیلی دنبال نقشه ش کشتم جز همین ک در تایپک هست نقشه پیدا نکردمیک بار دیگه مقدارشون رو گرفتم همون اندازه هستن ک تو نقشه هستشاید هم تغییر اهم داشته باشند ولی فکر نکنم چون ب درستی وقتی سرجاشون هستن کار خودشون رو انجام میدنبرای تصویر هم اگر امکانش باشه میدم اسکن بگیرن فقط ب نظر شما چیزی رو اشتباه نکشیدم ک غیر منطقی باشهبا تشکر
درود بر شمازحمت ارزنده ای میکشی بویژه که این منبع قطعا دقیق تر و کاملتر از منبع مورد نظر این تاپیک هست و قطعا این نقشه در آینده برای خودت هم مفیده خصوصا که تحلیل آنرا هم تقدیم میکنم .که دراینصورت بهره گیری از آن آسان میشه و هر عیبی براحتی کشف میشه .تابحال فرصت نکردم بررسی عمقی کنم ولی در بررسی اجمالی با وجود مقاومت ۳۱ بمقدار ۹ کیلو ، مقاومت ۳۲ با مقدار ۳۹۰ کیلو هیچگونه تاثیری در سیستم نداره و بیشتر بدرد خنداندن میخوره شبیه اینکه به کسی یک میلیون تومان و یکریال بدهند که درواقع با یکریالش قصد فحش دادن داشتند نه قصد پول دادن.به هر روی اگر صحیح باشه شاید مقصودی بوده که به ذهن من نمیرسه.اما آنچه مهم است زحمتی است که در صورت وجود خطاهای متعدد هم بسیار ارزشمندهو با خطا هم بسیار قابل استفاده و گره گشاست .اگر با حساسیت و دقت مجدد ، مقاومت های موصوف را بررسی کردی همان مقادیر را در نقشه منعکس کن.من میدونم چقدر زحمت داره و چه زحمتی قبول کردی و حتما بذهنم میسپارم و جبران کنم و اگه بواسطه کهولت فراموشم شد یادآوری فرمایید.سپاس و تقدیر و تقدیر.

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام پس اگر r32و۳۱ ب نظر شما اینگونه هست ب احتمال تغییر اهم داده اند زیرا رنگ رخساری براشون نمونده خارج از مدار تست کردم همان بود ک عرض کردم اول برام سخت بود و اشتباه زیاد ولی الان روان شده برام و درک قطعات برام اسون تر شده . درکل سختی فقط دوتا ای سی بود ک یکم پیچیده و شلوغ هست الان چند ترانزیستور و زینر هم بهش اضافه کردم بخش ۴۹۴تمام شده فقط ترانزیستور و رگلاتور های خروجی مونده +بخش قدرت ک با نقشه تایپیک چک میکنم شاید یکی باشه
این تغذیه رو از ی بنده خدایی ب قیمت ۲۰۰۰ برای برداشتن قطعات خریدم ولی وقتی باز کردم دیدم جز چند دستکاری ک شده مشکل نداره و با زمان بسیار کمی رو به راه شد . شاید r32و۳۱رو استاد ارجمند قدیمی عوض کرده چیزی ک یادم میاد یک سیم نمره ۲/۵رو از یکی از پایه های چاپر بزرگ ب شنت ها وصل کرده بود درکل بنده چیزی ازش جا بجا نکردم قبل رو نمیدونم
الان r31و32 رو موازی و تست کردم 9k5 شد ب خاطر خنده این کار رو کرده دقیقا مثال شماس ک یک ملیون یک ریال بهم بدن یعنی ب خاطر 200اهم390کیلو ناقابل پرداخت کرده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام پس اگر r32و۳۱ ب نظر شما اینگونه هست ب احتمال تغییر اهم داده اند زیرا رنگ رخساری براشون نمونده خارج از مدار تست کردم همان بود ک عرض کردم اول برام سخت بود و اشتباه زیاد ولی الان روان شده برام و درک قطعات برام اسون تر شده . درکل سختی فقط دوتا ای سی بود ک یکم پیچیده و شلوغ هست الان چند ترانزیستور و زینر هم بهش اضافه کردم بخش ۴۹۴تمام شده فقط ترانزیستور و رگلاتور های خروجی مونده +بخش قدرت ک با نقشه تایپیک چک میکنم شاید یکی باشه این تغذیه رو از ی بنده خدایی ب قیمت ۲۰۰۰ برای برداشتن قطعات خریدم ولی وقتی باز کردم دیدم جز چند دستکاری ک شده مشکل نداره و با زمان بسیار کمی رو به راه شد . شاید r32و۳۱رو استاد ارجمند قدیمی عوض کرده چیزی ک یادم میاد یک سیم نمره ۲/۵رو از یکی از پایه های چاپر بزرگ ب شنت ها وصل کرده بود درکل بنده چیزی ازش جا بجا نکردم قبل رو نمیدونمالان r31و32 رو موازی و تست کردم 9k5 شد ب خاطر خنده این کار رو کرده دقیقا مثال شماس ک یک ملیون یک ریال بهم بدن یعنی ب خاطر 200اهم390کیلو ناقابل پرداخت کرده
درود

من به این جهت که موضوعات علمی ملکه ذهن بشه از مثال هایی استفاده میکنم که موثره ولی گاها ممکنه موجب آزردگی بشه ولی قصد جسارت به احدی را ندارم
زحمت شما قابل تقدیره

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
دروداین منبع دو گراند مختلف داره یک گراند که از برق شهر ایزوله است و دیگری ایزوله نیست و لذا باید از دو نوع علامت گراند استفاده کنی که با رنگ قرمز کنار نقشه مشخص کردم و مثلا گراندی که ایزوله است را نزدیک پایه ۷ و ۹و۱۰ آی سی ۴۹۴ استفاده کردم و بقیه گراندهای ایزوله هم مانند پایه منفی خازن های الکترولیت خروجی منبع تغذیه باید با همین علامت مشخص بشه شبیه نقشه تاپیک البته در نقشه تاپیک کلیه گراندهای ایزوله را با فلش (مثلث) مشخص کرده که مهم اینه که همگی گراندهای ایزوله با یک علامت مشخص بشه. و کلیه گراندهایی که مرتبط با برق شهر است و لذا ایزوله نیست باید با علامت دیگری (علامت دوم که کنار نقشه برنگ قرمز کشیدم) مشخص بشه. سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام اگر بتونم پیداشون کنم مشخص میکنم دیگه چیزی ازش نمونده البته خودم هم میدونم خیلی طول کشید ولی از رو مدار نقشه پیاده کردن برای من ک تا الان نقشه کامل نکشیدیم یکم سخت هست البته الان برام راحت تر شده (این گفته من ک میگم دیگه چیزی نمونده )همونه ک با یک راهنما ب کوهنوردی بریم و همش از راهنما بپرسیم ب قله نزدیک نشدیم و ایشون بگه دیگه چیزی نمونده داریم میرسیم
سپاس

بالا