آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود
استغاده از پایه ۴ بمنظور تغییر ولتاژ صحیح نیست.
تا زمانیکه نقشه برد شما را نبینم نمیدونم پایه ۴ برای چه هدفی استفاده شده اما جهت تست میتونی:
پتانسیومتر نمونه گیر را به پایه ۱ متصل کنی و اگه قطعات دیگری به پایه ۱ متصله آزاد کنی که پایه ۱ فقط به وسط پتانسیومتر متصل باشه و حالا ببین تا ۲۴ ولت قابل دریافت میشه؟
اگه نشد حالا
- پایه ۴ را آزاد و فقط با ۱۰ کیلو به گراند متصل کن
و پتانسیومتر نمونه گیر هم کماکان به پایه ۱ متصل باشه ببین تا ۲۴ ولت قابل دریافت میشه؟

سپاس

سلام و عرض ادب خدمت شما استاد....
طبق فرمایش شما تمام قطعات مرتبط ب پایه یک رو جدا کردم و فقط ولوم نمونه گیری ولتاژ ب پایه یک وصل شد هیچ تغییر نداشت تمام قطعات پایه 4رو باز کردم از طریق مقاومت 10کیلو ب پایه 4و گراند ولتاژ 4تا 24ب دست اومد فقط ولت متر ب خروجی متصل هست فعلآ باری نکشیدیم ببینم افت ولتاژ دارم یانه درضمن مقاومت ک پایه دو رو یک ولت کرده بودم جدا کردم البته در ولتاژ 5ولت و4ولت چاپر بزرگ صدا میده ک ولتاژ vccرو تو اون حالت گرفتم 8ولت می شه در حالت عادی ولتاژ تغذیه vcc...24ولت هست
دیگه اون مشکل ک ولوم رو بشتر میچرخوندم افت ولتاژ داشتم بدون اضافه کردن مقاومت ب پایه یک ولوم و گراند برطرف شد فقط بخشی از ابتدای ولوم بی ثمر هست.جریان یک آمپر از تغذیه کشیدم ولوم رو 24ولت 6ولت افت ولتاژ داره و به 18ولت تبدیل میشه ک ایراد از ضعف تغذیه خودم هست ب احتمال زیاد
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

سلام و عرض ادب خدمت شما استاد....
طبق فرمایش شما تمام قطعات مرتبط ب پایه یک رو جدا کردم و فقط ولوم نمونه گیری ولتاژ ب پایه یک وصل شد هیچ تغییر نداشت تمام قطعات پایه 4رو باز کردم از طریق مقاومت 10کیلو ب پایه 4و گراند ولتاژ 4تا 24ب دست اومد فقط ولت متر ب خروجی متصل هست فعلآ باری نکشیدیم ببینم افت ولتاژ دارم یانه درضمن مقاومت ک پایه دو رو یک ولت کرده بودم جدا کردم البته در ولتاژ 5ولت و4ولت چاپر بزرگ صدا میده ک ولتاژ vccرو تو اون حالت گرفتم 8ولت می شه در حالت عادی ولتاژ تغذیه vcc...24ولت هست
دیگه اون مشکل ک ولوم رو بشتر میچرخوندم افت ولتاژ داشتم بدون اضافه کردن مقاومت ب پایه یک ولوم و گراند برطرف شد فقط بخشی از ابتدای ولوم بی ثمر هست.جریان یک آمپر از تغذیه کشیدم ولوم رو 24ولت 6ولت افت ولتاژ داره و به 18ولت تبدیل میشه ک ایراد از ضعف تغذیه خودم هست ب احتمال زیاد
سپاس

درود

بنابه گزارش اخیر شما و با توجه به فقد نقشه که بررسی دقیق را ناممکن ساخته ، لذا حدس میزنم قطعات مرتبط با پایه ۴ اشکال داره و افت ولتاژ ناشی از جریان بدلیل اتصال غیر عادی و موقت پایه ۴ است که آزمایشی صورت گرفته است و بهمین علت قادر به اصلاح ولتاژ نیست.
ناحیه بی اثر با سری کردن مقاومت مناسب با پایه انتهایی پتانسیومتر مرتفع میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام یه پاور تعمیری دارم که نقشه اش مشابه نقشه صفحه اول هست با مقدار کمی اختلاف پاور 12 ولت 20 امپر که با مدار لامپ 100 وات سری بستم موقع برقرای جریان لامپ روشن میشخ در حد نیم ثانیه کمتر و خاموش میشه ال ای دی پاور هم روشن میشه و بسرعت پاور خاموش میشه
کارهایی که کردم خازنهی بزرگ رو تعویض کردم و دوسر خازنها 155 ولت دارم ترانزیستور سویچینگ 13009 و مقاومتها و دیودهای درایو کنندش هم تست شد مشکلی نداشتن
دیود شاتکی تست شد مشکلی نداشت خازنهای ثانویه فیلتر تست شد
دیگه کلافم کرده
ایسی کنترل 494 ولتاژ ندارم البته اول راه اندازی یه ولتاژ میاد رو ایسی ولی سریع قطع میشه
خازنهای الکترولیت 4.7 - 47 - 1 -22 میکرو قسمت ایسی کنترل تعویض شدند
کسی نظری نداره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام یه پاور تعمیری دارم که نقشه اش مشابه نقشه صفحه اول هست با مقدار کمی اختلاف پاور 12 ولت 20 امپر که با مدار لامپ 100 وات سری بستم موقع برقرای جریان لامپ روشن میشخ در حد نیم ثانیه کمتر و خاموش میشه ال ای دی پاور هم روشن میشه و بسرعت پاور خاموش میشه
کارهایی که کردم خازنهی بزرگ رو تعویض کردم و دوسر خازنها 155 ولت دارم ترانزیستور سویچینگ 13009 و مقاومتها و دیودهای درایو کنندش هم تست شد مشکلی نداشتن
دیود شاتکی تست شد مشکلی نداشت خازنهای ثانویه فیلتر تست شد
دیگه کلافم کرده
ایسی کنترل 494 ولتاژ ندارم البته اول راه اندازی یه ولتاژ میاد رو ایسی ولی سریع قطع میشه
خازنهای الکترولیت 4.7 - 47 - 1 -22 میکرو قسمت ایسی کنترل تعویض شدند
کسی نظری نداره؟

درود
با توجه به تحلیل و نحوه عیب یابی که در همین تاپیک هست و راحت الحلقوم شده ، دیگه چرا الکی تعویض و خارج از مدار تست میکنی که ممکنه ایراد اضافه بشه؟
از مراحل عیب یابی چه نتیجه حاصل شد؟
احتمال صدمه ۴۹۴ خیلی خیلی کم و ناچیزه و قبل از اطمینان الکی عوض نکن.
یکلحظه اول چند ولت در پایه تغذیه آی سی داری؟

احتمالا حس و حال نداری مراحل عیب یابی پست ۳ را بخونی.

کلکتور امیتر Q5 را شورت کن سپس
ولتمتر را به خروجی تغذیه متصل کن و همینطور متصل باشه سپس

تغذیه خارجی مانند آداپتور را آماده کن و منفی آنرا به گراند (پایه ۷ آی سی) متصل کن.

سپس تغذیه معیوب را به برق بزن و از برق قطع کن ( تاکید میکنم برق را حتما قطع کن ) و فورا مثبت آداپتور را به پایه تغذیه آی سی ۴۹۴ (پایه ۱۲) متصل کن (باید قبل از تخلیه دو خازن بزرگ متصل کنی ) و ببین خروجی برای لحظاتی ولتاژ میده؟

سپس کلافه نشو درست میشه.
شما که همیشه ۲۱ میاری چرا کلافه میشی ؟ !!!

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام
با اتصال ولتاژ 15 ولت به تغذیه ایسی و اتصال کلکتور امیتر ترانزیستور 1815 ولتاژ در خروجی پاور میاد وتا دشارژ خازنها برقرار هست و طبق دستور خازنهای 27 و 18 گرچه قبلا تعویض شده بودن بازم تعویض شد البته لازم بذکره روی پاور من شماره خازنها فرق داشتن مه با تطابق با نقشه خازنهای ذکر شده تعویض شدند ولی متاسفانه مشکل همچنان پابرجاست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
با اتصال ولتاژ 15 ولت به تغذیه ایسی و اتصال کلکتور امیتر ترانزیستور 1815 ولتاژ در خروجی پاور میاد وتا دشارژ خازنها برقرار هست و طبق دستور خازنهای 27 و 18 گرچه قبلا تعویض شده بودن بازم تعویض شد البته لازم بذکره روی پاور من شماره خازنها فرق داشتن مه با تطابق با نقشه خازنهای ذکر شده تعویض شدند ولی متاسفانه مشکل همچنان پابرجاست؟

درود

زمان تست و با تغذیه خارجی آی سی آیا ولتاژ خروجی کامل بود و کم نبود؟

ابتدا R14. , R8 که نقشه این تاپیک است را تست کن. ۳۹۰ کیلو طبق این نقشه است ولی در تغذیه شما هم باید بزرگتر از ۱۰۰ کیلو باشه که به مقاومت کم اهمی متصله که اون مقاومت کم اهم به بیس ترانزیسور قدزت متصل شده.

میتونی زمانیکه از برق کشیدی با یک پنبه خیس یک خط مرطوب از یک پایه مقاومت تا پایه دیگر بکشی که درواقع یک خط مرطوب با مقاومت موازی میشه حالا فورا به برق بزن ببین درست میشه
مقاومت بعدی هم همینطور تست کن
ممکنه بجای ۳۹۰ کیلو از دو مقاومت سری حدود ۱۵۰ کیلو استفاده کرده باشه ولی مقاومتش چاقه و حدود یک یا دو واته و تابلو هست چون بزرگتر از بقیه مقاومت هاست.
اگه بجای ۲ تا ۳۹۰ کیلو ۴ مقاومت بود نیاز نیست که همزمان دو مقاومت را مرطوب کنی بازم هر ۴ تا رو تک تک تست کن
مقاومت را غرق آب نکنی باباش دربیاد؟
فقط یک خط مرطوب

اگه درست نشد و مقاومتی معیوب نبود c14 , c9 که ۴.۷ میکرو ۵۰ ولتی است عوض کن درست میشه.
دیگه الکی چیزی عوض نکن

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
مقاومت ها 150کیلو هستن و کم اهم هم1.6 اهم دو واته که همه رو یه پایه شو در اوردم و اهمشون درست بود بازم چند تا شو تعویض کردم
در رابطه خازنهای 50ولتی همه تعویض شدند قط یدونه22میکرو بود که نداشتم بیرون از مدار با مولتی متر تست خازن گرفتم دقیقا22.4میکرو تشون داد دوباره جا زدم

اگه پاور با تغذیه ایسی خارجی بسره به برق باشه مشکلی پیش میاد؟

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
راستی یادم رفت بگم ولتاژ خروجی با تغذیه خارجی از 12 ولت شروع میشه بعد کم کم پایین میاد

مهندس من فکر نکنم درایورهای ترانزیستور اصلی مشکل داشته باشه یا نشتی خازن تو مدار تغذیه ایسی باشه جریان لازم برای تغذیه ایسی از ترانفورمر اصلی میاد کهبعد از گذشت از دیودfr104 میره به ایسی و مدارات ایسی میرسه
بنظرم خروجی ترنسفورمر مشکلی داره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
مقاومت ها 150کیلو هستن و کم اهم هم1.6 اهم دو واته که همه رو یه پایه شو در اوردم و اهمشون درست بود بازم چند تا شو تعویض کردم
در رابطه خازنهای 50ولتی همه تعویض شدند قط یدونه22میکرو بود که نداشتم بیرون از مدار با مولتی متر تست خازن گرفتم دقیقا22.4میکرو تشون داد دوباره جا زدم

اگه پاور با تغذیه ایسی خارجی بسره به برق باشه مشکلی پیش میاد؟

درود

عزیزم درست میشه باید ایراد مشخص بشه فقط پاسخ بده و جاده خاکی نرو الکی هم عوض نکن که پیچیدش میکنی و ممکنه خطایی پیش بیاد و تمام نتیجه گیری ها رو مخدوش کنه
پاسخ سوالاتم را بدقت بده یک درمیان پاسخ نده
دوباره می پرسم
زمان تست با تغذیه خارجی آیا ولتاژ خروجی کامل بود؟
آیا دو خازن ۴.۷ در طبقه قدرت که به ترانس کوچکی متصله را عوض کردی ؟

دو دیود ۱۱ و ۱۲ این نقشه که به ترانس بزرگ متصله بعد از کاتدها c27 است مدار بعد از این c27 را قطع کن که قادر به تغذیه آی سی نباشه .یعنی دو دیود و خازن ۲۷ سر جاش باشه ولی بعدش قطع بشه که جایی رو تغذیه نکنه
حالا به برق بزن ببین روی این خازن c27 ولتاژ میادو چند ولته ؟
Q5 باید همچنان تا پایان تعمیر شورت باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
راستی یادم رفت بگم ولتاژ خروجی با تغذیه خارجی از 12 ولت شروع میشه بعد کم کم پایین میاد

مهندس من فکر نکنم درایورهای ترانزیستور اصلی مشکل داشته باشه یا نشتی خازن تو مدار تغذیه ایسی باشه جریان لازم برای تغذیه ایسی از ترانفورمر اصلی میاد کهبعد از گذشت از دیودfr104 میره به ایسی و مدارات ایسی میرسه
بنظرم خروجی ترنسفورمر مشکلی داره

درود

مهندس من فکر نکنم درایورهای ترانزیستور اصلی مشکل داشته باشه
اگه اشکالو میدونی چرا درست نمیکنی؟
مگه چه قطعاتی رو تست کردی که فکر میکنی عیب را در طبقه درایور دیدم ؟
شاید تابحال ۱۰ بار گفتم الکی چیری عوض نکن ولی در هر پست جدید میگی دوباره فلان و فلان را عوض کردم
عزیزم پیچیدش میکنی
اگه بازم چیزی عوض کنی دیگه نمیتونم کاری کنم چون ممکنه یک خطا ، نتیجه گیری های منو مخدوش کنه و به درازا بکشه و در صورتی میتونیم نتیجه بگیریم گه دوباره آزمایشات را از اول آغاز کنیم
پس هرگز تا پایان تعمیر خودسرانه کاری نکن.
اگه بیشتر از من میدونی نباید بمن محول میکردی و اگه بمن محول کردی باید فقط به توصیه من عمل کنی وگرنه گیجم میکنی و امیدوارم دیگه بدون اطلاعم کاری نکنی .

احتمالا کارهایی که گفتم بدرستی انجام ندادی زیرا باید با احتمال ۹۹ درصد درست میشد؟
البته با اینهمه تعویض امکان خطای دستکاری را فوق العاده بالا بردی و لذا شاید عیب دستی و غیر عادی اضافه کردی.
اگه پاسخ درست و دقیق و سریع بدی سریع درست میشه ولی سوال ساده را پاسخ نمیدی و مدام تعویض میکنی و میگی همه رو عوض کردی و درست نشد ولی میدونی عیب کجاست .

کدوم دو خازن ۴.۷ را عوض کردی و لذا کجا بودند و متصل به چه قطعه ای بودند؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا