آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: دیود سوخته در لپ تاپ DELL مدل PP05L

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,848
با سلام خدمت دوستان

یه لپ تاپ Dell مدل PP05L هست که وقتی مشتری آورد روشن نمیشد
وقتی شارژر رو به برق میزدیم چراغ شارژر روشن می شد و ولتاژ خروجی شارژر کاملاً صحیح بود
اما وقتی شارژر رو به لپ تاپ میزدیم به محض اتصال چراغ شارژر خاموش می شد
باید یکبار شارژر رو از برق خارج می کردیم و دوباره به برق میزدیم تا چراغ شارژر روشن بشه . مسلماً این ایراد نشون دهنده اینه که یک جای مدار لپ تاپ اتصالی داریم
برد لپ تاپ رو خارج کردم و بررسی کردم دیدم یک طرف برد 4 تا دیود به شماره NEhJE8 به صورت دو تا دوتا جلوی همدیگه قرارگرفته اند (2 تا بالا - دوتا پایین) کنار همدیگه
2 تا از این دیود ها خال زده بود و شورتی کامل نشون میداد . ولی دوتای دیگه سالم بودند . دیود های سوخته رو که از روی برد خارج کردم و جای دیود ها رو تست گرفتم دیدم باز هم توی برد شورت نشون میده و جای دیگه هم اتصال داریم
پشت برد رو که بررسی کردم یک آی سی AP358 هم خال زده بود . این آی سی رو که خارج کردم دیدم اتصال کوتاه برد رفع شد .
آی سی مذکور در بازار بود . خریدم ولی اون دیود رو نتونستم پیدا کنم .اندازه اش حدود 6 میلی متر در 2 میلیمتر هستش
بنظرم آی سی آمپر بالایی هست
بنظرتون چه دیودی رو میتونم جایگزین کنم ؟
توی برد این لپ تاپ از این مدل دیودها با این شماره زیاد هستش . با توجه به قدیمی بودن لپ تاپ و اینکه یکسری ماژول هایی که داره و امروزه دیگه استفاده نمیشه میتونیم دو تا دیود از یه قسمت برد خارج کنیم و جایگزین اون کنیم ؟ منظورم به این هستش که اون دو تا دیود رو از یک قسمت از برد که مدار مثلاٌ رم ریدر یا امثال اینها که در لپ تاپ های قدیمی هست خارج کنیم . اون قسمت از برد از کار میوفته و ما هم نمیخوایم از قابلیت اش در حین کار با کامپیوتر استفاده کنیم .
فرضاً میگم : اگه لپ تاپ فلاپی درایو داشت و در مدار فلاپی درایو از این نوع دیود استفاده شده بود ما چون دیگه از فلاپی امروزه استفاده نمی کنیم بتونیم از فلاپی دیود رو خارج و در محلی که اون دوتا دیود سوخته هست جایگزین کنیم .(البته فلاپی رو برای مثال عرض کردم که مثلاً فرض میکنیم لپ تاپ فلاپی درایو داره)

ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به قدیمی بودن لپ تاپ ،بنظر بنده بهترین کار همون تعویض و جابجایی دیود های مورد نظر از سایر قسمتهای برد هست .البته بنظر بنده بهتره اون 2 تا دیود دیگه رو هم تعویض کنید .یعنی هر 4 تا دیود .با توجه به سوختن 2 تا دیود ،احتمال وجود نشتی در این دیود ها هم وجود داره .
موفق باشید .

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,848
با سلام من دیتاشیت این قطعه رو که گرفتم متوجه شدم که این قطعه دیود نیست بلکه یک نوع خازن تانتالیوم هستش . ولی قیافه اش خیلی به دیود شبیه بود خازن 150 میکروفاراد 6/3 ولت دوستان هنوز نظر به جا به جایی قطعات از قسمت های دیگه برد (جایی که به قابلیت های قدیمی لپ تاپ ارتباط داشته باشد) دارند ؟

در عکس شماره 1 که با عدد مشخص کردم 2 عدد خازن در کنار یک اسلات دیوایس های قدیمی وجود دارد . به نظر شما میشه از این ها استفاده کرد ؟ یعنی اینها رو در بیارم و جایگزین اون دو تا خازن سوخته کنم . میشه ؟
IMG_20161118_192758.jpg

IMG_20161118_192832.jpg

IMG_20161118_193138.jpg

IMG_20161118_193226.jpg

IMG_20161118_193306.jpg
IMG_20161118_193238.jpg

IMG_20161118_193401.jpg
IMG_20161118_193025.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
بنده هم با نظر استاد عزیزمون در مورد خرید خازن موافقم .چون براحتی می تونید تهیه کنید .روی برد های اوراقی هم بوفور هست .منتهی به نظر بنده ،برای تست و اطمینان از رفع ایراد در اون قسمت ،موقتا می تونید جایگزین کنید و در صورت راه افتادن سیستم ،نسبت به تهیه خازن ها اقدام کنید .منتهی خازن های مورد نظر رو باید طبق شماتیک از محلی بردارید که تاثیری در کارکرد کلی دستگاه نداشته باشه .
موفق باشید .

بالا