آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن HP 8440P

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
چندروزه پیش یکی از همکارام یه لب تاب HP 8440P برام اورده که روشن نمیشه.
قبل از باز کردن یه سری اقدامات اولیه انجام دادم درست نشد :90000000:
بعد از بازکردن متوجه شدم یه قطعه کناریه مقاومت کنده شده و خود مقاومت اینقدر داغ میشه که دست ادم رو میسوزنه .
بعد از اون تمام مین رو تمیز کردم و دوباره به بررسی چشمی و تست حرارت پرداختم هیچ داغی و هیچ مشکلی تو برد ندیدم بجز اون مقاومت و قطعه X .
الان نمیدونم چی جای اون مقاومت داغ شده بزارم و اون قطعه پریده هم چیه ؟
ولتاژ ای سی بایوس و سویچ 1.9 ولت بود
مدل مادربورد و عکسها
KCL00 LA-4902P
REV:1.0
2010-08-06

IC BIOS
MX25L6445E

عکس مقوامت و پریدگی قطعه
1.jpg

DSC_0072.jpg
باسپاس

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
با توجه به تصویر زیر از شماتیک دستگاه ،ظاهرا اون المان که جایش خالیست یک خازن است ،دیود های داخل تصویر و همچنین فت های PQ1107,PQ1108,PQ1109,PQ1110 را تست بفرمایید.

Untitled2.jpg

همچنین،دیتاشیت این بورد را در آدرس زیر برایتان آپلود کردم:

http://www.irantk.ir/irantk25106-8/#post493319

موفق باشید

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
قبل از همه چیز ممنون شمابزرگوارانم
شرمنده یه کم سرم شلوغ بود الان تونستم به لب تاب برسم
طبق شماتیک خازن رو جایگزین کردم و مقاومت مخدوش شده رو هم تست کردم اهم بالا داشت و یه دونه سالم رو جایگزین کردم .
فت های مذکور رو هم تست کردم ایرادی نداشتن (بیرون برد تست شده)
شارژر رو وصل کردم پایه خازن گذاشته شده 2.6 ولت بود ولی متوجه شدم بازم شروع به داغ شدن میکنه تا بیام خاموشش کنم دیدم مقاومت عوض شده دوباره سوخت و یه جرقه کوچیک زد
دیود بعد .pd1110 رو هم تست کردم که یه دیود بود اونم سالم بود زیاد نتونستم تست کنم یه مشتری لج داشتم تا الان داشتم کار اون رو تمام میکردم الان هم دارم میرم یه جای انشالله بعد عصر بتونم شروع به عیب یابی کنم
ممنون میشم نظراتتون بگید

آخرین ویرایش:

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
دیروز از شانس من یه خورده کار واسم پیش اومد دیگه صلاح ندونستم لب تاب رو دستکاری کنم ولی انشالله فردا صبح اولین کار بررسی دوباره لب تاب هست و دقیق تر بررسی میشه
فقط دیشب هوس کردم رفتم مغازه و حدود چند دقیقه ای با لب تاب ور رفتم و دوباره مقاومت رو عوض کردم و حازن هم از روی یه لب تاب اوراقی برداشتم دقیقا همون مشخصات اما به محض وصل کردن شارژر در جا داغ شد و سوخت خیلی سریع!
بعد از اون هردوتا قطعه رو دراوردم پایه هاشون رو چک کردم مشکلی نداشت
قطعات دوربرش که در عکس بالا هست رو تمام چک کردم مشکلی نداشت
فت ها هم که جناب nptiak فرمودن رو تست کردم بازم مشکلی نداشت
مسیر بعد مقاومت 1101 هم به یه ای سی ختم میشه رو چک کردم مشکلی نداشت
از نظر اتصالی هم در اونجا یعنی اون منطقه که قطعه داغ میکنه گشتم هیچ اتصالی ندیدم فقط مونده فردا تمام دوباره چک کنم ببینم مشکلی چیزی نمیبینم
ممنون میشم شما دوستان و همکاران نظراتتون رو بفرمایید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
شما باید مصرف کننده ای که مربوط به این مسیر هست رو پیدا کنید و ببینید این قسمت به چی مربوط می شه و چه کاری انجام می ده .با توضیحاتی که شما فرمودید بعد این قطعات یک مورد معیوب وجود داره که باعث داغ شدن و سوختن مقاومت می شه .به نزدیکترین قطعات بسنده نکنید .
موفق باشید .

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
پاسخ : رد: روشن نشدن HP 8440P

سلام
دیروز از شانس من یه خورده کار واسم پیش اومد دیگه صلاح ندونستم لب تاب رو دستکاری کنم ولی انشالله فردا صبح اولین کار بررسی دوباره لب تاب هست و دقیق تر بررسی میشه
فقط دیشب هوس کردم رفتم مغازه و حدود چند دقیقه ای با لب تاب ور رفتم و دوباره مقاومت رو عوض کردم و حازن هم از روی یه لب تاب اوراقی برداشتم دقیقا همون مشخصات اما به محض وصل کردن شارژر در جا داغ شد و سوخت خیلی سریع!
بعد از اون هردوتا قطعه رو دراوردم پایه هاشون رو چک کردم مشکلی نداشت
قطعات دوربرش که در عکس بالا هست رو تمام چک کردم مشکلی نداشت
فت ها هم که جناب nptiak فرمودن رو تست کردم بازم مشکلی نداشت
مسیر بعد مقاومت 1101 هم به یه ای سی ختم میشه رو چک کردم مشکلی نداشت
از نظر اتصالی هم در اونجا یعنی اون منطقه که قطعه داغ میکنه گشتم هیچ اتصالی ندیدم فقط مونده فردا تمام دوباره چک کنم ببینم مشکلی چیزی نمیبینم
ممنون میشم شما دوستان و همکاران نظراتتون رو بفرمایید

سلام دوست عزیز،
اون مقاومتی که میسوزه باید از یک طرف به PD1100 و PD1102 و از طرف دیگه به اون خازن که جایگذاری میشه و همینطور به PD1110 و PD1101 متصل باشه، ببینید ارتباطات به همین شکل هست؟
همونطور که جناب cybernova فرمودن با دنبال کردن مسیر اون مقاومت به قطعهء معیوب خواهید رسید.
موفق باشید

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
ممنون از همه شما عزیزان
شرمنده یه کم سرم شلوغ و گرفتاری شخصی داشتم و زیاد نتونستم درگیر کارهای تعمیرگاه باشم
امروز شروع به عیب یابی کردم
سلام دوست عزیز،
اون مقاومتی که میسوزه باید از یک طرف به PD1100 و PD1102 و از طرف دیگه به اون خازن که جایگذاری میشه و همینطور به PD1110 و PD1101 متصل باشه، ببینید ارتباطات به همین شکل هست؟
همونطور که جناب cybernova فرمودن با دنبال کردن مسیر اون مقاومت به قطعهء معیوب خواهید رسید.
موفق باشید
اتصالات درست بودند

===================================================================
مسیر رو ادامه دادم و به قطعاتی که مشکوک شدم درش اوردم و بیرون برد تست کردم ولی مشکلی ندیدم .
بعد از یه کم کار روی اون بخش و به نتیجه نرسیدن شروع به تست بوق کردم و دو سه جای دیگه مدار نسبت به زمین بوق میزد
یکیش محل ولتاژ 3.3 به شماره PJP305 و خازن کنارش که کلا بوق میزد بیرون برد خازنش تست شد ایرادی نداشت مقاومتهای بعد از اون رو هم تست کردم مشکلی نداشتن فقط PU303 پایه 4 و5 به هم بوق میزد وقتی بررسی میکردم مقاومت های PR322 . PR323 و خازن PC320 به این پایه های 4 5 وصل هستن .
تمام مدار اون بخش یعنی +3VEXTLP رو تست کردم فقط همین PU303 مشکوک بود اونم مقاومت 323 20 کیلو اهم هست و به زمین وصل هست خود مقاومت وصل نیست ولی راستیتش اینو نمیدونم که ورودی مقاومت 323 که به پایه 4 رفته باید نسبت به زمین بوق بزنه یا نه ولی به نظرم باید بوق نزنه چون مقاومت 20 کیلو هست مولتی متر نمیتونه و نباید صدای بوق بزنه درسته؟

در قسمت بعدی هم پایه 4 ای سی بایوس به پایه 8 ای سی بایوس راه میده که پایه 8 تو شماتیک ولتاژ 3.3 ولت هست خازنش هم مشکلی نداره!
در قسمت بعدی هم یه خازن 4.7 میکرو فاراد فکر کنم باشه در قسمت ای سی IO اونم نسبت به زمین بوق ممتد میزنه و خود پایه های ای سی ای او در اون قسمت هیمنطور
خلاصه کلا به قسمت 3.3 ولت مشکوک شدم وقتی رفتم دیتاشیت رو مطالعه کردم دنبال ای سی رگولاتور یا تولید کننده ولتاژ 3.3 و 5 ولت گشتم رسیدم به همون PU301 وقتی میگشتم سطح ای سی رو پاک کردم هرکاری کردم نتونستم مشخصات روی ای سی رو بخونم حتی روش خمیر سیلیکون مالیدم و پاک کردم بازم با لوپ اصلا قابل خوندن نبود قبلا با خمیر سیلیکون مالیدن راحت میتونستم بدونه هیچ وسیله ای مشخصات ای سی رو بخونم ولی این اصلا مشخصات نداشت فقط یک یا دو شماره به صورت نیمه واضح بود
بعد از اون به همین ای سی مشکوک شدم وقتی تمام تمیزش کردم یه نقطه یا خال روی ای سی دیدم که براتون عکسش رو گذاشتم فکر کنم مشکل از همین PU301 باشه زیر نور خیلی وضح هست عکسش فکر نکنم زیاد خوب باشه شاید بشه تشخیص داد .
دیروقت بود وگرنه ای سی رو برمیداشتم ببینم چطوری هست مشکل اتصالی پابرجاست یا نه از این مدل هم فکر نکنم داشته باشم باید برم تو اوراقی ها بگردم ببینم هست
3.jpg
1.jpg
یه کمم گیج زدم :)
با سپاس

آخرین ویرایش:

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
ممنون
فردا انشالله ببینم تو ارواقی ها پیدا میشه یا باید سفارش بدم
اگه نداشتم قبل از سفارش با مشتری هماهنگ میکنم ببینم در صورت درست شدن احتمالی هزینه اش رو میپردازه یا نه .
با سپاس

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا