آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

سلام استاد غزال بدلیل کمبود ولوم سوبل(سه ردیفه ) برای ساخت دیمر سه فاز میتونیم از این روشی که اقا مجید گفته استفاده کنیم بطوری که بجای ولوم سوبل از سه عدد اپتو ترایاک بهره ببریم و خروجی اپتو ترایاک هارا بجای هر ردیف ولوم استفاده کنیم و سر وردیهای اپتو ترایاکها را موازی و با یک ولوم تک کنترل کنیم تا مقاومت خروجی اپتوترایاکها تغییر کنه و در نتیجه خروجی دیمر سه فاز تغییر کنه؟ ایا پیشنهادی دارین ؟

درود
هر چند نمیدونم هدف شما چیه و چه مصرف کننده هایی را میخواین کنترل کنید اما
همین روشی که با ۳ کوپلر ۳فاز را کنترل کنید بله میتونید کنترل کنید
البته با توجه به اختلاف فازها توان مصرفی هر فاز متفاوت با یکدیگر میشه ولی هر فاز قابل کنترل میشه
بعبارتی فقط یکفاز مطابق میل شما و دو فاز دیگر تابع معادلات وابسته به آن تغییر میکنه.
زیرا وقتی فرمان آتش صادر میشه شرایط ۳ فاز مساوی نیست و هر فاز در شرایط متفاوت با دیگری است.
بعبارت دیگر اگر بخواهید هر ۳ فاز بصورت یکسان ، توان ۳ مصرف کننده را کنترل کنه دراینصورت با روشی که فرمودید نمیشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام ببخشید استاد برای کنترل دور موتور سه فاز با توان حدود 1 اسب که قبلا با دیمر سه فاز کنترل میشد از اونجایی که ولوم سوبل در بازار پیدا نمیشه برای همین طرح کوپلرها رو پیشنهاد دادم برای تغییر دادن ولتاژ وردیهای (دیود داخلی)کوپلرهای موازی شده از منبع تغذیه خارجی مثلا 5 ولت با ولوم 5 کیلو و مقاومت سری استفاده بشه مناسبه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام ببخشید استاد برای کنترل دور موتور سه فاز با توان حدود 1 اسب که قبلا با دیمر سه فاز کنترل میشد از اونجایی که ولوم سوبل در بازار پیدا نمیشه برای همین طرح کوپلرها رو پیشنهاد دادم برای تغییر دادن ولتاژ وردیهای (دیود داخلی)کوپلرهای موازی شده از منبع تغذیه خارجی مثلا 5 ولت با ولوم 5 کیلو و مقاومت سری استفاده بشه مناسبه ؟

درود

برای استفاده از روش پیشنهادی در کنترل دور موتور ۳ فاز ، هرچند بنظر میرسه روش صحیحی نیست اما مشخصات و نوع موتور را اعلام کن و اگه مقدوره نقشه اصلی و نقشه تغییرات پیشنهادی را ارسال کن بررسی کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام.
رحمت جان عنوان تایپیک با موضوع شما یکی نیست لطفا یک تایپیک جدید با عنوان مناسب ایجاد کن .
این کار باعث منظم شدن مطالب سایت میشود .

khajeh76

کاربر vip
کاربر
2018-03-11
2
1
سلام استاد من هیتر یاکسون702 دارم دمای هیتر بالای 330 نمیره میتونه بخاطر شکستگی شیشه دسته باشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام استاد من هیتر یاکسون702 دارم دمای هیتر بالای 330 نمیره میتونه بخاطر شکستگی شیشه دسته باشه

درود

شاید حرارت بالا میره ولی بدلایلی از جمله جابجایی سنسور و استقرار در محل نامناسب ، نمایشگر حرارت پایین تر از حرا ت تولیدی نشون میده.
لذا ابتدا مطمئن شو ، یعنی باید ببینی نمایشگر ، حرارت تولیدی را نشون میده و غیرواقعی نشون نمیده .
آیا از لحظه صدمه دسته ، این عیب ظاهر شده ؟
بهتره موقتا یک دسته کامل تهیه و تست کنی .

سپاس

alisame

کاربر vip
کاربر
2013-01-28
74
147
سلام هیتر یاکسون 850 بدستم رسیده که به محض وصل برق هیتر برای 30 ثانیه بدون وصل کلید کار می کند و بعد قطع می شود .ترایاک ها هم چک شده و سالم هستند.جایی نمومده چک نکرده باشم لطفا راهنمایی بفرمایید.ضمنا اپتی کوپلرها رو هم با وجود سالم بودن تعویض کردم که تاثیری نداشت.به ورودی وقتی 220 میدهیم بدون وصل سایر سوکت ها هم ال ای دی روشن شده و سوکت پمپ هیتر ولتاژ می اید. IMG_3995.JPGIMG_3996.JPGIMG_3997.JPG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام هیتر یاکسون 850 بدستم رسیده که به محض وصل برق هیتر برای 30 ثانیه بدون وصل کلید کار می کند و بعد قطع می شود .ترایاک ها هم چک شده و سالم هستند.جایی نمومده چک نکرده باشم لطفا راهنمایی بفرمایید.ضمنا اپتی کوپلرها رو هم با وجود سالم بودن تعویض کردم که تاثیری نداشت.به ورودی وقتی 220 میدهیم بدون وصل سایر سوکت ها هم ال ای دی روشن شده و سوکت پمپ هیتر ولتاژ می اید.مشاهده فایل‌پیوست 154166مشاهده فایل‌پیوست 154167مشاهده فایل‌پیوست 154168

درود

آفرین ، هر کاری که نباید انجام میدادی فروگذار نکردی و انجام دادی
تعویض شانسی و تصادفی موجب ظهور عیوبی میشه که به عقل جن هم نمیرسه.

آیا هیتر عوض شده؟
آیا حادثه ای مصادف با ظهور عیب اتفاق افتاده ، مثلا بعد از دستکاری یا همزمان با جوشکاری یا افزایش ولتاژ شبکه و غیره این عیب ظاهر شده؟
آیا نقشه داری و یا شباهتی با نقشه موجود داره؟

سپاس

alisame

کاربر vip
کاربر
2013-01-28
74
147
درود

آفرین ، هر کاری که نباید انجام میدادی فروگذار نکردی و انجام دادی
تعویض شانسی و تصادفی موجب ظهور عیوبی میشه که به عقل جن هم نمیرسه.

آیا هیتر عوض شده؟
آیا حادثه ای مصادف با ظهور عیب اتفاق افتاده ، مثلا بعد از دستکاری یا همزمان با جوشکاری یا افزایش ولتاژ شبکه و غیره این عیب ظاهر شده؟
آیا نقشه داری و یا شباهتی با نقشه موجود داره؟

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال .استاد دستگاه با همین شرایطی که عرض کردم بدستم رسیده .در ابتدا کار تعمیر یکی از ترایاک ها خراب بوده و تعویض شده فتوکوپلر کنارش هم داغ میکرد که انرو هم تعویض کردم.بقیه المان ها هم تست شده و سالم بودند .بنده چیزی رو بی جهت تعویض نکردم .ایراد گفته شده هم به قوت خودش باقیست و فرقی نکرده .مدار رو هم با تصاویر چند پست قبل که شباهت داره چک کردم تا شاید به دستکاری در اون پی ببرم که مشابه بود .لطفا راهنمایی بفرمایید .از اتفاقات زمان بروز ایراد بی اطلاعم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام خدمت استاد غزال .استاد دستگاه با همین شرایطی که عرض کردم بدستم رسیده .در ابتدا کار تعمیر یکی از ترایاک ها خراب بوده و تعویض شده فتوکوپلر کنارش هم داغ میکرد که انرو هم تعویض کردم.بقیه المان ها هم تست شده و سالم بودند .بنده چیزی رو بی جهت تعویض نکردم .ایراد گفته شده هم به قوت خودش باقیست و فرقی نکرده .مدار رو هم با تصاویر چند پست قبل که شباهت داره چک کردم تا شاید به دستکاری در اون پی ببرم که مشابه بود .لطفا راهنمایی بفرمایید .از اتفاقات زمان بروز ایراد بی اطلاعم

درود

یا باید نقشه ارسال کنی یا از شباهت با نقشه موجود انجمن مطمئن بشی درغیراینصورت کاری ازم ساخته نیست.
بدون نقشه چطور نحوه تست هر بخش سیستم را توصیه کنم؟
اظهار نظر کیلویی که شاید شبیه باشه یا احتمالا شبیه هست یا جمالشون شبیه است ، ثمری نداره.
آیا چند لحظه ای که روشنه هیتر خیلی شدید سرخ میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا