آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

farhad1225

کاربر
2014-02-02
12
12
سلام وقت بخیر - نه استاد اگه یک ساعت و بیشتر هم ولش کنی از 150 درجه پایین تر نمیره و روشن هست و ولوم هیتر رو هم که کم و زیاد میکنم عادی مثل زمانی که کلید روشنه باز کار میکنه و هوا هم با ولوم هوا عادی کم و زیاد میشه انگار اصلن هیتر رو خاموش نکرده بشی ! قبلن مشکلی نداشت و تا 50 میومد و خاموش میشد ولی الان مدتیه اینطور شده

farhad1225

کاربر
2014-02-02
12
12
درود

پس از خاموش کردن ، مدت زمانی کار میکنه تا المنت خنک بشه و بعد خاموش میشه.
عجله نکن و صبر کن ببین خاموش نمیشه ؟

سپاس

سلام وقت بخیر - نه استاد اگه یک ساعت و بیشتر هم ولش کنی از 150 درجه پایین تر نمیره و روشن هست و ولوم هیتر رو هم که کم و زیاد میکنم عادی مثل زمانی که کلید روشنه باز کار میکنه و هوا هم با ولوم هوا عادی کم و زیاد میشه انگار اصلن هیتر رو خاموش نکرده بشی ! قبلن مشکلی نداشت و تا 50 میومد و خاموش میشد ولی الان مدتیه اینطور شده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

باید نقشه را بررسی کنم که چرا اینطور عمل میکنه.
ولی با احتمال زیاد یک ترایاک سوخته

اهم پایه A1 و A2 کلیه ترایاک ها (اگه شماره جلوی صورتت باشه پایه که بتونی بخونی پایه سمت چپ و وسطی ) را ببین هر کدوم حدود صفر اهم بود سوخته و اگه خارج کردی و خارج از مدار هم صفر اهم بود عوضش کن.

اگه رفع نشد اطلاع بده که نقشه را بررسی کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

farhad1225

کاربر
2014-02-02
12
12
درود

باید نقشه را بررسی کنم که چرا اینطور عمل میکنه.
ولی با احتمال زیاد یک ترایاک سوخته

اهم پایه A1 و A2 کلیه ترایاک ها (اگه شماره جلوی صورتت باشه پایه که بتونی بخونی پایه سمت چپ و وسطی ) را ببین هر کدوم حدود صفر اهم بود سوخته و اگه خارج کردی و خارج از مدار هم صفر اهم بود عوضش کن.

اگه رفع نشد اطلاع بده که نقشه را بررسی کنم

سپاس
هر دو ترایاک t1 , t2 رو عوض کردم و حتی برای اطمینان دوبار با دو ترایاک نو عوض کردم ولی مشکل حل نشد و متاسفانه همونطور مثل قبل با خاموش کردن کلید مشکل باقی بود و دما از 150 پایین تر نمیره و خاموش نمیشه (بعد از خاموش کردن کلید ولوم هیتر رو کم میکنم و هوا رو هم زیاد میکنم طبق روال عادی برای کاهش دما و خاموش شدن ولی از 150 پایین تر نمیره و خاموش نمیشه و باید از برق بکشم تا کلن خاموش بشه)

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
هر دو ترایاک t1 , t2 رو عوض کردم و حتی برای اطمینان دوبار با دو ترایاک نو عوض کردم ولی مشکل حل نشد و متاسفانه همونطور مثل قبل با خاموش کردن کلید مشکل باقی بود و دما از 150 پایین تر نمیره و خاموش نمیشه (بعد از خاموش کردن کلید ولوم هیتر رو کم میکنم و هوا رو هم زیاد میکنم طبق روال عادی برای کاهش دما و خاموش شدن ولی از 150 پایین تر نمیره و خاموش نمیشه و باید از برق بکشم تا کلن خاموش بشه)

درود

کی گفتم ترایاک عوض کن ؟

با پنکه یا فن سعی کن حرارت هیتر را کمتر از ۵۰ کنی ببین خاموش میشه

و یا یک سیم المنت هیتر را را قطع کن که حرارت کم بشه ببین خاموش میشه؟
کار دیگه نکن

سپاس

farhad1225

کاربر
2014-02-02
12
12
سلام استاد وقت بخیر - دما رو بالا بردم تا 350 بعد یکی از سیمهای المنت رو (مربوط به کانکتور CN4) رو قطع کردم و کلید رو هم خاموش کردم دما از 150 پایین اومد و به 50 رسید و دستگاه خودکار خاموش شد

• Like

farhad1225

کاربر
2014-02-02
12
12
درود

کی گفتم ترایاک عوض کن ؟

با پنکه یا فن سعی کن حرارت هیتر را کمتر از ۵۰ کنی ببین خاموش میشه

و یا یک سیم المنت هیتر را را قطع کن که حرارت کم بشه ببین خاموش میشه؟
کار دیگه نکن

سپاس

سلام استاد وقت بخیر - دما رو بالا بردم تا 350 بعد یکی از سیمهای المنت رو (مربوط به کانکتور CN4) رو قطع کردم و کلید رو هم خاموش کردم دما از 150 پایین اومد و به 50 رسید و دستگاه خودکار خاموش شد

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

بازم کار خودتو کردی ؟

نگفتم دما را بالا ببر
فقط گفتم با پنکه یا فن یا قطع کردن یک سیم المنت حرارت را پایین تر از ۵۰ کنید .
و با توجه به اینکه در شرایط فوق خاموش شد .
بنابرین قطعه ای خراب شده که سیستم کنترل حرارت امکان تولید حرارت کمتر از ۱۵۰ را نمیده .
لذا باید بخش کنترل حرارت نقشه را بررسی کنم
و در این فاصله که فرصت مطالعه نقشه را پیدا کنم ، خودت هم میتونی تحلیل هیتر را مطالعه کنی و و با انجام تست هایی قطعه معیوب را پیدا کنی.

عیب ناقلایی هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

ابتدا اهم داخل مدار R21 که ۹،۱ اهمی است و R42 که ۱۵ کیلو آجری است را از دو طرف اعلام کن، سپس

در پست ۴ بند ب تست ۴ را انجام بده و نتیجه را گزارش کن.
باید روی آی سی ۱ که مربوط به هیتر است انجام بدی (نه ای سی ۲)

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
attachment.php

سیم دیگری با رنگ متفاوت مثلا قرمز به خروجی رگلاتور 12 ولتی متصل و یک مقاومت حدود 1 کیلو به انتهای این سیم هم لحیم کنید تا در تست ها برای ورودی آپ امپ ها استفاده کنیم.
حالا دستگاه را به برق بزنید و کلید دوبل در حالت روشن باشه
4- الف ) مقاومت تست 1K ( متصل به سیم آزمایش قرمز ) را به پایه 9 متصل کن = باید المنت هیتر روشن و پمپ خاموش بشه
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سلام به استاد مهربانم
استاد ممنونم از تحلیل مدار به زبان شیرین و ساده توضیح میدهید. متشکرم متشکرم
استاد در قسمت الف با متصل کردن تست مقاومت 1 کیلو به پایه 9( منفی ) اپ امپ ( D1 ) هیتر روشن میشه . طبق تحلیل مدار که به زیبای توضیح دادید. اما چرا پمپ خاموش بشه ؟

متشکرم.

• Like
بالا