آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

راهنمایی
اگه D2 را برعگس هم نصب کنی هیچ تفاوتی در عملکرد دستگاه نداره و بازم مثل سابق کار میکنه .
حالا ببین نقش D2 چیه ؟
تا جایی که من فهمیدم، بین پایه های 4 و 6 کوپلر از داخل یه دیاک نوری وجود داره که با عبور جریان از پایه های 1 و 2 ، این دیاک روشن میشه و هر چه جریان 1-2 بیشتر باشه هدایت دیاک هم بیشتر شده و در نتیجه ترایاک هم روشن تر میشه.
انگار این دیود میخواد زمان روشن بودن ترایاک و درنتیجه المنت رو به نیم سیکل کاهش بده
.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

تا جایی که من فهمیدم، بین پایه های 4 و 6 کوپلر از داخل یه دیاک نوری وجود داره که با عبور جریان از پایه های 1 و 2 ، این دیاک روشن میشه و هر چه جریان 1-2 بیشتر باشه هدایت دیاک هم بیشتر شده و در نتیجه ترایاک هم روشن تر میشه.
انگار این دیود میخواد زمان روشن بودن ترایاک و درنتیجه المنت رو به نیم سیکل کاهش بده
.

درود
آفرین

دقیقا همینطوره
قطعا المنت 110 ولتی برای هیتر استفاده کرده و با این روش که نادرسته و از دیگر نقائص دستگاه است ولتاژ موثر را متناسب با المنت ساخته ولی بشدت عمر المنت را کم کرده .

باید از سیکل کامل استفاده میکرد و با تمهیداتی ولتاژ موثر متناسب را بصورت متناوب مهیا میکرد نه بصورت نیم موج

من حیث المجموع هدف طراح حذف نیم موج برای المنت 110 ولتی بوده

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

قطعا المنت 110 ولتی برای هیتر استفاده کرده و با این روش که نادرسته و از دیگر نقائص دستگاه است ولتاژ موثر را متناسب با المنت ساخته ولی بشدت عمر المنت را کم کرده .

باید از سیکل کامل استفاده میکرد و با تمهیداتی ولتاژ موثر متناسب را بصورت متناوب مهیا میکرد نه بصورت نیم موج

من حیث المجموع هدف طراح حذف نیم موج برای المنت 110 ولتی بوده

سپاس

استاد چرا استفاده از نیم موج عمر المنت رو کم میکنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

استاد چرا استفاده از نیم موج عمر المنت رو کم میکنه؟

درود

با غلو موضوع فرض کنید با پالس های 1000 ولتی ولتاژ موثر 10 ولت بسازید بنحویکه در هر ثانیه یک یا دو ضربه 1000 ولتی داشته باشی و بین دو پالس در زمان طولانی ولتاژ صفر باشه دراینصورت درسته که ولتاژ موثر ناچیزی بدست میاد ولی بابای قطعه 10 ولتی هم درمیاد که یکلحظه 1000 ولت و مدت طولانی صفر ولت می بینه.

لذا برای اعمال AC ، فرکانس و نوع ولتاژ از مشخصه های مهم قطعاتی مانند لامپ تنگستنی و المنت است.

بنابرین درسته که با حذف نیم موج و با استفاده از ترایاک میتونیم ولتاژ موثر 110 ولت بسازیم ولی درحالیکه برای قطعات 110 ولتی مجاز به اعمال ولتاژ ماکزیمم بالاتر از 155 ولت نیستیم اما بواسطه حذف نیم سیکل مجبوریم از پیک بسیار بالاتر از 155 ولت در نیم سیکل استفاده کنیم بطوریکه مثلا یک لحظه کوتاه مجبوریم 300 ولت لحظه ای را به المنت 110 ولتی اعمال میکنیم تا به ولتاژ موثر لازم و بتبع آن به حرارت ماکزیمم دست یابیم که بشدت موجب کاهش عمر است.

بعبارت دیگر برای اینکه به حرارت X برسیم در لحظه ای که نیم سیکل اعمال میشه باید با ولتاژ غیرمجاز بالاتر ، بسیار بیشتر از حرارت X سرخ بشه تا در نیم سیکل بعد که ولتاژی نداریم جبران بشه و میانگین حرارت برابر با X بشه
و هرچقدر زمان اعمال ولتاژ کوتاه تر از نیم سیکل باشه خسارتش بیشتره چون باید از ولتاژ بسیار بسیار بالاتری استفاده کنیم
و لذا در راستای افزایش طول عمر ، بهترین ولتاژ برای تولید نور و حرارت در لامپ و المنت ، ولتاژ DC است که تغییر ولتاژ نداشته باشه و یا تغییرات ولتاژش ناچیز و کم باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

سلام بر مهندس غزال و دوستان
1-در چند جای نقشه از مدار انتگرال گیر استفاده شده طبق کتاب درسی هنرستانمون ایا تریاک بصورت پالسی کار میکنه یا بصورت خطی ؟
زیرا خروجی مدار انتگرال گیر طبق درسی که تو هنرستان میخونیم شکل موج دندادن اره ای هست یا اشتباه میکنم

2-از انجایی دیود درایور تریاک روشنتر بشه گیت تریاک روشن تر و تریاک بیشتر هدایت میکنه پس میتونه مثل ترانزیستور بصورت خطی کار کنه ؟
3-اگر برای شما مقدور در مورد راه اندازی تریاک در ولتاژهای دی سی و متناوب توضیحاتی دهید یعنی گیت نسبت به کدوم ترمینالش باید مثبت بشه یا منفی ؟
قبل از این موضوعات بیشترین کاربرد تریاک فک میکردم تو مدار دیمر ولی از این قطعه به عنوان سوییچ ولتاژ برق شهرم استفاده میشه خیلی جالب انگیز
[h=2][/h]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام بر مهندس غزال و دوستان
1-در چند جای نقشه از مدار انتگرال گیر استفاده شده طبق کتاب درسی هنرستانمون ایا تریاک بصورت پالسی کار میکنه یا بصورت خطی ؟
زیرا خروجی مدار انتگرال گیر طبق درسی که تو هنرستان میخونیم شکل موج دندادن اره ای هست یا اشتباه میکنم

2-از انجایی دیود درایور تریاک روشنتر بشه گیت تریاک روشن تر و تریاک بیشتر هدایت میکنه پس میتونه مثل ترانزیستور بصورت خطی کار کنه ؟
3-اگر برای شما مقدور در مورد راه اندازی تریاک در ولتاژهای دی سی و متناوب توضیحاتی دهید یعنی گیت نسبت به کدوم ترمینالش باید مثبت بشه یا منفی ؟
قبل از این موضوعات بیشترین کاربرد تریاک فک میکردم تو مدار دیمر ولی از این قطعه به عنوان سوییچ ولتاژ برق شهرم استفاده میشه خیلی جالب انگیز

درود

بابت مشارکت و اظهار نظر شما ممنونم
ولی اولا هیچیک از آپ امپ ها بصورت انتگرال گیر استفاده نشده و خروجی انتگرال گیر لزوما دندانه اره ای نیست و درصورتیکه ورودی آن مربعی باشد خروجی دندانه اره ای است.
ثانیا بشرح صدرالذکر تحلیل تاکید کردم بمنظور تفهیم سهل الوصول تحلیل با روش بسیار ساده و بدون نیاز به روابط و فرمول های پیچیده و حواشی مدارات که نقش موثری در هضم عملکرد دستگاه نداره به تحلیل آن میپردازیم

نقش دیود در پست های اخیر ارائه و تقدیم شد

نحوه روشن کردن ترایاک
اگر جریان کافی گیت از هر جهتی از A1 عبور کنه آماده روشن شدن میشه و اگه جریان قابل توجه مناسب که دیتا شیت مشخص میکنه از A1 , A2 عبور کنه دراینصورت ترایاک روشن شده و با قطع گیت همچنان روشن میمونه

بنابرین ولتاژ G , A1 و نیز ولتاژ A1 , A2 در هر جهتی باشه روشن میشه و لذا جهت جریان A1 , A2 و جهت جریان G , A1 اهمیتی نداره بشرطی که هر کدام از جریانها کمتر از مقدار لازم نباشه .

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

با غلو موضوع فرض کنید با پالس های 1000 ولتی ولتاژ موثر 10 ولت بسازید بنحویکه در هر ثانیه یک یا دو ضربه 1000 ولتی داشته باشی و بین دو پالس در زمان طولانی ولتاژ صفر باشه دراینصورت درسته که ولتاژ موثر ناچیزی بدست میاد ولی بابای قطعه 10 ولتی هم درمیاد که یکلحظه 1000 ولت و مدت طولانی صفر ولت می بینه.

لذا برای اعمال AC ، فرکانس و نوع ولتاژ از مشخصه های مهم قطعاتی مانند لامپ تنگستنی و المنت است.

بنابرین درسته که با حذف نیم موج و با استفاده از ترایاک میتونیم ولتاژ موثر 110 ولت بسازیم ولی درحالیکه برای قطعات 110 ولتی مجاز به اعمال ولتاژ ماکزیمم بالاتر از 155 ولت نیستیم اما بواسطه حذف نیم سیکل مجبوریم از پیک بسیار بالاتر از 155 ولت در نیم سیکل استفاده کنیم بطوریکه مثلا یک لحظه کوتاه مجبوریم 300 ولت لحظه ای را به المنت 110 ولتی اعمال میکنیم تا به ولتاژ موثر لازم و بتبع آن به حرارت ماکزیمم دست یابیم که بشدت موجب کاهش عمر است.

بعبارت دیگر برای اینکه به حرارت X برسیم در لحظه ای که نیم سیکل اعمال میشه باید با ولتاژ غیرمجاز بالاتر ، بسیار بیشتر از حرارت X سرخ بشه تا در نیم سیکل بعد که ولتاژی نداریم جبران بشه و میانگین حرارت برابر با X بشه
و هرچقدر زمان اعمال ولتاژ کوتاه تر از نیم سیکل باشه خسارتش بیشتره چون باید از ولتاژ بسیار بسیار بالاتری استفاده کنیم
و لذا در راستای افزایش طول عمر ، بهترین ولتاژ برای تولید نور و حرارت در لامپ و المنت ، ولتاژ DC است که تغییر ولتاژ نداشته باشه و یا تغییرات ولتاژش ناچیز و کم باشه

سپاس
استاد طبق معمول سؤال کوتاه ما و پاسخ مبسوط و کامل شما :angel2:

بسیار ممنونم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

استاد طبق معمول سؤال کوتاه ما و پاسخ مبسوط و کامل شما :angel2:

بسیار ممنونم

درود

اگر مطالب تقدیمی در راستای جبران کاستی های سیستم آموزشی مراجع تحصیلی تاثیر ناچیزی داشته باشه هدف و مقصود در حد بضاعت ناچیز حاصل شده و آرامشگر و التیام بخش است و مایه افتخار.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

اگر مطالب تقدیمی در راستای جبران کاستی های سیستم آموزشی مراجع تحصیلی تاثیر ناچیزی داشته باشه هدف و مقصود در حد بضاعت ناچیز حاصل شده و آرامشگر و التیام بخش است و مایه افتخار.

سپاس

استاد با اینکه بنده تحصیلات دانشگاهی دارم و کمی هم تجربه ناچیز، اما مطالعه تحلیل های شما و مواجهه با مطالب جدید عملی و کاربردی آنچنان منو به وجد میاره که قابل وصف نیست. خدا حفظتون کنه.
خوشحالم که بنده رو به شاگردی پذیرفتید
و به سؤالات سطح پایین من، پاسخهای مبسوط (شرمنده ساز) میدین.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

استاد با اینکه بنده تحصیلات دانشگاهی دارم و کمی هم تجربه ناچیز، اما مطالعه تحلیل های شما و مواجهه با مطالب جدید عملی و کاربردی آنچنان منو به وجد میاره که قابل وصف نیست. خدا حفظتون کنه.
خوشحالم که بنده رو به شاگردی پذیرفتید
و به سؤالات سطح پایین من، پاسخهای مبسوط (شرمنده ساز) میدین.

درود

از لطف شما سپاسگزارم
اینکه از تحصیلات دانشگاهی نتیجه قابل توجهی نگرفتید فقط درد شما نیست و متاسفانه این درد گریبانگیر کلیه دانشجویان کشوره
هرچند نقائص سیستم آموزش عالی کشور از بدو تولد بسیار عظیم بوده اما در قبال نقائص تازه ای که به آن افزوده شده اساسا نقصی نبوده زیرا در شرایط فعلی براحتی جای مسافرکش و استاد عوض میشه که در گذشته محال بود

و لذا نتیجه همینه که دانش ناچیزم بنحو حیرت انگیزی مورد توجه دانشجویان قرار میگیره

ازآنجاکه اساتید بیسواد و ناتوان سرمایه ای جز سمت و مقام کاذب استادی ندارند و بدلیل ضعف فاحش علمی همواره مورد تنفر و کراهت دانشجو هستند و لذا هر لحظه مرگ شخصیت علمی خود را احساس میکنند لذا با توسل به ظواهر و ریش و نماز و چاپلوسی و امثالهم موقعیت خود را مستحکم میکنند و جزء قویترین افراد هستند .
و ازآنجاکه عمدتا سوال دانشجو موجب احراز ناتوانی اینگونه اساتید میشه لذا طرح سوال علمی از سوی دانشجو غالبا منجر به غضب و مشکلات شرم آور ناشی از کسر نمره و انتخاب مجدد واحد و غیره میشه و تشدید تنفر را اجتناب ناپذیر میکنه.

و از سوی دیگر اساتید واقعی که نیازی به سوء استفاده از نمره دانشجو و خشونت و رفتارهای غیر انسانی ندارند و بسادگی قادر به انتقال دانش لازم به دانشجویان هستند و دانشجو بسهولت مفاهیم علمی و نمرات لازم را اخذ میکنه و ابهامات و سوالات علمی بگونه ای با استقبال و خرسندی اساتید واقعی مرتفع میشه و موجب تشدید عشق و علاقه و احساسات عاطفی و توفیقات علمی میشه که حیات کاذب استاد نما را تهدید میکنه.

باین ترتیب علاوه بر سیستم بسیار غلط آموزش ، دلایل و عوامل فوق الذکر مزید بر علت منتج به نتایجی میشه که حضرتعالی نمونه قابل استنتاجی از آنها هستید .
چنانکه چندین سال بسیار مشتاق و عاشقانه مترصد کسب علوم عالیه ، اوقات گرانبهایی را مصروف تحصیلات دانشگاهی فرمودید ولی ملاحظه فرمودید که جز کسب مدرک نتیجه چندانی حاصل نشد چرا ؟

چون در طرفه العینی ، مسافرکش عزیز میتونه بدلایل یاد شده استاد بشه و استاد دانشگاه ، مسافرکش
حقیر دانش چندانی ندارم اما بقدری در چنته دارم که موجبات عشق و علاقه دانشجو را فراهم و استاد کاذب را بشدت نگران کنه بطوریکه چند بار اخراج شدم
جالبه که اولین بار دلیل اخراجم این بود که با مدرک جعلی تدریس میکنم و جالبتر از آن بی قراری و اظهار لطف و اعتراض قابل توجه و پیگیری مستمر دانشجویان بود که نهایتا با لطف و اعتراض دانشجویان و پیگیری های مستمر دعوت بکار شدم و مسئول مربوطه برکنار شد . البته با احتمال قوی مقام بهتری گرفته
چون با توجه به سوابق تحصیلی که همواره در طول تحصیلاتم شاگرد اول و دانشجوی ممتاز بودم و اساسا میزان دانش و توانایی علمی پژوهشی و کلیه جوانب و اوضاع و احوال قضیه قویا مغایر با جعل مدرک است و حقایق مربوطه را از فرسنگها فاصله هم شفاف و محرز میسازد و اساسا استعلام از دانشگاههای محل تحصیلم بویژه برای هر دانشگاهی بسیار بسیار سهل الوصول و قاطع تشکیک بوده و بدیهی را بدیهی تر میساخته و اینهمه دلیل و مستند که جعلیت مدرک تحصیلی را ناچسب ترین برچسب میساخته بهیچ عنوان اهمیتی نداشته زیرا مهم اینه که فلانی دوست داشته جعلی باشه .

البته کمترین قصور متوجه اینگونه افراد نیست و منم کوچکترین گلایه ای از اینگونه افراد ندارم که بقاء خود را منوط به حیله و حقه و انهدام و افتراء می بینند و اتفاقا دلم برای آنها و حتی دلم برای هیتلر و صدام و دیگر درندگان انسانی و حیوانی هم میسوزه که بیش از دیگران قربانی شرایط اجتماعی شده اند زیرا همچون گرگ و پلنگ حیات ایشان در گرو ممات غیر است و نیش عقرب نه از ره کینه است فلذا بیش از دیگران قابل ترحم و بیشتر از آن مستحق تنبیه و مجازاتند .
به هر تقدیر آنچه مورد اشکال است مقررات و قوانینی است که گاها نوشته هم نشده ولی حاکم بر امور است و لذا اتفاقا بر پایه همین قوانینی که به رعایت آن تاکید و ملزم فرمودید ولی در سایه مسئولین برجسته ای که حتی علنا ممانعت از اجرای قانون را فریاد میکنند و حتی تر وزیر مملکت را وادار به بی قانونی میسازند ، چنین افرادی بروز و ظهور میکنند و سیستم آموزشی را در راستای سقوط و انحطاط علمی سازماندهی میکنند
بنابمراتب و به استناد خروجی دانشگاه ها ، در سیستم علمی و آموزشی ما آنچه مهم نیست علم است .

فلذا درحالیکه سوابق و مستندات تاریخی تداعیگر توانایی های منحصر بفرد و پتانسیل های فعلی بالقوه و حکایتگر این حقیقت است که خیلی بیشتر و بهتر از دیگران " ما میتوانیم " ولی ناتوانی های حاضر و محصولات زایل و توفیقات نازل و کاذب علمی که حلوا حلوا و های های میشه موید این حقیقت بدیهی است که تا وجود "استاد مسافرکش" و "مسافر کش استاد" هرگز نمیتوانیم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا