آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

مهندس من اصلا متوجه سوال شما نشدم منظورتان ان r قرمز رنگ هست که 51کیلو هست از داخل روی پمپ باد تاثیر دارد؟

سوال شما
اما زمانیکه دستگاه روشنه اینطور نیست چرا ؟

درود

اون مقاومت قرمز کارش اینه که اگز در لحظه خاموش کردن دستگاه فشار باد کمی انتخاب کرده باشید این مقاومت یه هو فشار را به حد متوسط افزایش میده و با پتانسیومتر پمپ فقط میتونی فشار هوا را بیشتر از متوسط کنی .

سوال اینه
چرا زمانیکه دستگاه را روشن میکنید دیگه مقاومت 310 کیلو ( 43 R) هیچ تاثیری در عملکرد پمپ نداره یعنی چه صفر اهم و چه 310 کیلو و چه 10 مگا اهم باشه هیچگونه اثری در عملکرد پمپ نداره ؟ چه لحظه اول چه بعد از دو روز و چه لحظه آخر

پاسخ ساده ای داره ولی بقدری در نقش 310 کیلو متمرکز شدی که توجهی به روند روشن شدن دستگاه نمیکنی وگرنه مشخصه که توانایی تحلیل شما بیشتر از پاسخ این سواله.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

سوال اینه که
چرا زمانیکه دستگاه را روشن میکنید دیگه مقاومت 310 کیلو ( 43 R) هیچ تاثیری در عملکرد پمپ نداره یعنی چه صفر اهم و چه 310 کیلو و چه 10 مگا اهم باشه چه لحظه اول چه بعد از دو روز و چه لحظه آخر هیچگونه اثری در عملکرد پمپ نداره ؟
سلام دوباره استاد.
چون زمانی که دستگاه روشنه دو سر کلید ب اتصال کوتاهه و تریاک T1 دیگه تأثیری توی عملکرد دستگاه نداره و چون خروجی (14،+12،-13) تریاک T1 رو کنترل میکنه، عملاً از مدار

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام دوباره استاد.
چون زمانی که دستگاه روشنه دو سر کلید ب اتصال کوتاهه و تریاک T1 دیگه تأثیری توی عملکرد دستگاه نداره و چون خروجی (14،+12،-13) تریاک T1 رو کنترل میکنه، عملاً از مدار

آخرین ویرایش:

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,213
2,956

سلام
حقیقش من متوجه سوال نشده بودم بله دقیقا .کم دقتی از من بود به کلید توجه نکردم

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

سلام استاد. در پست شماره 2 فرمودین:
درنتیجه وقتی ولتاژ پایه 2 بیشتر از ولتاژ مرجع ( پایه 3 ) بشه دراینصورت پایه 1 یعنی ولتاژ خروجی آپ امپ ( 1 و 2- و 3+ ) کم میشه و کوپلر U2 را خاموش تر میکنه درنتیجه فتیله ترایاک T2 را پایین میکشه و نیمه حاموش میکنه
1- میخواستم نقش دیود D2 و چرایی جهتش رو در خروجی کوپلر U2 بدونم چیه.

2- دلیل استفاده از آپ امپ (7، 5+، 6-) که به شکل بافر استفاده شده چیه؟ آیا نمیشد همون خروجی پایه شماره 8 رو به R26 وصل کرد؟

3- در قسمت ایرادات فرمودین:
لذا اگرچه بدلیل جریان ناچیز LED ، این ترانزیستور بهمین صورت نیز قابل استفاده است

ایراد جهت ترانزیستور در نگاه اول کاملاً واضح بود. اما میشه توضیح بدین چطوری با همین چینش میشه LED سری با ترانزیستور روشن کرد؟ یعنی جریان توی LED برعکس میشه؟ یا توی ترانزیستور جریان از امیتر به کلکتور میره؟
ممنون

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

سلام.
در پست اصلاحات فرمودین

با توجه به طراحی بسیار ضعیف دستگاه میتوان با حذف تعداد زیادی از قطعات کیفیت و توانایی و حساسیت آنرا نیز افزایش داد

مثلا بجای رله و دیود و خازن و مقاومت متعلقه و بدون نیاز به ترانس کوچک دستگاه در این خصوص میتوانیم فقط از یک دیود و زینر استفاده کنیم تا باین ترتیب ضمن کاهش تعداد قطعات توانایی و طول عمر دستگاه نیز افزایش یابد
بویژه که قطعات مکانیکی بویژه رله در هر دستگاهی موجب کاهش طول عمر آن میشه .

بمنظور حصول مقصود فوق کافیه کنتاکت الف متصل به R30 را قطع و به پایه 1 کوپلر U2 متصل کنید و یک دیود و زینر سری سر به سر را بین پایه 13 و 1 آی سی D1 نصب کنید بطوریکه آند زینر به 13 متصل باشد.
باین ترتیب عملکرد دستگاه در حالت خاموش بهتر نیز خواهد شد.
راستش من اصلاً نتونستم R30 رو پیدا کنم و متوجه نشدم میخواین چیکار کنین.
میشه کمی توضیح بدین و همچنین بفرمایین چطور عملکرد در حالت خاموشی بهتر میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام.
در پست اصلاحات فرمودین

راستش من اصلاً نتونستم R30 رو پیدا کنم و متوجه نشدم میخواین چیکار کنین.
میشه کمی توضیح بدین و همچنین بفرمایین چطور عملکرد در حالت خاموشی بهتر میشه؟

درود

R30 در نقشه فراموش شده ولی در CN18 اشاره شده
با یک زینر و یک دیود بشرحی که پیشنهاد کردم میتونیم رله و متعلقات آنرا (دیود و خازن و مقاومت ) حذف کنیم و نیاز ترانس کوچیک برای رله هم منتفی میشه

بدلایلی که در پست مورد نظر ذکر کردم وجود قطعات مکانیکی از جمله رله از نقاط ضعف هر دستگاهی است و احتمال خرابی دستگاه را افزایش میده لذا قطع نظر از اینکه با این اصلاحیه هزینه تولید کمتر میشه توانایی و طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا میکنه و در حالت خاموش عملکرد دستگاه بهتر میشه زیرا بمحض خنک شدن هیتر با انتخاب و نصب زینر مناسب بلافاصله پمپ خاموش میشه زیرا از گین آپ امپی که در زمان خاموشی هیتر بلااستفاده بوده استفاده کردم و گین حاصله ناشی از تغییر ولتاژ سنسور را بشدت بالا بردم
لذا با نقشه فعلی این قابلیت ضعیفه و پس از سرد شدن المنت ، پمپ با ولتاژ کم برای لحظاتی کار میکنه تا دو ذاری مدار بیافته و پمپ را بکلی خاموش کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

متشکرم استاد. پست شماره 25 بی پاسخ مونده. ممنون میشم پاسخ بدین.
همچنین لطفاً توضیح بفرمایین که چطور با توضیحات نقل شده در پست 26 عم
لکرد در حالت خاموشی بهتر میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام استاد. در پست شماره 2 فرمودین:

1- میخواستم نقش دیود D2 و چرایی جهتش رو در خروجی کوپلر U2 بدونم چیه.

2- دلیل استفاده از آپ امپ (7، 5+، 6-) که به شکل بافر استفاده شده چیه؟ آیا نمیشد همون خروجی پایه شماره 8 رو به R26 وصل کرد؟

3- در قسمت ایرادات فرمودین:

ایراد جهت ترانزیستور در نگاه اول کاملاً واضح بود. اما میشه توضیح بدین چطوری با همین چینش میشه LED سری با ترانزیستور روشن کرد؟ یعنی جریان توی LED برعکس میشه؟ یا توی ترانزیستور جریان از امیتر به کلکتور میره؟
ممنون

درود

قصد داشتم نقش D2 را بعنوان سوال مطرح کنم که سوال فرمودید:

ولذا راهنمایی میکنم که شما نقش D2 را کشف کنید ./
البته بجز ترایاک T4 پایه A1 , A2 بقیه ترایاک های نقشه اشتباه است و با ید جابجا بشه .

راهنمایی
اگه D2 را برعگس هم نصب کنی هیچ تفاوتی در عملکرد دستگاه نداره و بازم مثل سابق کار میکنه .
حالا ببین نقش D2 چیه ؟

2-
بافر مورد نظر شما اضافی و بی مسمی است و اساسا 4 آپ امپ یعنی یکی از آی سی ها قابل حذف است .

3- ازآنجاکه کلکتور و امیتر ترانزیستور ها بویژه در جریان پایین تفاوت زیادی ندارن و فقط امیتر کمی بزرگتر از کلکتوره لذا در عمده دستگاهها ، با جابجایی کلکتور و امیتر هم کار میکنه و اختلال چشمگیری اتفاق نمی افته ولی گین و بازدهی کم میشه .

بهمین علت کیفیت اغلب دستگاهها پس از تعمیر کم میشه زیرا تعمیرکار با توجه به اجرت ناچیز ، قادر به تهیه دستگاههای گرانقیمت مربوطه نیست و فرصت بررسی دقیق کیفیت و تست دقیق دستگاهها ازجمله صحت محل پایه کلکتور و امیتر ترانزیستور ها را نداره و لذا وقتی دستگاه کار کنه دیگه کارش تمومه وگرنه همین اجرت دو ذاری هم باید صرف اینگونه موارد بشه .

لذا مطابق مثالی که با غلو مطرح کردم جابجایی کلکتور امیتر شبیه راه رفتن با دست در مسافت کوتاه است که مقدوره ولی منطقی و عاقلانه نیست و بازدهی پایینه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

متشکرم استاد. پست شماره 25 بی پاسخ مونده. ممنون میشم پاسخ بدین.
همچنین لطفاً توضیح بفرمایین که چطور با توضیحات نقل شده در پست 26 عم
لکرد در حالت خاموشی بهتر میشه؟

درود

پاسخ تکمیلی بابت بهبود عملکرد دستگاه که فراموش کرده بودم در همان پست 27 اضافه کردم.
تاکید بر این حقیقت ضروریه ازآنجاکه متاسفانه نمونه دستگاه را در دسترس ندارم لذا کلیه اصلاحات پیشنهادی بصورت خام مطرح شده و تست نشده فلذا در جریان تست عملی ، ضرورت رفع نقاط ضعف احتمالی دور از ذهن نیست ولی قطعا بر پایه ایده های پیشنهادی ، عملی است .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا