آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: نداشتن تصویر و خرابی لپتاب MSI CR650

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
بایوس و ec را یکبار دیگر با فایل هایی که جناب AMD عزیز آپلود کردند پروگرم کرده و تست نمایید و همونطور که ایشان فرمودند اون آی سی خال زده رو حتما تعویض نمایید(شماره آی سی رو درست خوندید؟متاسفانه دیتاشیت این آی سی (L510A) رو هم نتونستم پیدا کنم)،
اس ام دی های روی چیپ و اطراف آن را تست کنید ببینید اتصال کوتاه پیدا میکنید یا خیر؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
مهندس امجدی ممنونم بابت توضیحات خوب شما

بله نظر اساتید به روی چشم بنده دنبال قطعه خال زده هستم اما هنوز پیدا نکردم.

و این مورد که با در اوردن قطعه ای در مدار باعث آسیب قطعات دیگر میشود ممنون اطلاع نداشتم.

فقط یک سوال :

اینکه بردی که ای سی سوخته یک برد کوچک هست که از مین جدا هست یعنی سوکتی با مین در ارتباط است
و زمانی که برد هم از مین جدا میکنم هیچ یک از عوامل طبیعی در برد نمایان نمیشود

آیا شما دلیل بر نداشتن هیچ یک از عوامل طبیعی را خرابی آن ای سی که خال زده و سوکتی با مین در ارتباط است میدانید؟؟؟ یا احتمال میدهید
با درود مجدد
همکار گرامی ، در مورد سوال شما باید عرض کنم که بستگی به برد دارد و در حالت های مختلف ، فرق دارد
ولی این طور که از شواهد امر پیداست احتمال دارد که این ایراد به جاهای دیگر از جمله چیپ آسیب زده باشد
ولی شما نباید تا قبل از تعویض قطعه سوخته به چیپ یا دیگر قطعات دست بزنید
البته شما در هر تعمیر برد باید به چند مرحله دقت کنید و موشکافی کنید
مرحله اول قانون 10 دقیقه ای است که فقط باید 10 دقیقه نگاه کنید که چند سال پیش در لینک زیر توضیح داده بودم . البته سعی کنید تاپیک زیر را به دقت بخوانید کلا حدود 20 صفحه است و بسیار ارزش دارد . ولی متاسفانه دوستان همکاری نکردند و ادامه ندادند
http://www.irantk.ir/irantk23317/
مرحله دوم عیب یابی و علت آن است
پیدا کردن علت عیب بسیار اهمیت دارد . این موضوع اهمیتش بسیار زیاد است مثلا اگر ماسفت یا قطعه ای در مسیر usb سوخته است باید درون یو اس بی ها را نگاه کنید که اتصالی نداشته باشد و یا مسیر ورودی تا خود قطعه معیوب را باید دنبال کنید تا دوباره پس از تعویض قطعه معیوب ، مجدد آسیب نرسد . البته این یک مثال بود و پیدا کردن علت عیب بسیار کمک میکند . یعنی هم به عیب یابی کمک میکند و هم از برگشت و خرابی مجدد جلوگیری میشود
مرحله آخر تعمیر است
موفق باشید

بالا