آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن IGBT دستگاه جوش mma-250

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
با سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی
دستگاه جوش با مدل mma-250 که IGBT های آن سوخته و هنگامی که آن را باز کردم دیدم که قسمتی از هسته ترانس سوئیچینگ آن شکسته ویک مقاومت 4.7 اهم آن هم سیاه شده و مقاومتی برابر 20اهم نشان میدهد .
آیا سوختگی IGBT ها ناشی از خرابی ترانس سوئیچینگ است?
1.jpg

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
آیا امکان این وجود داره که با شکستن این قسمت کوچک هسته اندوکتانس هسته کم بشه و باعث اختلال در ولتاژ بشه؟
در صورت امکان در مورد کارکرد این ترانس در مدار راهنمایی کنید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
آیا امکان این وجود داره که با شکستن این قسمت کوچک هسته اندوکتانس هسته کم بشه و باعث اختلال در ولتاژ بشه؟
در صورت امکان در مورد کارکرد این ترانس در مدار راهنمایی کنید

سلام

دقیقا شما درست میفرمایید انقدر حساس هستند که اگر 2 هسته هم سالم باشند اما عایق بین آن 2 فریت چسب باشد آن چک در عملکرد خود پارزیت را کاملا نشان میدهد
برای بنده این اتفاق افتاده
----------

سوال دوم شما که دلیل سوختن آی جی بی تی ها هم میتونه از چک برد تحریک شما باشه و هم عمر قطعه که اگر حرفه ای باشید برد تحریک رامیتوانید مقاومت که اهم آن بالارفته را تعویض کنید و خود چک در بازار موجود مباشد ان را تعویض کنید و یا کلا یک برد تحریک تعویض کنید

سوالی بود در خدمتم

جای سوال هست که مهندسین مخصوص دستگاه جوش یک مدتی که نیستند :hmm:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saraghaz

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام

دقیقا شما درست میفرمایید انقدر حساس هستند که اگر 2 هسته هم سالم باشند اما عایق بین آن 2 فریت چسب باشد آن چک در عملکرد خود پارزیت را کاملا نشان میدهد
برای بنده این اتفاق افتاده
----------

سوال دوم شما که دلیل سوختن آی جی بی تی ها هم میتونه از چک برد تحریک شما باشه و هم عمر قطعه که اگر حرفه ای باشید برد تحریک رامیتوانید مقاومت که اهم آن بالارفته را تعویض کنید و خود چک در بازار موجود مباشد ان را تعویض کنید و یا کلا یک برد تحریک تعویض کنید

سوالی بود در خدمتم

جای سوال هست که مهندسین مخصوص دستگاه جوش یک مدتی که نیستند :hmm:

سلام وتشکر
اگه امکانش هست در مورد عملکرد این ترانس در این دستگاه یه کم راهنمایی کنید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام وتشکر
اگه امکانش هست در مورد عملکرد این ترانس در این دستگاه یه کم راهنمایی کنید

از اساتید و مهندسین میخواهم که کمک و راهنمایی بفرمایند دانش علمی من کم است:smilie_help:

از اسم برد پیداست برد تحریک : که باعث روشن شدن IGBT ها میشود (تحریک کننده)
ولتاژی حدود 12 ولت به پایه IGBT اعمال میشود برای راه اندازی

موفق باشید

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
نکته ای را فراموش کردم واون هم کار نکردن فن بود در حالی که نمایشگر روشن میشد و مقدارآن با ولوم قابل تغییر بود.الان قسمت برد ترانس پالس را از مدار جدا کردم .اگر الان برای تست قسمت 24 ولت دستگاه به تنهایی برد را به منبع تغذیه وصل کنم برای قسمت 24 ولت و آی سی pwm مشکلی ایجاد نمیشه؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
نکته ای را فراموش کردم واون هم کار نکردن فن بود در حالی که نمایشگر روشن میشد و مقدارآن با ولوم قابل تغییر بود.الان قسمت برد ترانس پالس را از مدار جدا کردم .اگر الان برای تست قسمت 24 ولت دستگاه به تنهایی برد را به منبع تغذیه وصل کنم برای قسمت 24 ولت و آی سی pwm مشکلی ایجاد نمیشه؟

ولتاژ 24 ولت در مین اصلی و در قسمتی که چک زرد رنگ و نسبت به چک برد تحریک کوچتر است از برد صافی و یا قدرت 300 ولت به اون چک که فرمودم میرسد و اون چک ولتاژ 24 ولت را میسازد و به رله ها میدهد تا فعال شوند
و هیچ ربطی به مدار pwmدارد

اگر دستگاه روشن میشود و خروجی 40 ولت تا 70 ولت را دارید و همچنین با اتصال سیم افشان 4 جرقه میزند دستگاه شما سالم و آماده به کار است!!!

و جداگانه به فن برق بدهید ببینید فن سالم است یا خیر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saraghaz
بالا