آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: فوری فوری سوزاندن فیوز المنت و دسته هیتر کوئیک 700

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
من خودم چند تا المنت سوزوندم اونم سر اینکه وقتی دسته هیتر رو عوض کردم تهشو نبستم و باد از ته شلنگ خارج میشد به جای سر هیتر.سر هیتر یک سنسور حرارت وجود داره که وقتی باد گرم بهش میخوره جریان تریاک رو تنظیم میکنه و از اونجایی که ته شلنگ من باز بود هیچ حرارتی به سنسور نمیرسید و تریاک بیچاره هم بیشتر زور میزد که گرم کنه و در عرض 5 ثانیه المنت قطع میکرد.البته تو دستگاه های دیجیتال در صورت قطع بودن سنسور ارور s-e روی صفحه میاد و دستگاه خاموش میشه که المنت نسوزه و از اونجایی که دستگاه شما انالوگ هستش فکر نمیکنم این امکان وجود داشته باشه.و یکی از احتمالات این هست که ایراد در مسیر سنسور باشه که امار درست به تریاک نمیده و باعث سوختن المنت میشه

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام

مهندس غزال و حمید عزیز درست می فرمایند نوع المنت اصل بودن و فابریک بودن خیلی مهم هستش بعضی از المنت های معمولی سنسور دما ندارند که برای بنده هم همان سوخت ولی سری بعدی المنت فابریک گرفتم جواب گرفتم

ولی همچنان امروز که با هیتر کار میکردم دما رو بالاتر از 5 بردم دوباره همان مشکل قبل رخ داد و چراغ دما ثابت روشن شد و دیر چشمک میزد و المنت هم داشت سرخ می شد
که سریع حرارت رو زیر 5 بردم و مشکل حل شد و چراغ تند تند چشمک زد ... قبل هم روی هر درجه ای مشکل داشت که بعد از تلاش و کوشش مثل شما که ای سی تعویش کردم و اقدام کردم برای تست همه قطعات که سالم بود اخر یک اسپری خشک کردم به پتانسیومتر مشکل کامل رفع گردید اما امروز دوباره مشکل پیدا کرد
فردا پتانسیومتر را تعویض میکنم اگر مشکل حل شد پس شما هم به احتمال زیاد همین مشل کوچک را دارید
عکس از المنت و دسته وسیم کشی ها قرار بدید

با مهندس غزال و حمید جان پیش بروید دستگاه شما درست میشود :approve::approve:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

مهندس غزال و حمید عزیز درست می فرمایند نوع المنت اصل بودن و فابریک بودن خیلی مهم هستش بعضی از المنت های معمولی سنسور دما ندارند که برای بنده هم همان سوخت ولی سری بعدی المنت فابریک گرفتم جواب گرفتم

ولی همچنان امروز که با هیتر کار میکردم دما رو بالاتر از 5 بردم دوباره همان مشکل قبل رخ داد و چراغ دما ثابت روشن شد و دیر چشمک میزد و المنت هم داشت سرخ می شد
که سریع حرارت رو زیر 5 بردم و مشکل حل شد و چراغ تند تند چشمک زد ... قبل هم روی هر درجه ای مشکل داشت که بعد از تلاش و کوشش مثل شما که ای سی تعویش کردم و اقدام کردم برای تست همه قطعات که سالم بود اخر یک اسپری خشک کردم به پتانسیومتر مشکل کامل رفع گردید اما امروز دوباره مشکل پیدا کرد
فردا پتانسیومتر را تعویض میکنم اگر مشکل حل شد پس شما هم به احتمال زیاد همین مشل کوچک را دارید
عکس از المنت و دسته وسیم کشی ها قرار بدید

با مهندس غزال و حمید جان پیش بروید دستگاه شما درست میشود :approve::approve:

درود

اگه دانشجوی الکترونیک هستی درصورتیکه نقشه دستگاه را تهیه و ارسال کنی ضعف طراحی دستگاه شما رو اصلاح میکنم که اگه پتانسیومتر نابود هم بشه صدمه ای به هیچ قطعه دیگری از جمله به المنت وارد نکنه و این اصلاحیه خصوصا برای شما در راستای درک عمقی مفاهیم کلاسیک موثر و مفیده.

اگر صدمه پتانسیومتر در دستگاهی موجب صدمه دیگر قطعات بشه حاکی از ضعف فاحش طراح انست

سپاس

آخرین ویرایش:

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
سلام دوستان ....
منم در هیتر کوئیک 700 عین همین مشکل را داشتم که همش المنت مسوخت و بصورت اتفاقی پتانسیومتر را شستشو دادم حل شد
و یه مشکل جدید بوجود امده اینکه ....
الان ... بمحض روشن کردن دستگاه از ابتدا چراغ چشمک میزنه یعنی منتظر گرم شدن و به دمامی خاص نمیمونه چه ولوم رو یک باشه چه رو 8 فرقی نمیکنه فقط روشن و خاموش و اینکه با تغیر ولوم نور چراغ هم تغییر میکنه ...لطفا کمکم کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام دوستان ....
منم در هیتر کوئیک 700 عین همین مشکل را داشتم که همش المنت مسوخت و بصورت اتفاقی پتانسیومتر را شستشو دادم حل شد
و یه مشکل جدید بوجود امده اینکه ....
الان ... بمحض روشن کردن دستگاه از ابتدا چراغ چشمک میزنه یعنی منتظر گرم شدن و به دمامی خاص نمیمونه چه ولوم رو یک باشه چه رو 8 فرقی نمیکنه فقط روشن و خاموش و اینکه با تغیر ولوم نور چراغ هم تغییر میکنه ...لطفا کمکم کنید

درود

حتی اشکال را. هم نفهمیدم
ضمنا با دو خط گزارش عیبی مشخص نمیشه و لااقل من بلد نیستم
اگه نقشه مشابه نقشه گرداکه مطلع کن
مراحل عیب یابی را اجرا که نکردی ولی گویا مطالعه هم نکردی درسته؟

نور کدوم چراغ تغییر میکنه ؟

سپاس

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
سلام و شب بخیر
خلاصه بگم ... که دسته هیتر کوئیک 700 را میگم که از 4 سیم یا سوکت از برد خارج میشه کدوم مربوط به هیتر و کدام دوتا مربوط به سنسور هست و ضمنا گرمای هیتر کنترل میشه ولی بمحض روشن کردن هیتر چراغ پالس که باید پس از رسیدن حد نصاب باید چشمک بزنه فورا روشن و چشک میزنه و با تغیر ولوم هیتر چراغ پالس هم کم نور و پرنور میشه ... انشالله که مطلب را و اشکال را توضیح داده باشم

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
درود

اگه دانشجوی الکترونیک هستی درصورتیکه نقشه دستگاه را تهیه و ارسال کنی ضعف طراحی دستگاه شما رو اصلاح میکنم که اگه پتانسیومتر نابود هم بشه صدمه ای به هیچ قطعه دیگری از جمله به المنت وارد نکنه و این اصلاحیه خصوصا برای شما در راستای درک عمقی مفاهیم کلاسیک موثر و مفیده.

اگر صدمه پتانسیومتر در دستگاهی موجب صدمه دیگر قطعات بشه حاکی از ضعف فاحش طراح انست

سپاس
استاد عزیزم سلام
شرمنده این پست شمارو ندیده بودم و اون زمان دانشجو کارشناسی بودم و الان ارشد مهندسی پزشکی و با توجه به مشغله کاری تعمیرات و فروش و همچنین دانشگاه و پروژه و مقالات و به خصوص پایان نامه وقت اندکی هم نمیماند اما در هر صورت عکس و نقشه مدار را کشیده و برای شما ارسال میکنم و در دستگاه رو نمیبندم تا با تحلیل های شما علت سوختن المنت به موجب خرابی ولوم دما متوجه و اقدام به رفع آن نمایید.
منتظر مدار تغذیه شما بودم اما فکر کنم هنوز فرصت به تکمیل مدار آن نکردید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد عزیزم سلام
شرمنده این پست شمارو ندیده بودم و اون زمان دانشجو کارشناسی بودم و الان ارشد مهندسی پزشکی و با توجه به مشغله کاری تعمیرات و فروش و همچنین دانشگاه و پروژه و مقالات و به خصوص پایان نامه وقت اندکی هم نمیماند اما در هر صورت عکس و نقشه مدار را کشیده و برای شما ارسال میکنم و در دستگاه رو نمیبندم تا با تحلیل های شما علت سوختن المنت به موجب خرابی ولوم دما متوجه و اقدام به رفع آن نمایید.
منتظر مدار تغذیه شما بودم اما فکر کنم هنوز فرصت به تکمیل مدار آن نکردید.

درود

مطابق وعده در پایان تعطبلات عید ، تغذیه را تقدیم کردم اینجا:
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

اما بابت موضوعی که مطرح فرمودید بدیهی است که فراموشم شده و با توجه به تشدید فراموشی ناشی از کهولت که عذاب آور و مزید بر علت شده ، واضح است که ابتدا باید کل داستان را مرور و مطالعه کنم تا ارزیابی و پاسخگویی مقدور باشه ، اما اگر برای نقشه و ملزومات و مقدمات اصلاحیه اقدامی نفرمودید فعلا اقدام نفرمایید تا بعد.
اما اگر زحمتی تحمل فرمودید چاره ای نیست و بررسی میکنم.

سپاس

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
اقا سلام ...
منم هی هیتر گرداک 952 دارم که همه چیزش درسته ولی یه مشکل داره : :: روی هر درجه ای باشه وقتی خاموش میکنم و کلید اف را میزنم فورا خاموش میشه و در واقع باید وقتی کلید اف را بزنی باید پمپ باد روشن بمونه و دما را پایین بیاره بعد نمایشگر و پمپ خاموش بشه که المنت اسیب نبینه ... درسته ؟؟؟؟
ولی این نه در هر درجه که باشه و هر حرارتی بمحض کلید اف فورا خاموش میشه ... ولی چراغ ال ای دی هیتر روشن میمانه و وقتی سرد شد خاموش میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اقا سلام ...
منم هی هیتر گرداک 952 دارم که همه چیزش درسته ولی یه مشکل داره : :: روی هر درجه ای باشه وقتی خاموش میکنم و کلید اف را میزنم فورا خاموش میشه و در واقع باید وقتی کلید اف را بزنی باید پمپ باد روشن بمونه و دما را پایین بیاره بعد نمایشگر و پمپ خاموش بشه که المنت اسیب نبینه ... درسته ؟؟؟؟
ولی این نه در هر درجه که باشه و هر حرارتی بمحض کلید اف فورا خاموش میشه ... ولی چراغ ال ای دی هیتر روشن میمانه و وقتی سرد شد خاموش میشه

درود

الگوریتم یا ترابل شوتینگ عیب یابی گرداک که تقدیم شده و بسادگی میتونی عیب را پیدا کنی چرا استفاده نکردی،؟

سپاس

بالا