آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: خروجی ضعیف و برقراری خیلی سخت Arc در دستگاه اینورتر mini EL201 گام (جوشا)

Aghaeedoost

کاربر
2016-03-31
2
7
با سلام
دوستان و اساتید محترم یکی از مشتریان یک دستگاه mini EL201 آورده برای تعمیر که بعد از تستهای اولیه که گرفتم آی جی بی تی ها سالم ، رله دستگاه سالم و ولتاژ 310 را روی خازنها دارم و درست مثل مواقعی که دستگاه هیچ مشکلی ندارد و حتی ال ای دی پروتکت هم روشن نیست ولی چیزی که در این دستگاه به نظرم غیر عادی هست و ایراد داره این است که ولتاژ خروجی (ocv) حدود 50 ولت است که به نظرم پایین است و اینکه وقتی خواستم جوش دستگاه را تست کنم دیدم خیلی سخت جوش میده به این صورت که جرقه ریز میزنه و یک آرک خیلی خیلی ضعیف با شعله خیلی کوچک انگار که با 10 آمپر جوش بدی و بعد از 30 ثانیه تلاش و 50 بار کشیدن الکترود به قطعه کار arc واقعی شروع میشه که میشه باهاش جوشکاری کرد که تازه به نظرم پاشش جوش زیاد بود جوش خیلی با کیفیتی نداشت ( من تا به حال با این دستگاه جوشکاری نکردم و نمیدونم این عیب دستگاه است یا کلا کیفیت جوش این مدل اینجوریه) در ضمن وقتی با کلی تلاش آرک برقرار میشه جریان از مینیمم تا ماکزیمم با ولوم دستگاه قابل تنظیم بود و پتانسیومتر 10 کیلو هم ظاهرا سالم است، از اساتید محترم خواهش میکنم اگر امکان داره بنده را راهنمایی بفرمائید که به چه صورت این مشکلو حل کنم ? ممنون

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام

ابتدا از قسمت های مهم عکس با کیفیت و واضح قرار بدهید.

خازن های صافی را تست کنید ببینید سالم هستند یا خیر و یا باد کرده.

برد PWM را چک کنید به احتمال 99 درصد از برد PWM هستش

نتیجه رو اعلام کنید

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,107
هر چند خیلی وقته از این پست میگذره:
دوستان اگر به این مشکل برخورد کردید سریع اقدام به تعویض ترانسدیوسر جریان خروجی نکنید در این ترانسدیوسر دوتا پتانسیومتر هست که با تنظیم آنها مشکل برطرف میشود اگر نشد بعدش اقدام به تعویض کنید . من خودم به این مشکل برخوردم که به همین روش حل شد . دوستان اگر به سنسور جریان این دستگاه که شبیه سی تی های معمولیه ، ترانسدیوسر میگم چون این نمونه گیر جریان ازنوع سنسور اثر هال میباشد و به کل سنسور به علاوه مدار داخلیش ترانسدیوسر یا مبدل اطلاق میشه البته توی صنعت هم مبدلهایی که مدار واسطه الکترونیک داشته باشند ترانسدیوسر اطلاق میشه

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
هر چند خیلی وقته از این پست میگذره:
دوستان اگر به این مشکل برخورد کردید سریع اقدام به تعویض ترانسدیوسر جریان خروجی نکنید در این ترانسدیوسر دوتا پتانسیومتر هست که با تنظیم آنها مشکل برطرف میشود اگر نشد بعدش اقدام به تعویض کنید . من خودم به این مشکل برخوردم که به همین روش حل شد . دوستان اگر به سنسور جریان این دستگاه که شبیه سی تی های معمولیه ، ترانسدیوسر میگم چون این نمونه گیر جریان ازنوع سنسور اثر هال میباشد و به کل سنسور به علاوه مدار داخلیش ترانسدیوسر یا مبدل اطلاق میشه البته توی صنعت هم مبدلهایی که مدار واسطه الکترونیک داشته باشند ترانسدیوسر اطلاق میشه
سلام مهندس با تغییر پتانسیومترها فیدبک جریان از تنظیم خارج نمیشه؟ آیا در دستگاه گام که بعد از یک خال چراغ زرد اوسی جلو روشن میشه میتواند از این قطعه باشه؟زیرا ای جی بی تیها مقاومت ها و زنر و دیودهای خروجی چک شدند سالم میباشند

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,107
سلام مهندس با تغییر پتانسیومترها فیدبک جریان از تنظیم خارج نمیشه؟ آیا در دستگاه گام که بعد از یک خال چراغ زرد اوسی جلو روشن میشه میتواند از این قطعه باشه؟زیرا ای جی بی تیها مقاومت ها و زنر و دیودهای خروجی چک شدند سالم میباشند
با سلام
بله امکان داره از خرابی این قطعه هم باشد چون در دستگاه های سه برده وقتی سوکت فیدبک جریان رو در بیارید به محض برخورد الکترود به قطعه کار ال ای دی اور کارنت روشن میشود و مجدد با خاموش و روشن کردن دستگاه ال ای دی خاموش می شود احتمال پنجاه درصد میتونه مشکل از همین سنسور و یا سیمهای ارتباطی آن باشد البته فراموش نکنید یک فیدبک ولتاژ هم از خروجی این دستگاه به برد کنترل میره اون رو هم چک کنید
نقشه دستگاه رو هم روی سایت گذاشتم میتونید دانلود کنید و استفاده کنید
موفق و پیروز باشید

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,107
خیلی نیاز به چرخاندن پتانسیومترها نیست شاید با نیم دور تا یک دور چرخاندن مشکل برطرف شود پس نگران از تنظیم خارج شدن ترانسدیوسر نباشید

majid266

کاربر vip
کاربر
خیلی نیاز به چرخاندن پتانسیومترها نیست شاید با نیم دور تا یک دور چرخاندن مشکل برطرف شود پس نگران از تنظیم خارج شدن ترانسدیوسر نباشید

سلام مهندس
میشه بفرمایید سنسور جریان دقیقا کجا قرار گرفته است؟مشکل مشابه همین که دوستمون گفتن رو من هم دارم،یعنی باید چندین بار سیم جوش رو محکم بکوبم تا بالاخره شروع به جوش کند.ممنون میشم راهنماییم کنید.دستگاه از نوع 201مینی el جوشا میباشد.سپاس فراوان

majid266

کاربر vip
کاربر
با سلام
مشکل حل شد . با تشکر از شما دوست گرامی مشکل از سنسور جریان دستگاه بود که پس از تعویض آن مشکل برطرف شد و کیفیت جوش نیز خیلی بهتر شد.

سلام دوست عزیز،سنسور جریان چیست و کجای برد قرار گرفته؟آیا منظورتون مقاومت پروات میباشد؟ممنون از راهنماییتون.

بالا