آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترکیدن IGBT در دستگاه جوشکاری ARC-400X رعد الکتریک

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
باسلام خدمت اساتید ودوستان عزیز
دستگاه جوشکاری سه فاز ARC-400X دارم که که یکی از IGBT های آن با کد SGL60N90D آن سوخته.می خواستم بدونم راهی برای تست باقی IGBT ها وجود داره؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام خدا قوت :khandehhh:

بله برای تست باقی igbt ها اهمتر را روی تست بوق (بیز) بزارید و نباید پایه های igbt نسبت به هم بوق بزنند!

اگه به یکی از اون ها شک کردی باید از مدار خارج کنی و روی تست دیود یا اگر عقربه ای داری با قسمت اهمتر igbt رو تست کنی

این نکته رو هم بگم :

وقتی igbt بسوزه قطعا مقاومت فیوزی که معمولا مقدارش 10 اهم هست هم میسوزه! حتما تست کن سوخته بود تعویض کن!
این رو هم به یاد داشته باش اگه مقاومت 10 هم نداشتی و 12 اهم داشتی اگه جایگزین اون 10 اهم کنی شاید دستگاه کار کنه اما بعدا میسوزه و اون igbt نسبت به سایر زود تر اتش میشه و این باعث صدمه در طولانی مدت میشه
پس سعی کنید همه مقاومتهای igbt یک رنج باشه!

ببخشید از اساتید حرفه ای در زمینه تعمیرات دستگاه جوش که فضولی کردم
اگر اشتباها نکته ای رو نگفتم اصلاح کنید:khandehhh:
اعلما نتیجه کنید

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام خدا قوت :khandehhh:

بله برای تست باقی igbt ها اهمتر را روی تست بوق (بیز) بزارید و نباید پایه های igbt نسبت به هم بوق بزنند!

اگه به یکی از اون ها شک کردی باید از مدار خارج کنی و روی تست دیود یا اگر عقربه ای داری با قسمت اهمتر igbt رو تست کنی

این نکته رو هم بگم :

وقتی igbt بسوزه قطعا مقاومت فیوزی که معمولا مقدارش 10 اهم هست هم میسوزه! حتما تست کن سوخته بود تعویض کن!
این رو هم به یاد داشته باش اگه مقاومت 10 هم نداشتی و 12 اهم داشتی اگه جایگزین اون 10 اهم کنی شاید دستگاه کار کنه اما بعدا میسوزه و اون igbt نسبت به سایر زود تر اتش میشه و این باعث صدمه در طولانی مدت میشه
پس سعی کنید همه مقاومتهای igbt یک رنج باشه!

ببخشید از اساتید حرفه ای در زمینه تعمیرات دستگاه جوش که فضولی کردم
اگر اشتباها نکته ای رو نگفتم اصلاح کنید:khandehhh:
اعلما نتیجه کنید

با تشکر از راهنمایی وکمکی که کردید
طبق روشی که اعلام کردید 4تا از igbt ها به همراه مقاومت های فیوزی 4.7 اهم سوخته بودند.همچنین دیود پل سه فاز ورودی هم نسبت به یکی از سرهای سه فاز ورودی و پایه مثبت اتصال کوتاه بود که قاعدتا باید سوخته باشه.
حالا با این شرایط می خواستم بدونم آیا زمانی که igbt ها می سوزند در سایر قسمت های دستگاه نیزموجب سوختن قطعات دیگر هم می شوند یا فقط با تعویض igbt ها مشکل حل می شود.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با تشکر از راهنمایی وکمکی که کردید
طبق روشی که اعلام کردید 4تا از igbt ها به همراه مقاومت های فیوزی 4.7 اهم سوخته بودند.همچنین دیود پل سه فاز ورودی هم نسبت به یکی از سرهای سه فاز ورودی و پایه مثبت اتصال کوتاه بود که قاعدتا باید سوخته باشه.
حالا با این شرایط می خواستم بدونم آیا زمانی که igbt ها می سوزند در سایر قسمت های دستگاه نیزموجب سوختن قطعات دیگر هم می شوند یا فقط با تعویض igbt ها مشکل حل می شود.

خواهش میکنم:wink0000:

معمولا با تعویض igbt ها و مقاومت فیوزی 4.7 اهمی دستگاه روشن میشه اما اینکه همه قسمت مدار به خوبی کار کنه نه!
مواردی داشتم که igbt سوخته بوده تعویض کردم و بعد فهمیدم برد pwm هم مشکل داره!

بسته به شدت سوختگی هستش و نمیشه گفت که فقط همین igbt ها سوخته باشه

در صورت امکان عکس با کیفیتی قرار بدید از دستگاه

منتظر اعلام نتیجه هم هستم

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
خواهش میکنم:wink0000:

معمولا با تعویض igbt ها و مقاومت فیوزی 4.7 اهمی دستگاه روشن میشه اما اینکه همه قسمت مدار به خوبی کار کنه نه!
مواردی داشتم که igbt سوخته بوده تعویض کردم و بعد فهمیدم برد pwm هم مشکل داره!

بسته به شدت سوختگی هستش و نمیشه گفت که فقط همین igbt ها سوخته باشه

در صورت امکان عکس با کیفیتی قرار بدید از دستگاه

منتظر اعلام نتیجه هم هستم

آیا خرابی در برد pwm باعث سوختن سریع و زود هنگام igbt ها میشه؟چون دستگاه قبلا تعمیر شده ومشخصه که دوتا از igbt ها تعویض شده.
۲۰۱۶۰۸۰۵_۱۸۳۷۴۸.jpg۲۰۱۶۰۸۰۵_۰۹۴۲۰۸.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
آیا خرابی در برد pwm باعث سوختن سریع و زود هنگام igbt ها میشه؟چون دستگاه قبلا تعمیر شده ومشخصه که دوتا از igbt ها تعویض شده.
مشاهده فایل‌پیوست 136705مشاهده فایل‌پیوست 136706

سلام داداش

به نظر بنده خوب هست که تمام igbt ها باهم تعویض بشوند که دیگر دستگاه مرجوع نشود
سعی کنید از جنس مرغوب استفاده کنید
دقیقا نمیدانم برد pwm تاثیری بر روی igbt ها دارد یا خیر . (اساتید بزرگوار میخوام که راهنمایی کنند)

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام وتشکر از لطفتون.
در صورت امکان اگه محل مناسبی که قطعات مرغوب داره مدنظر دارید برام بفرستید

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام وتشکر از لطفتون.
در صورت امکان اگه محل مناسبی که قطعات مرغوب داره مدنظر دارید برام بفرستید

فدات من هم این تجربیات رو از همین جا کسب کردم :approve:

اگر نزدیک هستید به تهران میتوانید به توپ خونه و پاساژ فتوت بالا پشت بوم فروشگاه امیر اسی بروید و خرید کنید
و یا اگر مغدور نیست اینترنتی سفارش بدید
فروشگاه امیرآی سی

----------------------------------------

و همچنین بنده ی فروشگاهی پیدا کردم به آدس خیابان جمهوری پاساژ توکل طبقه اول .
اسم مغازه با سایت فروشگاهی رو الان در ذهن ندارم اما فردا مغازه رفتم بهت میدم
این مغازه تمام قطعات دستگاه جوش از سیر تا پیاز داره و عمده فروش به شرکت های معتبر هستش
پیش نهاد میکنم یک سر بهش بزنید :boos:

فدات داداش

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام ادرس سایت و شماره فروشگاه

آترین الکترونیک - فروشگاه آترین الکترونیک-فروش قطعات الکترونیک آترین-بزرگترین مرکز فروش قطعات الکترونیک ایران atrin electronic

دفتر تهران : 02166766927

مدیران عزیز اگر شماره و آدرس سایت خلاف قوانین هست شما حذف کنید بنده خصوصی میکنم:90000000:

سلام.دوست عزیز باز هم تشکر
Igbt ها را با یک کد دیگه به شماره g60n100 تهیه کردم.نتیجه را هم بعد از تست اعلام می کنم.
یه سوال دیگه اینکه راهی هست که بدون اتصال Igbtها برد pwmرا ولتاژگیری وتست کنم واز سلامت برد pwm مطمئن بشم.

آخرین ویرایش:
بالا