آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: رسوب گرفتن قسمتی از بورد لپ تاپ asus x55vd و سویچ نشدن دستگاه

masoud880

کاربر
2016-03-14
42
28
سلام
لپ تاپ asus x55vd سویچ نمیشد وقتی باز کردم یه قسمت از برد کلا رسوب گرفته بود بطوریکه کل قطعات smd اون قسمت رو رسوب پوشونده بود ! برد رو با تینر شستم دیدم زیر چندتا از قطعات ریز پایه هاشون قطع شده دوباره لحیم زدم.الان بعضی اوقات سویچ میشه(فن میچرخه،cpuگرم میشه و چراغ های جلو لپ تاپ روشن میشه) ولی تصویر ندارم یعنی حتی برق ب مانیتور نمیرسه.بعضی اوقاتم اصلا سویچ نمیشه.
ولتاژ vcore دارم 1.1ولت
ولتاژ بایوس و i/o دارم 3.3ولت
با خروجی vga هم تصویر ندارم
راستی یکی از بافرهای رم خیلی داغ میکنه
چیپ هم خیلی داغ میکنه
بوق بایوس ندارم.بایوسم دوباره پروگرام کردم
رم لپ تاپ آنبرده
بنظر شما امکان داره جای دیگه هم آسیب دیده باشه؟
اون رسوب در اثر چی به وجود میاد؟
اون قطعات ریز رو چجوری باید تعویض کنم از کجا میشه گیر آورد؟
اساتید گرامی ممنون میشم راهنماییم کنید..

DSC_012211.jpg

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,078
اهواز
به نام خدا
سلام و وقت بخیر خدمت شما .
دوست عزیز ، این سولفاته ناشی از نشت مایعات مثل آب و باقی ماندن آن روی برد ایجاد می شود .
و از آنجایی که خود آب هادی الکتریسیته می باشد ، وقتی که روی بردی که جریان در آن برقرار است ، ریخته شود موجب سوختن قطعات الکترونیکی و یا نیم سوز شدن آنها می گردد و همچنین موجب قطع شدن متالیزها روی برد و یا اتصالات مابین مادربرد می گردد.
در کل به نظر بنده کار کردن و جواب گرفتن از بردهای آبخورده ای مثل مادربرد شما 50-50 می باشد .
گرم شدن بیش از حد چیپها نشان از خراب بودن آنها می باشد .
قطعات در ناحیه سولفاته شده را به دقت با فلکسی مرغوب ریسولد نمایید و سپس خوب تمیز نمایید و تا حد ممکن مدارت و قطعات را تست نمایید ، مخصوصا" دنبال خازنهای اتصال کوتاه شده باشید .
برای پیدا کردن قطعات نیز در برد مشابه و یا اوراقی می توانید جستجو نمایید .
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
میزان رسوب بسیار زیاده وا حتمال و شانس برگشت این دستگاه بسیار کمه . محسن عزیز توضیحات کافی دادند . مواردی که محسن جان گفتند انجام بدید .

بالا