آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

چند سوال درباره لامپ های کم مصرف

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
با سلام....دوستان خواستند که برای سوالم یک تاپیک جدید بزنم.....

با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
1_ من متوجه شده ام که ترانزیستور های 1300x دارای دو مدل دیود دار و معمولی هستند...که در نوع دیود دار یک دیود بین پایه امیتر و کلکتور قرار دارد....سوال من این است که من وقتی میخواهم یک لامپ کم مصرف سوخته را تعمیر کنم از کجا بفهمم که ترانزیستور آن از کدام مدل میباشد؟ چون ترانزیستور ها سوخته اند...و این که من باید چه نوع ترانزیستوری در مدار قرار بدهم؟دیود دار یا معمولی؟
آیا میتوان این دو نوع ترانزیستور را جایگزین هم کرد؟ در عمر لامپ تاثیری ندارد؟...
چون بنده قصد خرید ترانزیستور را دارم...به فروشگاه های مختلف در تهران تماس گرفتم خود نمیدانستند که ترانزیستور معمولی است یا دیود دار...چون من شهرستانم نمیدانم چه کنم؟ بخرم یا نخرم؟
دوستان عزیز من میخوام تصاویر دیتاشیت و لینک آن ها را قرار بدم ارور میده..
این ارورشه....
Post denied. New posts are limited by number of URLs it may contain and checked if it doesn't contain forbidden words.
نه عکس میتونم بزارم و نه لینک
شما تو اینترنت سرچ کنید
st13007
st13007d
st13007dfp
st13007fp
st13007n
st13007nfp

دوستان عزیز این ها مدل های مختلف ترانزیستور 13007 میباشد....که از بین آن ها فقط st13007d و st13007dfp از نوع دیود دار میباشند....شما آنها را سرچ کرده و دیتاشیت آن ها را مطالعه کنید...
................................................................

سوال بعدی بنده این است که اگر میشود آموزش تعمیر لامپ 150 و 200 وات را هم قرار دهید... چون برد آنها با برد های دیگر تفاوت دارد.....اگر میشود عکسی از برد های این لامپ ها هم قرار بدهید...
منظور من اینه که چون لامپ های 150 و 200 وات به دلیل این که برد آن ها دوبل هست و این که بقیه برد ها وات های پایین تر بردشون تکی هست....
و این که من تا به حال از نزدیک برد های دوبل را ندیده ام....
................................................................

سوال بعدی من این است که آیا میتوان جای ترانزیستور 13003 از ترانزیستور 13005 استفاده کرد؟ آیا عمر لامپ بیشتر خواهد شد؟ یا خیر ارزش ندارد ترانزیستور قویتر گذاشت؟
منظورم اینه که میشه جای ترانزیستور فابریک مدار ترانزیستور قوی تر گذاشت
مثلا به جای 13001 از 13003 و یا به جای 13003 از 13005 و یا به جای 13005 از 13007 استفاده کرد؟
.....................................................................

سوال بعدی بنده این است که دلیل اینکه ترانزیستور ها بعد از چند ثانیه روشن شدن لامپ میسوزن چیه همه قطعات تست شده و سالم هستند و بعد تعویض ترانزیستور ها دوباره میسوزن.در ضمن گرمای زیادی هم دارن! ترانزیستور 13003
ضمنا مقاومت های ورودی و خروجی همان مقدار روی برد قرار دادم...
.......................................................................

سوال بعدی بنده این است که من میخوام مثلا ترانزیستور مارک st بخرم...دو نوع داره ارجینال و چینی.. که ارجینال قیمتش دوبرابر چینی هستش...میخوام ببینم چینی بخرم یا ارجینال؟ اگه ترانزیستور چینی بزارم چه مدت کار میکنه؟ آیا ارزش داره که ترانزیستور ارجینال بزارم برای لامپ کم مصرف....چون نمیخوام لامپ سریع بسوزه و مشتری ناراحت بشه....
......................................................................

سوال بعدی اینه که آیا میتوان مثلا در مقاومت های ورودی و خروجی که یک وات هستند از مقاومت های یک چهارم وات استفاده کرد؟ یا خواهند سوخت؟
بهترین مارک های ترانزیستور چی هستن؟چی بخرم خوبه؟

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
پاسخ : چند سوال

با عرض پوزش از مدیران محترم که توی کارشون دخالت میکنم.
دوست عزیز، جناب hosin2a ، از اونجا که سؤالات شما حاوی موضوعات مستقلی هست، بنده عرض کردم برای سؤالاتتون تاپیکهای مجزا ایجاد کنین یعنی برای هر سؤال یه تاپیک جدا! تا بشه هر موضوع رو جداگونه پیگیری کرد و دیگر کاربران هم راحتتر مطالب مدنظرشون رو جستجو کنن.
امیدوارم با فعالیتهاتون سایر کاربران را بهره مند کنین. موفق باشید

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
پاسخ : چند سوال

با عرض پوزش از مدیران محترم که توی کارشون دخالت میکنم.
دوست عزیز، جناب hosin2a ، از اونجا که سؤالات شما حاوی موضوعات مستقلی هست، بنده عرض کردم برای سؤالاتتون تاپیکهای مجزا ایجاد کنین یعنی برای هر سؤال یه تاپیک جدا! تا بشه هر موضوع رو جداگونه پیگیری کرد و دیگر کاربران هم راحتتر مطالب مدنظرشون رو جستجو کنن.
امیدوارم با فعالیتهاتون سایر کاربران را بهره مند کنین. موفق باشید

چشم....
این سوال هم برای این تاپیک...
با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
1_ من متوجه شده ام که ترانزیستور های 1300x دارای دو مدل دیود دار و معمولی هستند...که در نوع دیود دار یک دیود بین پایه امیتر و کلکتور قرار دارد....سوال من این است که من وقتی میخواهم یک لامپ کم مصرف سوخته را تعمیر کنم از کجا بفهمم که ترانزیستور آن از کدام مدل میباشد؟ چون ترانزیستور ها سوخته اند...و این که من باید چه نوع ترانزیستوری در مدار قرار بدهم؟دیود دار یا معمولی؟
آیا میتوان این دو نوع ترانزیستور را جایگزین هم کرد؟ در عمر لامپ تاثیری ندارد؟...
چون بنده قصد خرید ترانزیستور را دارم...به فروشگاه های مختلف در تهران تماس گرفتم خود نمیدانستند که ترانزیستور معمولی است یا دیود دار...چون من شهرستانم نمیدانم چه کنم؟ بخرم یا نخرم؟
دوستان عزیز من میخوام تصاویر دیتاشیت و لینک آن ها را قرار بدم ارور میده..
این ارورشه....
Post denied. New posts are limited by number of URLs it may contain and checked if it doesn't contain forbidden words.
نه عکس میتونم بزارم و نه لینک
شما تو اینترنت سرچ کنید
st13007
st13007d
st13007dfp
st13007fp
st13007n
st13007nfp
دوستان عزیز این ها مدل های مختلف ترانزیستور 13007 میباشد....که از بین آن ها فقط st13007d و st13007dfp از نوع دیود دار میباشند....شما آنها را سرچ کرده و دیتاشیت آن ها را مطالعه کنید...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
سوال بعدی بنده این است که اگر میشود آموزش تعمیر لامپ 150 و 200 وات را هم قرار دهید... چون برد آنها با برد های دیگر تفاوت دارد.....اگر میشود عکسی از برد های این لامپ ها هم قرار بدهید...
منظور من اینه که چون لامپ های 150 و 200 وات به دلیل این که برد آن ها دوبل هست و این که بقیه برد ها وات های پایین تر بردشون تکی هست....
و این که من تا به حال از نزدیک برد های دوبل را ندیده ام....

سوال بعدی من این است که آیا میتوان جای ترانزیستور 13003 از ترانزیستور 13005 استفاده کرد؟ آیا عمر لامپ بیشتر خواهد شد؟ یا خیر ارزش ندارد ترانزیستور قویتر گذاشت؟
منظورم اینه که میشه جای ترانزیستور فابریک مدار ترانزیستور قوی تر گذاشت
مثلا به جای 13001 از 13003 و یا به جای 13003 از 13005 و یا به جای 13005 از 13007 استفاده کرد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
سوال بعدی بنده این است که دلیل اینکه ترانزیستور ها بعد از چند ثانیه روشن شدن لامپ میسوزن چیه همه قطعات تست شده و سالم هستند و بعد تعویض ترانزیستور ها دوباره میسوزن.در ضمن گرمای زیادی هم دارن! ترانزیستور 13003
ضمنا مقاومت های ورودی و خروجی همان مقدار روی برد قرار دادم...

سوال بعدی بنده این است که من میخوام مثلا ترانزیستور مارک st بخرم...دو نوع داره ارجینال و چینی.. که ارجینال قیمتش دوبرابر چینی هستش...میخوام ببینم چینی بخرم یا ارجینال؟ اگه ترانزیستور چینی بزارم چه مدت کار میکنه؟ آیا ارزش داره که ترانزیستور ارجینال بزارم برای لامپ کم مصرف....چون نمیخوام لامپ سریع بسوزه و مشتری ناراحت بشه....
البته این رو هم بگم هم ارجینال و هم کپی هر دو ساخت کشور چین هستند مثلا مارک st

سوال بعدی اینه که آیا میتوان مثلا در مقاومت های ورودی و خروجی که یک وات هستند از مقاومت های یک چهارم وات استفاده کرد؟ یا خواهند سوخت؟

انواع مارک های ترانزیستور های 1300x چی هستند و بهترین مارک های چی هستن؟چی بخرم خوبه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
پاسخ : انواع مارک های ترانزیستور و بهترین های آنها

انواع مارک های ترانزیستور های 1300x چی هستند و بهترین مارک های چی هستن؟چی بخرم خوبه؟

تاپیک های که به تعداد بالا ایجاد کرده بودید ادغام شد . تمام سوالات شما در یک مبحث قرار داره و لازم نبود 7 تا تاپیک مشابه بزنید .

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12

تاپیک های که به تعداد بالا ایجاد کرده بودید ادغام شد . تمام سوالات شما در یک مبحث قرار داره و لازم نبود 7 تا تاپیک مشابه بزنید .

شما درست میفرمایید....من هم اول همین کار رو کردم ولی دوستان این پیشنهاد رو دادند

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12

یک سوال دیگه هم داشتم....میگم بعضی دیود ها تپل تر از بقیه دیود ها هستند...آیا وات آن ها با هم فرق داره مثل مقاومت ها؟ آیا میتوان از وات پایین تر استفاده کرد؟

• Like

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

شما درست میفرمایید....من هم اول همین کار رو کردم ولی دوستان این پیشنهاد رو دادند

با سلام خدمت عزیزان. بنده خدمت hosin2a عرض کردم برای سؤالاتی که مستقل از هم هستند در بخش لامپهای کم مصرف تاپیکهای مجزا (گزینه «ارسال موضوع جدید») ایجاد کنن اما ایشون ( شاید به این دلیل که تازه فعالیتشون رو شروع کردند) همان سؤالات رو در یک تاپیک و در پستهای مجزا مطرح کردند. البته میبایست آنها را هم ویرایش میکردند تا موضوعات ایجاد شده، مشابه هم نباشند. باز هم از اینکه در کار مدیران محترم دخالت کردم عذر میخوام.

بالا