آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نوسان برق منزل پس از نصب ترانس تقویت اتومات 8000

StudioBahram

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-06-04
1,038
3,776
صومعه سرا
با سلام خدمت اساتید وهمکاران گرامی
جهت تقویت برق منزل یک دستگاه ترانس تقویت اتومات نوسان الکتریک 8000 ولت آمپر نصب کرده ام ،این دستگاه نوسانات برق شهر را به برق منزل انتقال میدهد و گاهی هم موجب قطع برق خروجی میشود . آیا ایراد از برد دستگاه است ؟ در حالی که دستگاه نو و قطعات آن ظاهرا سالم است .
آیا با نصب خازن میشود این مشکل را حل کرد ؟ خازن چند میکرو ؟ در ورودی یا خروجی ؟
یک خازن 25 میکرو در ورودی ویک خازن 25 میکرو در خروجی نصب کردم فرقی نکرد .
منتظر پاسخ وراهنمایی شما هستم

آخرین ویرایش:

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
احتمالا باری که از دستگاه میگیرید خارج از محدوده توان اون هست و زیر بار میخوابه.برای اطمینان دستگاه رو فقط روی یک وسیله که توان مصرفی مشخصی داره امتحان کنید

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
دوست عزیز با چه استدلالی اقدام به اضافه نمودن خازن کردین؟ خازن به جهت اصلاح ضریب قدرت اونم تو بارهای سلفی مثل الکترو موتور مورد استفاده قرار میگیره و بود نبودش تو خونه فرقی نداره،نه موجب تقویت برق میشه نه چیز دیگه ،فقط چند آمپر اضافه جریان میکشه و هزینه اضافی برات ایجاد میکنه
ترانس نوسان الکتریک کیفیت مطلوبی نداره و دیمی طراحی و ساخته شده
این موارد رو گزارش کن
ولتاژ ورودی در بی باری کامل و زیر بار؟
ولتاژ خروجی در بی باری کامل و زیز بار؟
آیا این مشکل در ساعات خاصی از شبانه روز رخ میده یا همیشه اینطوره؟
اگه مقدوره برات و کلمپ میتر داری ترانس رو از مدار حذف کن و حین اینکه کل مصرف کننده های پر قدرتت تو مدار هستش جریان مصرفی رو اندازه گیری کن،در این حین ولتاژ رو هم اندازه بگیر
سپاس

StudioBahram

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-06-04
1,038
3,776
صومعه سرا
دوست عزیز با چه استدلالی اقدام به اضافه نمودن خازن کردین؟ خازن به جهت اصلاح ضریب قدرت اونم تو بارهای سلفی مثل الکترو موتور مورد استفاده قرار میگیره و بود نبودش تو خونه فرقی نداره،نه موجب تقویت برق میشه نه چیز دیگه ،فقط چند آمپر اضافه جریان میکشه و هزینه اضافی برات ایجاد میکنه
ترانس نوسان الکتریک کیفیت مطلوبی نداره و دیمی طراحی و ساخته شده
این موارد رو گزارش کن
ولتاژ ورودی در بی باری کامل و زیر بار؟
ولتاژ خروجی در بی باری کامل و زیز بار؟
آیا این مشکل در ساعات خاصی از شبانه روز رخ میده یا همیشه اینطوره؟
اگه مقدوره برات و کلمپ میتر داری ترانس رو از مدار حذف کن و حین اینکه کل مصرف کننده های پر قدرتت تو مدار هستش جریان مصرفی رو اندازه گیری کن،در این حین ولتاژ رو هم اندازه بگیر
سپاس
حتمالا باری که از دستگاه میگیرید خارج از محدوده توان اون هست و زیر بار میخوابه.برای اطمینان دستگاه رو فقط روی یک وسیله که توان مصرفی مشخصی داره امتحان کنید
باسلام وسپاس از پاسخ شما
بار ی که از دستگاه میگیرم خیلی کمتر از توان آن است یعنی حدود 2000 وات . حتی اگر چند تا لامپ کم مصرف هم روشن کنم ، باز هم نوسانی که در برق شهر به دلیل ضعیف بودن ایجاد میشود ، به برق خروجی ترانس منتقل میشود. البته دستگاه برق 150 الی 160 شهر را به 220 الی 230 ولت تبدیل میکند ولی نوسانات را نمیگیرد
واستدلال بنده از نصب خازن 25 میکرو در ورودی وخروجی دستگاه این بود که برق در خازن ذخیره شود ودر لحضه اتومات کردن بعضی وسایل برقی مانند یخچال وکولر که افت ونوسان شدید ایجاد میشود از برق ذخیره در خازنها استفاده وجلوی نوسان گرفته شود (در مدارهای برق دی سی تلوزیون خازنهای الکترولیت خیلی تاثیر دارد جلوی ریپل برق را گرفته و موجب تقویت آن میشود ) اگر استدلال وتوجیح بنده غلت است لطفا راهکاری ارائه بفرمایید و اگر درست است ،ظرفیت خازن دقیقا چقدر باید باشد تا موثر واقع شود
استاد این مشکل بیشتر در ساعت 9 الی 11 شب رخ میده و همیشه اینطور نیست . این نوسانات موجب به کار افتادن رله محافظ دستگاه شده و موجب قطع برق خروجی میشود
با تشکر منتظر پاسخ شما هستم .
ولتاژ گیری های لازم را انجام داده و اعلام خواهم کرد .

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
دوست عزیز صحبت شما در مورد استفاده از خازن جهت جلوگیری از ریپل با اون ظرفیت کاملا درسته ولی برای مصرف میکرو امپر و در سطح نانو ثانیه نه برای چندین امپر.شما صد عدد از اون خازن رو هم قرار بدید توفیر نمیکنه چون مصرف بالاست.اگر شما یک کولر ابی 3500 یک اتو و سشوار روشن کنید میشه 8000 وات به همین سادگی حالا چای ساز و یخچال تلویزیون روشنایی منزل و..... به کنار

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
حتمالا باری که از دستگاه میگیرید خارج از محدوده توان اون هست و زیر بار میخوابه.برای اطمینان دستگاه رو فقط روی یک وسیله که توان مصرفی مشخصی داره امتحان کنید
باسلام وسپاس از پاسخ شما
بار ی که از دستگاه میگیرم خیلی کمتر از توان آن است یعنی حدود 2000 وات . حتی اگر چند تا لامپ کم مصرف هم روشن کنم ، باز هم نوسانی که در برق شهر به دلیل ضعیف بودن ایجاد میشود ، به برق خروجی ترانس منتقل میشود. البته دستگاه برق 150 الی 160 شهر را به 220 الی 230 ولت تبدیل میکند ولی نوسانات را نمیگیرد
واستدلال بنده از نصب خازن 25 میکرو در ورودی وخروجی دستگاه این بود که برق در خازن ذخیره شود ودر لحضه اتومات کردن بعضی وسایل برقی مانند یخچال وکولر که افت ونوسان شدید ایجاد میشود از برق ذخیره در خازنها استفاده وجلوی نوسان گرفته شود (در مدارهای برق دی سی تلوزیون خازنهای الکترولیت خیلی تاثیر دارد جلوی ریپل برق را گرفته و موجب تقویت آن میشود ) اگر استدلال وتوجیح بنده غلت است لطفا راهکاری ارائه بفرمایید و اگر درست است ،ظرفیت خازن دقیقا چقدر باید باشد تا موثر واقع شود
استاد این مشکل بیشتر در ساعت 9 الی 11 شب رخ میده و همیشه اینطور نیست . این نوسانات موجب به کار افتادن رله محافظ دستگاه شده و موجب قطع برق خروجی میشود
با تشکر منتظر پاسخ شما هستم .
ولتاژ گیری های لازم را انجام داده و اعلام خواهم کرد .

در ابتدا باید به عرض برسونم ترانس های اتومات به کوچکترین تغیرات ولتاژ ورودی حساس هستن و تا جائی که ولتاژ ورودی در بازه تقریبی 160(با توجه به طراحی) الی 250 قرار داشته باشه خروجی همچنان برقرار میباشد اگر ولتاژ از حدود مذکور پائین تر یا فراتر رود خروجی به حالت قطع کامل مشابه آنچه در محافظ های معمولی یخچال و غیره اتفاق میفتد میرود و این موضوع ربطی به زیاد بودن بار متصل به خروجی ترانس ندارد و حتی اگه مصرف کننده شما تنها یک عدد لامپ 100 تو خروجی ترانس باشه و ولتاژ از حد مجاز پائین تر (زیر160)بره یا بالا تر (بالای 250)بره،ترانس بدون هیچ رودروایسی خروجی رو قطع میکنه ،حتی بهترین و با کیفیت ترین ترانس های اتومات تو این شرایط وا میدن
خازن رو کلا بیخیال شو،اصلا مال این بحث و این مشکل نیستش و بیشتر برای انحراف موضوع خوبه!
اینکه تو ساعت مشخصی این اتفاق میفته بیانگر اینه که شما تو منطقه ای که هستین مشکل افت ولتاژ دارین و ترانس اداره برق قادر به تامین توان مشترکینش نیست
البته بازم سر حرفم هستم که ترانس نوسان الکتریک واقعا یه چیز من در آوردی و دیمی هستش
ولتاژ ها رو اعلام نکردی؟

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
من خودم تو منطقه ای هستم که افت ولتاژ شدید داره یعنی تو تابستون 180 ولته و انقدری ازار دهنده هست که وقتی همسایه کولر روشن میکنه محافظ کامپیوتر من قطع میکنه ولی چند روزی میشه که یه ترانس لومن 3.5 کیلو وات که از 15 سال پیش تو خونه داشتیم اوردم و فقط برای کامپیوتر گذاشتم و واقعا عالیه

بالا