آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: پریدن فیوز بعد از روشن کردن کولر پنجره ای قدیمی مدل جنرال

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
کولر جنرال قدیمی که بعد از چرخاندن پاور و بردت روی فن مشکلی نداره و بعد از بردن به قسمت کولر فیوز میپره .
با اهم متر دو شاخ را موقع بردن به کولر اهم گیری کردم . 3 اهم نشان میده که باعث پریدن فیوز 25 امپر میشه . این 3 اهم وقتی اهم متر ( دیجیتال ) رو 1000 قرار میدم نشان میده . آیا این مقدار 3 اهم نشان از سالم بودن یا اتصال کوتاه و پریدن فیوز است ؟. عکس 3 سیم که از کمپروسور بیرون میاد بین سیم سفید و قرمز 8 اهم و بین سفید و سیاه 2 اهم و بین سیاه و قرمز 7 اهم را نشان میده . هر دو خازن کولر مشکلی نداره و اتصال کوتاه نداره . با تشکر
20160710_124328.jpg

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
با توجه به مطالبی که در مورد کمپروسور خوندم مشکلی در کمپروسور نیست . اگه ممکنه در مورد سیم پیچی ترموستات راهنمایی کنید . عکس مدار را میگزارم . دو پایه ترموستات به کدوم قسمت وصل میشه . ( تعمیر کار قبلی یک پایه ترموستات را به پایه شماره 7 کلید وصل کرده و پایه دیگه ترموستات را با دو سیم یکی به سیم مشکی کمپروسور و دیگری با سیم قهوه ای به پایه شماره 1 کلید وصل کرده ) از روی تصویر مشخص است . اگه ممکنه سیم کشی درست را مشخص کنید . با جدا کردن سیم قهوه ای از ترموستات اتصال کوتاه دوشاخ برق از بین مبره . این سیم قهوه ای که از پایه شماره 1 کلید به ترموستات وصل شده درست است ؟ با تشکر .

20160711_120108.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام
با توجه به مطالبی که در مورد کمپروسور خوندم مشکلی در کمپروسور نیست . اگه ممکنه در مورد سیم پیچی ترموستات راهنمایی کنید . عکس مدار را میگزارم . دو پایه ترموستات به کدوم قسمت وصل میشه . ( تعمیر کار قبلی یک پایه ترموستات را به پایه شماره 7 کلید وصل کرده و پایه دیگه ترموستات را با دو سیم یکی به سیم مشکی کمپروسور و دیگری با سیم قهوه ای به پایه شماره 1 کلید وصل کرده ) از روی تصویر مشخص است . اگه ممکنه سیم کشی درست را مشخص کنید . با جدا کردن سیم قهوه ای از ترموستات اتصال کوتاه دوشاخ برق از بین مبره . این سیم قهوه ای که از پایه شماره 1 کلید به ترموستات وصل شده درست است ؟ با تشکر .

مشاهده فایل‌پیوست 135903

درود

اگه قبل از دستکاری هم فیوز میپرونده دراینصورت کمپرسور سوخته
سه سیم کمپرسور را آزاد کن و کمپرسور را مستقیما با برق شهر تست کن ببین سالمه یا نه ؟
آیا بمحض اتصال برق به کمپرسور فورا فیوز میپره یا بعد از لحظاتی

سپاس

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر
سیم کشی ترموستات دریت بوده ؟ چون سیم قهوه ای را از بغل وصل کرده یعنی به صورت کارخانه ای وصل نشده .
اگر ممکنه در مورد تست کردن کمپرسور به صورت مستقیم با برق شهر راهنمایی کنید . ( یعنی سیم کشی به چه صورت انجام بدم ) ؟

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
اگه ممکنه نقشه سیم کشی رو بزارید . حد اقل سیم کشی ترموستات را بزارید تا از درست بودن سیم کشی مطمن بشم .
بین سه سوکت کمپروسور با اهم متر 2 و 7 و 8 اهم نشان میده . این مقدار درست است یا نه ؟ با تشکر

yaserpar

کاربر
2016-01-12
81
112
با سلام از سه پین یکی مشترک است سیاه دیگری اصلی سفید (اونیکه با سیم مشترک اهمش کمتر است) وسومی استارت قرمز است طبق توضیحات شما. اما برای امتحان؟یک خازن بین ۵۰تا ۶۰میکرو یا خازن موتور را یک سرش را به پین سیم پیچ اصلی وسردیگرش را به سیم استارت یا قرمز متصل کنید بعد برق شهر را یک سر سیم را به سیم سیاه ودیگری را به سیم پیچ اصلی یا سفیدوصل کنید بلافاصله با یک پیچ گوشتی دو سر سیم های اصلی سفید و قرمز را اتصال لحظه ای دهید اگر روشن شد و اورلود نکرد موتور سالم در غیر این صورت خراب است.البته اگر سر لوله فشار از داخل گیر باشد (وجود روغندر لوله فشار ومسدود شدن ان)موتور شما اورلود میکند یا بعبارتی امپر میکشد و با خارج کردن گاز و شستشوی مجدد سیستم لوله ها مشکل برطرف میشود.توصیه میشود رله مربوط به موتور را در صورت معیوب بودن تعویض کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
درود

سه سیم کمپرسور را آزاد کن و کمپرسور را مستقیما با برق شهر تست کن ببین سالمه یا نه ؟

سپاس

با تشکر
سیم کشی ترموستات دریت بوده ؟ چون سیم قهوه ای را از بغل وصل کرده یعنی به صورت کارخانه ای وصل نشده .
اگر ممکنه در مورد تست کردن کمپرسور به صورت مستقیم با برق شهر راهنمایی کنید . ( یعنی سیم کشی به چه صورت انجام بدم ) ؟

درود

مطابق معمول پاسخ سوالات را نمیدی و فقط سوال میکنی و قصد نداری این عادت بی ثمر را ترک کنی
لطفا در دو پست فوق الاشاره ببین من چی گفتم و در پاسخ به سوالم چی گفتی ؟
بعبارتی مطابق معمول میگی چرا سوال میکنی فقط جواب سوال منو بده

عزیزم اگه قراره عیب مشخص بشه باید ابتدا وضعیت دستگاه و پاسخ تست ها مشخص بشه که متاسفانه مغایر با عادت دیرینه حضرتعالی است
لذا طبق عادت فقط سوال کن تا درست بشه .

سپاس

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
راستش این اولین کولر که دارم تعمیر میکنم . درسوال شما گفتین که کمپروسور را مستقیم با برق شهر امتحان کنم . از روزی که شما گفتین دنبال طریقه امتحان کردن با برق شهر به صورت مستقیم هستم ولی هنوز نتونستم از اینترنت پیدا کنم . اگر راهنمایی کنید که چطوری امتحان کنم ( یعنی از کمپروسور که 3 سوکت خارج شده . برق شهر و خازن و دو سیم کلید را به چه صورت وصل کنم تا امتحانش کنم ) روش همکار گرامی را خوب نتونستم متوجه بشم راستش درست نفهمیدم . اگه با شکل باشه ممنون میشم .
نکته دیگه در مورد اساتید این انجمن اینکه دوست ندارند افراد تازه کار در این انجمن باشند . وقتی امر میکنند که فلان قطعه را تست کن یا فلان کار را انجام بده . فکر میکنند طرف مقابل هم سواد و تجربه شان مثل خودشان است . در آخر هم جمله ( اگه بلد نیستی به تعمیر کار مجرب بده ) را میشنوی .
به همین خاطر نتونستم طریقه تست کمپروسور را پیدا کنم . و نتونستم فعلا جواب شما را بدم . ببخشید
در مورد سوال دوم که دو پایه ترموستات به کجا وصل میشه . برای کسی که حداقل یه کولر باز کرده راحت باید باشه . توی شهرستان ما من شخصا دنبال چند جا رفتم که کولری شبیه این پبدا کنم که سیم کشی درست ترموستات را انجام بدم . فعلا که نتونستم پیدا کنم .
در اولین فرست که آزمایش کردم نتیجه را اعلام میکنم . در کل ببخشید . با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
درود

سپاس

سلام
راستش این اولین کولر که دارم تعمیر میکنم . درسوال شما گفتین که کمپروسور را مستقیم با برق شهر امتحان کنم . از روزی که شما گفتین دنبال طریقه امتحان کردن با برق شهر به صورت مستقیم هستم ولی هنوز نتونستم از اینترنت پیدا کنم . اگر راهنمایی کنید که چطوری امتحان کنم ( یعنی از کمپروسور که 3 سوکت خارج شده . برق شهر و خازن و دو سیم کلید را به چه صورت وصل کنم تا امتحانش کنم ) روش همکار گرامی را خوب نتونستم متوجه بشم راستش درست نفهمیدم . اگه با شکل باشه ممنون میشم .
نکته دیگه در مورد اساتید این انجمن اینکه دوست ندارند افراد تازه کار در این انجمن باشند . وقتی امر میکنند که فلان قطعه را تست کن یا فلان کار را انجام بده . فکر میکنند طرف مقابل هم سواد و تجربه شان مثل خودشان است . در آخر هم جمله ( اگه بلد نیستی به تعمیر کار مجرب بده ) را میشنوی .
به همین خاطر نتونستم طریقه تست کمپروسور را پیدا کنم . و نتونستم فعلا جواب شما را بدم . ببخشید
در مورد سوال دوم که دو پایه ترموستات به کجا وصل میشه . برای کسی که حداقل یه کولر باز کرده راحت باید باشه . توی شهرستان ما من شخصا دنبال چند جا رفتم که کولری شبیه این پبدا کنم که سیم کشی درست ترموستات را انجام بدم . فعلا که نتونستم پیدا کنم .
در اولین فرست که آزمایش کردم نتیجه را اعلام میکنم . در کل ببخشید . با تشکر

درود

من در پست مورد اشاره فقط سه جمله عرض کردم که در اولی و سومی گزارش مربوطه را مطالبه کردم.

و در جمله دوم خواستار تست کمپرسور شدم

ازآنجاکه دو جمله صدرالذکر مغایر با عادت حضرتعالی است لذا مطلب زائد تلقی فرمودی و پاسخی ندادی
و ازآنجاکه جمله سوم موجب طرح سوال جدیدی در ذهن حضرتعالی شد لذا کلیه وقت و تلاش خود را در راستای عادت خود مصروف این سوال کردی.

با فرض صحت که حق با شما باشه و بقیه مطالب را بیهوده مطرح کرده باشم دراینصورت نیز ادب اقتضا میکنه که قائل به حرمتی برای زحمت راهنما باشیم و لااقل میگفتی هر چند سوالات شما حرف مفت و بی اثره ولی جوابش اینه .

اما حضرتعالی کوچکترین حرمتی برای راهنما و طراح سوال قائل نیستی و در کلیه تاپیک هایی که من دیدم بسیار بندرت پاسخ میدی و فقط عاشق سوالات خودت هستی

ضمنا اینکه بدون اطلاعات اولیه و بصرف عضویت در انجمن توقع تعمیر هر دستگاهی را داشته یاشیم توقع بی حاصل و بی ثمری است

اما تست کمپرسور نیاز به معین شدن پین مشترک و کمکی داره که من حفظ نیستم و هیچوقت هم حفظ نمیکنم
ولی اگه نمیتونی از تعمیرکار مربوطه سوال کنی دراینصورت

باید ابتدا سیم مشترک که تصور میکنم با حرف m مشخص شده باشه به نول متصل کنید
سپس باید کمکی که نسبت به m مقاومت بیشتری داره پیدا کنید
حالا فاز را یک لحظه کوتاه به دو پین دیگر ( غیر m ) متصل و بمحض راه اندازی فورا کمکی را آزاد کنی ( کمکی قطع بشه )

بعبارتی نول را به پین مشترک ( m )
و پین کمکی آزاد
و پین سوم را به فاز متصل کن ( و فورا مرحله پیچ گوشتی را انجام بده و زیاد معطل نکن که گندش درمیاد )
با پیچ گوشتی یک لحظه کمکی را به فاز متصل و پس از راه اندازی پیچ گوشتی را کنار بگذار و ببین کمپرسور چطور کار میکنه.

برای تست فوق نیاز به خازن نیست
البته رفع مشکل دستگاه قبل از رفع مشکل خودت خیلی بعیده

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد غزال عزیز، ما قبل از اینکه شاگرد مطالب علمیتون باشیم، توی کلاس اخلاق از شما درس بزرگی و بزرگوار بودن یاد میگیریم. با وجود انتقادات به حق نسبت به جناب arstan ، باز هم دلتون نیومد موضوع رو بدون جواب بذارین. امیدوارم این اخلاق خوب بین همه کاربران رواج پیدا کنه.

بالا