آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: پریدن فیوز بعد از روشن کردن کولر پنجره ای قدیمی مدل جنرال

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
با تشکر استاد عزیز چون اولین کمروسوری بود که امتحان میکردم با زحمت زیاد کمپروسور را جدا امتحان کردم . کمپروسور سالم است و صدای خاص کولر را میده و تولید سرما میکند نکته دیگه اینکه بعد از روشن کردن کولر مقاومت دو سر دوشاخ 2 اهم را نشان میده که سالم بودن کولر است ..
حالا دارم موتور را امتحان میکنم دو سیم قزمز و آبی که از موتور میاد ( برای سرعت کم و زیاد ) یکی حدود 34 اهم و دیگری قطع و وصل میشود .
خواستم موتور را جدا کنم از دو طرف به فن وصل است و تا رادیاتور را جدا نکنم راهی برای بیرون آوردن موتور نیست . اساتیدی که موتور را بیرون آوردند راهی دیگه است که موتور را جدا کنم ؟ با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
با تشکر استاد عزیز چون اولین کمروسوری بود که امتحان میکردم با زحمت زیاد کمپروسور را جدا امتحان کردم . کمپروسور سالم است و صدای خاص کولر را میده و تولید سرما میکند نکته دیگه اینکه بعد از روشن کردن کولر مقاومت دو سر دوشاخ 2 اهم را نشان میده که سالم بودن کولر است ..
حالا دارم موتور را امتحان میکنم دو سیم قزمز و آبی که از موتور میاد ( برای سرعت کم و زیاد ) یکی حدود 34 اهم و دیگری قطع و وصل میشود .
خواستم موتور را جدا کنم از دو طرف به فن وصل است و تا رادیاتور را جدا نکنم راهی برای بیرون آوردن موتور نیست . اساتیدی که موتور را بیرون آوردند راهی دیگه است که موتور را جدا کنم ؟ با تشکر

درود
عزیزم جز فن و کمپرسور موتوری نداره
کدوم موتور مورد نظر شماست
ضمنا برای تست موتور نیاز به درآوردن موتور نیست
ضمنا کمپرسور میسوزه و احتمال سوختن فن بسیار بسیار ضعیقه

هنوز جواب ندادی که فیوز فورا میپره یا بعد از مدت زمانی
مقاومت 2 اهم هم نشانه اشکاله و نباید 2 اهم باشه

بنابرین همون اتصالاتی که حدس زدی اشکال داره
اگه سیم ها را تعقیب کنی که به کجا متصل شده اند و نقشه آنرا بکشی درستش میکنیم.
بی جهت رادیاتور را دست نزن که مصیبت میشه و نیاز هم نیست فقط نقشه را بکش حل میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
کمروسور را جدا امتحان کردم فیوز نمیپره (حدود یک دقیقه امتحان کردم ) درست کار میکنه و تولید سرما میکنه . ( 2 اهمی که اهم متر من نشان میده شاید مشکل از اهم متر باشه چون اهم متر دیجیتال و از اون ارزون قیمت ها است ) ( برای مطمن شدن کولر قدیمی ایرانی که خونه یکی از فامیلام بود و سالم کار میکرد را هم وقتی روی کولر میزاری امتحان کردم اون هم دوشاخ کولر 2 اهم نشان میداد ) به هر حال کمپروسور که کار میکنه و فیوز نمیپره .
نکته دیگه اینکه چون کولر قدیمی است .فکر کنم کلید رو هم عوض کردند . چون از روی شکل 4 حالت داره ( خاموش - فن - سرمای زیاد - سرمای کم ) ولی کلید 5 حالت میره . که فکر نکنم مال خودش باشه .
کمپروسور و موتور گردان هوا را از کلید جدا کردم و فقط موتور فن را امتحان کردم که بعد از بردن کلید به حالت قن فیوز میپرید . بدون معطلی یعنی فورا میپره .
با زحمت فراوان فن را جدا کردم و دادم دست استاد سیم پیچ.فردا نتیجه را اعلام میکنه که سالم است یا نه ؟ گفت اگه سوخته باشه 200000 برای سیم پیچی میگیرم . این مبلغ عادلانه است ؟ برای جدا کردن موتور مجبور شدم رادیاتور را از یک طرف باز و کمی بیرون بیارم .
فعلا تمام سوکت های کلید را جدا کردم و دارم تست میکنم . در هر حالت کلید کدام سوکت ها به هم وصل میشه .
با تشکر

• Like

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سبلم
راستش منظور از 2 اهم که دوشاخ نشان میده قبل از وصل کردن به برق شهر است . چون این مدل های قدیمی فاقد مدار و فاقد قطعاتی مثل تریاک هستند . و با بردن به حالت روشن موجب وصل شدن موتور یا ... میشه و دوشاخ مقاومت سالم را نشان میده . به خاطر همین فکر کردم نشان دادن 2 اهم برای این مدل کولر نشان از سالم بودن کمپروسور است . با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
کمروسور را جدا امتحان کردم فیوز نمیپره (حدود یک دقیقه امتحان کردم ) درست کار میکنه و تولید سرما میکنه . ( 2 اهمی که اهم متر من نشان میده شاید مشکل از اهم متر باشه چون اهم متر دیجیتال و از اون ارزون قیمت ها است ) ( برای مطمن شدن کولر قدیمی ایرانی که خونه یکی از فامیلام بود و سالم کار میکرد را هم وقتی روی کولر میزاری امتحان کردم اون هم دوشاخ کولر 2 اهم نشان میداد ) به هر حال کمپروسور که کار میکنه و فیوز نمیپره .
نکته دیگه اینکه چون کولر قدیمی است .فکر کنم کلید رو هم عوض کردند . چون از روی شکل 4 حالت داره ( خاموش - فن - سرمای زیاد - سرمای کم ) ولی کلید 5 حالت میره . که فکر نکنم مال خودش باشه .
کمپروسور و موتور گردان هوا را از کلید جدا کردم و فقط موتور فن را امتحان کردم که بعد از بردن کلید به حالت قن فیوز میپرید . بدون معطلی یعنی فورا میپره .
با زحمت فراوان فن را جدا کردم و دادم دست استاد سیم پیچ.فردا نتیجه را اعلام میکنه که سالم است یا نه ؟ گفت اگه سوخته باشه 200000 برای سیم پیچی میگیرم . این مبلغ عادلانه است ؟ برای جدا کردن موتور مجبور شدم رادیاتور را از یک طرف باز و کمی بیرون بیارم .
فعلا تمام سوکت های کلید را جدا کردم و دارم تست میکنم . در هر حالت کلید کدام سوکت ها به هم وصل میشه .
با تشکر

درود

اهم مترت اشکال داره و کم نشون میده
باوجودیکه گفتم فن را خارج نکن و به رادیاتور دست نزن نه تنها رادیاتور را جابجا و فن را خارج کردی بلکه به سیم پیچ هم دادی و بعدا گزارش کردی

عزیزم فن کولر گازی با این حرفا نمیسوزه و البته خازنش خراب میشه
ولی میتونستی فن را مستقیما و بدون کلید با برق تست کنی ولی هر توصیه و تاکیدی که کردم گوش نکردی و هر کاری نباید میکردی کردی
لذا فعلا کاری ازت برنمیاد جز تهیه و پرداخت 200 تومن
تا بعد

قبلا میگفتی کلید در حالت سرما باشه یعنی کمپرسور روشن بشه فیوز میپره حالا میگی با فن میپره

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
فن کولر سوخته بود و به گفته تعمیر کار سیم پیچ اصلی نبوده و سیم پیچی کرده بودند و علت سوختگی آب رفتگی داخل موتور فن بوده . به خاطر همین نخواستم موتور را دوباره سیم پیچی کنه . به همین خاطر موتور دست دوم پیدا کردم (250000 ) قیمتش بود با توافق مشتری موتور فن را خریدم و وصل کردم .
اول فن را به تنهایی با کلید کولر امتحان کردم بدون مشکل کار کرد . بعد فن را سرجاش گذاشتم رادیاتور را هم به حالت قبلی برگرداندم . و کومپروسور و موتور جت را هم وصل کردم .
خوشبختانه کولر داره به حالت عادی کار میکنه . حدود یک ساعت گذاشتم کار کنه . بدون مشکل کار کرد .
سوال آخر اینکه چون اینجا شهر ساحلی است و رطوبت هوا زیاده . ایجاد شدن قطرات آب روی کمپروسور عادی است ؟
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
فن کولر سوخته بود و به گفته تعمیر کار سیم پیچ اصلی نبوده و سیم پیچی کرده بودند و علت سوختگی آب رفتگی داخل موتور فن بوده . به خاطر همین نخواستم موتور را دوباره سیم پیچی کنه . به همین خاطر موتور دست دوم پیدا کردم (250000 ) قیمتش بود با توافق مشتری موتور فن را خریدم و وصل کردم .
اول فن را به تنهایی با کلید کولر امتحان کردم بدون مشکل کار کرد . بعد فن را سرجاش گذاشتم رادیاتور را هم به حالت قبلی برگرداندم . و کومپروسور و موتور جت را هم وصل کردم .
خوشبختانه کولر داره به حالت عادی کار میکنه . حدود یک ساعت گذاشتم کار کنه . بدون مشکل کار کرد .
سوال آخر اینکه چون اینجا شهر ساحلی است و رطوبت هوا زیاده . ایجاد شدن قطرات آب روی کمپروسور عادی است ؟
با تشکر

درود
اساسا در کولر گازی بگونه ای وجود آب پیش بینی میشه که من هر فن کولر گازی که دیدم ضد آب بوده و آب قادر به نفوذ در آن نیست
اما این چه مدلی است که آب موجب صدمه فن شده نمیدونم
البته من تعمیرکار کولر نیستم شاید مواردی باشه و من ندیدم ولی بی تجربه هم نیستم و کولر دستگاه ساده ای است

ضمنا در شهر های ساحلی کولر اوراق فراوونه که فنش سالمه و کلش با مبلغ بسیار نازل و بقیمت آهنش قابل تهیه است ولی کاری بود که کردی
انشاالله یاد گرفتی دفعه بعد عجله نکنی و به حرف افراد مجرب توجه کنی
ضنا بله اونجا و حتی در شهر های کویری هم آب از همه جای کولر گازی سرازیر میشه و لذا محلی برای تخلیه آب پیش بینی شده
من چندین سال گیلان بودم و همیشه خودمم خیس بودم کولر که جای خود داره .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا