آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

در خواست راهنمایی برای تعیین مقدار مقاومت مناسب برای تابلو ال ای دی ثابت

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام
دوستان برای یک تابلو قصد دارم از ال ای دی اوال قرمز رنگ استفاده کنم .منتها در مورد تعیین مقدار مقاومت به مشکل خوردم . چون اولین تابلوم هست در صورت امکان راهنمایی کنید.
من مقدار ولتاژ کل مدار رو 12 ولت و جریان رو 10 میلی آمپر در نظر گرفتم و با توجه به اینکه ولتاژ ال ای دی های قرمز 2 ولت هست کدام یک از موارد زیر رو مناسب می دونید لطفا با دلیل ذکر کنید
1) آیا بهتره سه تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت سری رو 680 اهم در نظر بگیرم
2) آیا بهتره چهار تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت رو 470 اهم در نظر بگیرم
3) آیا بهتره پنج تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت رو 220 اهم در نظر بگیرم
سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
بابت جریان و ولتاژ LEDها مطمئنی؟ تا جایی که حضور ذهن دارم ولتاژ LED قرمز در حالت نور خوب حدود 2.2 ولت و جریانش بین 15 تا 20 میلی در نظر گرفته میشه. با این ولتاژ بهتره 5 تا LED رو سری کنی. این طوری هم تلفات انرژی (که توی مقاومت هدر میره) کمتر میشه و هم توی مصرف مقاومت صرفه جویی میشه.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
بابت جریان و ولتاژ LEDها مطمئنی؟ تا جایی که حضور ذهن دارم ولتاژ LED قرمز در حالت نور خوب حدود 2.2 ولت و جریانش بین 15 تا 20 میلی در نظر گرفته میشه. با این ولتاژ بهتره 5 تا LED رو سری کنی. این طوری هم تلفات انرژی (که توی مقاومت هدر میره) کمتر میشه و هم توی مصرف مقاومت صرفه جویی میشه.
سلام
سپاس و تشکر
اتفاقا همین کار رو انجام دادم . ال ای دی ها رو 5 تا 5 تا سری کرده و نهایتا با مقاومت 220 اهم سری کردم. جریان برای هر دسته 5 تایی رو 10 میلی امپر در نظر گرفتم تا عمر ال ای دی ها بیشتر باشه.
سپاس

بالا