آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست کمک شناسایی قطعه الکتریکی

younes01

کاربر
2015-06-27
6
11
35
سلام خدمت تعمیر کاران و مهندسین عزیز، بنده در هنگام تعمیر تلفن خانگی ثابت به قطعه دیود مانندی برخوردم که قادر به شناسایی آن نیستم از شما عزیزان خواهش میکنم کمکم کنید در ضمن روی قطعه مورد نظر TPA200 نوشته شده. با تشکر

فرستاده شده از SM-J100H

younes01

کاربر
2015-06-27
6
11
35
1.jpg

فرستاده شده از SM-J100H

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HADI2065

younes01

کاربر
2015-06-27
6
11
35
سلام دوست عزیز نماز روزه شما قبول باشه

این یک وریستور است که موازی با ولتاژ خط تلفن میباشد که اگر ولتاژ بیش از 50 ولت به مدار تزریق شد برای زمانکی که تلفن به اشتباه به برق زده میشود وریستور بلافاصله اتصال کوتاه شده و از ولتاژ زیاد به مدار خودداری میکند. به عنوان یک محافظ استفاده میشود که اگرم در مدار نباشد اشکالی در مدار به وجود نمیاورد اما باشد خیلی بهتر است
وقتی که وریستور بسوزد 2 سر آن اتصال کوتاه میشود.
-----------

به احتمال زیاد باید دیود زنری هم در مدار سوخته باشد (12 ولت 1 وات و یا ترانزیستوری)

نتجیه رو اعلام کنید
سلام دوست عزیز من اون وریستوری که گفته بودین تست کردم از هر دو طرف راه نمیده آیا سوخته به نظر شما؟

فرستاده شده از SM-J100H

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,822
7,754
جنت شهر
آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
معمولا ترانزیستور A92با یک زینر نشتی پیدا میکنند که با تست میتوانید انها را شناسائی کنید
با تشکر از جناب V.GHAEDY عزیز و توضیحات مفیدشون. فقط نکته قابل ذکر اینه که خیلی از اوقات، نشتی ترانزیستور A92 با تست قابل شناسایی نیست یا لااقل من بلد نیستم. اگه جناب V.GHAEDY روشی برای تست دارند ممنون میشم ارائه بفرمایند.

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با تشکر از جناب GHAEDY عزیز و توضیحات مفیدشون. فقط نکته قابل ذکر اینه که خیلی از اوقات، نشتی ترانزیستور A92 با تست قابل شناسایی نیست یا لااقل من بلد نیستم. اگه جناب GHAEDY روشی برای تست دارند ممنون میشم ارائه بفرمایند.
با سلام :
با توجه به ولتاژ تست موجود در سر پروب های مولتی متر ها که 1.5 الی 12 ولت میباشند این تست نشتی با مولتی مترممکن هست دقیق جواب ندهد ....
ساده و مطمین ترین راه تست و تشخیص نشتی و سالم بودن یک ترانزیستور معمولی این هست که با توجه به نوع NPN / PNP یک ولتاز حدود 80 ولت را توسط یک مقاومت 10 کیلویی به پایه های امیتر و کلکتور ان اعمال کنید - در حالیکه هیچ ولتاژ یا جریانی به بیس اعمال نکرده اید !!! ولتاژ اعمالی به امیتر و کلکتور نباید کوچکترین افتی داشته باشد حال با لمس بیس ترانزیستور تغییرات را باید مشاهده کنید و اگر ولتاژی توسط یک مقاومت 100 کیلویی به بیس اعمال کنید - ولتاژ انیتر کلکتور باید حدود صفر شده و تمامی ولتاژ 80 ولتی در مقاومت 10 کیلویی موجود خواهد بود مقدار های پیشنهادی سر دستی بوده و عموما جواب میدهد اما توصیه میکنم با استفاده از دیتا شیت ان - این مقادیر رعایت گردد .
در NPN >> ولتاژ + توسط مقاومت به کلکتور و منفی مستقیما به امیتر و در PNP >> بالعکس ....
موفق باشید

بالا