آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل با مدار شارژر باتری 12 ولت اسیدی

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,824
فارس
سلام
نیاز به مدار شارژر اتوماتیک باتری 12 ولتی داشتم و مدار زیر رو توی اینترنت پیدا کردم و چونکه PCB هم براش ساخته بودن و مارک شرکتی که این کیت رو عرضه کرده هم ذکر شده فکر کردم بدون مشکل جوابگو هست
اما مشکل اینجاست که مدار باتری رو تا مقداری که توسط پتانسیومتر تنظیم شده شارژ میکنه (مثلا تا 14.4 ولت) و رله رو قطع میکنه و بلافاصله دوباره رله وصل میشه و دوباره قطع میشه و بقول معروف رله رگباری میشه
به نظرم علت اصلی این مشکل نداشتن هیسترزیس هست و مدار باید طوری باشه که مثلا با رسیدن باتری به 14.4 ولت شارژ رو قطع کنه و مثلا با رسیدن به ولتاژ 12 ولت وصل کنه تا این مشکل پیش نیاد
دوستان و اساتید اگر نظر و پیشنهادی دارند خوشحال میشم کمکم کنند

پیوست‌ها

• 46 کیلوبایت بازدیدها: 197
  • 28.8 کیلوبایت بازدیدها: 204

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
سلام
نیاز به مدار شارژر اتوماتیک باتری 12 ولتی داشتم و مدار زیر رو توی اینترنت پیدا کردم و چونکه PCB هم براش ساخته بودن و مارک شرکتی که این کیت رو عرضه کرده هم ذکر شده فکر کردم بدون مشکل جوابگو هست
اما مشکل اینجاست که مدار باتری رو تا مقداری که توسط پتانسیومتر تنظیم شده شارژ میکنه (مثلا تا 14.4 ولت) و رله رو قطع میکنه و بلافاصله دوباره رله وصل میشه و دوباره قطع میشه و بقول معروف رله رگباری میشه
به نظرم علت اصلی این مشکل نداشتن هیسترزیس هست و مدار باید طوری باشه که مثلا با رسیدن باتری به 14.4 ولت شارژ رو قطع کنه و مثلا با رسیدن به ولتاژ 12 ولت وصل کنه تا این مشکل پیش نیاد
دوستان و اساتید اگر نظر و پیشنهادی دارند خوشحال میشم کمکم کنند
با سلام :
عزیزم مدار فوق حرفه نیست و ایراداتی دارد که برطرف نمودن انها مقرون به صرف نیست توصیه میکنم مدار لینک زیر را مونتاژ نمایید که تست شده و عاری از هر گونه ایرادات میباشد و
در ضمن یک شارژر خوب باید این قابلیت ها را داشته باشد که مدار شما فاقد اینهاست :
ابتدا باید باتری را تا استانه ولتاژ نامی ( همون 14.4 ولت در مورد باتری شما ) شارژکنه و به محض رسیدن به این ولتاژ باید جریان قوی شارز را قطع کرده و بلافاصله با جریان ملایمی ولتاژ شارژ شده را نگهداری کند قطع کامل جریان شارژ موجب میشود که باتری بلافاصله {مخصوصا باتری های کارکرده ای مانند باتری شما که با قطع جریان شارز - ولتاژ ان افت میکند و دوباره مدار سنس کرده و ریپل قطع وصل رله و..... } افت ولتاژ کرده و چون مدار فقط برای جریان شارژ بالایی طراحی شده موجب بالا رفتن سریع ولتاژ باتری شده و ... مشکلی که مطرح کردین .....
مدار توصیه شده ابتدا تا حدود 5 امپر باتری شارژ میکنه و به محض رسیدن ولتاز تحت شارژ باتری به 14.4 ولت جریان 5 امپر را قطع اما با یک جریان ملایم {نشتی } همین ولتاژ را نگهداری خواهد کرد و رله ای هم در کار نیست که موجب بروز خرابی و سر و صدا و... گردد .
لینک مدارپیشنهادی در انجمن : [hide]http://www.irantk.ir/irantk17888/#post106413 [/hide]
موفق باشید .

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,824
فارس
سلام و سپاس فراوان از استاد رجبی عزیز
چونکه مدار رو ساخته بودم دیشت تا اخر شب و بقول استاد غزال قبل از خواب به مدار فکر میکردم تا اینکه یه ایده به ذهنم رسید و امروز صبح تست کردم و دیدم عالی جواب میده
توضیح : زمانی که ولتاژ باتری کاهش پیدا کرده و ورودی منفی (مع***) اپ امپ کمتر از ورودی مثبت هست پس خروجی آپ امپ هم مثبت هست و باعث فعال شدن ترانزیستور میشه ، زمانی که ترانزیستور فعاله پایه کلکتور ولتاژش نزدیک صفر ولته پس اگه یه مسیر یکطرفه از کلکتور ترانزیستور به ورودی منفی اپ امپ بدیم میتونیم حالت پس ماند یا هیسترزیس بوجود بیاریم و مثلا وقتی ولتاژ باتری به 12 ولت رسید اپ امپ فعال میشه و کلکتور ترانزیستور نزدیک صفر ولت میشه و با مدار جدیدی که وصل کردم در نتیجه باعث کمتر شدن ولتاژ ورودی پایه منفی آپ امپ میشه و باتری رو تا 14.4 شارژ میکنه و خروجی ام امپ صفر و کلکتور ترانزیستور نزدیک 12 ولت میشه و طبق مدار هیچ مسیری برای عبور جریان و کاهش ولتاژ ورودی منفی آپ امپ در زمانی که ترانزیستور قطعه وجود نداره و پس مدار به حالت اول برگشته و با رسیدن باتری به 12 شروع به شارژ میکنه و تا 14.4 ادامه میده
بجای یک عدد پتانسیومتر 100 کیلو ، یک پتانسیومتر 50 کیلو با یک مقاومت 47 کیلو و یک دیود معمولی سری کردم و مدار عالی داره جواب میده

پیوست‌ها

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام. آفرین
برای بهبود کیفیت مدار و محافظت بیشتر از باطری بهتر نیست یه زنر با ولتاژ مناسب با باطری موازی کنی؟ چون خروجی ترانس 220 به 12 وقتی یکسو بشه حدود 16 تا 17 ولت خواهد بود و ممکنه (در صورت تنظیم اشتباه در پتانسیومتر) به باطری آسیب بزنه.

بالا