آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن چراغ شارژر لپ تاپ Dell 5110 بعد از فشردن دکمه پاور

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
سلام وقتی لپ تاپ رو روشن می کنم سیستم یک استارت می زنه و فن یک لحظه می چرخه ولی زود می ایسته چراع شارژر هم خاموش می شه وقتی رم ها در می آرم سیتسم روشن می شه و خاموش هم نمی شه بوف رم هم می زنه.
کارهایی که انجام دادم :
1- با تینر و مسواک روی رم ها و محل رم در ماردبرد رو تمیز کردم فایده ای نداشت.
2- با یک رم دیگه امتحان کردم فاید ه ای نداشت
لطفاً راهنمایی کنید چه باید بکنم؟ با تشکر.

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
یعنی از یه IC دیگه استفاده کنم؟ یا فقط بایوس یزنم ؟
جسارتاً بدون رم سیستم روشن می شه ها؟ آیا نیاز به بایوس زدن هست؟

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
به نام خدا
سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان عزیز.
با توجه به توضیحاتی که ارائه نمودید :
1. در ابتدا کل مادر برد را با تینر شستشو داده و خوب خشک نمایید .
2.بایوس مطمئن رو پروگرام نموده و باطری بک آپ را نیز چک نموده و اگر ولتاژ آن پایین بود تعویض نمایید .
3. فاز رم = خود رم - اسلت رم - مدار تغذیه رم می باشد .
قبل از اینکه دستگاه را روشن نمایید ، ولتاژگیری نموده و ببینید که آیا ولتاژهای استندبای موجود می باشند ؟
اعلام نتیجه فراموش نشود .
با تشکر .

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
تشکر از وقتی که می زارید و راهنمایی هایی که می کنید.
به طور اتفاقی در مدار خازنی رو دیدم که اتصال یک پایه آن قطع شده بود و به یک تزانزیستور کناریش متصل شده بود فکر کردم شاید به خاطر این اتصالی بوده باشه که شارژر خاموش می شه اون رو از مدار خارج کردم ولی مشکل بازم وجود داشت این هم تصویر خازن مشکل دار.
photo_2016-06-27_14-24-46.jpg

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
طبق راهنمایی شما رفتم سراغ مدارتغذیه رم .
بعد از چک کردن مدار دو تا از خازن ها در تست بازر بوق ممتد می زند مولتی مترم یک عدد کوچکی را نمایش می دهد که به سرعت نزدیک به صفر می شود به نظرم باید این خازن ها سوخته باشد درسته؟
نگرانی من اینه که اگه اینها رو عوض کنم باز دوباره بسوزند امکان داره این اتفاق بیافته؟
اصلاً شما بگید که الان چه کار کنم؟ توی اون مدار قطعات دیگری هست که باید چک کنم ولی نمی دونم چطور چکش کنم مخصوصاٌ ترانزیستور ها و اون IC بزرگه رو؟
ببخشید که این قدر سطح پایین سوال پرسیدم چون می خواهم شما هم با جزئیات توضیح بدهید نه کلی؟
photo_2016-06-27_14-26-30.jpg

بالا