آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل داغ کردن هیت سینک ورودی در پاور Goldwin مدل ATX-600W

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,842
سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و همکاران گرامی

یه پاور برام اومده که مشکل روشن نشدن داشت . باز که کردم دیدم فیوز سوخته . تعویض کردم . دیود های پل هم سوخته بود تعویض کردم . توی هیت سینک اولیه (بعد از خارن های تغذیه) دو تا ماسفت 13007 سوخته بود . ( البته یکی اش که ترک خورده بود اصلاً ) . اینا رو هم تعویض کردم
حالا توی حالت SB ولتاژ 5 ولت سبز و بنفش رو دارم . ولی بعد از اتصال سیم سبز و مشکی پاور روشن نمیشه
دقت که کردم دیدم هیت سینک اولیه در حالت SB پاور ، داغ میکنه .
در صورتی که نباید داغ کنه . چون الان باری روی پاور نیست که بخواد داغ کنه . در ضمن دو سه تا پاور هم همین چند روز داشتم که مشکل های متفاوتی داشتند ولی در نهایت هیت سینک اولیه شون داغ میکرد . یکی شون که بعد از چند لحظه همچین داغ میشد که دست رو می سوزوند
اما اینا نه اینطور نیستن . میشه دست رو روش نگه داشت . گرما هم کاملاً مشخصه و قابل درکه .

نظر دوستان چیه ؟

بعد یه سوال دیگه : اینکه آی سی KA7500 و LM339 یا494 TL که معمولاً توی همه پاورها به کار میره دقیقاً وظیفه شون چیه ؟ یکی شون که آی سی استارت پاور هستش انگار درسته ؟
اگه میشه این یه توضیحی بدید .ممنون

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
ایسی رو عوض کنید . احتمالا از خود ایسی ها هست . اینها ایسی سویچ هستند .
در مورد 13007 هم چندین نوع داره . ارجینال هاش کمتر داغ میکنن

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,842
تعویض میکنم . نتیجه رو اعلام میکنم

ممنون

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
خوب وقتی فیوز و دیود های ووردیتون سوخته علاوه بر اون یا قسمت استندبای یعنی سمت راست ورودی و یا سمت قدرت که میشه سمت چپ ورودی سوخته
وقتی سمت قدرت سوخته باشه یعنی همین مشکل شما پس احتمال خیلی زیاد استندبای سالم هست و شما در سیم بنفش 5 ولت رو داری

خوب حالا به ترتیب میریم جلو و باید چک کنی
وقتی 13007 ورودی سوخته حتما باهاش مقاومت و یا دیود های اطرافش هم سوخته وقتی اینا میسوزند ترانزیستور های بخش تفاضلی (دو تا c945 بین دو هیت سینگ) هم می سوزند
بعد که اینا رو چک کردی آی سی اسیلاتور باید چک بشه اگر اسیلوسکوپ داری ببین آی سی سیگنال تولید میکنه اگر اسکوپ نداری
پایه 12 ببین چند ولت داری؟ و اینکه روی پایه های ترانزیستورهای c945 چند ولت داری؟
بعد هم دیود های شاتکی خروجی باید چک بشه

وظیفه آی سی اسیلاتور tl494 تولید سیگنال می باشد و راه انداز پاور می باشد که خروجیش میره تو مدار تفاضلی و بعد میره به ترانس درایور افزاینده و بعد DC میشه و بعد بیس ترانزیستور های قدرت رو تحریک می کنه

آی سی lm339 هم کارش مقایسه کردن ولتاژ می باشد به این ترتیب که یک نمونه از تمام ولتاژهای پاور وارد این آی سی میشود و اگر کم و زیاد نبودند و درست بودند
اجازه استارت به آی سی tl494 میدهد و اگر کم و زیاد باشه آی سی اسیلاتور رو خاموش می کنه

بالا