آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل در پاور Optima 650 و روشن ماندن لامپ تست با نور کم

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام خسته نباشید
روی پاور optima دارم کار میکنم یک ایراد عجیب برام پیش اومده
اول اینکه مشتری اورده و سه تا مقاومت جلوی ورودی ترانس اصلیش داره که هر سه تاش سرخ شده بودند من عوض کردم با لامپ تست روشن کردم و دیدم که تستر روشن شد
منتها لامپ تست هم روشن میشه با نور کم و همینجور لامپ روشن می مونه و ولتاژ 3.3 میره بالا جوری که مقاومت 10 اهم زیر هیت سینک میسوزه
عکس های برد رو ضمیمه کردم
حدس زدم که ترانس اصلی نشتی داشته و جریان زیاد کشیده و مقاومت ها سوخته باشند و خود ترانس آسیب به مدار میزنه ولی دیدم نه
حتی ترانس هم از دار در اوردم و میزنم به تستر لامپ روشن میشه یعنی ربطی به ترانس نداره و کلا مشکل تا قبل از ترانس هست
یک خازن عدسی هم بین دو پایه ورودی ترانس داریم که توی عکس هم هست اونم عوض کردم نشد
خازن پلی استر هم تعویض کردم نشد
مقاومت ها به قدر داغ میشوند که صدا ویژ میدهند موقع کار کردن
خازن رو بر میدارم لامپ روشن نمیشه
ب گمونم این جریان زیاد از خازن عبور میکنه و وارد مقاومت ها میشه
NTC مدار هم تعویض کردم
دیود های ورودی هم تعویض کردم
خازن های ووردی هم تعویض کردم
مشکل پا برجاست
وقتی پایه های دو تا 13007 رو آزاد کردم و زدم لامپ روشن نشد و یکی یکی ترانزیستور ها رو لحیم کردم و جفتشون وارد مدار شدند لامپ روشن میشه

پیوست‌ها

• 46.2 کیلوبایت بازدیدها: 143
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

xviiii

کاربر
2016-02-22
25
23
سلام
اینکه قطعات رو از مدار خارج کنی و پاورو روشن کنی، کار درستی نیست و به قعطات روی برد اسیب میزنی.
اکثرا سوختن مقاومت از خازن های قبل اون مقاومت هم میتونه باشه حتی اگه هیچ علائمی از خرابی نداشنه باشه خازن.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
اگر بدونیم چیرو در بیاریم مشکلی بوجود نخواهد امد
خازن سرامیکی یکی از مسیر های این مقاومت هست که تعویض شده و مشکلی همچنان هست
به تستر که میزنم ولتاژ 12 اکی هست و ولتاژ 3.3 از 2.7 شروع میشه و میره بالا به 3.3 میرسه و ثابت میشه و ولتاژ5 سیم قرمز هم از 4.2 شروع و به 5.1 میرسه و ثابت میشه و لامپ تست با نور کم روشن میمونه
فکر میکنم توی خروجی باید مشکل داشته باشیم که جریان کشی داریم و از ترانس داره بیش از حد امپر میکشه
حالا چه المانی مشکل داره نفهمیدم هنوز

بالا