آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل سوختن فت بعد از چند خال جوشکاری

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
دوستان یه دستگاه مینی مدل arc160 هست که بعد از چند خال جوشکاری یکی از فت ها میسوزه .ظاهرا سوختن هم دراثر بالا رفتن حرارت است چونکه بعد از جوشکاری حرارتش بالاس
چندین بار فت عوض کردوم ولی هر بار همون فت باز میسوزه برد رکتیفایر هم چک کردم و خرابی مشاهده نشد فرکانس اسیلاتور هم در هر 4 کانال یکی است .
جنس فت هم مطمعن هستم چون قبلا روی کار های دیگه از همین نمونه تست زدم و مشکلی نداشته
باتشکر

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
ببین مقدار مقاومت گیت فت با دو تای دیگه فرقی نمیکنه یا پایه درین یا سورس دو فت دیگه قلع مردگی ندارند که تمام جریان رو این فت بیفته و فت رو هلاک کنه !

hamid5042

کاربر
2014-06-06
29
54
یک پیشنهاد هم من دارم برای اینکه از کیفیت فت اطمینان حاصل کنید فت سوخته رو با یکی از فتهای فابریک جایگزین کنید و ببینید باز همان فت میسوزه یا نه.البته من دستگاه جوش تعمیر نمیکنم و جسارت من رو ببخشید

Sent from my l5450 using Tapatalk

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
با سلام
ببین مقدار مقاومت گیت فت با دو تای دیگه فرقی نمیکنه یا پایه درین یا سورس دو فت دیگه قلع مردگی ندارند که تمام جریان رو این فت بیفته و فت رو هلاک کنه !
مقاومت ها و سایر المانهای مسیر چک شدند و سالم هستند و همچنین قلع مردگی ها بررسی و رفع شدند

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
این کارو انجام میدم و نتیجرو اعلام میکنم
یک پیشنهاد هم من دارم برای اینکه از کیفیت فت اطمینان حاصل کنید فت سوخته رو با یکی از فتهای فابریک جایگزین کنید و ببینید باز همان فت میسوزه یا نه.البته من دستگاه جوش تعمیر نمیکنم و جسارت من رو ببخشید

Sent from my l5450 using Tapatalk

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
بعد از بررسی خرابی مربوط به برد اسیلاتور بود که فرکانس بالاتر از حد را تولید میکرد با توجه به اهمیت موضوع برد را تعویض و مشکل برطرف شد
موفق باشید

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
بعد از بررسی خرابی مربوط به برد اسیلاتور بود که فرکانس بالاتر از حد را تولید میکرد با توجه به اهمیت موضوع برد را تعویض و مشکل برطرف شد
موفق باشید

با سلام خدمت استاد عزیز

فرکانس رو با اسکوپ مشاهده کردین؟مقدارش چقد تغییر کرده بود؟میشه توضیح بدین که چرا فقط یه فت میسوخت؟
سپاس

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
خیر با مولتی متر فرکانس گیری کردم
فرکانس حدودا 100 کیلو هرتز افزایش پیدا کرده بود و در حالت عادی ایرادی نداشت منتها در زمان جوشکاری این افزایش باعث میشد فرکانس خروجی هم بسیار بالا بره به حدی که در همون چند خال جوش الکترود کامل تغییر رنگ میداد و همچنین دمای فت ها به صورت چشم گیری بالا میرفت و دمای بالا باعث سوختن فت میشد
در مورد اینکه چرا اون فت فقط میسوخت راستش بررسی نکردم فقط دنبال رفع ایراد بودم .منتها فکر میکنم دلیل سوختن فقط بالا تر بودن فرکانس در هنگام کار بوده چون در اون حالت فرکانس گیری نکرده بودم
موفق باشید

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
خیر با مولتی متر فرکانس گیری کردم
فرکانس حدودا 100 کیلو هرتز افزایش پیدا کرده بود و در حالت عادی ایرادی نداشت منتها در زمان جوشکاری این افزایش باعث میشد فرکانس خروجی هم بسیار بالا بره به حدی که در همون چند خال جوش الکترود کامل تغییر رنگ میداد و همچنین دمای فت ها به صورت چشم گیری بالا میرفت و دمای بالا باعث سوختن فت میشد
در مورد اینکه چرا اون فت فقط میسوخت راستش بررسی نکردم فقط دنبال رفع ایراد بودم .منتها فکر میکنم دلیل سوختن فقط بالا تر بودن فرکانس در هنگام کار بوده چون در اون حالت فرکانس گیری نکرده بودم
موفق باشید
استاد ممنون از توضحیحات مفیدتون
فرکانس که درسته و در حالت استاندارد هم تو این مدل ها 100کیلو هستش
ولی موضوعی که هست شاید مشکل زیر سر اوسیلاتور نبوده و با تعویض برد اوسیلاتور عیب با اقدام همزمان شما حل شده،با فرض به سالم و متقارن بودن قطعات برد تحریک و مسیر خروجی ترانزیستورهای برد pwm تا سر گیت فت های قدرت با این فرکانسی که شما میفرمائین به هیچ وجه نباید فتی داغ میشد یا میسوخت(مطمئن بودن شما از جنس فت ها اهمیت این مسئله رو دو چندان میکنه)،شما جمعا چند فت قدرت داشتین و تو هر گروه چند تا فت موازی بودن؟
سپاس

بالا