آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

ali099

کاربر
2010-10-26
93
41
مازندران
درود

بدون نقشه چطور راهنمایی کنم؟
بجای مقاومت ثابتی که در محافظ شما در محل مشابه قرار گرفته پتاسیومتر جایگزین کن .
اگر تحلیل این تاپیک را هم مطالعه کنی میتونی مشکل خود را رفع کنی.
و یا نقشه بخشی که شامل رله و آپ امپ نهایی است بکش تا مقاومت مورد نظر را معرفی کنم.

سپاس

بله خیلی ممنون از راهنماییتون

محمدعد

کاربر
2022-03-31
4
3
با سلام دوستان یک سوال داشتم بعد از این که چراغ سبز میشه چراغ زرد که تایمر باشه هم چنان چشمک میزنه و ولتاژ خازن تایمر هم بالا میره ایسی رو تعویض کردم ولی مشکل حل نشد متاسفانه ممنون میشم راهنمایی کنید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام دوستان یک سوال داشتم بعد از این که چراغ سبز میشه چراغ زرد که تایمر باشه هم چنان چشمک میزنه و ولتاژ خازن تایمر هم بالا میره ایسی رو تعویض کردم ولی مشکل حل نشد متاسفانه ممنون میشم راهنمایی کنید.

درود

خازن تایمر چیه و چند میکرو است و پایه هاش به چه قطعاتی متصله ( احتمالا پایه منفی به گراند متصله ) ؟
نقشه داری ؟
پایه های آند کاتد دیود زرد به چه قطعاتی متصله ؟
خازنی که ولتاژش بالا میره چند ولت میشه و در چه ولتاژی دیود سبز روشن و برق یخچال وصل میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود و سپاس

اما سوالی مطرح است
برق شهر توسط یکی از دیودهای دیود پل که با قلم قرمز مشخص کردم یکسو شده و بصورت نیم موج به تقسیم ولتاژ (مقاومت 4/2 کیلو و 220 کیلو متصل به برق شهر ) هدایت میشه
و ازآنجاکه نیم موج موجب اختلال عملکرد آپ امپ میشه لذا از D5 و خازن 22 میکرو استفاده شده تا فقط بخش فوقانی ولتاژ نمونه در خازن ذخیره بشه بعبارتی D5 فقط بمنظور جلوگیری از برگشت انرژی استفاده شده تا همواره ماکزیمم ولتاژ در خازن ذخیره بشه

اما اگه قراره ماکزیمم ولتاژ در خازن 22 میکرو ذخیره بشه دراینصورت چرا از مقاومت 150 کیلو (متصل به پایه 13 ) موازی با خازن 22 میکرو استفاده شده که نتونه بخوبی ماکزیمم ولتاژ را ذخیره کنه و موجب تخلیه خازن بشه لذا
وظیفه مقاومت 150 کیلو (موازی با خازن 22 میکرو ) چیه ؟

هرچند مطالعه کامل این تاپیک و بررسی بخش های مختلف این مدار وقت زیادی می‌طلبه، اما فکر می‌کنم مطالعه بخش های مختلفش بطور جداگانه هم خالی از لطف نباشه...استاد در مورد بخش نمونه گیر ولتاژ ورودی توضیحاتی ارايه کردین
attachment.php

می خواستم بپرسم چرا برای نمونه گیری از ولتاژ ۲۲۰ صرفا از همون ولتاژ یکسو و صاف شدهٔ نیم موج به علاوه مقاومت‌های تقسیم ولتاژ استفاده نشده و دیود و مقاومت ۱۵۰ کیلو هم به مدار اضافه شده؟

برداشت من اینطوریه:

دیود قرار گرفته که خازن ۲۲ میکرو دشارژ نشه ، بعد از اون طرف مقاومت ۱۵۰ کیلو قرار گرفته که خازن رو دشارژ کنه...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود و سپاس

هرچند مطالعه کامل این تاپیک و بررسی بخش های مختلف این مدار وقت زیادی می‌طلبه، اما فکر می‌کنم مطالعه بخش های مختلفش بطور جداگانه هم خالی از لطف نباشه...استاد در مورد بخش نمونه گیر ولتاژ ورودی توضیحاتی ارايه کردین
attachment.php

می خواستم بپرسم چرا برای نمونه گیری از ولتاژ ۲۲۰ صرفا از همون ولتاژ یکسو و صاف شدهٔ نیم موج به علاوه مقاومت‌های تقسیم ولتاژ استفاده نشده و دیود و مقاومت ۱۵۰ کیلو هم به مدار اضافه شده؟

برداشت من اینطوریه:

دیود قرار گرفته که خازن ۲۲ میکرو دشارژ نشه ، بعد از اون طرف مقاومت ۱۵۰ کیلو قرار گرفته که خازن رو دشارژ کنه...

درود

قبلا تاکید کردم ، برای درک مطالب هر تاپیک باید پست ها را بصورت کامل تعقیب کنید تا پاسخ مفصل و کاملی که تقدیم شده مطالعه فرمایید.

لذا مطمئنم با توجه به حجم پست ها ، موضوعی بصورت تصادفی جلب توجه کرده و جهت درک موضوع حوصله مطالعه پست ها را نداشتید .

اما طرح سوالات تکراری که قبلا مطرح شده دو عیب داره

۱- پاسخ مجدد بسیار خلاصه تر خواهد بود چون یکبار پاسخ عمیق و مفصلی تقدیم شده.

۲- ازآنجاکه بصورت گزینشی بخشی از موضوع را با نواقصی مطرح میکنید ، لذا علاوه بر اینکه درک سوال را دشوار میکنه ، ضمنا بدلیل مرور زمان دستخوش فراموشی شده و لذا قدرت پاسخگویی و هضم پاسخ را ضعیف میکنه.

لذا بهترین شیوه ، استخراج و دریافت پاسخ از پست های گذشته است.

اما درحالیکه مطالعه هر تاپیک مورد نظر حضرتعالی نیاز به فرصت بیش از یکهفته داره ، معذالک در زمان بسیار کوتاه ، سوالات متفاوتی در تاپیک های مختلف مطرح فرمودی که اثبات میکنه حتی مطالب یکی از تاپیک ها را مطالعه نفرمودی.

بنابرین مجددا تاکید و تصریح میکنم بجای طرح سوالاتی که قبلا مطرح شده و پاسخ مبسوطی تقدیم گردیده ، هر تاپیک را بطور کامل مطالعه فرمایید تا ضمن دریافت پاسخ مفصل قبلی از تکرار مطالب نیز پیشگیری گردد.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا
ب) دو قاعده بسیار ساده تمام آپ امپ های آزاد
قاعده 1 - اگر ولتاژ ورودی مثبت ، بزرگتر از ورودی منفی ، باشه ( مثلا در LM324 پایه 12 اگه 3 ولت و پایه 13 مثلا 2/9 ولت باشه ) دراینصورت چون ورودی مثبت ، بزرگتر از ورودی منفی است ، لذا خروجی (پایه 14) بیشترین مقدار ممکن ، یعنی 15+ ولت میشه.

قاعده 2 - اگر ولتاژ ورودی منفی (پایه 13 ) ، بزرگتر از ، ورودی مثبت ( پایه12 ) بشه ( مثلا پایه 13 اگه 3 ولت باشه و پایه12 مثلا 2/9 ولت بشه ) دراینصورت ولتاز خروجی (پایه 14) کمترین ولتاژ ممکن یعنی صفر ولت میشه

درود استاد
درمورد LM324 یه سؤال دارم

به این عکس ها توجه کنید

https://s24.picofile.com/file/8451539976/1.jpg
https://s25.picofile.com/file/8451539984/2.jpg

این چهار اپ امپ مثل هم بسته شده اند
برای فراهم کردن ولتاژ مرجع ثابت نیازی هست تا حتما دوتا مقاومت جداگانه برای هرکدام از پایه های 3،5،10،12 وصل شود؟
به عبارت دیگر امکان این هست که فقط با دو مقاومت ولتاژ مرجع ثابت را تهیه کرد و پایه های فوق را به هم متصل نمود؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
درمورد LM324 یه سؤال دارم

به این عکس ها توجه کنید

https://s24.picofile.com/file/8451539976/1.jpg
https://s25.picofile.com/file/8451539984/2.jpg

این چهار اپ امپ مثل هم بسته شده اند
برای فراهم کردن ولتاژ مرجع ثابت نیازی هست تا حتما دوتا مقاومت جداگانه برای هرکدام از پایه های 3،5،10،12 وصل شود؟
به عبارت دیگر امکان این هست که فقط با دو مقاومت ولتاژ مرجع ثابت را تهیه کرد و پایه های فوق را به هم متصل نمود؟

درود

در این خصوص بلوک دیاگرام مجموعه آپ امپ ها تعیین کننده هستند اما در LM324 مانعی نداره و خودم برای دو یا سه ورودی از یک ولتاژ مرجع استفاده کردم ، هرچند ولتاژ مرجع مستقل برای هر ورودی ، پسندیده تر است .

سپاس

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
سلام استاد عزیز و گرانقدر
توی قسمتی که گفتین آپ امپ محاله بدون تاخیر رله را خاموش کنه منظورتون اینه که ذات آپ امپ اینه که تاخیر داره؟ یا دلایل دیگه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد عزیز و گرانقدر
توی قسمتی که گفتین آپ امپ محاله بدون تاخیر رله را خاموش کنه منظورتون اینه که ذات آپ امپ اینه که تاخیر داره؟ یا دلایل دیگه؟

درود

همیشه برای رفع ابهام پست ها ، از دکمه « پاسخ با نقل قول » زیر همان پست استفاده کنید تا کل محتوای پست منتقل بشه و شماره پست را نیز اعلام کنید تا قادر به بررسی اصل اظهاراتم باشم و پاسخ مناسبی تقدیم کنم.
اما با این شیوه که برداشت خود را منعکس فرمودی باید با حدس و گمان های مختلف پاسخ را تنظیم و تسلیم کنم.

احتمالا تاکید کردم که فعالیت رله بدون تاخیر قابل توجه محاله.
زیرا ابتدا باید بوبین ، مغناطیس بشه و اهرمی را جذب کنه تا پس از این عملیات ، کنتاکت رله در وضعیت جدید قرار بگیره که زمان قابل توجهی سپری میشه.
بویژه که عملیات مکانیکی بطور کلی نیاز به زمان قابل توجهی داره و رله با عملیات مکانیکی فعال و غیرفعال میشه .

اما تاخیر آپ امپ و کلیه نیمه هادی ها بقدری ناچیزه که قابل اغماض است و در اغلب موارد صفر محسوب میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Pouya.mm

کاربر
2022-05-07
19
36
درود

درواقع در زمان دشارژ خازن 470 میکرویی که قرار شد بموجب دستیابی به هدف اول با تاخیر دشارژ بشه و لذا ولتاژ خروجی U4 با تاخیر صفر ولت میشه و برای خاموش کردن ترانزیستور و رله فایده نداره باید با کلکی رله یا ترانزیستور را خاموش کنیم
یعنی بمحضیکه کاتد D3 صفر ولت میشه باید رله خاموش بشه ( که اقدام فوری از طریق آپ امپ محاله چون خروجی آپ امپ با تاخیر صفر میشه و لذا با تاخیر رله را خاموش میکنه )
پس راه میانبری پیدا کنید که وقتی کاتد D3 صفر ولت شد رله خاموش بشه .

با اضافه کردن یک دیود درست میشه
حالا دیود را در محل مناسب نقشه اضافه کنید بطوریکه در بقیه موارد نقشی در عملکرد دستگاه نداشته باشه

سپاس
استاد عزیز بنده رو به خاطر اتلاف وقت گرانبهاتون ببخشین
بنده چون تازه دارم از انجمن استفاده میکنم بعضی چیزها مثل نقل قول رو بلد نیستم و به مرور یاد میگیرم
شما گفتید که با اضافه کردن یک دیود سرعت قطع کردن رله رو زیاد کنیم
چه دلیلی باعث میشه که بدون اضافه کردن دیود سرعت قطع بوبین کم تر از خواسته ما باشه؟
ممنون استاد

بالا