آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

com-service

کاربر vip
کاربر
2017-08-08
68
464
ضمن عرض سلام و سپاس از پاسخ شما استاد گرامی
من متوجه صحبت شما نشدم
خواهشا برون شاخ و برگ اضافه بگید
1-الان محل اتصال ولتاژ نمونه درسته یا اشتباه هست؟
2- دیود که اضافه شد چه جوری ولتاژ خازن رو تخلیه می کنه یا چه جوری رله رو قطع می کنه
من کل پست ها رو خوندم اما تا حذف u3 متوجه شدم و ازاضافه شدن دیود متوجه نشدم ادامه پست ها رو خوندم گفتم شاید در ادامه به جواب برسم اما نرسیدم
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
ضمن عرض سلام و سپاس از پاسخ شما استاد گرامی
من متوجه صحبت شما نشدم
2- دیود که اضافه شد چه جوری ولتاژ خازن رو تخلیه می کنه یا چه جوری رله رو قطع می کنه
من کل پست ها رو خوندم اما تا حذف u3 متوجه شدم و ازاضافه شدن دیود متوجه نشدم ادامه پست ها رو خوندم گفتم شاید در ادامه به جواب برسم اما نرسیدم
درود

فرمودید

ازآنجاکه خواستار اطلاع از صحت یا عدم صحت ارتباط نمونه گیر بوده اید و تاکید فرمودید از تقدیم توضیحات و شاخ و برگ اضافه پرهیز و خودداری کنم لذا بابت شاخ و برگ و توضیحات اضافی که قبلا تقدیم شد عذرخواهی میکنم و بابت مطالبی که ایراد کردید ولی صراحتا در پاسخ قبلی تایید کردم و صراحتا عرض کردم راهنمایی شما نادرسته، مجددا ارتباطات نقشه را تایید میکنم یعنی کاملا درسته و برخلاف راهنمایی شما ، بعد از دیود پل نمونه گیری شده و ایراد شما بر آن وارد نیست.

ضمنا فرمودید

نظر به اینکه موضوع مربوط به چندین سال قبل است و بخصوص با توجه به راهنمایی و ارشاد ناصحیح و قاطعیت اولیه شما در نظر خود که بدوا کمترین احتمالی برای خطای خود قائل نشدید لذا ،

برای پاسخ این سوال ابتدا باید چندین پست را مطالعه و تحقیق کنم که اساسا دیودی بابت تخلیه خازن پیشنهاد کردم و یا بمنظور دیگری پیشنهاد شده ؟
و لذا ابتدا باید مطمئن بشم سوال شما مبنای درستی داره یا نه ؟
و سپس در پست های فراوان جستجو کنم که پیشنهادم اجرا شده یا نه ؟
و در صورت اجرا و اثبات عملی آن ، گزارش مفصلی تهیه و تقدیم کنم تا درک فرمایید

بنابمراتب ماموریتی که بمن محول فرمودید تا موضوع را درک فرمایید خارج از توانم هست و چنین فرصتی ندارم .
بویژه که بابت درک شما مسئولیتی بمن محول نشده.
صرفنظر از دلایل فوق ، من با طرح سوالات باورنکردنی و جذاب ، علاقمندان محترم را تشویق به تحقیق و فعالیت ذهنی میکنم.
اما برای اولین بار شما تحقیقاتی بمن محول فرمودید تا بتوانید پدیده ای را بدون زحمت و تلاش و تحقیق درک فرمایید که مغایر با روش من هست.
اما ضمن تقدیر از عنایت شما ، توصیه میکنم شخصا زحمات مربوطه را تا درک موضوع تقبل و جستجوی لازم را تحمل فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
استاد عزیزم و همکاران
یک مشکلی در پست ها است . من قبلا که پست ها را میخوندم عکس ها و مدارها مربوط به همین پستها بود اما الان اینطوری نیست. مدارهای و عکسهای دیگری جاگزین شده. مثلا در پست های شماره 40 و 74 و 76
متشکرم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام
استاد عزیزم و همکاران
یک مشکلی در پست ها است . من قبلا که پست ها را میخوندم عکس ها و مدارها مربوط به همین پستها بود اما الان اینطوری نیست. مدارهای و عکسهای دیگری جاگزین شده. مثلا در پست های شماره 40 و 74 و 76
متشکرم.

درود

تصور میکنم تصاویری اضافه میشه.
در تاپیک پیشنهادات ، استاد نکویی عزیز را مطلع فرمایید ، بویژه اگه حذف میشه حتما منعکس فرمایید تا از دخل و تصرف احتمالی جلوگیری و اصلاح بشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام
استاد عزیزم و همکاران
متشکرم.

درود

امیر سجاد بسیار عزیز
موضوع نهایی پست اخیر خود را که با قلم ریز در تاپیک پیشنهادات مطرح فرمودید لطفا ویرایش و حذف فرمایید.

سپاس

Fixsrop

کاربر
2021-06-02
15
12
زنجان
سلام خدمت اساتید محترم
یک دستگاه محافظ دو منظوره یخچال و کامپیوتر هست که وقتی زیر بار میره مکرر قطع و وصل میکنه
خازن ورودی 680 تعویض شد ولی تاثیری بر روی مشکل نداشت
ممنون میشم برای تعمیرش راهنماییم کنید
P_۲۰۲۱۰۶۰۶_۱۳۳۱۴۵.jpg

yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-04-23
334
505
اذربایجان شرقی
سلام خدمت اساتید محترم
یک دستگاه محافظ دو منظوره یخچال و کامپیوتر هست که وقتی زیر بار میره مکرر قطع و وصل میکنه
مشاهده فایل‌پیوست 176615

با سلام
خازن الکترولیت بخش تغذیه کنار رله را نیز تست کنید اگر کاهش ظرفیت داشت تعویض نمایید . و گاها در بعضی از مدارات محافظ ال ای دی سبز با بوبین رله سری میشود و احتمال خرابی ان هم هست و باید چک شود

Fixsrop

کاربر
2021-06-02
15
12
زنجان
با سلام
خازن الکترولیت بخش تغذیه کنار رله را نیز تست کنید اگر کاهش ظرفیت داشت تعویض نمایید . و گاها در بعضی از مدارات محافظ ال ای دی سبز با بوبین رله سری میشود و احتمال خرابی ان هم هست و باید چک شود

سلام ممنون از راهنماییتون خازنها تعویض شده بود و یکبار هم آیسی رو برای امتحان تعویض کردم ولی حل نشد
یه مقاومت 2 وات روبروی رله هست که موقع وصل بود کمی بیش از حد داغ میشه

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
سلام خدمت اساتید محترم
مشاهده فایل‌پیوست 176615

سلام و درود، این مشکل معمولا به دلیل ضعیف بودن برق شبکه یا ضعیف بودن سیم ها و اتصالات می افتد.
محافظ رو تو یه منطقه دیگه هم تست کنین اگه باز هم درست نشد،
ترانزیستور و زنر ها رو عوض کنین.
موفق و پیروز باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام و درود، این مشکل معمولا به دلیل ضعیف بودن برق شبکه یا ضعیف بودن سیم ها و اتصالات می افتد.
محافظ رو تو یه منطقه دیگه هم تست کنین اگه باز هم درست نشد،
ترانزیستور و زنر ها رو عوض کنین.
موفق و پیروز باشید.

درود

آفرین

بخش اول پاسخ کاملا درسته.
اساسا ساختار محافظ بگونه ای است که بروز چنین ایرادی در آن محال است که زیر بار معیوب و بدون بار سالم باشه .
لذا بخش دوم یعنی تعویض قطعات نیاز نداره

ضمنا بجای تست محافظ در منطقه دیگه که سیمکشی و ولتاژ مناسبی داشته باشه میتونی با یک بار سبک مانند لامپ کم مصرف کمتر از حدود ۵۰ وات تست کنی که می بینی محافظ مشکلی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا